Luup peale | Kaks korda pluss üks: fenomenaalne Ronaldo päästis jälle Solskjaeri naha ja jättis Atalanta teenitud võidust ilma (3)

Cristiano Ronaldo tassis jälle Manchester Unitedi kuristikust välja. Foto: Scanpix / LaPresse / Zuma / Spada

Meistrite liiga F-alagrupis oli Atalanta ülilähedal, et saada magus revanš kahe nädala taguse kohtumise eest, kus juhiti Old Traffordil kahe väravaga, ent kaotati Manchester Unitedile hilistest tabamustest siiski 2:3. Josip Ilicici ja Duvan Zapata täpsete löökide järel oli Bergamo klubi seekord veel üleminutite alguses võidus kinni. Aga nende õnnetuseks on Manchesteri klubil Cristiano Ronaldo ning portugallase hiline 2:2 viigivärav päästis Unitedile halva mängu juures järjekordselt hea näo.

Ronaldo proovis juba mõnekümne sekundi järel kauglöögiga Atalanta väravavahi Juan Musso valvsust, kuid Atalanta võttis seejärel initsitatiivi endale. Külaliste avavärav oli siiski viiendal minutil ülilähedal, kui Scott McTominay löök võttis kaitsjast tugeva rikošeti ja veeres juba istuli vajunud Mussost mööda värava suunas – posti!

Ent Atalanta esimene tõeliselt hea tulemine lõppes kohe väravavõrgus. Zapata purjetas vasakult keskele ja söötis karistusala tagumises servas oodanud Josip Ilicicile, kelle madala löögi pudistas David de Gea enda külje alt väravasse – 1:0.

United ei heitunud ja 20. minutil leidis karistusalasse avanenud Paul Pogba sööt Ronaldo pea, kuid löök lendas väravast mööda. Teises väljakuotsas leiti seejärel kohe pika sööduga Zapata, kes tegi suurepärase esimese puute, ent tulistas seejärel ristnurgast napilt üle.

Pooletunnise mängu järel oli taas patuoinaks kerkimas Pogba, kes kaotas oma karistusala lähistel palli ning Zapata pääses de Geaga silmitsi, viimasel hetkel päästis Unitedi aga ei-tea-kust kohale jõudnud ja palli ette viskunud Eric Bailly. Mõni minuti hiljem pääses Atalanta Pogba järjekordse valesöödu järel suurte jõududega rünnakule, ent ei teeninud enamat nurgalöögist.

Unitedi rünnakutest seevastu asja ei saanud ja kümmekond minutit enne avapoolaja lõppu tabas külalisi järjekordne tagasilöök, kui äsja traumast paranenud Raphael Varane pidi taas väljakult lahkuma. Seejuures tõi Ole Gunnar Solskjaer väljakule ründaja Mason Greenwoodi, mis tähendas viiemehelisest kaitseliinist loobumist ja harjumuspärasemale neljast kaitsjast koosnevale liinile üleminekut.

Esialgu muutus Unitedi mängupilt muudatusest pigem isegi halvemaks, mitte paremaks, ent avapoolaja üleminutitel šokeeris Atalantat portugallaste tandem. Bruno Fernandes jättis karistusalas kannasöödu Ronaldole, kes lükkas palli Mussost suurema vaevata mööda ja pani seni suurema osa mänguajast vait olnud külalisfännid tema ülistuseks "Viva Ronaldo!" laulma – 1:1.

Puhkepausilt naastes tegi Atalanta alustuseks vahetuse, kui Mario Pašalici asemele tuli Berat Djimsiti. Hirm, nagu võiks viigiseis sobida ülemäära hästi mõlemale meeskonnale, lükati ümber napi mõne minutiga, sest poolvõimalusi hakkas kiirelt tekkima mõlemas väljaku otsas. Korra kolistas Greenwood ka Atalanta värava posti, ent tegi seda suluseisus olles.

56. minutil sai Zapata palli teist korda Unitedi väravasse, ent kohtunike fikseeritud suluseis lõikas võõrustajate juubeldamise läbi. Aga VAR uuris olukorda mitu minutit ning tuvastas, et Zapata oli söödu hetkel Harry Maguire’iga ühel joonel – kodupublik võis uuesti rõõmu valla päästa, sest tabloole ilmus skoor 2:1.

Mõnikümmend minutit enne lõppu tegi Solskjaer topeltvahetuse, tuues platsile nii Cavani kui ka Nemanja Matici. Serblane pääses kohe Unitedi pikema rünnaku lõpetuseks kauglööki proovima ning teenis külalistele 70. minutil esimese (!) nurgalöögi, kuid sellestki ei sündinud midagi. Gian Piero Gasperini vastas väravalööja Ilicici asendamisega, tuues külaliste kaitsjaid terroriseerima värskete jalgadega Luis Murieli.

United keerutas vastase väljakupoolel ilma suuremat teravust loomata pikalt palli, ent 79. minutil oli taas hoopis Zapata see, kes lähilöögi peaga üle värava saatis. Hetk varem oli järjekordse viimase hetke vaheltlõikega pidanud hiilgama Bailly. 85. minutil andis Zapata kaugelt tuld ning de Gea pidi kõik oskused mängu panema, et pall üle otsajoone tõrjuda.

Kõik näis tüürivat sinnapoole, et Atalanta heastab kahe nädala taguse lüüasaamise ja saab igati teenitud võidu, kuid Ronaldo arvas teisiti. Käis esimene üleminut, kui pall jõudis suuremat sorti sudimise järel karistusalas portugallase jalale ning edasine oli järjekordne kunstiteos – ühe puutega tehtud terav löök oli nii täpne, et ei jätnud Mussole vähimatki võimalust, lipsates posti kõrvalt väravasse – 2:2.

Hetk hiljem pidid võõrustajad koguni õnnelikud olema, et Musso sai käe ette Donny van de Beeki lähilöögile, mis viinuks Unitedi võidule. Lõpuvile kõlades olid 2:2 viik, alagrupi esikoht ja Solskjaeri renomee Unitedi vaatepunktist taas päästetud, ehkki 90 minuti lõikes vääris sellest kohtumisest punkte vaid Atalanta. Soccernet.ee tegi mängu põhjal järgmised tähelepanekud:

1. Solskjaer vangerdas edutult

Pärast häbistavat 0:5 allajäämist Liverpoolile muutis Manchester Unitedi peatreener Ole Gunnar Solskjaer taktikalist lähenemist ja saatis viimases liigamängus Tottenhamiga platsile kolmemehelise keskkaitseliini. Võideti 3:0 ning sama asetust kasutati ka nüüd Atalanta vastu, kuid selle erandiga, et vigastatud Victor Lindelöfi asemel kuulus sel hooajal alles teistkordselt algkoosseisu Eric Bailly. Alustajate sekka naasid ka koduliigas mängukeelu all olev Paul Pogba ja Edinson Cavani pingile lükanud Marcus Rashford. Atalanta tegi see-eest viimase, Lazioga 2:2 viigistatud liigakohtumisega võrreldes vaid ühe muudatuse.

Nagu mängupilt näitas, tõi itaallastele senikasutatud valem pigem edu, United sai aga kinnitust pigem sellele, et Tottenhami alistamises mängis pearolli vastase mannetus, mitte niivõrd Manchesteri klubi hüppeline tasemetõus. Isegi siis, kui avapoolajal mindi Raphael Varane’i vigastuse tõttu üle tavapärasemale neljamehelisele kaitseliinile – seda põhjusel, et ühtegi tervet keskkaitsjat ei olnud pingilt väljakule saata –, jäid meeskonna tegutsemist kummitama ühed ja samad mured.

Esiteks napib Unitedil tagaliinis kindlust, mida seekord võimendas veelgi de Gea eksimus avavärava puhul. Teiseks ei ole keskväljal mänguehitajat, kuna Paul Pogba pakutu oli taas segu lohakusest ja liigsest enesekindlusest, mis vormus hulgalisteks eksimusteks. Kolmandaks puudub Unitedi ründetegevuses aga loogilisus ja üksteisemõistmine. Potentsiaalseid väravalööjaid on platsil küll mitu, aga nende vahelist kooskõla ning suuremas plaanis kaitse- ja ründemängu vahelist tasakaalu pole Solskjaer suutnud jätkuvalt leida.

2. Atalanta koperdas teist korda sama reha otsa

Esimeses omavahelises mängus väsis Atalanta teisel poolajal ilmselgelt ja pani sellega kapituleerumisele aluse. Nüüd suudeti head tempot hoida lõpuni, sel hooajal paranenud kaitsemäng toimis ning vasturünnakutele panustamise plaan, mida toetas võrdlemisi kiire avavärav, sujus samuti.

Gian Piero Gasperini mängis treeneripingil Solskjaeri selgelt üle, tema vahetused olid loogilisemad ja õigeaegsemad. Teiseks poolajaks sekkunud Djimsiti aitas edukalt tagaliini turvata, paarkümmend minutit enne lõppu platsile tulnud Luis Muriel rünnakul teravust hoida ja Zapatale vajalikku tuge pakkuda. Aga Ronaldo-sugust meest Gasperinil kuskilt võtta polnud ja see saigi lõpuks Atalantale saatuslikuks.

Kas oli küsimus jälle väsimuses, sest viimase kahe nädala jooksul oli United pidanud kaks, Atalanta aga kolm liigamängu? Või väheses keskendumises, mis lubas mõlema poolaja üleminutitel vastaste ilmselgelt kõige ohtlikumal mehel ikkagi löögile jõuda? Igatahes on kahest mängust, kust Atalanta võinuks ja ehk isegi pidanuks tabelisse saama parimal juhul kuus, halvimal aga vähemalt neli punkti, käes vaid üksainus punkt.

"Skaalal ühest sajani? Tuhat!" ohkas Gasperini pärast mängu, kui temalt küsiti, kui muserdav viigiga leppimine tema jaoks on. Mõistetav, sest Atalanta vääris enamat. Aga mäng käib teatavasti lõpuvileni ja kui Atalanta juba mitmendat korda kättevõideldu peost laseb, pole enam tegu juhusega.

3. Kes ikkagi on õige Fenomen?

Itaalia liigas hiilgava 40-aastase Zlatan Ibrahimovici kõrval on 36-aastane Cristiano Ronaldo alles poisike, aga sellegipoolest tuleb tema vormi kõrgelt hinnata. Portugallane on nüüd Unitedi naha päästnud kolmes alagrupikohtumises neljast – avamängus jäi tema väravast veel väheks, sellele järgnesid aga viienda üleminuti 2:1 võiduvärav Villarreali ja 81. minuti 3:2 tabamus Atalanta võrku ning seekordne topeltkangelastegu.

Ronaldo närviajamiseks on alati suurepäraselt sobinud noriv viide "päris" ehk Brasiilia Ronaldole, kes kandis hüüdnime O Fenomeno ehk Fenomen. Aga fenomenaalseks võib pidada ka portugallase suutlikkust 36-aastaselt Euroopa kõrgeimas klubisarjas väga tugeva vastase vastu endiselt mänge otsustada, kui tema meeskond seda enim vajab.

4. Alagrupi seis kruvib endiselt pinget

Viigivärav tõstis Unitedi tabeli kolmandalt kohalt hoobilt tagasi tippu, kus oldi ka enne vooru algust. Aga nüüd ollakse Young Boysist jagu saanud Villarrealiga võrdsetel punktidel ning järgmise vooru kohtumine Hispaanias võib taas kõik pea peale pöörata. Viie punktiga kolmandale reale vajunud Atalanta šansid pole rivaalide omavahelise kohtumise valguses veel sugugi kadunud ning isegi avavoorus Unitedit šokeerinud Young Boysil on kolmest järjestikusest kaotusest hoolimata oma võimalus edasipääsejate hulka murda.

Atalanta - Manchester United  2:2 (1:1)