Noorenduskuuri teinud Flora peab veel töötama iga nüansi kallal, kuid eesmärke madalamale ei lase (0)

FC Flora läheb Premium liiga hooajale vastu superkarikavõidu pealt. Foto: Brit Maria Tael

Tallinna Flora meeskonnas on kahe hooaja vahel toimunud palju muutusi. Mängijate seas on tehtud noorenduskuur, platsi ääres on vahetunud peatreener. Eesmärgid on jäetud aga tavapäraselt kõrgeteks.

Flora on olnud Premium liigas nii ajaloo (15 meistritiitlit) kui ka viimaste aastate (viimasest viiest hooajast neli tiitlit) edukaim klubi, kuid ei alusta uut hooaega enam kõige suurema favoriidina. Kihlveokontorites hinnatakse paremateks nii Tallinna Levadia kui ka Paide Linnameeskonna šansse.

Talvisel üleminekuperioodil lahkusid Florast mitmed olulised mängijad nagu Henrik Ojamaa (Paide Linnameeskonda), Ken Kallaste (Tallinna Levadiasse), Martin Miller ja Michael Lilander (mõlemad Iirimaale Bohemiansisse). Meeskonnast lahkus kokku üheksa jalgpallurit.

Asemele toodi mujalt vaid kolm uut mängijat, kes on kõik väga noored (vanuses 17-18 aastat): Oliver Nikola Cekredzi, Maksim Kalimullin ja Stevin Kerge. Lisaks edutati muidugi esindusmeeskonda noori mängijaid klubi oma süsteemist. Põhimõtteliselt naasis küll võistkonda ka 28-aastane Eesti koondise ründaja Rauno Sappinen, aga tema taastub tõsisest põlvevigastusest ja teda praegu ära ei registreeritagi. Enne sügist Sappineni väljakule oodata ei maksa.

"Olime enda peas mõelnud, et mingil hetkel võib tulla suhteliselt järsk üleminek, kui rohkem vanemaid mängijaid peaks korraga mängimise ära lõpetama. Aga Henrik Ojamaa otsus Paidesse minna mängis meile kätte selle situatsiooni, kus otsustasime taganeda Kenile lepingu pakkumisest - et püüda teha noorenduskuur natuke kergemalt. Kui üks vanem mängija juba lahkus, siis oli otsust teise kohta lihtsam teha," kommenteeris Flora president Pelle Pohlak Soccernet.ee-le.

Suurte kogemustega jalgpalluritest on Flora koosseisu alles jäänud Konstantin Vassiljev (39), Sergei Zenjov (34) ja Rauno Alliku (33).

"Klubi võttis praegusel perioodil teadliku käigu mingil määral ka kunstlikult noorenduskuuri teha," ütles meeskonna kapten Vassiljev. "Nooremad mängijad peavad aru saama, et neil poleks siin nii palju ruumi, kui mõned vanemad tegijad poleks lahkunud. Nad peavad mõistma, et koht selles riietusruumis ei ole veel välja teenitud, vaid neile on nüüd antud võimalus ennast tõestada ja see välja teenida."

Uuel peatreeneril teistsuguse juhtimisstiil

Pärast mullust hooaega lahkus Florast klubi ajaloo edukaim peatreener Jürgen Henn, kes püsis ametis kuus aastat, juhtis meeskonna eurosarja alagrupiturniirile, võitis neli Eesti meistritiitlit ja neli Eesti aasta treeneri auhinda. Tema koha sai senine spordidirektor Norbert Hurt, kes oli töötanud Flora peatreenerina ka aastatel 2013-2016 ja võitnud tol perioodil ühe meistritiitli (2015). Pohlak põhjendas detsembris, et Flora üritab alati leida peatreenerit enda klubi seest ning Hurt oli loogiline valik.

Hurt meenutas, et tema eelmise peatreeneri-perioodiga võrreldes on mängijatest meeskonnas alles ainult ründaja Alliku, pluss pikal vigastuspausil viibiv ja vahepeal välisklubides käinud Sappinen. Treeneritetiimi on jäänud väravavahtide treener Aiko Orgla.

Kui erinevad juhendajad on Henn ja Hurt? "Eks iga inimene on erinev. Juba juhtimisstiilid on nendel täiesti erinevad - Norbert ei käitu nii emotsionaalselt kui Jürgen. Norbertil on ka mingid omad ideed, millest saame võib-olla suuremas mahus teada natuke hiljem. Kaks kuud on suhteliselt lühike aeg, kohanemisperiood veel kestab, meeskonnas on ka päris palju uusi nägusid," vastas Vassiljev.

Flora peatreener Norbert Hurt. Foto: Brit Maria Tael

Hurt ütles, et praegu on veel vaja teha meeskonnaga tööd mängu kõikide nüansside kallal: "Oleme selles kollektiivis vähe aega tööd teinud, nii et käime praegu ikka kõiki etappe läbi ja loome vundamenti. Peame suutma mängu mitmel tasandil senisest paremini kontrollida, tajuma ära, kus tulevad sisse lohakused, kus on vaja rohkem palli säilitada, kus kiiremini mängida."

Üks abitreener - Sander Post - jäi Floral sel talvel samaks, aga teine vahetus: Joel Indermitte asemele toodi Karl-Sander Eensoo. Ka duubelmeeskonna loots Taavi Viik käib kindla regulaarsusega esindusmeeskonna treeningutel noori mängijaid abistamas.

Viirus jättis ettevalmistusele jälje

Flora hooaja ettevalmistust mõjutas meeskonnas levinud viirushaigus. "Ettevalmistus kindlasti plaanipäraselt ei läinud. Millist mõju see avaldab hooajale, seda näeme hiljem," sõnas Vassiljev.

Hurt soovis jääda ettevalmistusperioodist rääkides positiivseks: "Suures pildis on kahju ühest nädalast - kadus ära üks oluline nädal, kus meil oli vaja teha kõvasti trenni. Järgneval nädalal, kui saime read paika tagasi, oli haigusest taastunud mängijatel treenitus nii palju kadunud, et kohe soovitud koormustega uuesti alustada ei saanud. See jättis oma jälje. Aga samas peab see meid tegema mentaalselt tugevamaks. Tagasilöökide järel tõstame pea püsti ja lähme tugevamana edasi. Tänaseks on read jälle korras ja meeskond on saanud teha korralikult trenni."

Erinevalt suurimast kodusest rivaalist Tallinna Levadiast, kes käis kolmenädalases treeninglaagris Hispaanias, mängis Flora sel talvel kontrollkohtumisi vaid Eestis ja Lätis. "See otsus sai tehtud juba eelmise aasta esimeses pooles, kui toimus dialoogkohtumine ning öeldi, et Eesti ja Läti jalgpalliliidud on omavahel Liivimaa taliliigas kokku leppinud. Siis otsustasime, et ei võta pikemaid sõite ette," rääkis Pohlak.

20. jaanuarist 10. veebruarini kaotas valitsev Eesti meister Flora lausa viis mängu järjest, jäädes alla Levadiale, Valmierale, Jelgavale, Riia FS-ile (1:6!) ja Paidele.

"Kindlasti oleksime tahtnud sel aastal mängudest natuke rohkem kätte saada. Ma ei mõtle tulemusi, vaid just seda, et suhteliselt palju oli mängijaid, kes taastusid eelmise aasta vigastustest või muredest. Kõige rohkem aiataha läks RFS-i mäng, kui viirus oli võistkonnas sees, koos staff'iga oli 15 haiget," sõnas Pohlak.

Pelle Pohlak. Foto: Brit Maria Tael

Eelhooaja lõpetas Flora superkarikafinaaliga Narva Transi vastu. Rohevalged läksid avapoolajal tänu Markkus Seppiku ja Mark Anders Lepiku (tema lõi jaanuaris-veebruaris Flora parimana kokku viis väravat) tabamustest 2:0 juhtima, aga kohtumise lõpuminutitel lõi Trans kaks väravat vastu. Penaltiseeria aitas Floral siiski superkarika võita.

"Oleme pidanud talvel kogu aeg tegelema keeruliste olukordade lahendamisega. Mängud näitasid meile asju, mille kallal on vaja rohkem töötada, millest rohkem rääkida ja millele suuremat rõhku asetada. Oli siiski ka asju, mis mängudes toimisid, nende ideedega saame edasi minna. Kaks viimast mängu on olnud varasematest paremad, järelikult liigume paremuse poole. Esimene võistlusmäng päädis lõpuks ka võiduga - mul on hea meel, et mängijad ei murdunud lõpuni, vaid näitasid penaltites sisu, see kasvatab neid mängijatena," rääkis Hurt.

"Pole põhjust arvata, et superkarika üle liigset rahulolu tunneksime. Oleme piisavalt rahutud, tahame nagunii kogu aeg paremaks minna ja tööd on veel väga palju teha."

Hooajalt oodatakse üllatusi

Nii Hurt kui ka Pohlak kinnitasid, et olgu väljakutsed ja talvised muutused millised tahes, Flora eesmärgiks Eestis jääb alati meistritiitli (ja ka karikate) võitmine - eesmärki ei langetata. Keda peetakse suurimateks konkurentideks-favoriitideks?

"Väga raske on hinnata ja ennustada, kes kui hästi ennast käima saab. Suured nimed on klubidena endiselt Levadia, Kalju, Paide. Suured klubid on ikkagi alati olnud favoriidid. Aga eelmisel aastal näiteks Kalev ja Pärnu üllatasid ning ma arvan, et liiga läheb järjest ühtlasemaks, keegi võib jälle üllatada," arutles Hurt.

"Eelmine aasta oli päris põnev," märkis Vassiljev. "Kõik võistkonnad olid ebameeldivad, kõigi vastu oli võimalik punkte kaotada. Tiitlipretendendid on need, kes tavaliselt: Levadia, Paide, äkki keegi tuleb veel sinna punkti, ka Nõmme Kalju."

Pohlak lisas: "Tol ajal, kui ma ise Kuressaare eest mängisin, oli lihtsalt küsimus, et kui palju väravaid esimesed satsid tagumistele löövad. Ma väga loodan, et sel aastal jätkub sama tendents nagu eelmisel - et enne ühtegi mängu ei saa lõpuni kindel olla, kes tuleb võitjaks. Loodan, et üllatusi tuleb mitte ainult üksikutes mängudes, vaid ka pikas jooksus joonistuvad tabelis üllatused välja. Ma ei tahaks öelda, et konkreetselt üks või teine on meie konkurent, vaid et kõik on omavahel lõpuks konkurendid."

Flora esimeseks vastaseks uuel Premium liiga hooajal on uustulnuk Nõmme United, kellega kohtutakse reedel kell 19.00 Sportland Arenal.

Flora poolkaitsja Markus Soomets peaks olema esimese vooru mänguks terveks saanud. Kaitsja Marco Lukka veel mitte, aga varsti on temagi tagasi. Käevigastusega on veel umbes kuu aega platsilt eemal poolkaitsja Nikita Mihhailov. Põlvetrauma tõttu on eemal kaitsja Marko Lipp, kelle naasmise aega ei osata prognoosida - teisipäeval sai ta uuesti jooksma hakata.

Superkarikafinaali vigastuse tõttu vahele jätnud Vassiljev ei osanud sel teisipäeval Soccernetiga vesteldes veel öelda, kas ta on reedeseks Premium liiga avamänguks rivis tagasi või mitte: "See tundub täpselt piiripealne aeg."

Konstantin Vassiljev. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.eeMeeskonna staar - Konstantin Vassiljev

156-kordne Eesti internatsionaal Vassiljev valiti eelmise Premium liiga hooaja parimaks mängijaks nii treenerite kui ka fännide poolt. Ta andis liiga parimana 15 resultatiivset söötu ja lõi lisaks paremuselt teise väravakütina ise 14 väravat.

"Ta on kindlasti tähtis lüli. Eelmisel aastal ta tõestas, et vanus on ikkagi ainult number. Kui sa suudad nii mänguliselt kui ka statistiliselt näidata sellist minekut, siis ei ole ju vahet, kas sa oled 29 või 39," kiitis Pohlak meeskonna kaptenit. Hurt lisas, et Vassiljev on liider nii väljakul kui ka riietusruumis.

Tänavuses noorenenud võistkonnas on 39-aastase keskväljamaestro kogemustel eeldatavasti eriti tähtis roll. Varasemast veel suuremat vastutust PRO-taseme treenerikursustel käiv poolkaitsja aga enda sõnul ei tunne: "Ma ei tahaks ennast vastutusega üle koormata. Keskendun mängimisele. Kui võistkonna sees keegi tahab abi, siis olen mõistagi alati valmis aitama."

Oma hooaja isiklike eesmärkide kohta lausus Vassiljev: "Kõige tähtsam on olla terve, siis pääseda väljakule ja aidata maksimaalselt võistkonda. Mingit numbrilist eesmärki ma pigem ei paneks."

Kapten ei oska veel öelda, kas algav hooaeg jääb tema viimaseks: "Ei ole veel niimoodi mõelnud, vaatame hooaja käigus. Aga arusaadav, et lõpetamise aeg läheneb."

Roland Lukas. Foto: Soccernet.eeKellel silma peal hoida? Roland Lukas

17-aastane Lukas pole Premium liigas veel kordagi varupingilegi pääsenud, aga sel talvel kerkis ta pildile, lüües hooajaeelsetes mängudes kaks väravat ning pääsedes superkarikafinaalis Narva Transi vastu põhikoosseisu (kui Lukas 63. minutil välja vahetati, oli Flora 2:0 juhtimas). See paneb huviga ootama, mida ta kõrgliigas suudab, kuna eeldatavasti saab ta seal tänavu mänguaega.

"Ta on hea töövõimega, suure tegevusraadiusega mängija. Ta on arukas, huvitub sellest, kuidas mängida, mõtleb väljaku peal kaasa," iseloomustas Hurt Lukast.

Vassiljev lisas: "Esiteks õnnitlused talle ametliku debüüdi puhul! Kahe kuu jooksul oli ta trennides väga tubli, oli enamuse ajast terve ja sai kõvasti trenni teha. Nüüd kohaneb ta selle rütmiga, töötahe on tal suur. Mäng Narvaga näitas, et ta suudab praegusel hetkel seda kohta täita. Kui stabiilselt ta seda suudab, sõltub temast endast. Kindlasti vajab ta natuke aega, et harjuda Premium liiga tempoga ja et lisaks töövõimele tuleksid palliga omadused ka paremini välja."

Suurim küsimärk - koosseisu sügavus

Flora koosseis on selline, et end Premium liigas tõestanud mängijatest saab kokku panna tugeva algrivistuse. Aga kuna ühtegi vanemat kui 18-aastast mängijat meeskond talvisel üleminekuperioodil täienduseks ei hankinud, siis tekib küsimus: kas koosseisus jätkub piisavalt kvaliteetset sügavust? Kas uued noored löövad kõrgliigas ukse pauguga lahti või saab neil olema raske? Pärast superkarikafinaali antud mängujärgses intervjuus tunnistas Hurt, et vahetused ei toonud Transi vastu platsile loodetud muutust.

Pohlak enda sõnul pingi pikkuse pärast ei muretse: "Tavaliselt on meil olnud suurem arv kogenumaid mängijaid, aga pingi pikkus ei valmista muret. Pigem on positiivne ootus selle osas, et kuidas noored perspektiivikad mängijad suudavad selles konkurentsis toimida, kas nad suudavad läbi lüüa ja kelleltki koha ära võtta. Neid asju on mul kõrvalt huvitav jälgida."

"On tekkinud palju noori, kes peavad olukorraga väga kiiresti kohanema. Peame ise tööd tegema selleks, et meie pink oleks piisav, et meeskond oleks piisavalt sügav ja tugev nende mängijatega, kes meil täna on," lisas Hurt. "Need noored on huvitavad ja perspektiivikad, nendes on sisu. Eks aeg näitab, kes suudab ennast juba sel hooajal silmapaistvalt realiseerida."


Tallinna FC Flora
Peatreener: Norbert Hurt
Abitreenerid: Sander Post, Karl-Sander Eensoo
Väravavahtide treener: Aiko Orgla
Fitness-treener: Raul Jerva
Videoanalüütik: Ants Jaakson
Füsioterapeut: Maali Pruul
Massöör: Oliver Papp
Kapten: Konstantin Vassiljev
EJL-i stipendiaadid: Daniil Kuraksin, Erko Jonne Tõugjas, Kaur Kivila, Robert Veering, Roland Lukas, Mihhail Kolobov
Eelarve: kogu klubi 3 600 000 eurot, esindusmeeskond 1 600 000 eurot
Duubelvõistkond: Tallinna FC Flora U21 (Esiliiga)
Koduväljak: A. Le Coq Arena / Sportland Arena
Meeskonna värvid: roheline ja valge
Koduleht: fcflora.ee
Esimene mäng: 1. märtsil kell 19.00 vs. FC Nõmme United (Sportland Arenal)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 16. märtsil kell 14.30 vs. Paide Linnameeskond (Paide kunstmuruväljakul)

Koosseis:

Väravavahid: Evert Grünvald, Kristen Lapa, Silver Rebane.
Kaitsjad: Kristo Hussar, Stevin Kerge, Mihhail Kolobov, Marko Lipp, Marco Lukka, Oscar Pihela, Markkus Seppik, Erko Jonne Tõugjas, Robert Veering.
Poolkaitsjad: Oliver Nikola Cekredzi, Maksim Kalimullin, Vladislav Kreida, Roland Lukas, Nikita Mihhailov, Tristan Pajo, Markus Soomets, Remo Valdmets, Konstantin Vassiljev.
Ründajad: Sander Alamaa, Rauno Alliku, Mait Eenmaa, Daniil Kuraksin, Mark Anders Lepik, Sergei Zenjov, Tony Varjund.

Eeldatav algkoosseis:

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Oliver Nikola Cekredzi (poolkaitsja, Brommapojkarna U19-st) liitus klubiga.
Maksim Kalimullin
 (ründav poolkaitsja, FC Tallinnast) liitus klubiga.
Stevin Kerge (äärekaitsja, Varssavi Legiast) liitus klubiga.
Rauno Sappinen (ründaja) alustas ettevalmistust, aga taastub rängast põlvevigastusest ja hooaja eel teda veel ära ei registreerita.

Välja:

Mihkel Järviste (poolkaitsja) lahkus klubist ja liitus Nõmme Unitediga.
Ken Kallaste 
(kaitsja) lahkus klubist ja liitus Levadiaga.
Kaur Kivila (väravavaht) laenati Kuressaarele.
Michael Lilander (kaitsja) siirdus Bohemian FC-sse.
Martin Miller (poolkaitsja) siirdus Bohemian FC-sse.
Henrik Ojamaa
 (ründaja) liitus Paidega.
Ingmar Krister Paplavskis (väravavaht) lõpetas karjääri.
Henrik Pürg (kaitsja) lõpetas karjääri.
Bruno Vain (ääreründaja)  liitus Nõmme Unitediga.

Hooajaeelsed mängud:

16.01. FK Liepaja (LAT) - Tallinna FC Flora  1:3 (Lepik, Varjund, Kalimullin)
20.01. Tallinna FC Flora - Tallinna FCI Levadia  0:3
27.01. Valmiera FC (LAT) - Tallinna FC Flora  2:0
31.01. Tallinna FC Flora - FS Jelgava (LAT)  1:3 (Lepik)
03.02. Tallinna FC Flora - Riia FS (LAT)  1:6 (Lukas)
10.02. Tallinna FC Flora - Paide Linnameeskond (PL)  2:3 (Vassiljev, Lepik)
18.02. Pärnu JK Vaprus (PL) - Tallinna FC Flora  0:3 (Lepik, Lukas, Zenjov)
25.02. Tallinna FC Flora - JK Narva Trans (PL)  2:2, pen. 5:3 (Seppik, Lepik)

Võitviikkaotus.
PL - Premium liiga; LAT - Läti kõrgliiga.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VINGE!
Saksamaa sai uue meistri! Esimest tiitlit tähistanud Leverkuseni fännid sundisid kohtunikku mängu varem lõpetama
PREMIUM LIIGA
KOMISTAJAD INGLISMAAL
PREMIUM LIIGA
MADINAD ESILIIGAS
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Käed ümber ja käed õhus: mis on ikkagi penalti ja mis pole?
KOGEMUST IGAL TASANDIL
Püramiid pulkadeks lahti: teise liiga satsis on rohkem kogemust kui Floras ja Kaljus, üks mängija läheneb 30. hooajale
TREENER VÄLISMAAL
Suur intervjuu | Vladimir Vassiljev: kell kaheksa, pime ja miinus viis, aga Slovakkias on noored juba väljakul. Pead aega ohverdama, kui tahad kuskile jõuda!
KODUMAA
VÄLJAMAA
Udune Albion | Kui Liverpool tühja paugutab, jääb Kloppi pärand alla joonimata
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
6
6
0
0
23:1
18
2.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
3.
Paide Linnameeskond
6
4
0
2
12:7
12
4.
Tallinna FC Flora
6
3
2
1
12:8
11
5.
Tartu JK Tammeka
6
2
2
2
9:5
8
6.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
7.
JK Tallinna Kalev
6
1
3
2
8:11
6
8.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
9.
FC Nõmme United
6
1
1
4
3:10
4
10.
Pärnu JK Vaprus
6
1
0
5
6:14
3
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
18
Nõmme Kalju FC
13
Paide Linnameeskond
12
Tallinna FC Flora
11
Tartu JK Tammeka
8
FC Kuressaare
6
JK Tallinna Kalev
6
JK Narva Trans
4
FC Nõmme United
4
Pärnu JK Vaprus
3
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 19.00 Kalev - Levadia (Premium liiga)
  • R 18.00 Viimsi - Tammeka (naiste Meistriliiga)
  • L 12.30 United - Kalev (Premium liiga)
  • L 14.30 Paide - Tammeka (Premium liiga)
  • L 17.00 Levadia - Vaprus (Premium liiga)
  • P 12.30 Elva - Tabasalu (Esiliiga)
  • P 17.00 Flora - Kalju (Premium liiga)
  • P 19.00 Kalev - Saku (naiste Meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!