Luup peale | Tärkava energiaga Levadia surus Kalju medalikolmikust välja ja kollitab Paidet (0)

Gando 81. minuti värav otsustas kohtumise FCI Levadia kasuks. Foto: Oliver Tsupsman

FCI Levadia lootus Premium liiga hõbedast ja eurosarjakohast elab, sest pingelises ja võitluslikus mängus Hiiu staadionil suruti oma tahe lõpuks Nõmme Kaljule peale ja võeti 2:0 võit.

Juba enne avavilet oli selge, et viik ei rahulda mitte mingil juhul kumbagi meeskonda ning see kumas mängust läbi avavilest alates. Vastasele ei tahetud anda jalatäitki maad, võitluslikkust jagus väljaku igasse tsooni, mõlemad võistkonnad otsisid kehakontakti ja proovisid seeläbi end platsil kehtestada. Alla ei andnud kumbki.

Tugev väravahõng oli üleval kõigest paarikümne sekundi järel, sest Vladislav Homutov pääses kaugelt lööma ja tulistas hästi. Artur Kotenko tõrjus, aga enda ette karistusalasse. Levadia õnneks jõudis Nemanja Lakic Pesic siiski lahtise pallini napilt enne Kaspar Pauri. Aga see oli ka Kalju esimese poolaja kõige teravam moment.

Tõsi, ega nendega polnud uhkeldada ka Levadial, kuid see üks moment, mille külalised tekitasid, oli väga hea. 22. minutil murdis Markus Jürgenson paremalt äärelt läbi ja andis madala tsenderduse. Gando lasi selle läbi ja vasakult äärelt tõusnud Karl Rudolf Õigus oli silmitsi Marko Meeritsaga. Madala pealelöögi suutis Kalju väravavaht jalgadega tõrjuda.

Teine poolaeg algas samas helistikus, milles esimene oli lõppenud – võitluslikus, ent võimalustevaeses. Esimene pealelöök, mis märkimist väärib, leidis aset alles 67. minutil, kui Gando peaga udjas, aga Meerits rahulikult püüdis. 73. minutil andis Dmitri Kruglov hea tsenderduse ja Trevor Elhi pääses löögile, aga virutas üle.

Läbimurre saabus 81. minutil ning nagu sellistes pingelistes mängudes sageli juhtub, otsustas kõik üks eksimus. Paremkaitsjana tegutsenud Sander Puri eksis oma karistusalas tagasisööduga ja kinkis palli Gandole, kes tulistas Levadia juhtima. Meeskond tähistas väravat valjuhäälse ja kirgliku puntratantsuga.

Kaljul oli nüüd vaja neljandast kohast pääsemiseks kümne minutiga kahte väravat, aga mäng oi Levadia kontrolli all ja võimalusi võõrustajad enam tekitada ei suutnud. Hoopis Levadia lõi teise, kui 90+4. minutil tõrjus Meerits esmalt karistuslöögi ja siis veel ühe löögi, aga kolmanda vastu enam ei saanud. Värava autoriks märgiti Karl Rudolf Õigus ja kohe seejärel kõlanud lõpuvile vallandas Levadia leeris korraliku võidumöirge – nende lootus hõbedast elab. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Puri ei väärinud otsustava eksija saatust

Vene jalgpallikoolkonnas armastatakse öelda, et "jalgpall on eksimuste mäng ja võidab see, kes eksib vähem". Põhimõtteliselt saab selle maksiimiga kokku võtta iga kohtumise, aga mõnede puhul sobib ta oma kohale kohe eriti hästi. Tänane matš kuulub nende sekka.

Tolleks eksijaks oli seekord Kalju kogenuim mängija, alternatiivide puudumisel paremkaitsjana tegutsenud Sander Puri. Kui Kalju nurjunud hooajale tervikuna tagasi vaadata, oli Puri kindlasti üks viimaseid, kes seda saatust vääris, sest on olnud üks väheseid, kes oma koha välja mänginud (ja seda Kalju koosseisuprobleemidest tulenevalt väga erinevatel positsioonidel).

81. minutil juhtunu tõttu ei saagi me teada, kas emb-kumb või mõlemad võistkonnad hakanuks viimase viie minuti jooksul võtma röögatuid riske, aga kindlasti olnuks see võimalus õhus, sest viik ei rahuldanud Kaljut absoluutselt ja olnuks ka Levadia jaoks nõrk lohutus.

2. Levadia vajab teenet tänaselt alistatult

Võit tähendab, et Levadial on endiselt võimalik võita hõbemedal ja kvalifitseeruda Euroopa liigasse. Selleks peavad nad uuel nädalal kahel puhul alistama FC Flora ning lootma, et Kalju ei kaota Paide Linnameeskonnale. Seega vajab Levadia teenet tänaselt alistatult. Arvestades Paide ebalevat esitust nädala eest Levadia vastu (2:2) ja totaalset lagunemist tänases duellis Floraga (1:7), siis pole võrrandi selle poole tõenäosus üldse väike.

Hoopis suurem mure Levadia jaoks on see, kuidas kaks korda Florast jagu saada. Viimastes mängudes on Levadia leeris tärganud uus energia. Nii eelmisel pühapäeval Paide vastu kui ka täna Hiiul kumas Levadia mängust läbi suur eneseusk ja pühendumus, mis on hooaja lõppfaasis väga tähtsad. Nagu punktis üks kirjas – võidab see, kes eksib vähem. Ja mida suurem on eneseusk, seda väiksem oht eksida. Kui Levadia peaks kolmapäeval Florast jagu saama, ootab meid ülipõnev pühapäev!

3. Nagu Floral Kallaste, nii Levadial Lepistu

Kes sel sügisel FC Flora kohtumisi tähelepanelikult jälginud, on täheldanud, et lisaks ametlikele treeneritele on Eesti meistermeeskonnal ka üks mitteametlik juhendaja. Vigastatud vasakkaitsja Ken Kallaste jagab tribüünilt kaaslastele näpunäited sagedasti ja valju häälega.

Levadial oli täna samas rollis võistluskeeldu kandnud kapten Brent Lepistu. Hiiu staadioni tribüünilt mängu vaadanud poolkaitsja utsitas ja juhendas terve esimese poolaja tema nina ees äärel tööd rüganud Õigust. Teisel poolajal keskendus pigem aga abikohtuniku Veiko Mõtsniku juhendamisele. Nimelt ei märganud lipumees Lepistu meelest mitmel puhul, et auti visanud kaljuka jalad olid üle küljejoone.

4. Mängu parim – Bogdan Vaštšuk

Liidritest rääkides, siis neid jagus Levadial täna ka väljakule. Kaitseliin hoidis Kalju rünnakud kontrolli all, ka ebakindla mulje jätnud Nemanja Lakic Pesic tegi korraliku partii. Vigastatud Juri Kolomojetsi puudumisel ründajana mänginud Gando tegi oma töö ära enam kui korralikult ning keskväljalgi võideldi nii, kuis torust tuli.

Kaptenipaela kandis võistluskeeldu kandnud Lepistu puudumisel Vaštšuk. Tavaliselt ründava poolkaitsjana tegutsenu pidi täna täitma Lepistu rolli ehk mängima alumist keskväljameest, mis nõuab teatavasti head platsi- ja mängutunnetust, distsipliini ja visiooni. Vaštšuk sai selle rolliga igati hakkama.

Samuti ka kaptenirolliga. Vaštšuk võttis platsil vastutust, mitte ei põgenenud selle eest, innustades ja julgustades eeskuju näitamisega kaaslasi. Niimoodi jätkates ei tule koondisekutset kaua oodata.