Luup peale | Kalašnikovs leidis üleminekumängude lävepakul võtme, millega kaitse lukku käib (galerii!) (0)

Tartu Tammeka tegi teise nullimängu järjest, mis ongi nende hooaja ainsateks nullimängudeks Premium liigas, ning võttis Viljandi Tulevikult suviste suurte kaotuste eest 2:0 võiduga revanši.

Tammeka võinuks juba kümne sekundiga juhtima asuda, kui Patrick Genro Veelma murdis äkkrünnakul vasakult läbi ja andis hea tsenderduse värava ette, aga Tristan Koskoril jäi napilt puudu, et pall värava peale suunata.

Kui esimese kümnekonna minuti jooksul oli Tammeka elavamaks pooleks, siis sealt edasi haaras initsiatiivi enda kätte külalismeeskond. 11. minutil pääses Nikita Komissarov Jevgeni Demidovi söödu järel kastist jalaga löögile, aga Karl Johan Pechter püüdis värava keskele tulnud palli. Neli minutit hiljem ei saanud Demidov ise Tanel Langi söötu värava eest peaga raamide vahele.

Tulevik teenis palju standardolukordi ja mitmel korral põrkas pall ohtlikult Tammeka trahvikastis, kuid kodumeeskond seisis kaitses kindlalt ega lubanud külalistel oma väravavahti proovile panna. Alles 38. minutil tekkis veel üks konkreetne väravavõimalus, aga Kaimar Saagi peanupul jäi õige napilt puudu, et värava ees Langi tsenderduseni ulatuda.

Abubakir Muidinov jõudis 47. minutil nurgalöögi järgselt skoori avamisele lähedale, kuid tema löök 13 meetrilt lendas napilt üle kaugema ristnurga. Pärast seda olukorda muutus heitlus taas kinniseks ja võimalustevaeseks punnitamiseks.

Murrang saabus 68. minutil, kui Lang blokeeris karistuslöögijärgses olukorras käega Artur Uljanovi kauglöögi, mille tulemuseks oli penalti ja teine kollane ehk punane kaart. Seejuures oli Lang teeninud esimese kaardi loetud sekundid varem kiirrünnakut maha võttes. Tristan Koskor realiseeris penalti kindlalt, saates palli ühele ja väravavahi teisele poole – 1:0!

Tulevik ei taastunudki sellest hoobist enam. Nad üritasid küll rünnata, kuid mis üheteist mehega oli niigi raske ülesanne, see näis kümnekesi üsna lootusetuna. Tammeka kontrad olid palju ohtlikumad. 78. minutil pääses Veelma Uljanovi söödust hästi löögile, aga Kaupo Kruusmäe suutis palli eestpostist üle otsajoone tõrjuda.

90. minutil kombineerisid samad mehed vastupidistes rollides sarnase võimaluse ning kuigi Uljanovi esimene löök põrkas kaitsjast tagasi, saatis ta teisel katsel palli terava nurga alt väravasse – 2:0. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalašnikovs leidis, mis otsis?

Võib-olla esmakordselt pärast Dmitrijs Kalašnikovsi asumist peatreeneriks ei pakkunud Tammeka algkoosseis mitte ühtegi ootamatust. Üles rivistusid täpselt samad mängijad täpselt samadel positsioonidel nagu nädala eest FC Kuressaare vastu, ainult et punase kaardi teeninud Kevin Aloed asendas Kevin Anderson.

See ei tähenda, et mängijad oleksid tegutsenud oma naturaalsetel positsioonidel, sest Sander Kapper mängis ikka keskväljal, Artur Uljanov ründes ja Kevin Mätas äärel, kuid peatreener jäi sellele kooslusele kindlaks teist mängu järjest. Siiski ei saanud ka täna lõpuni ilma eksperimentideta läbi, sest teisel poolajal vahetas Veelma korduvalt Uljanoviga kohti, mille tulemusel sai Veelma natuke ka ründerolli proovida, ning vahetusest sekkunud keskpoolkaitsja Mihkel Järviste võttis koha sisse paremal äärel.

2. Tammeka kaitsemüürist on saanud kindlus

Eelmises kahe omavahelise mänguga kokku lõi Tulevik Tammeka võrku üheksa palli, Kaimar Saag neist viis. Täna lubati Tulevikule 90 minuti jooksul mõned üksikud võimalused ning väravavaht Karl Johan Pechter pidi tegema ainult ühe tõrje, püüdes avapoolajal ühe üsna väheohtliku pealelöögi.

Hooaja esimese 27 mänguga löödi Tammeka puuri 69 palli, kusjuures tartlased ei suutnud mitte kordagi oma puuri puutumatuna hoida. Nüüd on kaks mängu järjest sellega hakkama saanud. Niisiis võib julgelt öelda, et Kalašnikovs on Tammeka kaitsemängu täiesti teisele tasemele viinud. Kaitsjate kasvanud agressiivsusele lisandub vastavate keskpoolkaitsjate valik - kui Kaido Koppeli ajal pidi keskväli mänge domineerima, siis nüüd on peamine nende võitluslikkus, et miski sealt läbi ei tuleks. Ja ei tulegi.

Tammeka mäng ei ole teab mis ilus, aga rünnakul on neil piisavalt kvaliteeti, et ka sellise mängupildi korral üks-kaks võimalust ära lahendada.

3. Mängukeelud räsivad Tulevikku

Tuleviku tänane kaotus tähendab seda, et seitsmenda koha saatus otsustatakse viimase vooru mängus FC Kuressaarega. Kas Tulevik läheb sellele mängule kahe- või ühepunktilises eduseisus või hoopis ühepunktilises kaotusseisus, see selgub Pärnu Vapruse ja Kuressaare laupäevase mängu järel.

Paraku on Tuleviku koosseis otsustavas mängus mängukeeldude poolt rängalt räsitud, sest kaasa ei saa teha ei Tanel Lang, Abubakir Muidinov, Ganiu Atanda ega ka Herol Riiberg, kes on kõik kindlad põhimehed.

4. Keda tahab Tammeka üleminekumängudele?

Tammekal on puhtteoreetiliselt veel võimalik ka kaheksandat kohta püüda, kuid selleks on vaja tagasi teha mäekõrgune väravate vahe, nii et 99% tõenäosusega (kui Kuressaare endale viimaste voorudega tehnilist kaotust ei korja) ootavad tartlasi ees üleminekumängud.

Kalašnikovsil on üks taoline kogemus juba olemas, kui kui 2019. aastal alistas tema poolt juhendatud Kuressaare koguskooriga 6:2 Pärnu Vapruse. Nagu käesoleva hooaja lõpp näitab, siis on Tammeka ka nüüd enda kaalukategooria vastastega hästi hakkama saanud, kuid kõik võidud on olnud napid ja selliste mängude enda kasuks kallutamine eeldab alati ka natuke õnne.

Esiliiga tiitliheitlus on tänavu kahe hobuse võidujooks, kui Maardu Linnameeskond edestab kaks vooru enne lõppu Tallinna Kalevit kahe punktiga. Esiliiga võitja tõuseb otse Pärnu Vapruse asemele, teise koha omanik mängib Tammekaga üleminekumänge.

Kumb võiks Tammekale paremini sobida? Tabelisse vaadates näib Maardu tugevama meeskonnana, nende väravate vahe on koguni 23 võrra parem kui Kalevil. Samas on kalev võitnud kolmest omavahelisest mängust kaks ning üks on jäänud viiki. Kui Maardu toetub valdavalt kogenud mängijatele, kes on end juba aastaid tõestanud, siis Kalevi meeskond sisaldab palju värsket verd, kelle kõrval juhib ründevägesid Ats Purje. Omavahelistes mängudes oli Maardu mängijate keskmine vanus koguni 4,5 kuni 7,3 aastat kõrgem kui Kalevi mängijatel.

Omaette faktoriks on seegi, et mulluse hooaja lõpus juhendas Kalašnikovs Kalevit, keda tal ei õnnestunud siiski Esiliigasse langemisest päästa. Meeskond sisaldab aga endiselt paljusid talle tuttavaid mängumehi, kelle tugevusi ja nõrkusi tajub ta ilmselt paremini kui Maardu puhul. Samas aga teavad kalevlased ise Kalašnikovsi käekirja ja võimalikke nõrku kohti.

Olenemata sellest, kes Tammekale vastu tuleb, on tartlased igal juhul soosikuseisuses, sest Premium liiga ja Esiliiga tasemevahe on üldiselt kasvutrendis. Viimasest üheteistkümnest korrast ainult ühel on üleminekumängudel võidutsenud Esiliigast üles pürgiv meeskond, kui 2014. aastal võitis Tulevik tänu võõrsilväravale Jõhvi Lokomotivi.

5. Mängu parim - Patrick Genro Veelma

Tammeka 19-aastase vasakääre hooaeg ei ole olnud lihtsamate killast, sest kaks aastat tagasi Premium liiga ukse pauguga lahti löönud mees on resultatiivsusega tõsiselt hädas olnud. Hooaja lõpusirgel on ta aga uuesti enesekindlust leidmas ning täna oli ta juba Tammeka peamiseks teravuste tekitajaks. Ta võttis välja karistuslöögi, mille järel sündis penaltiolukord, ning andis teisele väravale eelnenud otsustava söödu.