Luup peale | Leedu 2, Eesti 0 – Paide sai Vilniuses oma esimesed eurotriibulised (5)

Mait Toom hoidis seisu viisakana, tehes ühtekokku kaheksa tõrjet. Foto: Brit Maria Tael

Eurovastaste loosimise järel võisid Eesti klubid rahul olla, et nii FC Flora kui ka Paide Linnameeskonna vastasteks loositi Leedu meeskonnad, kuid paraku lõppesid mõlemad vastasseisud kaotustega.

Kui Flora allajäämine Marijampole Suduvale oli napp ja pettumustvalmistav, siis Paide jaoks oli tegemist eurodebüüdiga ning nende 0:2 kaotus Vilniuse Žalgirisele oli objektiivselt ootuspärane tulemus. Ometi jääb mängust nii mõndagi kripeldama, sest sisuliselt lasti leedukatel kõik selgeks teha juba poole tunniga ning samas jäeti ise mitmeid võimalusi kasutamata.

Henri Anier, Edgar Tur ja Andre Frolov said kõik avapoolajal jalga proovida, kuid seda kõike pärast seda, kui Andrija Kaludjerovic oli 9. minutil Žalgirise tugeva surve juhtväravaks realiseerinud. 32. minutil lisas teise värava Liviu Antal.

Paide peatreener Vjatšeslav Zahovaiko ei läinud teisel poolajal kahjusid minimeerima, vaid tegi kolm ründavat vahetust ning lõpuks haaratigi initsiatiiv enda kätte, kuid riskide võtmine tõi eelkõige kaasa häid võimalusi väljakuperemeestele. Mait Toom tegi mitmeid häid tõrjeid ning kahel korral pidi ta tänama ka väravapuid, et kaotusseis viisakana püsis.

Paidekate võimalused hakkasid tekkima viimasel veerandtunnil, kui Edrisa Lubega ja Deabrease sekkumine ette elevust tõi, kuid ei Deabreas ega Anier ei suutnud palli Martin Berkovecist mööda saata. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Anier pani Eesti pusle kokku

Henri Anier alustas Edrisa Lubega asemel, Joseph Saliste vigastuspausilt naasva Muhammed Sannehi asemel ning Kristjan Pelt säilitas keskkaitses koha Mikel Gurrutxaga ees. Pingile jäid esialgu ka Paide kaks sel suvel hangitud võõrleegionäri, mis tähendas ühtekokku seda, et Paide koosseisus alustasid mängu 11 Eesti mängijat.

Selles plaanis oli tegemist identse olukorraga Flora euromängust, kus samuti alustasid meie poolelt mängu 11 Eesti meest, samal ajal kui vastaste algkoosseisu kuulus mõlemas mängus vaid kolm Leedu jalgpallurit. Žalgirise võõrleegionärid omasid aga valdavalt palju rohkem kõrgel tasemel kogemusi kui Paide mehed ning klassivahe oli tervikuna selge.

2. Kui Paide kooli jõudis...

Olgu põhjuseks närvid või vastaste klass, aga Paide jäi mängu alguses totaalse turmtule alla. Žalgiris vajutas otsekohe gaasi põhja ja ründas sirgjooneliselt Paide väravat, pallivaldamine oli esimesel kümnel minutil leedukate kasuks ligikaudu 80-20 ning pealelöögid 4:0, lisaks ohtlik karistuslöök ja kaks nurgalööki.

Selleks ajaks kui Anier 12. minutil ühega oma esimestest puudetest, kui mitte üleüldse esimese puutega Siim Lutsu tsenderduse järel hea löögi sooritas, oli Paide juba tagaajaja rollis. Sealt alates saadi ajapikku üha paremini mängu sisse, Turi tsenderdus maandus lati peale ning nii tema kui Frolov pääsesid ka hästi löögile, kuid üldiselt oli tagaajaja rollis kiirete ja tehniliste vastaste vastu keeruline.

3. Euroopas tuleb osata kaitsta

Kuidas Paide ka ise ei üritanud, olid Leedu klubi rünnakud alati ohtlikumad ning paidekate kaitseliin jäi tehniliste ründajate ja nende kombinatsioonidega püstihätta. Mõlema värava olukorras vabastasid leedukad end näilise kergusega kaitsjatest ning pääsesid täiesti vabalt värava eest löögile. Sarnaseid olukordi avanes mängu jooksul veel palju ning Paide peab tänama vaid Toomi, väravapuid ja õnne, et neid rohkem ära ei karistatud.

Tuleb tõdeda, et kui koduliigas on Paide trumbiks ründav ja domineeriv jalgpall, siis eurosarjades on tempo nii palju kõrgem, et esmatähtsaks vahendiks tasemevahe ühtlustamisel on oskus oma kaitse lukku keerata. Sellist oskust Paidel praegu ei ole, sest ka Premium liigas on endale lastud lüüa lubamatult palju väravaid, ent kui kodus suudetakse ise rohkem väravaid lüües ikkagi medaliheitluses püsida, siis Euroopas pole sellise kaitsetegevusega miskit peale hakata.

Kokkuvõtteks – debüüdil häbisse ei jäädud, aga õppida on siit palju.

4. Paide parim - Henri Anier

Anieri jaoks oli tegemist esimese mänguga põhikoosseisus mitte ainult Paide särgis, vaid sel aastal üleüldse! Sellele vaatamata usaldati talle 90 minutit, sest tema kogemused ja kvaliteet olid lihtsalt niivõrd asendamatud, et ka ründavate vahetuste järel peeti vajalikuks tema kohaolekut. Pall jõudis ette küll harva, kuid Anier näitas pea kõigis olukordades end heast küljest, pigistades kivist vett välja nii endale kui ka kaaslastele.

Samuti võib positiivse poole pealt esile tõsta Edgar Turi ja Andre Frolovi, kes näisid igale poole jõudvat, ning mitmeid reaktsioonitõrjeid teinud Mait Toomi.