Luup peale | "Sõnad on kasutud, ainult teod loevad" – Simeone sõdalased murdsid jälle plindrist välja (0)

Atletico Madrid tuli Meistrite liiga alagrupiturniiri viimases voorus Portugalis raskest seisust võidukalt välja, alistades nelja punast kaarti näinud kohtumises Porto ja kindlustades edasipääsu 1/8-finaali.

Mõlemad tiimid vajasid võitu ning mängu algus osutuski oodatult intensiivseks, kuid samas ka üsna alalhoidlikuks, mistõttu jalgpallisõpradele midagi ilusat kuigi palju ei pakutud. Esimene mainimistväärt sündmus leidis aset 13. minutil, kui vigastuse tõttu pidi väljakult lahkuma Luis Suarez ja teda asendas Matheus Cunha.

Esimest väravavõimalust tuli aga oodata lausa 22. minutini, mil Yannick Carrasco läbimurre vasakult äärelt tekitas kuldse võimaluse Lemarile, kelle lähilöögi suutis Diogo Costa aga tõrjuda. Antoine Griezmann ei tabanud tagasipõrkunud palli ning lõpuks langes Marcos Llorente jätkuüritus jällegi väravavahi saagiks.

Porto jõudis sama lähedale 31. minutil, kui Luis Diaz pani proovile Jan Oblaki, aga Atletico puurilukk suutis kaitsjate jalge alt läbi tulnud löögi tõrjuda ning Marcos Llorente jõudis viimasel hetkel "lauapalli" Mehdi Taremi nina alt ära klaarida.

Poolaja lõpp tõi Portole veel mitmeid võimalusi. 38 minuti täitudes pääses Diaz jällle lubavalt löögile, aga tema üritus karistusalajoonelt võttis rikošeti ja tõi kaasa vaid nurgalöögi. 40. minutil aga oleks Lemar järjekordse nurgalöögi äärepealt enda väravasse suunanud. 43. minutil pääses Marko Grujic healt positsioonilt proovima, kuid lõi liialt Oblaki lähedusse. Lisaminuti nurgalöögi järel ebaõnnestus lubavast kohast Evanilsoni pealöök.

47. minutil pidanuks Taremi kodumeeskonna juhtima viima, kui Otavio näppas vastaste kastis Carrascolt palli ja lükkas kandikul võimaluse iraanlasest ründaja ette, aga tolle löök ei leidnud raame. 51. minutil sai Taremi raskemast olukorrast palli värava suunas, aga Oblak hoidis jalatõrjega Atleticot jätkuvalt mängus.

Kui ise ei löö ... Atletico teenis 56. minutiks harva nurgalöögi, Lemari tsenderdus põrkas kaitsja pea kaudu tagaposti ning Griezmann kõksas mõnelt meetrilt palli tühja võrku - 0:1! Ning 60. minutil pidanuks Cunha kontrarünnakul seisuks 0:2 tegema, kui ta kõik kaitsjad üle jooksis ning palli üle väravavahi kõksas, aga Pepe jõudis viimasel hetkel jaole.

Niigi pingelises heitluses lõid 67. minutil kired järsult lõkkele, kui Carrasco reageeris valuliselt ning tegi kohtuniku nina all Otaviole jõuvõtte, mida karistati otsekohe punase kaardiga - 11v10! Lähiminutitel järgnes veel mitu rüselust ning 72. minutiks välkus kollane kaart kolmel korral ja punane veel kahel korral. Kui üks punane läks Atletico pingile, siis teine vahetusest sekkunud Porto vasakäär Wendellile - 10v10!

Prantslasest peakohtunik Clement Turpin kutsus mõlema meeskonna kaptenid enda juurde, et mäng maha rahustada, kuid 75. minutil saadeti veel ka Porto pingilt varuväravavaht minema. Niisiis jagati kaheksa minuti jooksul ühtekokku neli punast.

Pärast 80 mänguminuti täitumist tegi Porto korraga ära neli vahetust, et kõik jõud päästva viigivärava järele saata. 86. minutil püüdis Oblak ühe vahetusmehe Fabio Vieira kauglöögi eriliste probleemideta ning midagi enamat Porto teha ei suutnudki. 90. minutil saatis Griezmann hoopis Angel Correa vasturünnakul läbi ja argentiinlane lahendas külmavereliselt - 0:2! Lisaminuteil vormistas Rodrigo De Paul ka kolmanda, enne kui Sergio Oliveira veel penaltipunktilt lõppseisuks 1:3 jõudis lüüa. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kõik märgid Porto kasuks

Atletico näol on tegemist küll valitseva Hispaania meistriga, kuid sel hooajal ei ole näidatud minekut, mis neile seda üliolulist võitu ennustanuks. Kõikide sarjade peale olid nad viimasest kümnest kohtumisest suutnud võita vaid kolm, viigistades samuti kolm ja kaotades ülejäänud neli. Septembrikuine kodumäng Portoga lõppes ka väravateta viigiga. Viie Meistrite liiga mänguga oli Atletico üldse suutnud lüüa vaid neli väravat ning Portole sõideti külla, olemata koguni 236 minutit järjest Meistrite liigas skoori teinud.

Tagatipuks suundus Atletico Portugali räsitud tagaliiniga, sest mängukeeldu kandis Felipe ning vigastustega jäid eemale Jose Maria Gimenez, Stefan Savic ja Kieran Trippier. Puudusid seega koguni kolm põhilist keskkaitsjat. Diego Simeone otsustas võtta kasutusele 3-5-2 taktika, mehitades kolmemehelise keskkaitse üsna tavatu kooslusega. Geoffrey Kondogbia laskus keskväljalt keskkaitse südamesse, tema paremal käel tegutses tavapärane paremkaitsja Šime Vrsaljko ja vasakul käel Mario Hermoso, kes samuti palju hoopis äärekaitses mänginud.

Samal ajal oli Porto tõestanud end tiimina, mida on väga raske murda, läbides koduliigas esimesed 13 vooru ainsagi kaotuseta ning saades Meistrite liigas oma ainsad kaotused Liverpoolilt. Portugallaste kasuks rääkis ka see, et kaitsjad Pepe ja Joao Mario saadi otsustava kohtumise eel mängukorda, misjärel jäid olulisemateks puudujateks vaid Ivan Marcano keskkaitsest ja Mateus Uribe keskväljalt.

2. Kaks mängu ühes

Porto teadis mängu eel, et võit kindlustaks neile edasipääsu, aga ka viigist piisaks juhul, kui Milan samal ajal Liverpooli ei võida. Atletico teadis aga, et neid päästaks ainult võit ning mida suurem võit, seda parem, sest kui nemad võidavad Portot ja Milan alistab Liverpooli, siis otsustab edasipääseja üldine väravate vahe, mis Milanil oli enne viimast vooru ühe võrra parem kui Atleticol.

Võinuks eeldada, et võiduvajadus muudab meeskonnad ja eriti võõrsilmeeskonna ründavaks. Väljakul rullus lahti aga sõelmängudele omane pingeline ja kompav heitlus, kus eksimuse kartus osutus kõrgemaks kui väravajanu.

Kui Milan Liverpooli vastu pooletunnise mängu järel juhtima asus, siis võis loota, et mängu iseloom muutub oluliselt ka Portos. Vajas siis ju ka kodumeeskond iga hinna eest võitu ning Atletico omakorda vajanuks juba mitmeväravalist paremust. Porto lülitaski just neil minuteil teise käigu sisse, surudes Atletico kaitsesse ja luues ühe hea olukorra teise järel. Kodumeeskonna surve jätkus aga ka pärast seda, kui Liverpool peagi Milanos seisu viigistas, nii et tingimata ei olnud kahe mängu stsenaariumid sedavõrd tihedalt seotud.

Liverpooli juhtvärav teise poolaja alguses oli heaks uudiseks nii Portole kui ka Atleticole, sest sellise tulemuse korral tuli neil muretseda vaid oma tänase vastase edestamise pärast. Liverpool võitiski, ulatades lõpuks Portole vähemalt Euroopa liiga piletigi.

3. Simeone sõdurid tegid seda jälle

Atletico on omandanud Diego Simeone käe all erakordse iseloomuga meeskonna maine, mis ei pruugi mängida kõige ilusamat jalgpalli, aga kompenseerib seda võimsa võitluse, vankumatu distsipliiniga ja järeleandmatu eneseusuga. Atletico võib kannatada kaitses 89 minutit, paanikasse sattumata, ning lõpu eel ikkagi vajaliku tulemuse ära vormistada.

Simeone sõnad mängueelsel pressikonverentsil ainult kinnitasid seda: "Ütlen alati, et sõnad on kasutud, ainult teod loevad. Ma usaldan oma meeskonda täielikult. Ma treenin nendega, ma tunnen nende iseloomu ja ma usaldan neid. Meelitused ei ole ming kunagi elevile ajanud, nagu ka kriitika ei ole mind kunagi depressiooni viinud."

Ning seda kinnitas ka tänane kohtumine, sest õigupoolest ei rääkinud Atletico kasuks mitte miski ning Porto oligi pikalt parem meeskond väljakul, kuid hispaanlased pidasid vastu ning nõelasid siis justkui eikusagilt. Ning isegi kui meeskond jäi vähemusse, siis osati kiiresti ka vastastele punane kaart teenida, ja lõpu eel summutati Porto ründeindu eriti meisterlikult.

4. Mängu parim - Jan Oblak

Sloveenia puurilukk jäi mängu viimase puutega nullimängust ilma, kuid selleks hetkeks ei omanud see enam tähtsust. Küll aga omasid suurt tähtsust 0:0 ja 1:0 seisul tehtud viis tõrjet, mis Atleticot esialgu vee peal hoidsid ja siis juba neile edasipääsu tagasid.