Luup peale | Imeline Joselu tegi seda taas ning vedas Hispaania teist hooaega järjest Rahvuste liiga finaali! (0)

Joselu on Hispaania koondise eest löönud kolme mänguga kolm väravat. Foto: Scanpix / Martin Meissner / AP Photo

Hispaania koondis alistas Rahvuste liiga poolfinaalis lõpuminutite väravast 2:1 Itaalia ning kohtub 18. juunil finaalmatšis Horvaatiaga.

Lahing Hollandis algas tuliselt. Hispaanlased haarasid eduseisu juba kolmandal minutil. Itaalia kindamees Gianluigi Donnarumma andis riskantse söödu karistusala otsas olnud Leonardo Bonuccile, kes kaotas palli Yeremy Pinole. 20-aastane ääreründaja seadis sammud sihtmärgi poole ning lükkas nahkkera rahulikult võrku - 1:0!

Pärast kaotusseisu jäämist võtsid saapamaa mehed jalad kõhu alt välja ja panid punasärgid surve alla. Press tõi tulu 10. minutil. Kaitseliini taha sööstnud Nicolo Zaniolo sai karistusalas palli. Mees virutas esimese puutega õhust peale, ebaõnnestus totaalselt, ent tabas debüüdi teinud keskkaitsja Robin Le Normandi kätt - penalti! Palli taha astus Ciro Immobile, Lazio mängumees torkas mänguvahendi vasakusse alanurka - 1:1.

Viigivärav tõi endaga kaasa rahu ... mis kestis kuni 21. minutini. Nicolo Barella leidis perfektse läbisööduga Davide Frattesi, poolkaitsja skooris. Itaalia leeris algas pidu, aga õnn oli üürikene - VAR fikseeris suluseisu. Avavaatuse teine pool oli taas rahulikum, vaheajaks oli seis viigis.

Teist poolaega alustas teravamalt Hispaania. Juba 48. minutil oli suurepärane šanss Mikel Merinol, kuid tema lähilöögi suutis Donnarumma tõrjuda. Jätkupall maandus Alvaro Morata jalal, ründaja sättis selle napilt parema posti kõrvalt mööda.

Tugeva alguse järel jäi kontroll Hispaania kätte, aga võimalusi tekkis ka Itaalial. 65. minutil proovis penaltipunkti lähedalt Frattesi. Pall oli teel värava vasakusse serva, kuid Unai Simon hiilgas supertõrjega.

Hispaania otsis, otsis ja veelkord otsis, kuid tundus, et võiduväravat ei leiagi, aga ... 88. minutil vajutas äsja Manchester Cityga kolmiku võitnud ja Meistrite liiga finaalis skoorinud Rodri 18 meetrilt peale, kahe kaitsja rikošetist kukkus mänguvahend ideaalselt ette vahetusest sekkunud Joselule. Alles oma kolmandat koondisematši mänginud 33-aastane ründaja oli õigel ajal õiges kohas ning lõi oma karjääri kolmanda rahvusmeeskonna värava - 2:1!

See oli kõik, mis tarvis. Hispaania võttis väärtusliku võidu ning pääses teist hooaega järjest Rahvuste liiga finaali. 2021. aastal kaotasid nad seal Prantsusmaale, sel korral astub neile 18. juunil vastu Horvaatia. Itaalia maadleb pronksimatšis Hollandiga. Soccernet.ee tähelepanekud:

Kui palju tähendab Hispaania jaoks Rahvuste liiga finaali pääsemine? Just nii palju, nagu fotolt näha - väga. Foto: Scanpix / John Thys / AFP

1. Rahvuste liiga tõestas taas oma väärtust

2018. aastal algatatud turniir, mis loodi sõprusmängude asendamiseks, sai toona palju kriitikat. Mängijatele polnud meeltmööda, et taas on vaja mängida mingit turniiri, laiem publik oli samuti selle vastu. Aga sarnaselt esimesele poolfinaalile Hollandi ja Horvaatia vahel, kus viimasena mainitu marssis lisaaja 4:2 võidu najal finaali, näitas ka Hispaania ja Itaalia vastasseis, et publiku jaoks on tegu ääretult nauditava võistlusega.

Lisaks sellele, et pealtvaatajad said hea elamuse, tähendas mäng palju ka pallurite jaoks. Kogu 90 minutit ja viis lisaminutit olid platsil kaks võistkonda, kes pingutasid võidu nimel kõvasti. Polnud vahet, et mõnel mehel lõppes klubihooaeg alles viis päeva tagasi - võita tahtsid nad ikka. Säärast võitlust sõpruskohtumised ei too - seal on kaalukauss peaaegu et tühi.

Kui jätta kõrvale Rahvuste liiga A-tasand ja vaadata alumisi divisjone, siis turniiri tähtsus kasvab veelgi. Kui ülemise astme meeskonnad hoiavad alagrupis end tagasi ning kohtlevad vastasseise justkui nagu maavõistlusi, siis allpool majandavad koondised võtavad enamjaolt kõiki matše väga suure tõsidusega. Seda oli näha ka Eesti pealt, kes madistas San Marino ja Maltaga - mehed platsil tahtsid võita, lõviosa toetajatest olid triumfide üle rahul.

2. Hispaania vajab endiselt meest, kes ära lööks

Nii nagu näitas möödunud talvel peetud MM, siis Hispaania on meeskonnana hea, pall liigub hästi, võimalused tekivad, aga keegi ei suuda väravaid lüüa. Samamoodi läks ka Itaalia vastu - punasärgid sooritasid 19 pealelööki, väravas maandus kaks. Neist üks tuli ka vastase rängast eksimusest.

Ajad, mil 2010. aasta maailmameistri edurivi vedasid suurnimed nagu David Villa ja Fernando Torres, on möödas. Täna tegutsevad ees Morata, Pino ja Rodrigo, kes - olgem ausad -, ei suudaks eelpool mainitud legendide putsapaelasidki siduda. Jah, Itaalia vastu tõttas päästeinglina kohale Joselu, kuid mees on juba 33-aastane - tema aeg on ka kohe ümber. Samas Pino on alles 20-aastane, temast võib saada see mees, aga oma loomult on ta pigem ääremängija.

Selleks, et Hispaania suudaks korrata seda, mida nad tegid aastatel 2008-2012, peavad nad lootma, et kuskilt ilmub välja mees, kes lööb võrgud puruks. Seni, kuni sedasorti pallurit ei eksisteeri, ei saa punasärke ühegi suurturniiri soosikuks lugeda - nii lihtsalt on.

3. Itaalial "vedas" - tänavu piirduvad nad UEFA finaalides kolme kaotusega

Itaalia oli esindatud nii Meistrite liiga, Euroopa liiga kui ka Konverentsiliiga finaalis. Esmalt kaotas Roma Euroopa liiga lõppmatši penaltiseerias Sevillale. Seejärel jäi Fiorentina Konverentsiliiga finaalis 1:2 alla West Ham Unitedile ning kuningliku sarja tiitlimängus alistus Milano Inter 0:1 Man Cityle. Oleks rahvusmeeskond jõudnud finaali, oleks see olnud nende jaoks selle hooaja neljas Euroopa finaal.

Viimaste päevade peale kokku oleks see olnud viies finaal - saapamaa noormehed kaotasid U20 MM-finaalis 0:1 Uruguayle.

Arvestades eelmiste tiitlimängude tulemusi, oleks Itaalial olnud naljaga pooleks öelduna kehv seis ning nad võivad rahul olla - vähemalt ei tule viiendat sahmakat järjest. Samas reaalsus on pisut teine - nii fännid kui mängijad on pettunud, et ees ootab pronksimatš. Aga ka kolmas koht oleks Itaalia perspektiivist hea, sest mäletatavasti nad 2022. aasta MM-ile ei pääsenud.

4. Mängu parim - Joselu

Espanyoli tipuründaja Joselu sekkus mängu alles 84. minutil, kui vahetas välja Morata. Selles mõttes ei tohiks teda parimaks valida, kuid ta tegi seda, millega teised mehed - välja arvatud Pino - hakkama ei saanud.

33-aastane mängumees demonstreeris oma hiilgavat väravavaistu ning tõi Hispaaniale koha finaalis. Kusjuures tema puhul on põnev fakt, et ta tegi oma koondisedebüüdi alles selle aasta 23. märtsil. Samas EM-valikmängus vajutas mees Norrale kaks väravat. Seejärel jäi ta Šotimaa vastu kuivale ning nüüd säras taas. Lisaks: Joselu on Hispaania eest kokku mänginud vaid 81 minutit - seni on ta löönud värava iga 27 minuti kohta.

Hispaania - Itaalia 2:1 (1:1)