Luup peale | Martinezi ja Lukaku duublid tegid Šahtarist hakkliha ning viisid Interi finaali (0)

Euroopa liiga 2020. aasta tšempioni selgitavad reedel Kölnis peetavas finaalmängus Hispaania klubi Sevilla ja Itaalia esindaja Milano Inter, kes oli tänases teises poolfinaalis kindlalt 5:0 parem valitsevast Ukraina meistrist Donetski Šahtarist.

Inter asus kohtumist juhtima 19. minutil, kui kogenud väravavahi Andri Pjatovi ebaõnnestunud väljalöögi sai keskväljal enda valdusse poolkaitsja Nico Barella. Hooajal 2018-19 Cagliaris Ragnar Klavani meeskonnakaaslaseks olnud, aga aasta eest 25 miljoni euro eest Interisse müüdud Barella tegi kaks puudet ja andis siis värava ette perfektse tsenderduse, mille Lautaro Martinez peaga võrku puskis.

Šahtari oli viigile kõige lähemal 43. minutil, kui Marcos Antonio pääses 21-lt meetrilt löögile, aga tulistas üle. Ent kokkuvõttes ei suutnud Šahtar end mitte kuidagi Interi kaitsest läbi murda. Söödeti usinalt ja prooviti nii ning naa, aga Itaalia klubi kaitses süsteemselt ja tõhusalt. Vaheaja järel mängupilt ei muutunud, aga kuniks seis oli 1:0, püsis Šahtari lootus elus.

Olukorra muutis väga keeruliseks nurgalöögi peaga võrku ramminud Danilo D'Ambrosio 68. minuti värav ning lootusetuks Martinezi teine tabamus, mis tegi 74. minutil seisuks 3:0. Kohtumise lõpusirgel lisas kaks väravat Romelu Lukaku ning augustis peetud Euroopa liiga mängudes nii Wolfsburgist kui ka FC Baselist kolme väravaga jagu saanud Šahtari teekond lõppes suure kaotusega. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Miks ei määratud Šahtari kasuks penaltit?

47. minutil, kui seis oli veel 1:0 ehk kõik lahtine, proovis Alessandro Bastoni palli enda karistusalast klaariks lüüa, aga andis vutile liiga madala trajektoori ning see tabas meeskonnakaaslase Roberto Gagliardini kätt. "Penalti!", kisas Šahtari leer ning nii mõnigi telekommentaator samuti, aga kaks aastat ja kolm päeva tagasi A. Le Coq Arenal UEFA superkarikafinaali (Atletico 4:2 võiduga lõppenud Madridi derbi) vilistanud Szymon Marciniaki need nõuded ei huvitanud.

Ka VAR ei soovinud episoodi kontrollimiseks lisaaega. Miks nii? Sest oli ilmselge, et penalti määramiseks puudus igasugune põhjus. Esiteks oli Gagliardini käsi selgelt tahtmatu. See ei ole automaatselt välistav asjaolu, kui 1) mängija näeb, kust pall tuleb ja tal on võimalik käsi palli teekonnalt eest ära koristada, 2) käsi on ebaloomulikus asendis.

Esimest kriteeriumit see episood ei täinud, sest distantsi oli väike ja Gagliardini ei näinud, kuhu täpselt pall tuleb. Aga käsi ebaloomulikus asendis? Samuti mitte, sest Gagliardini tegeles tolles olukorras enda kokku tõmbamisega, et mitte Bastoni klaarimisele ette jääda. Selle tegevuse kontekstis oli käsi täiesti loomulikus ja ootuspärases asendis. Seega penalti määramiseks puudus põhjus ja Marciniak seda ka ei teinud. VAR töötas samuti kiiresti ja konkreetselt.

2. Sobiva pesa leidnud Lukaku jätkas vägevat seeriat

2017. aastal suure lootustega Manchester Unitediga liitunud Romelu Lukaku teekond selles klubis lõppes koos Jose Mourinho vallandamisega, sest Ole Gunnar Solskjaeri taktikaliste plaanidega belglane ei klappinud.

Kui United müüs ta aasta eest 65 miljoni euro eest Milano Interisse, tundus see tema viimase aja vaevalisi esitusi vaadates (kerge) ülemaksmisena. Mulje oli eksklik. Lukaku on löönud tänavu Interi kasuks 33 väravat. Peatreener Antonio Conte on suutnud tema tugevusi esile tuua ja meeskonna hüvanguks ära kasutada. Kõik toimib, pingeid pole ja väravad tulevad.

Euroopa liigas on Lukaku pärast tänast löönud värava 10 kohtumises järjest, mis on selle võistluse rekord. Olgu lisatud, see seeria ulatub 2014. aasta sügisesse, kui ta oli veel Evertoni mängija.

3. Ida-Euroopa finaalipaus pikenes

Meistrite liiga finaalis oli endine idablokk viimati esindatud 1991. aastal, kui Belgradi Crvena Zvezda alistas 0:0 lõppenud normaal- ja lisaaja järel penaltiseerias 5:3 Marseille Olympique'i. Seejärel on parim tulemus olnud Kiievi Dinamo poolfinaalikoht 1999. aastal, aga kui Andrei Ševtšenko ja Sergei Rebrovi toel tegusid teinud meeskond lagunes, pole Ida-Euroopa klubid enam Euroopa tippkonkurentsis sõna sekka öelda suutnud. Jõudu lihtsalt pole.

Euroopa liiga tarbeks aga aegajalt on. 2005 võitis selle Moskva CSKA ja 2008 Peterburi Zeniit ning 2009 kuulus karikas Donetski Šahtarile. Need kolm võitu tulid veel nime poolest UEFA karikasarjas, aga sisu oli sel võistlusel sama, mis praegu Euroopa liigal. Ukraina oli uuesti Euroopa tugevuselt teise eurosarja tiitlile lähedal 2015. aastal, kui Dnipropetrovski Dnipro jõudis finaali, kus jäi aga 2:3 alla Sevillale (muidugi neile!).

Šahtari finaalikoht olnuks saavutus mitte ainult neile ja Ukraina kõrgliigale, vaid oluline tähis ka Euroopa klubijalgpalli geograafilise tasakaalu perspektiivist. Aga väljakul nähtud jõudude vahekord ei jätnud üles mingit kahtlust, et edasipääsu vääris Inter. Ida-Euroopa finaaliootus pikeneb ning ilmselt pole vale öelda, et selle tõenäosus iga aastaga ka veidi kahaneb, sest kontinendi viie tippliiga satsid võtavad Euroopa liigat üha tõsisemalt.

4. Itaalia finaalipaus sai otsa

Itaalia klubid on sel aastatuhandel võitnud kolm Meistrite liiga tiitlit (AC Milan 2003 ja 2007 ning Inter 2010) ja olnud neljal puhul finaalis kaotajaks (Juventus 2003, 2015, 2017 ja AC Milan 2005). Aga Euroopa liiga (või siis varasema nimetusega UEFA karikasarja) finaalis pole nad selle aja jooksul kordagi figureerinud.

Hooajal 1998-99, kui Euroopa karikavõitjate karikasari ja UEFA karikasari olid viimast korda eraldi võistlused, võitsid Itaalia klubid mõlemad (karikavõitjate karikasarja viimane tšempion oli Rooma Lazio, UEFA karikasarja võitis tol kevadel Parma). Aga alates hooajast 1999-2000, kui need kaks võistlust ühendati UEFA karikasarjaks, mis nimetati hiljem Euroopa liigaks, pole Itaalia klubid kordagi selle finaali jõudnud.

Selle aja jooksul on finaalis vähemalt kaks korda näinud Hollandi, Portugali, Venemaa, Ukraina ja isegi Šotimaa (!) klubisid (lisaks muidugi Inglismaa, Hispaania ja Saksamaa esindajad). Korra ka Türgit ja Prantsusmaad, aga ei kordagi Itaaliat. Inter lõpetas enam kui 20 aastat kestnud pausi.

5. Mängu parim - Lautaro Martinez

22-aastase Argentina ründaja väravad tegid seisuks 1:0 ja 3:0, mis murdsid vastavalt Šahtari kaitsemüüri ja lootuse, olles seeläbi Interi võidu võtmeteks. Kiitust väärib muidugi terve Interi meeskond, kelle esitus oli väga distsiplineeritud, kompaktne, täpne ja hoogne.

Protokoll:

Milano Inter - Donetski Šahtar 5:0 (1:0)
19., 74. Lautaro Martinez, 64. Danilo D'Ambrosio, 78., 84. Romelu Lukaku

Inter: Samir Handanovic, Diego Godin, Stefan de Vrij, Alessandro Bastoni, Danilo D'Ambrosio (81. Victor Moses), Marcelo Brozovic, Ashley Young (65. Cristiano Biraghi), Nicolo Barella, Roberto Gagliardini, Romelu Lukaku (85. Sebastiano Esposito), Lautaro Martinez (81. Christian Eriksen).
Varus: Daniele Padelli, Stefano Senis, Andrea Ranocchia, Sebastiano Esposito, Lorenzo Pirola, Cristiano Biraghi, Milan Škriniar, Antonio Candreva, Victor Moses, Christian Eriksen, Alexis Sanchez.

Šahtar: Andri Pjatov, Dodo, Serhi Krõvtsov, Davit Hotšolava, Mõkola Matvijenko, Marcos Antonio, Tarass Stepanenko, Marlos (75. Jevhen Konopljanka), Alan Patrick (59. Manor Solomon), Taison, Junior Moraes.
Varus: Anatoli Trubin, Dentinho, Tete, Jevhen Konopljanka, Manor Solomon, Viktor Kovalenko, Maycon, Marquinhos, Serhi Bolbat, Oleksandr Pihhaljonok, Valeri Bondar, Fernando.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Pohlak koondisest: on ebatavaline, et sellist perioodi läbielava meeskonna sisekliima on endiselt töiselt positiivne
NAISTE JALGPALL
KUIDAS EDASI?
Siim Pulst | Thomas Häberli kahtlase ajastusega noorenduskuur. Mida sellest arvata?
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K 19.00 Silmet - Bunker Partner (Coolbet saaliliiga)
  • N 19.30 Viimsi - Ravens (Coolbet saaliliiga)
  • R 14.30 Kuressaare - Tallinna Kalev (Premium liiga)
  • R 17.00 Flora - Ararat (naiste Meistriliiga)
  • L 12.30 Vaprus - Kalju (Premium liiga)
  • L 14.30 Trans - Nõmme United (Premium liiga)
  • L 17.00 Flora U21 - Levadia U21 (Esiliiga)
  • L 18.00 Bunker Partner - Silmet (Coolbet saaliliiga)
  • P 12.30 Tammeka - Flora (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0