Luup peale | Terehhov ja Vassiljev ütlesid prohvetlikud sõnad. Emotsionaalne ja väga motiveeritud Trans on nüüd kolmekordne Eesti karikavõitja! (8)

Narva Trans alistas finaalis Tallinna Flora ja võitis Eesti karika. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Narva Trans krooniti klubi ajaloos kolmandat korda Eesti karikavõitjaks, kui A. Le Coq Arenal alistati 1347 silmapaari ees valitsev Eesti meister Tallinna Flora 2:1 ja haarati viimane eurokoht Nõmme Kalju nina alt endale.

Flora sai kohe initsiatiivi oodatult kätte ja jõudis juba teisel minutil esimese löögini, kui Aleksei Matrossov eksis Konstantin Vassiljevi tsenderduse klaarimisel, aga Kristo Hussari lähilöök lendas üle värava. Matrossovi ebakindlus paistis välja ka mõned minutid hiljem, kui Transi väravavaht jäi Martin Milleri surve alla, aga suutis olukorra siiski klaarida.

Esimese poolaja ainus raamidesse löök sündis kuuendal minutil, kui Henrik Ojamaa konksutas karistusalas Aleksandr Kulinitšist ennast palliga mööda, ent Matrossov tõrjus esipostist. Löögile jõudsid hiljem ka Nikita Mihhailov, Hussar, Rauno Alliku, Märten Kuusk ja Vassiljev, aga kõigil oli sihik ebatäpne ja Matrossov tõrjuma ei pidanud.

Transil ei olnud esimesel poolajal vastase väljakupoolele eriti asja. Daniil Tarassenkov andis paremalt äärelt madala söödu, aga pall veeres värava eest läbi nii, et keegi sellele jalga vastu ei saanud. Tristan Koskori kauglöögi blokeeris Kuusk ja sellele järgnenud Artjom Škinjovi pealöök karistusala lähistelt Flora väravale ohtu ei kujutanud.

Kuid see-eest oldi 49. minuti alguses Flora värava lähistel väga ohtlikud. Tarassenkov jätkas Aleksandr Nikolajevi tsenderdusest palli Gleb Pevtsovile, kelle löögi Flora väravasuul olnud Ingmar Krister Paplavskis jalgadega tõrjus, aga kuna Hussar lendas jätkuolukorras Deniss Poljakovile selja tagant sisse, nõudsid peaaegu kõik Transi mängijad ja treenerid penaltit.

Koos peakohtuniku Kristo Tohveriga uurisid VAR-i näidatavat ka karikafinaali pallipoisid. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Videokohtunikud uurisid olukorda pikalt ja kutsusid lõpuks peakohtuniku Kristo Tohveri ekraani juurde. Tohver vaatas korduseid umbes poolteist minutit, määras Transi kasuks penalti ja näitas Hussarile kollast kaarti. Paplavskis küll tõrjus Alex Markovici 11 meetri karistuslöögi, aga tagasipõrkunud palli lõi Markovic siiski sisse - Trans asus 54. minutil juhtima!

Flora jätkas palliga domineerimist, aga selle erinevusega, et siis otsiti viigi-, mitte juhtväravat. Ojamaa ja Michael Lilanderi kauglöögid raamidesse ei läinud. Supervõimalus avanes penalti põhjustanud Hussaril, kes pääses 62. minutil uhkes üksinduses karistusalast löögile, ent väravalööja Markovic klaaris palli posti kõrvalt minema.

Flora jõudis viigiväravani vasaku ääre kaudu, kui Ojamaa driblas Kulinitšist kiirusega mööda ja tsenderdas palli üle Matrossovi värava ette, kus Mihhailov ennetas Nikolajevit ja lõi palli peaga endise koduklubi väravasse - 72. minutil 1:1 viik!

FC Flora viigivärav sündis Henrik Ojamaa ja Nikita Mihhailovi koostööst. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Viigivärav ei löönud Transi mängu segamini, kuigi Floral olid seejärel poolvõimalused. Matrossov tõrjus 78. minutil Mihhailovi kauglöögi ja sellele järgnenud nurgalöögi olukorras lendas Hussari pealöök küljevõrku. Viigiseis püsis ja lisaaeg oli umbes veerandtunni kaugusel.

Lisaaega siiski vaja polnud, sest Trans nõelas otsustavalt. Markovic leidis Poljakovi, kes andis kannasööduga palli vasakule äärele Nikolajevile, kes omakorda tsenderdas nahkkera esimese puutega karistusalasse, kus Flora küpsetas endale. Paplavskis hüppas esmalt pallist mööda ja Kuusk klaaris selle seejärel täpselt Do-Hyun Kimi jalale, kust see ka väravasse lendas - Trans taastas 82. minutil eduseisu!

EJL-i juhatuse liige Are Altraja ulatab Evald Tipneri karika Narva Transi kaptenile Bi Sehi Elysee Iriele. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Flora ei jõudnud järelejäänud aja jooksul supervõimaluseni. Vassiljev ja Lilander proovisid ning korra sekkus Matrossov, kes lükkas palli lati alt üle värava. Hoopis Transil oli sajaprotsendiline võimalus kolmas värav lüüa, kuid Kim ja Harlin Suarez käkerdasid kaks-üks olukorra Paplavskise vastu ära. Soccernet.ee tähelepanekud Transi karikavõidust:

1. Kalju jääb kolmandat aastat järjest eurosarjast kõrvale

Enne karikafinaali olid koha Euroopas taganud mullune meisterklubi Tallinna Flora, hõbedaklubi Tallinna Levadia ja pronksiklubi Paide Linnameeskond. Neljas europilet kuulub karikavõitjale, kelleks on tänavu Narva Trans. Kui karika oleks pea kohale tõstnud Flora, siis pääsenuks Euroopasse mullu Premium liigas neljanda koha saanud Nõmme Kalju. Nii ei juhtunud.

Kalju jaoks tähendab Transi karikatriumf seda, et nad jäävad juba kolmandat aastat järjest (!) eurosarjast kõrvale. Kalju mängis viimati eurosarjas 2020. aasta suvel, kui koroonaviirusest räsitud meeskond jäi Budapestis peetud Euroopa liiga esimeses eelringis 0:4 alla Murale.

Trans omakorda lõpetab kolmeaastase Euroopa-põua, sest nemad mängisid viimati eurosarjas 2019. aasta suvel, kui kahe mängu kokkuvõttes kaotati Buducnosti Podgoricale 1:6. Toona jõuti eurosarja, sest samal aastal saadi klubi ajaloo teine karikavõit, kui finaalis alistati Kalju. Täpselt nagu siis, oli ka seekord Transi treeneripingil legendaarne Valeri Bondarenko.

2. Trans möödus Sadamast ja TVMK-st

Flora jahtis klubi ajaloo üheksandat karikavõitu, millega nad oleksid kõigi aegade edetabelis oma teist kohta kindlustanud ja tõusnud Levadiast ühe võidu kaugusele. Seda ei juhtunud, sest Trans tõestas taas, et nad on karikaspetsialistid. Kolmest karikavõidust kaks on Trans saanud finaalis Flora vastu - 2001. ja 2023. aastal.

Trans on nüüd kolmekordne Eesti karikavõitja, millega tõusis ainuisikuliselt kolmandale kohale. Varasemalt jagas Trans kahe karikavõiduga kolmandat kuni viiendat kohta Tallinna Sadama ja Tallinna TVMK-ga. Mitmekordsed Eesti karikavõitjad on vaid viis klubi: Levadia (10), Flora (8), Trans (3), Sadam (2) ja TVMK (2).

Narva Transi meeskond koos fännidega karikavõitu tähistamas. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

3. Terehhovi ja Vassiljevi prohvetlikud sõnad

Tänavu mõlemad omavahelised liigamängud võitnud ja tabelis Transi koguni 25 punktiga edestav Flora oli karikafinaali selge soosik, aga nii Transi peatreener Sergei Terehhov kui ka Flora kapten Konstantin Vassiljev märkisid, et finaal on finaal ja minevik ei puutu asjasse.

"Oleme nõus, et nemad on soosikud, aga finaal on üks mäng, mis otsustab kõik. Ühe mängu suudab iga Premium liiga klubi korralikult ära mängida. Meie oleme finaalis ja meie jaoks on mängus pääs Euroopasse," lausus Terehhov.

Vassiljev: "Karikamängud võivad võtta täiesti ettearvamatu stsenaariumi, eriti finaalid. Kindlasti on vastane väga-väga motiveeritud. Nende jaoks on mängus väga palju. Ma arvan, et eelmised tulemused ei oma mingit tähtsust. Ma arvan, et finaalides on soosiku roll abstraktne, sest sel päeval maksab ainult see, kui hea või halb sa kahe, võib-olla kahe ja poole tunni jooksul oled."

Täpselt nii juhtuski. Flora oli soosik, aga Trans suutis ühe mängu korralikult ära mängida. Trans oli väga motiveeritud, sest nende jaoks oli mängus palju. Flora ei olnud kahe tunni jooksul piisavalt hea. Trans kasutas oma võimalused ära, võitis teenitult ja tagas europääsme.

4. Zenjov lahkus kiirabiautost karkudega

Sergei Zenjovi karikafinaal lõppes varakult. Flora paremäär võitles 15. minutil Nikolajeviga palli nimel ja sai pealtnäha süütus olukorras vigastada. Zenjov langes murule ning hoidis vasaku jala hüppeliigesest kinni. Ta ei suutnud enam jätkata ja viidi kanderaamil kiirabiautosse, kust hiljem karkudega lahkus.

Zenjov on oluline mängija nii Florale kui ka Eesti koondisele. Flora mängib enne koondisepausi Paide Linnameeskonna ja Pärnu Vaprusega, rahvusmeeskond läheb juuni teises pooles EM-valiksarjas vastamisi Aserbaidžaani ja Belgiaga. Hetkel ei ole teada, kui tõsine on Zenjovi jalavigastus ja kas ta saab järgmistes mängudes Florat ja Eesti koondist aidata.

Narva Transi meeskonna võidutrall. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

5. Kõige emotsionaalsem mängija - Aleksandr Nikolajev

Transi vasakkaitsja sai esimesel poolajal õlale haiget, aga mängis sellele vaatamata kõik minutid algusest lõpuni. Ta magas küll viigivärava olukorras Mihhailovi maha, kuid ei lasknud ennast heidutada. Nikolajev oli vaieldamatult kõige emotsionaalsem mängija väljakul. Kui Tohver VAR-monitori juurest lahkus ja suunas käe penaltipunktile, lasi Nikolajev looma välja, aga näitas emotsioone isegi siis, kui pall lihtsalt florakast üle otsa- või küljejoone veeres. Ta nautis karikafinaali täiel rinnal. Samamoodi nautisid ka Nikolajevi meeskonnakaaslased.