Luup peale | Üks oli nüri, teine tömp, teravam selgub kolme nädala pärast: Napoli ja Barcelona eri (0)

Napoli ja Barcelona mängisid avamängus 1:1 viiki. Foto: Scanpix / Giuseppe Maffia / Imago

Koduriikide valitsevad meistrid Napoli ja Barcelona mängisid Meistrite liiga kaheksandikfinaali avamängus 1:1 viiki. Kohtumine, millelt oleks oodanud rohkem, valmistas pisikese pettumuse – mängutempo oli madal, võimalusi nappis, aga vähemalt kordusmatš tõotab tulla põnev.

Itaaliasse sõitnud Barcelona surus kohtumise alguses enda soovid peale ning haaras kontrolli. Esimese ohtliku võimaluse lõid Hispaania suurklubi mehed juba neljandal minutil, mil 16-aastane ääreründaja Lamine Yamal murdis paremalt keskele ja virutas peale, aga selgelt mööda.

Intensiivne ja kõrge press püsis, samal ajal eksisid Napoli mehed korduvalt. Järgmine Barcelona šanss tekkis seitsmendal minutil, kui Joao Cancelo tsenderdas vasakult äärelt värava ette, ent Napoli mehed suutsid ohu klaarida. Kaks minutit hiljem murdis Yamal jälle paremalt äärelt keskele ja lõi, aga Napoli kindamees Alex Meret tõrjus.

Kodumeeskond ei saanud kuidagi mängu sisse, Barcelona jätkas surumist. 22. minutil sai viiekasti nurgast proovida Poola tipuründaja Robert Lewandowski, Meret hiilgas väravasuul. Minut hiljem lõi kaugelt Gündogan, kuid nagu selleks hetkeks oli juba tavaks saanud, sättis Meret end taas ette.

Kohtumise algus oli küll ühepoolne, aga see-eest põnev ja mänguline. Barcelona oli terav, keeras tempokruvi peale ja näitas, et nemad tahavad koju naasta võiduga. Aga pärast tormikat algust jäi  Diego Armando Maradona nime kandev staadion tuulevaikseks – olukorrad said otsa.

Et Barcelona võttis hoo maha, sai Napoli jalad alla ning suutis rohkem palli vallata, ent rahulikust söödulükkamisest nad rohkemaks võimelised polnud. Sestap võiks poolaja teist poolt võrrelda seinal kuivava värviga – midagi justkui toimus, kuid põnevust see ei pakkunud. Vaheajale mindi väravateta viigiseisus.

Napoli alustas teist poolaega vastasest teravamalt, aga esimene võimalus avanes Barcelonal. Napoli täht Hvitša Kvaratshelia kaotas 49. minutil keskväljal palli, pärast mida sai Yamal liini taha söödu. Noormees tõusis karistusala poole ning söötis keskele Gündoganile, kelle siseküljelöök oli Meret'le kerge saak. Kaks minutit hiljem sai Saksa poolkaitsja taas proovida, ent ebaõnnestus totaalselt.

Robert Lewandowski viis Barcelona juhtima. Foto: Scanpix / Maciej Rogowski / Imago

Mõneks minutiks tekkinud elevus kadus kümneks minutiks, kuid siis sai Barcelona lõpuks kätte selle, mida nad senise kohtumise kontekstis väärisid. Külalised lükkasid pikalt söötu, kuniks pall jõudis karistusala juurde Pedrile. 21-aastane poolkaitsja jätkas Lewandowskile, kes võttis nahkkera endale ette ja paigutas selle vasakusse alanurka – 0:1!

Eduseisu haaranud Barcelona jätkas ründamist ja tundus, et eduseis vabastas nad ning nüüd läheb mänguks. 66. minutil lennutasid külalised tsenderduse kasti, aga Stanislav Lobotka suutis selle peaga klaarida. Siiski maandus pall ette Pedrile, kes saatis hirmkõva kuuli vastase värava poole, aga Meret pareeris keskele tulnud löögi nurgalöögiks.

Järgnes kümneminutiline periood, mille jooksul ei toimunud midagi ...

Aga siis hakkas juhtuma! Kogu mängu lihtsalt öeldes nüri olnud Napoli tegi oma teise pealelöögi – ühtlasi esimese raamilöögi – 75. minutil. Poolkaitsja Frank Anguissa leidis trahvikasti joonelt Victor Osimheni, kes keeras keskkaitsja Inigo Martinezi pealt maha, libastus pisut, kuid ajas end kiiresti jalgadele ja lahendas üks-ühele olukorra kindlalt – 1:1! Kohe pärast seda võeti nigeerlasest edurivimees ka välja.

Viigiväravast julgust kogunud Napoli mäng muutus voolavamaks, viimase kümne minuti jooksul tekitasid nad rohkem võimalusi kui kogu varasema mängu peale kokku. 84. minutil pääses trahvikastis löögile Giovanni Simeone, kuid Martinez blokeeris ürituse üle otsajoone. Korner oli ohtlik, kuid mitte liiga – külalised klaarisid palli taas enda värava taha. Teine nurgalöök võis nii mõnelgi Barcelona fännil lüüa hirmujudinad seljast läbi – Anguissa pääses vabalt peaga proovima, kuid suunas mänguvahendi siiski mitme meetri jagu mööda.

Napoli võimalused sellega lõppesid, Barcelona näitas teravust ühe korra veel. Lewandowski sai 90+4. minutil kaitseliini taga palli ning söötis Gündoganile, kes lõi napilt vasakust alanurgast mööda.

Kaheksandikfinaali avamatš Napolis, kus kumbki meeskond ei avaldanud muljet, jäi 1:1 viiki.  Mänguliselt aus tulemus jätab edasipääseja lahtiseks, mis peaks justkui tähendama, et kordusmatš 12. märtsil Barcelona olümpiastaadionil tõotab tulla põnev – kaalul on ju ikkagi see, kes pääseb edasi ja kelle euroteekond saab otsa. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Mõlema meeskonna hoog on eelmise aastaga võrreldes raugenud

Barcelona on valitsev Hispaania meister, Napoli krooniti kevadel Itaalia tšempioniks. Meeskonnad, kes mullu olid koduliigas võimsad, on tänavu astunud sammu tagasi – kes väiksema, kes suurema. Seda sammu oli ka näha kõnealuses matšis, sest kumbki ei näidanud meistrikvaliteeti.

Alustame Barcelonaga, sest nende kukkumine polnud nii valus. Eelmisel kevadel 88 punktiga meistriks kroonitud meeskond on tänavu 13 vooru enne lõppu tipust maas kaheksa silmaga. Kui liider on Real Madrid, siis kahe hiiu vahele mahub ka Girona, kes edestab Barcat kahe silmaga. Lisaks kehvale tabeliseisule pole ka mängupilt kiita ning selle valguses teatas peatreener Xavi Hernandez, et lahkub käimasoleva hooaja järel klubist. Aga vähemalt eelmise aastaga võrreldes pääsesid nad Meistrite liiga alagrupist edasi – asi seegi.

Hoopis nirum seis on Napolil. Serie A liider Milano Inter edestab lähimat jälitajat Torino Juventust üheksa punktiga. Kolmandal kohal on AC Milan, neljas Atalanta. Küsite, kus on see meeskond, kes teenis eelmisel hooajal 90 punkti? Sinisärgid on alles kaheksandal real, esinelikust lahutab neid üheksa silma ... Kui hooaeg varem viigistati kuus ning kaotati neli mängu, siis 14 vooru enne lõppu on nad juba halvemas seisus – viike endiselt kuus, aga kaotuseid kaheksa.

Ka mängupilt on olnud halb ning kui Barcelona vahetab treenerit hooaja lõpus, siis Napoli tegi seda varem ja lausa mitu korda – hooaega alustanud Rudi Garcia saadeti koju mullu novembris. Tema asemele tuli Walter Mazzarri, kes kaotas töökoha pärast möödunud nädalavahetust.

Francesco Calzona. Foto: Scanpix / Alessandro Garofalo / LaPresse via ZUMA Press Wire

2. Peatreener on uus, aga mängupilt (vähemalt esialgu) sama

Sel nädalal Napoli juhendajaks saanud Francesco Calzona, kes tegutseb ka Slovakkia koondise peatreenerina, on uues ametis olnud kaks päeva. Jalgpallimaailmas on mitmeid näiteid sellest, kuidas treenerivahetuse järel hakkab meeskond mängima nagu kulda, aga Napoli oli endiselt sama näoga – rünnakul jäi puudu teravusest, tempo oli aeglane, kaitses vajuti sügavale ning jälle jäädi 0:1 kaotusseisu (17 mängus, mil Mazzarri oli treener, juhtus see 11 korral).

Aastatel 2015–18 ja 2021–22 Napolis abitreenerina tegutsenud Calzona ei suutnud oma esimeseks mänguks meestele tuhhi juurde laadida. Samas tõenäoliselt pole tal olnud piisavalt aega, et seda teha. Ehk mängib meeskond paremini 25. veebruaril, kui kohtutakse koduliigas Cagliariga? Eks näis.

3. Nagu sel hooajal kombeks, oli Kvaratshelia täiesti nähtamatu

Calzona elu peatreenerina muutuks kergemaks, kui eelmisel hooajal komeedina jalgpallitaevasse tõusnud Gruusia superstaar Kvaratshelia end jälle käima saaks. 23-aastane ääreründaja, kes lõi eelmisel hooajal kõikide sarjade peale 43 mänguga 14 väravat ja andis 17 resultatiivset söötu, on olnud täiesti kahvatu – sellest hooajast on tal 32 mänguga ette näidata vaid kuus tabamust ja seitse väravasöötu.

Ka Barcelona vastu ei andnud grusiin end näole. Kohtumise algfaasis proovis ta mööda vasakut äärt tõusta, kuid ebaõnnestus, seejärel pääses veel paaril korral pilti, kuid mitte millegi erilisega ning Calzano võttis ta 68. minutil välja. Ei tea, kas see oli kokkusattumus või mitte, aga pärast Kvaratshelia lahkumist muutus Napoli mäng paremaks.

Kui valitsev Itaalia meister tahab teha tugevat hooaja lõppu, peab mullu suvel suurklubide huviorbiiti sattunud mängumees end käima saama. Või peaks Calzano ta hoopis pingile paigutama? See küsimus jääb peatreenerile puremiseks.

Alex Meret. Foto: Scanpix / Jonathan Moscrop / CSM via ZUMA Press Wire

4. Mängu parim – Alex Meret

Kohtumises, kus palju ei toimu, on tihti parimaks mängijaks pisut kehvema meeskonna väravavaht – nii ka sel korral. Napoli kindamees ülekoormuse pärast muretsema ei pidanud, sest Barcelona polnud eriti ohtlik, kuid need vähesed pallid, mis vuhisesid Meret’ värava poole, olid tema jagu. Jah, nullimängu ta ei saanud, kuid tal polnud väravaolukorras midagi teha – Lewandowski löök oli lihtsalt niivõrd täpne.

Napoli - Barcelona 1:1 (0:0)