Luup peale | Viljandis juhtub! Verinoor puurilukk ja veteranist väravahunt lõpetasid Levadia võimsa võiduseeria paraja pauguga (lisatud pildigalerii!) (1)

Viimastel aastatel Eesti tippklubidele kõvasti peavalu põhjustanud Viljandi Tulevik segas sel hooajal juba kolmandat korda tiitliheitluse kaarte, kui lõpetas 3:2 triumfiga tabeliliider FCI Levadia võimsa võiduseeria.

Levadia alustas oodatult domineerivalt ja esimene teravus ei lasknud end kaua oodata, kui nelja mänguminuti täitudes maandus Amir Natho poolkäärlöök lati peal. Järgmise kahe minuti jooksul pääses Maximilano Ugge kahel korral nurgalöökide järel löögile, kuid ei saanud palli raamide vahele. Levadia sai oma tahtmise 12. minutil, kui Frank Liivak suunas kümnelt meetrilt peaga posti kõrvale Zakaria Beglarišvili lühikese tsenderduse - 0:1!

Värava järel hakkas mängupilt vaikselt võrdsemaks muutuma. Levadia valdas jätkuvalt palli, aga ilma rutu ja teravuseta, samal ajal kui Tulevik lootis kiirrünnakute peale. Kodumeeskonna esimene võimalusealge avanes 16. minutil, kui Brent Lepistu tõmbas 20 meetri kaugusel oma väravast maha Nikita Komissarovi. Komissarov ise saatis aga karistuslöögi müüri.

Poole tunni möödudes oli Levadia tipuründaja Hannes Anier kolm korda järjest sündmuste keskmes, aga ükski poolvõimalus ohtliku löögiga ei lõppenud. 33. minutil jäi teises väljakuotsas Komissarovil vähe puudu, et Kaimar Saagi teravale tsenderdusele värava ees jalga vahele saada.

Tulevik viigistas seisu 37. minutil, kui Kazeem Bolaji tsenderdus vasakult äärelt jõudis õnnega pooleks tahaposti, kus Herol Riibergil jäi üle vaid pall mõnelt meetrilt võrku lükata - 1:1! Karl Andre Vallner ei saanud tsenderdust püüda, sest Kaimar Saag oli seda ründamas, ja nii piisas Saagi õhkõrnast puutest, et pall läbi läheks, ning tagatipuks hüppas keskkaitsja Milan Mitrovic palli eest ära, teadmata et Herol tema seljataga ootas.

Viigivärava järel hakkas Levadial jälle kiire, kuid surve ei toonud enam kaasa häid väravavõimalusi. 44. minutil kärises hoopis nende endi kaitse, kui Abubakir Muidinovil avanes vasturünnakul väga hea löögikoht 12 meetrilt, aga Vallner suutis tema ühepuutelöögi tõrjuda. Nii sündis avapoolaja esimene ja ainus tõrje, sest Frank Liivaku värav jäi ainsaks korraks, kus 17-aastase Kaupo Kruusmäe tõrjeoskused proovile pandi.

Teine poolaeg algas samas taktis: Levadia valdas palli, suutmata sellega midagi erilist peale hakata, ja Tulevik noolis kontrarünnakuid. 49. minutil avanes Muidinovil analoogne võimalus sellele, mis tal avapoolaja lõpus olnud oli, kui seekord unustati ta kiirrünnakul kaitsjate poolt täiesti ära, aga Komissarovi söödule järgnenud ühepuutelöök lendas üle värava.

56. minutil oli omakorda Levadial kasutada poolkiirrünnak, mis lõppes hea võimalusega, kui Beglarišvili sööt vabastas paremalt äärelt sisse murdnud Liivaku, kelle terava nurga alt sooritatud löögi lükkas Kruusmäe nurgalöögiks.

Enne kui tund aega sai mängitud, tõi Levadia vahetusest platsile oma esmased ründejõud, vahetades platsile vigastuspausilt naasnud Ernest Agyiri ja koondisest naasnud Robert Kirsi. See kätkes endas teatavat riski, sest avapoolaja lõpus oli Maksim Podholjuzin vahetanud vigastuse tõttu välja Ugge, nii et viimaseks pooltunniks Levadial vahetusi varuks ei jäänud.

Järsku hakkas Levadiale võimalusi sadama kui oavarrest. 62. minutil jõuti Liivaku tsenderduse järel väga lähedale, kui viiekastis avanes kaks head löögivõimalust järjest, aga Vaštšuk ei tabanud palli ja Agyiri otsustas söödu kasuks, mis osutus ebatäpseks. 65. minutil pääses Agyiri 11 meetrilt vabalt löögile, aga Kruusmäe vastas suurepärase tõrjega. 66. minutil ei saanud Beglarišvili kuuelt meetrilt palli raami ning 69. minutil tabas karistuslöögi järel sama saatus Marko Putincanini pealööki.

Seejärel turmtuli vaibus ning pikalt ainult kaitsmisega tegelenud Tulevik hakkas 70 mänguminuti järel jälle hambaid näitama. 73. minutil sahises Levadia väravavõrk, kui Saag realiseeris vasturünnaku ja jõudis juba käed juubelduseks üles tõsta, kuid siis kõlas Kristo Tohveri vile, mis tähistas suluseisu. 75. minutil püüdis Kruusmäe Putincanini nõrgavõitu pealelöögi, aga vaid loetud sekundid hiljem ähvardas jälle Tulevik, kui Arcenciel Mintongo proovis ülikauglöögiga karistada Vallneri julget väljatulekut, aga tema tõste ei olnud piisavalt täpne.

Tulevik jõudis juhtväravani 79. minutil, kui Saag lükkas kolmelt meetrilt võrku Tanel Langi suurepärase tsenderduse - 2:1! Levadia kaitsjate tegevus tekitas tõsiseid küsimusi, sest ainus mees, kes Saagiga sellele tsenderdusele väravaesisel konkureeris, oli tema meeskonnakaaslane Komissarov.

81. minutil oli Tulevikul veel üks hea võimalus tekkimas, aga Podholjuzini viimase hetke libistamine päästis palli Komissarovi jala pealt. 85. minutil otsustas Komissarov kauglöögi kasuks, aga ei suutnud Vallnerit üllatada.

Levadial hakkas taas olukordi tekkima alles päris lõpu eel, kui alustuseks suunas Beglarišvili 86. minutil pealöögi väravast mööda. 89. minutil sai üsna heast positsioonist löögile Vaštšuk, kuid ei tabanud korralikult palli. Veel samal minutil sai Vaštšuk palli ka väravasse, kuid ta oli meetri jagu suluseisus.

90. minutil jõudis määrustepäraselt sihile hoopis Tulevik, kui Komissarov möödus vastaste kastis ühest kaitsjast ja suunas siis kolme vastasmängija vahelt palli tagumise posti kõrvale - 3:1! Levadial avanes lisaminutite alguses kaks head võimalust järjest. Kirsi löök mängis Tuleviku väravavahi mängust välja, kuid Lang päästis palli enne väravajoont. Mark Oliver Roosnupp lahendas seejärel aga enda olukorra ära, leides kaitsemüüri vahelt väikese pilu üles - 3:2! Punktide päästmiseks Levadial siiski aega ei jagunud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Viljandi verinoor puurilukk

Teadmata põhjusel jäi Tuleviku senine esiväravavaht Marten Ritson täna pingile. Teda asendas 17-aastane Kaupo Kruusmäe, kelle jaoks oli tegemist alles karjääri kolmanda Premium liiga mänguga, kusjuures oma debüüdi tegi ta aasta aega tagasi just Levadia vastu, korjates võõrsilmängus enda seljatagant kaks palli.

Täna tegi ta tõsise avalduse esikinnaste säilitamiseks, olgugi et ega Levadia teda ka väga palju proovile panna ei suutnud. 90 mänguminutiga kogunes Kruusmäele viis tõrjet, millest paar tükki nõudsid kõrget taset, samuti mõned otsustavad sekkumised ja kuus-seitse olulist pallipüüdmist, millega ta rabistamata hakkama sai. Kumbki väravaolukord ei jäänud tema hingele, olgugi et kumbki pall ei olnud ilmselt ka täiesti tõrjumatu.

Võimalik, et nooremale mehele anti lihtsalt võimalus, sest sel hooajal ei ole Tulevikul enam sisuliselt midagi püüda ega kaotada. Võimalik on aga see, et 22-aastaselt Ritsonilt oodati sel hooajal enamat. Eelmises voorus kaotas Tulevik Kuressaarele 0:1 tema jämeda eksimuse tagajärjel. Ning kogu senise hooajaga on Tulevikule löödud koguni 10 väravat kasti tagant, samas kui ühelegi teisele meeskonnale ei ole löödud kauglöökidest rohkem kui 5 väravat.

2. Levadia keskväljauputus

Levadia koosseisust puudus ootamatult Rasmus Peetson, kelle asemel tegutses seekord keskmise keskkaitsjana Brent Lepistu. Ei saa ka välistada, et Peetsoni väljajäämine oli lihtsalt treeneri valik, sest Levadia keskväljameeste valik on lausa tohutu - kuidagi tuleb ju ära mahutada nii Lepistu, Peetson, Bogdan Vaštšuk, Marko Putincanin, Zakaria Beglarišvili kui ka Amir Natho, kes on kõik kõrgest klassist mängumehed.

Siiski olid Peetsoni seekordse puudumise taga ilmselt erakorralised põhjused, sest varumeestepingile ei kuulunud ainsatki keskpoolkaitsjat. Mainituile lisaks on valikus ka Ilja Antonov, kes on samuti peagi vigastuspausilt naasmas.

Levadia treenerid on leidnud sellele positiivsele probleemile uuendusliku ja efektiivse lahenduse, kasutades samaaegselt koguni nelja keskväljameest (kaks ülemist ja kaks alumist) ning lisaks veel keskväljameest keskkaitse keskmes. Nii haaratakse keskväli enda kontrolli alla ja surutakse oma tahtmine vastastele peale. See tõi neile 13 võitu järjest, kuid kuraditosina peale jäädi ka pidama.

Tänase altmineku põhjuseid tuleb otsida kaitseliinist, sest kuigi Levadia kontrollis keskvälja tavapärasel moel ning lõi ka piisavalt võimalusi (ja tegelikult ka piisavalt väravaid), et võit kotti pista, siis kaitses ei saadud Tuleviku kontratega mitte kuidagi hakkama. Lisaks kolmele sisselastud väravale tühistati üks Saagi tabamus vaieldava suluseisu tõttu ning Muidinov jättis kaks head väravavõimalust realiseerimata.

Võib-olla on keskväljameeste kasutamisega siiski liiale mindud ja keskkaitses võiks tegutseda naturaalsed kaitsjad? Vara on kaugeleulatuvaid järeldusi teha ja aeg peab näitama, kas tegemist oli tööõnnetusega, kuid ilmselt sobiks vähemalt Peetson sellesse rolli paremini kui Lepistu.

3. Viljandis juhtub

Tulevik on teinud viimastel aastatel endale nime, hammustades Eesti tippklubisid sellise järjekindlusega, et seda võib tasapisi lausa rutiinseks nimetama hakata.

Herol Riiberg limpsab järjekordse skalbi peale keelt. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

FC Floralt on Tulevik sel aastal juba kaks korda viigipunkti võtnud, eelmisel hooajal põhjustati aga Florale nende hooaja ainus kaotus. Paide Linnameeskonda on Tulevik sel aastal korra võitnud, eelmisel aastal võideti neid samuti korra liigas ja lisaks löödi Paide välja ka karikasarjast. Tänavu kevadel kukutati karikavõistluste veerandfinaalis ka Nõmme Kalju, kellelt saadi mullu ka Premium liigas punkt kätte.

Levadia oli suurest nelikust ainus, kelle vastu polnud Tulevikul juba kaks aastat midagi näppude vahele jäänud, kuid nüüd parandati ka see iluviga, muutes Eesti jalgpallisügise veel kraadi võrra põnevamaks.

4. Mängu parim - Kaimar Saag

Tuleviku veteranründaja on viimasel ajal suurepärases hoos ja säras ka täna, olles olulises rollis pea kõigi kodumeeskonna ohtlike rünnakute puhul. Värav, väravasööt ja kaheldava suluseisu tõttu tühistatud teine värav jäävad selle kinnituseks.

16. oktoobril kell 16.00 Viljandi linnastaadionil

Viljandi JK Tulevik - Tallinna FCI Levadia 3:2 (1:1)
37. Herol Riiberg, 79. Kaimar Saag, 90. Nikita Komissarov - 12. Frank Liivak, 90+2. Mark Oliver Roosnupp

Väravasöödud: 37. Kaimar Saag, 79. Tanel Lang, 90. Herol Riiberg - 12. Zakaria Beglarišvili, 90+2. Bogdan Vaštšuk
Hoiatused: 45+1. Arcenciel Mintongo Mpal, 68. Gerdo Juhkam - 63. Bogdan Vaštšuk
Mänguolud: +8, pilves tuuline ilm, muruväljak rahuldavas seisukorras