Millise peaproovi suudab Eesti pakkuda Soomele enne vastaste EM-debüüti? Kes alustavad põhikoosseisus? (0)

Teemu Pukki pärast 2018. aasta oktoobris A. Le Coq Arenal Rahvuste liiga mängus Eestile löödud võiduväravat. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti jalgpallikoondis kohtub täna õhtul Helsingi olümpiastaadionil peetavas maavõistluses Soomega, kelle jaoks on tegu viimase kontrollkohtumisega enne nende ajaloo esimest suurturniiri.

Seoses teisipäeval Vilniuses Balti turniiri avamängus Leedu üle saavutatud 1:0 võiduga läheb Eesti kohtumisele vastu olukorras, mida pole väga ammu kogetud. Võidumeestena sammuti viimati platsile 2019. aasta juunis kodus Põhja-Iirimaa vastu (eelnevas mängus oldi võõrsil saadud 1:0 jagu Gibraltarist).

Muidugi algab täna kõik nullist, erinev on nii vastane, mängupaik kui ka Eesti koondise algkoosseis. Aga ometi on võidu pealt mängule vastu minna hoopis mugavam kui ilma. Kasvõi põhjusel, et kuskil sügaval pakitsev ja kipitav küsimus "millal, pagan, see kaotusteseeria otsa saab?" ei paina enam ühtegi asjaosalist, sest see nukker seeria on nüüd minevikku jäetud.

Jaanuaris Eesti peatreeneriks nimetatud Thomas Häberli jaoks läks märtsikuu koondiseaken suuresti raisku, sest koondist tabanud koroonakrahhi tõttu tuli planeeritud protsessi asemel tegeleda kriisijuhtimisega ning juhendada meeskonda hotellitoast läbi Zoomi. Leedu vastu peetud mäng oli esimene, kus Häberli sai ise platsi kõrval olla ja põhikoosseisule juhtnööre jagada.

Tänane duell Soomega on aga esimene mäng, kus Häberli eelistatud taktikalise skeemi (3-5-2) saab koos põhimeestega lahingusse saata endast selgelt tugevama vastasega kohtudes. Sest kui Leedu on hetkel laias plaanis Eestiga samast mastist meeskond, siis Soome on selgelt tugevam.

Pärast 2018. aasta sügisel Rahvuste liiga raames peetud kahte kohtumist, mis mõlemad lõppesid Soome 1:0 võitudega, tegid põhjanaabrid 2019. aastal vägeva EM-valiksarja, mis päädis kohaga finaalturniiril. Samal ajal, kui Eesti leeris nuputati nädala alguses, mis nipiga õnnestuks võõrsil Leedust jagu saada, oli Soome koondises üleval teistsugune mure: kes lõplikust EM-koondisest välja jätta? Mõned probleemid on luksuslikumad kui teised, on vist paslik öelda.

Kui meenutada Häberli käitumismudelit märtsikuu koondiseaknas, siis isegi pärast seda, kui kaks valikmängu olid peetud, ei teinud ta maavõistluseks Rootsiga põhikoosseisus liiga palju muudatusi, vaid ainult mõned ükskikud. Vahetamine vahetamise pärast Häberli stiiliga kokku ei lähe. Ta ihkab igast mängust maksimumi võtta ja liiga palju katsetades pole seda võimalik teha, sest vaja on struktuuri, mis eelnevate kohtumistega loodud vundamendil meeskonda toetada lubaks.

Nii pole ülearu palju muudatusi oodata ka tänaseks mänguks Soomega. "Mõned vahetused koosseisus muidugi teeme, sest värskeid jalgu on vaja. Aga kindlasti ei vaheta me välja tervet koosseisu. Täpselt nii nagu alati, tahan ma, et meil oleks väljakul tugev ja võitlusvõimeline meeskond. Muudatusi tuleb ilmselt igas liinis," sõnas Häberli eile.

Ühele äärele Ojamaa ja Sappineni partneriks Zenjov?

Et väravas alustab seekord esivaht Karl Jakob Hein, on ootuspärane. Matvei Igonen tegi Leedu vastu kindla partii ja näitas, et esinumbri puudumisel on tema näol võtta vahetusmees, kelle oskused ja kogemused vastavad rahvusvahelisele tasemele.

Leedu vastu vahetusest sekkunud Karol Mets alustab täna eeldatavasti põhikoosseisus. Foto: Jana Pipar / jalgpall.eeKeskkaitsjate osas on oodata, et Maksim Paskotši asemel alustab seekord Leedu vastu vahetusest sekkunud Karol Mets, kes on praeguseks pikast reisist piisavalt taastunud. Märten Kuusk ja Joonas Tamm säilitavad koha.

Keskväljatrio Vladislav Kreida – Mattias Käit – Konstantin Vassiljev toimis Leedu vastu nii hästi, et seda šveitslane vast muutma ei tüki. Tema 3-5-2 asetus ja nende kolme mängija omadused moodustavad esimese proovimise põhjal otsustades ideaalilähedase koosluse.

Kindlasti on oodata muudatusi äärtel. Kui Leedu vastu mängisid seal Artur Pikk ja Vlasi Sinjavski, siis Soome vastu näeme ilmselt lahendust, kus ründavam äär on vasak, sest Premium liigas väga heas vormis olnud Henrik Ojamaa ootab oma võimalust ja tema põhikoosseisu määramine tundub loogiline. See tähendaks, et paremal mängib kaitsvam mees, keda on valikus kaks – Michael Lilander ja Taijo Teniste. Välistada ei saa ka Häberli lemmikuks tõusnud Sander Puri põhikoosseisu kuulumist.

Kuna Häberli märkis, et muudatusi on oodata igas liinis, siis ilmselt ka edurivis. Et Henri Anieri kohal oli eilse treeningu eel kerge küsimärk, on tõenäoline, et Leedu vastu võiduvärava löönud mees alustab täna vahetuspingil ning Rauno Sappinen saab värske partneri.

Ilmselt on selleks meheks Leedu vastu minutitega jäänud Sergei Zenjov, kes viimastel aastatel leidnud koondises kasutust eelkõige äärtel, aga kuna seal on Häberli asetuses ruumi vähe, pakub edurivi Zenjovi rohkete kogemuste kasutamiseks head võimalust.

Soome hoiab hinge kinni – kas Pukki hüppeliiges peab vastu?

Mida oodata Soomelt? Ilmselt saavad põhikoosseisus võimaluse USA kõrgliiga (Major League Soccer) klubisse Minnesota United kuuluvad Jukka Raitala ja Robin Lod, kes jõudsid meeskonna juurde alles pärast laupäevast maavõistlust Rootsiga, mille soomlased 0:2 kaotasid.

Platsile on oodata, ilmselt vahetusest ja mitte liiga pikaks ajaks, ka Soome koondise staari number üks. Kui Inglismaa esiliigas Norwich City kasuks lõppenud hooajal 26 väravat löönud Teemu Pukki maikuu alguses hüppeliigest vigastas, ennustati paranemisajaks "mõned nädalad". EM-finaalturniir sattus ohtu, aga peatreeneri Markku Kanerva eilsed sõnumid olid julgustavad.

"Teemu taastumine on kulgenud väga hästi ja võib juhtuda, et ta on homme Eesti vastu platsil. Ta harjutas eile täie jõuga ja kõik mängijad teevad ka tänase treeningu kaasa. Olen Teemu hüppeliigese olukorra suhtes olnud väga ettevaatlik ega ole tahtnud võtta mingeid riske. Oleme usaldanud Teemu enda sisetunnet ja meie meditsiinipersonali hinnanguid," rääkis Kanerva.

Soome alagrupivastased EM-finaalturniiril on Taani, Belgia ja Venemaa. Et evida selles tugevas seltskonnas šansse pretendeerida kohale 16 parema seas, on Pukki kvaliteet Soome meeskonna jaoks möödapääsmatu. 2019. aasta EM-valikmängudes näitas Pukki ilmekalt, et suudab peavalu valmistada kõigile vastastele.

Laupäeval kohtus Soome kontrollmängus Rootsiga ja kaotas 0:2. Foto: Scanpix / imago images / Lehtikuva / Emmi Korhonen

Eesti koondiselt ootab Kanerva head sparringut. "See mäng on meie peaproov. Eesti alistas äsja Leedu ning kui meenutada meie hiljutisi mänge Rahvuste liigas, siis need olid tasavägised, aga saime lõpuks mõlemal puhul võidu kätte. Võib juhtuda, et Eesti laskub üpris madalale kaitsesse, mis juhul on määrava tähtsusega väravavõimaluste tekitamine.

Sellele elemendile oleme keskendunud ka oma viimastes trennides. Ning nagu öeldud, siis nullimäng on tõesti eesmärk ja tähtis. EM-i silmas pidades vajame kindlat kaitset. Kui vaadata meie ajalugu, siis häid tulemusi oleme saavutanud juhul, kui kaitse on kindlalt lukus," lausus Kanerva.

Tänavu oktoobris möödub Eesti ja Soome läbi aegade esimesest omavahelisest maavõistlusest 101 aastat, kusjuures 1920. aastal toimunud matš oli Eesti koondise läbi aegade esimene.

Enam kui sajandi jooksul on meeskonnad omavahel pidanud 35 kohtumist, millest on Eesti võitnud kaheksa ja Soome 17, viiki on jäänud 10 mängu. Viimati oldi vastamisi mullu 2019. aasta 11. jaanuaril, mil Eesti sai 2:1 võidu.

Kohtumine eelmisel sügisel põhjaliku renoveerimise järel taas avatud Helsingi olümpiastaadionil algab kell 19, otsepilti näitab ETV2.

* * *

3. juunil kell 19.00 Helsingi Olümpiastaadion
Soome – Eesti

Peakohtunik: Jörgen Burchardt
Abikohtunikud: Dennis Wollenberg Rasmussen, Niels Hög
Neljas kohtunik: Morten Krogh (kõik Taani)

Eesti eeldatav algkoosseis:

Eesti - Football tactics and formations

Eesti koondise koosseis:

Väravavahid
Karl Jakob Hein (13.04.2002) – Londoni Arsenal (ENG) 6/0
Matvei Igonen (02.10.1996) – Tallinna FC Flora 7/0
Karl Andre Vallner (28.02.1998) – Tallinna FCI Levadia 0/0

Kaitsjad
Taijo Teniste (31.01.1988) – Tartu JK Tammeka 84/0
Sander Puri (07.05.1988) – Tallinna JK Legion 82/4
Karol Mets (16.05.1993) – Al-Ettifaq (KSA) 66/0
Artur Pikk (05.03.1993) – Diosgyöri VTK (HUN) 42/1
Joonas Tamm (02.02.1992) – FC Desna (UKR) 39/3
Michael Lilander (20.06.1997) – Tallinna FC Flora 10/0
Märten Kuusk (05.04.1996) – Tallinna FC Flora 9/0
Henrik Pürg (03.06.1996) – Tallinna FC Flora 6/0
Maksim Paskotši (19.01.2003) – Tottenham Hotspur (ENG) 4/0

Poolkaitsjad ja ründajad
Konstantin Vassiljev (16.08.1984) – Tallinna FC Flora 129/25
Sergei Zenjov (20.04.1989) – Tallinna FC Flora 87/13
Henri Anier (17.12.1990) – Paide Linnameeskond 69/17
Henrik Ojamaa (20.05.1991) – Tallinna FC Flora 44/1
Rauno Sappinen (23.01.1996) – Tallinna FC Flora 36/7
Mattias Käit (29.06.1998) – NK Domžale (SVN) 32/5
Martin Miller (25.09.1997) – Tallinna FC Flora 13/1
Vladislav Kreida (25.09.1999) – Helsingborgs IF (SWE) 10/0
Vlasi Sinjavski (27.11.1996) – MFK Karvina (CZE) 8/0
Markus Poom (27.02.1999) – Tallinna FC Flora 5/0
Robert Kirss (03.09.1994) – Tallinna FCI Levadia 5/0
Bogdan Vaštšuk (04.10.1995) – Tallinna FCI Levadia 4/0
Markus Soomets (02.03.2000) – Tallinna FC Flora 3/0

Peatreener: Thomas Häberli
Abitreenerid: Norbert Hurt, Andres Oper
Väravavahtide treener: Mart Poom
Kehalise ettevalmistuse treener: Michael Müller
Videoanalüütik: Ants Jaakson
Arst: Kaspar Rõivassepp
Füsioterapeudid: Helvis Trääder, Priit Lehismets, Marius Unt
Mänedžer: Miko Pupart

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
MEISTRITE LIIGA
LOE JÄRELE: draamat täie raha eest! Dortmund ja PSG tulid ülikeerulisest seisust välja ja jõudsid poolfinaali
PREMIUM LIIGA
MEDALIMÄNGU EEL
Kohanejad omavahel. Ühel vastas keskkond, teisel kuhi uutmoodi vastutust
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Käed ümber ja käed õhus: mis on ikkagi penalti ja mis pole?
KOGEMUST IGAL TASANDIL
Püramiid pulkadeks lahti: teise liiga satsis on rohkem kogemust kui Floras ja Kaljus, üks mängija läheneb 30. hooajale
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
7
7
0
0
25:2
21
2.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
3.
Paide Linnameeskond
6
4
0
2
12:7
12
4.
Tallinna FC Flora
6
3
2
1
12:8
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
7
1
3
3
9:13
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
21
Nõmme Kalju FC
13
Paide Linnameeskond
12
Tallinna FC Flora
11
Tartu JK Tammeka
8
FC Kuressaare
6
JK Tallinna Kalev
6
JK Narva Trans
4
FC Nõmme United
4
Pärnu JK Vaprus
3
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 19.00 Kalev - Levadia (Premium liiga)
  • R 18.00 Viimsi - Tammeka (naiste Meistriliiga)
  • L 12.30 United - Kalev (Premium liiga)
  • L 14.30 Paide - Tammeka (Premium liiga)
  • L 17.00 Levadia - Vaprus (Premium liiga)
  • P 12.30 Elva - Tabasalu (Esiliiga)
  • P 17.00 Flora - Kalju (Premium liiga)
  • P 19.00 Kalev - Saku (naiste Meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!