Luup peale | Halastusest oli asi kaugel. Messi näitas Eestile, kuidas mängib maailma tipp (galerii!) (2)

Messi viis, Eesti null. Foto: Brit Maria Tael

Eesti koondise maavõistlus kahekordse maailmameistri Argentina vastu kujunes Lionel Messi peoks. Seitsmekordne maailma parim jalgpallur lõi Pamplonas El Sadari staadionil Eestile viis vastuseta väravat.

Mäng Pamplonas El Sadari staadionil algas ja kulges oodatul moel. Argentina haaras kohe kontrolli ja asus juhtväravat otsima. Juba kolmandal minutil oli Eesti värava lähistel ohtlik olukord, kuid Maksim Paskotši klaaris palli minema. Paar minutit hiljem tegi Markus Soomets karistusala lähistel Lionel Messi vastu vea, aga Messi karistuslöök lendas müüri.

Argentina sai oma tahtmise siiski üpris varakult kätte, kui Matvei Igonen niitis nurgalöögi järel German Pezzellalt jalad alt ja Šveitsi peakohtunik Urs Schnyder määras penalti, mille Messi kaheksandal minutil kindlalt realiseeris - 1:0. Igonen arvas, et Messi lööb Panenka penalti. Ei löönud. Messi lõi alla nurka.

11. minutil mängis Messi meeskonnakaaslastega seinasöötudega kokku ja läks umbes 20 meetrilt löögile, aga Henrik Pürg blokeeris. 15. minutil sai peaaegu samast kohast löögile Alexis Mac Allister, kelle jalast lendas pall napilt posti kõrvalt mööda. 25. minutil keerutas karistusala joone juurest Julian Alvarez, ent Igonen sai pärast puterdamist palli siiski enda kätte.

Argentina vurr Eesti karistusala lähistel käis kogu aeg, aga väga häid väravavõimalusi esialgu ei olnud. Eesti kaitse suures plaanis toimis, aga kui pall võideti, siis oli keeruline sellega vastase väljakupoolele saada, karistusalast rääkimata.

Kuid eestlastel õnnestus 25. ja 27. minutil endale arvestatavad võimalused siiski saada. Neist esimene avanes Sergei Zenjovil, kes sai Erik Sorgalt kaitseliini taha söödu ja tegi ka pealelöögi, aga Argentina väravasuult vastu jooksnud Franco Armani tõrjus. Teine võimalus oli Mattias Käidil, kes sai samuti palli kaitseliini taha, aga löögile ta ei jõudnud, sest kaitsja jõudis kiirete sammudega teda segama.

Need olid Eesti võimalused. Seejärel polnud kümne minuti jooksul kummalgi meeskonnal ühtegi võimalust, isegi mitte Argentinal, kuigi mäng oli jätkuvalt kindlalt nende ohjes. Avapoolaja lõpus võimalused saabusid. Rodrigo De Pauliga seina mänginud Messi proovis 38. minutil karistusala juurest täpsust, aga keerutas napilt mööda. Kaks minutit hiljem lendas Nahuel Molina kauglöök rikošetist mööda.

Eesti oleks peaaegu vaheajale minimaalses kaotusseisus pääsenud, aga Messi seda ei soovinud. De Paul ehitas keskväljalt Argentina rünnakut ja jõudis karistusalani välja, kus leidis Alejandro Gomezi, kes omakorda söötis palli edasi paremalt äärelt kasti lõiganud Messile, kes keerutas palli 45. minutil osavalt üle Igoneni käte lati alla - 2:0.

Messi läks poolajapausile kahe väravaga, ent töö polnud veel lõppenud. Messit ei vahetatud välja, vaid ta naasis riietusruumist väljakule. Teise poolaja alguses, 47. minutil sepistasid argentiinlased meisterliku rünnaku, millele pani Messi oma kübaratrikiga punkti. Kõik eestlased olid vajunud oma karistusalasse või selle lähedale, Argentina lükkas söödumängu käima, lõpuks oli Molinal paremal äärel tohutult ruumi ja Messi lükkas tema söödu väravasse - 3:0.

Igonen oli selleks ajaks juba kolm palli võrgust välja korjanud, aga ta säras ka tõrjetööga, kui hoidis 51. ja 58. minutil Alvarezi kuival, kuigi Argentina ründajal olid head väravavõimalused. Nende vahele mahtus ka De Pauli terava nurga alt sooritatud löök, mis raamidesse ei läinud.

Seejärel, umbes 60. ja 61. minutil oli Eestil pikk positsioonirünnak. Omavahel lükati umbes 25 täpset söötu järjest vastase väljakupoolel. Ilus rünnak lõppes aga sellega, kui Käit murdis karistusalasse, kuid eestlase värava ette mõeldud sööt läks üle jala ja ebaõnnestus.

71. minutil tuletati eestlastele meelde, et alati tuleb mängida vileni. Veidi varem vahetusest sekkunud Ken Kallaste tegi keskväljal ilmselge vea ja sisuliselt kõik peale Messi lõpetasid mängimise, aga kuna pall jäi argentiinlastele, siis kohtuniku vile vaikis. Messi mängis samal ajal olukorra lõpuni, konksutas veel ka Igonenist mööda ja lõi järjekordse värava - 4:0.

75. minutil proovisid argentiinlased nii lähedalt kui ka kaugelt, aga kas Igonen tõrjus või värava ees olnud mängijad blokeerisid, kuni jõudis olukorda Messi, kes korjas lahtise palli endale ja lõi selle penaltipunkti juurest taas väravasse - 5:0.

Kuigi rohkem väravaid ei löödud, siis võimalusi nendeks oli palju. Paulo Dybala vajutas pärast Karol Metsa ebaõnnestunud klaarimist rikošetist üle värava, Igonen tõrjus esimesest postist Gomezi löögi ja jooksis Messi läbimurdele õigeaegselt vastu. Ka Eestil oli 82. minutil kastist pealelöök, kuid Vlasi Sinjavsi sooritus blokeeriti.

Kohtumine, mis läheb nii Eesti kui ka Argentina koondise ajalukku. Messi viis, Eesti null. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Häberli tegi algkoosseisus seitse vahetust

Eesti mängis neljapäeval Rahvuste liiga raames San Marinoga, kellest koduväljakul 2:0 jagu saadi. Selle mänguga võrreldes tegi peatreener Thomas Häberli algkoosseisus seitse vahetust. Koha põhirivistuses säilitasid Karol Mets, Mattias Käit, Sergei Zenjov ja Erik Sorga. Kõik ülejäänud vahetati välja. Peamine põhjus oli kindlasti see, et matš Argentinaga oli maavõistlus ja juba neljapäeval minnakse uuesti lahingusse, kus on mängus ka punktid. Lisaks on mõnel mängijal olnud tervisega mured ja sellises mängus pole mõtet riskida.

Karol Mets rassis ainsana nii San Marino kui ka Argentina vastu kõik minutid. Foto: Brit Maria Tael

Kuna mäng oli selline, mida analüüsida on suhteliselt mõttetu, sest meeskondade tasemevahe on meeletu, siis lihtsalt mõned põnevad käigud, mida Häberli sõprusmängus proovis.

1) Maksim Paskotši mängis esmakordselt viiemehelises kaitseliinis keskmise keskkaitsja kohal, kõrval olid Karol Mets ja Henrik Pürg. Varem on ta olnud kas parempoolsem keskkaitsja või paremal äärel. Joonas Tamm koondisega Hispaaniasse ei reisinud ning hiljuti vigastuspausilt naasnud Märten Kuusk mängis alates 63. minutist, kui asendas Pürgi. Paskotši mängis oma positsioonil algusest lõpuni.

2) Kui San Marino vastu olid mõlemad ääremängijad ründavad (Sergei Zenjov ja Vlasi Sinjavski), siis Argentina vastu mõlemad kaitsvad (Artur Pikk ja Taijo Teniste). Üldjuhul on Thomas Häberli armastanud kasutada balansist väljas ääri ehk üks ründavam ja teine kaitsvam. Mõistagi sõltub see vastasest, nagu viimastes mängudes ka nägime.

3) Vlasi Sinjavski sekkus 63. minutil vahetusest, kui asendas Mattias Käiti, aga ta ei liikunud äärele, kus olid siis Ken Kallaste ja Taijo Teniste, vaid jäigi keskväljale koos Markus Soometsa ja Konstantin Vassiljeviga.

2. Lionel Messi

Kui Argentina koondise buss umbes 75-80 minutit enne avavilet staadioni juurde jõudis, olid fännid seda juba ootamas. Ja neid fänne oli sadu. Kõik mängijad, treenerid ja teised asjapulgad, kes bussist välja astusid, võeti soojalt ja lärmakalt vastu, aga erilise tähelepanu sai Lionel Messi, kelle pärast rahvas hullus.

Eesti koondis saabus mängueelsele soojendusele umbes kolm minutit enne Argentinat ja kõrvaga polnud sellest aru saada, sest staadion sumises niisama. Argentinaga samamoodi ei olnud. Enne argentiinlaste soojendust näidati suurtel ekraanidel, kuidas mängijad tunnelis ootasid. Juba siis läksid inimesed tribüünidel hulluks. Aga kui mängijad väljakule astusid, kostus põrgulärm.

Fännid tervitasid eelkõige Messit, kes ei olnud kade ja tervitas vastu. Seitsmekordne maailma parim jalgpallur lehvitas ja naeratas kõigile, sealhulgas Soccernet.ee-le. See, mis juhtus siis, kui staadioni teadustaja luges ette algkoosseise ja peatus Messi kohal, on aga kirjeldamatu.

Lionel Messi. Foto: Brit Maria Tael

3. Lionel Messi

34-aastane Messi oli enne Eestiga matši löönud Argentina koondise eest 81 väravat, aga mitte kordagi ühes mängus viis, isegi mitte neli väravat. Kübaratriki ehk kolm väravat on ta löönud Šveitsi, Brasiilia, Guetamala, Panama, Ecuadori, Haiti ja Boliivia vastu. Nüüd on CV-s kirjas koondisemäng viie väravaga Eesti vastu. Seejuures on Messi kokku löönud rohkem väravaid ainult kolmele koondisele. Boliiviale kaheksa ning Ecadorile ja Uruguayle kuus.

86 väravaga on Messi mõistagi Argentina kõigi aegade suurim väravakütt, edestades teisel kohal asuvat Gabriel Batistutat koguni 30 tabamusega, aga üldises pingereas on kolm meest eespool. Cristiano Ronaldo (Portugal) on koondise eest sahistanud 117, Ali Daei (Iraan) 109 ja Mokhtar Dahari (Malaisia) 89 korda. Messi möödus Eestile löödud väravatega Ferenc Puskasest (Ungari).