On kas tasavägine tiitlivõitlus või väravamasinast superstaar – Saksamaal kõike ei saa (0)

Harry Kane on liitunud Bayerniga ning nii näib valitsev meister eriti tugev. Foto: Scanpix / Frank Hoermann / Sven Simon / Picture Alliance

Bundesliga on peale "vaheaastat" trüginud taas rambivalgusesse. Tänu Müncheni Bayernile, kes sai Tottenhamilt kõva kangutamise peale Harry Kane'i ikkagi kätte. See kutsub juurde lisasilmapaare, ent peletab eemale neid, kes loodavad tiitlivõitluses näha tasavägist konkurentsi. Kõike lihtsalt ei saa.

Eelmisel hooajal näis Bayern haavatav. Mitte küll alguses - kolme esimese vooruga võeti ilmselgelt kolm võitu, samas nii, et väravate vahe hüppas 15:1 peale. Sellist võimatu alatooniga tagaajamist ei sooviks ka oma vihatuimale konkurendile. Aga õnneks, Bayern koperdas, kohati koguni selliselt, et hambavahedki said poriloigust loputust.

Mõni näide: 2:2 viik üleminekumängudel osalenud Stuttgartiga, 0:1 kaotus 15. kohal lõpetanud Augsburgile, kolm jonnakat 1:1 viiki uue aasta esimesel kuul, 1:3 kaotus Mainzile ... Lõppenud hooajal oli kokku 13 mängu (8 viiki, 5 kaotust), kui Bayern punkte kaotas - viimasel 11 hooajal pole tiitel kordagi nõnda raskelt tulnud. Ja tõsi, lõpuks teenis ju ka napilt hõbedale jäänud Dortmundi Borussia 71 punkti, baierlased juubeldasid, sest nende kasuks rääkis selgelt parem väravate vahe.

Eks ka selline lõpuralli tõi Bundesligale mõne fänni juurde - ka Leipzig oli kahele suurele kuklasse hingamas, vaheks vaid viis silma. Viktoriiniküsimus: millal viimati oli konkurents nõnda tasavägine, et pronksimeeskond jäi tšempionist maha vaid viiekaga? Vastan ise - hooajal 2008/2009, mil võitjaks krooniti 69 punkti teeninud Wolfsburg, kellele järgnesid Bayern (67) ja Stuttgart (64).

Tundub ebatõenäoline, et Bundesligale tänavu selline õnn naerataks. Naeratab hoopis Harry Kane.

Kaks üleminekut, mis võivad algavat hooaega selgelt defineerida

Jah, eks see jutt tüürib ikka Harry Kane'ini, mis seal parata. Midagi nõnda raputavat pole Bundesligaga ammu juhtunud. Aga enne tuleb rääkida sellest, miks mullu võimsalt esinenud Dortmundist tänavu sääraselt asja ei saa.

2020. aasta suvel Dortmundiga liitunud Jude Bellingham on pärast kolme edukat hooaega, mis tegid temast Euroopa ühe parima poolkaitsja, tõelise mehe, Saksamaalt lahkunud. Eelmisel hooajal Bundesliga parimaks mängijaks nimetatud 20-aastase inglase uueks leivaisaks sai Real Madrid, kes mõistagi käis välja enam kui 100 miljonit eurot. Selline summa sellise mehe eest tundub isegi loogiline (tõsi, praeguse vutituru juures on igasugu numbrite tagant loogikat raske leida, aga Bellingham on päriselt ka hea).

Tõsi, üks mängija ei defineeri tervet tiimi ja mehi toodi ju ka asemele. Näiteks pool hooaega Bayerniga, siis Manchester Unitediga seotud olnud Marcel Sabitzer ja ka Felix Nmecha, ent need mängijad ei ulatu Bellinghamile ligilähedalegi. Keskel on muidu veel ju ka Marco Reus ja Julian Brandt, kelle töökindluses kunagi kahtlema ei peaks.

Ja ärge saage valesti aru, pärgi pole veel vaja, Dortmundi ei sängitata enne hooaega. Sest munandivähiga 1:0 teinud Sebastian Haller saab esimese täishooaja Die Schwarzgelben'is tõsiselt ette võtta. Toodi ta ju eelmisel suvel suure lauluga Amsterdami Ajaxist, ent elul olid muud plaanid ja ründaja oli jaanuarini platsilt eemal. Mänguisu ning uut rammu täis Haller tegi lõpuks kaasa 19 kõrgliigamatšis, mis tõid üheksa väravat ja viis resultatiivset söötu.

Temaga peaks väravamasinate heitluses maid jagama Inglismaa superstaar Harry Kane, kes lõi eelmisel hooajal 38 mänguga 30 väravat. Ka varasematel aastatel on ta vähemalt 20 piiri enam-vähem kätte saanud, kuigi tõsi, inglaste kapten pole seni Saksamaal SELECT-i palli taga ajanud. Eks mingi vahe on sees ikka.

Jättes pisinüansid kõrvale, Kane peab (mitte "peaks") täitma Bundesligas ära Robert Lewandowskist ja Erling Haalandist tühjaks jäänud koha. Oma väravate ja ka karakteriga, mis inspireeriks noori ja tooks sakslastesse uue elu sisse. Ühest küljest võib uskuda, et duelli Kane'iga ootab pea iga Bundesliga kaitsja, ent uut leeki vajab hädasti ka Bayern, kes on kolmel viimasel hooajal pidanud Meistrite liigas leppima veerandfinaaliga. See on see koht, kus toimub põhivutt.

Mis iseloom on Leipzigil ja Leverkusenil?

Esmalt 2023. aasta Saksamaa Superkarika võitnud Leipzigist. On nad ju alati pesitsenud tipu lähedal: mullu pronks, hooaeg enne seda neljas koht, 2020/2021 hõbe. Uue hooaja eel peab siiski tõdema, et on päris raske ennustada, mis Marco Rose hoolealustest saama hakkab. Ustest käidi ikka korralikult sisse-välja.

Inglismaale läksid ära Christopher Nkunku (Chelseasse), Joško Gvardiol (Manchester Citysse) ja Dominik Szoboszlai (Liverpooli), Konrad Laimer otsustas Bayerni kasuks. Mida see tähendab? Nkunku näol jäädi ilma suurimast väravakütist (eelmisel hooajal 16 tabamust, esikohta jagati Bremeni Werderi ründaja Niclas Füllkrugiga), Gvardiol paistis silma täpseima söödujalaga ning Szoboszlai andis enim väravsööte. Tõsi, Superkarikas ju võideti, kuid edu hooajal ei sõltu ühest 90 minutist, vaid kolmekümne neljast 90 minutist (mõistagi pluss lisa).

Leipzigi raam on siiski selline, millele annab ehitada küll. Keskkaitsja Willi Orban, Saksamaa koondise põhiäärekaitsja David Raum, Bayernile kolm tükki vajutanud poolkaitsja Dani Olmo ja Saksamaale naasmise järel antikangelase maine minetanud Timo Werner peaksid suvel Prantsusmaalt liitunud noorukese Xavi Simonsi ja ründaja Lois Opendaga hästi mestima küll. Ja uusi nägusid, kes Bayernile ära teha aitasid, on ju veel. On see rohelus siis selline, mis hooaja käigus täidlasemaks muutub või langevad lehed juba esimese sügistormiga?

Ka Leverkuseniga kaasneb mingisugune põnev värin ja meeldivat sorti teadmatus. Esmalt olgu üle käidud, et neil suuri kadusid pole. Nii ollakse üleminekukalkulatsioonidega tugevas plussis, sest juurde on toodud usaldusväärne keskväljameister Granit Xhaka (Arsenalist), kodumaine koondislane Jonas Hofmann (Mönchengladbachi Borussiast) ja talendikas Nigeeria ründaja Victor Boniface.

Die Werkself'i fenomen ei peitu aga üheski mängijas, vaid peatreener Xabi Alonsos, keda ootab Leverkusenis ees esimene täishooaeg. Kuigi CV järgi ütleks, et 41-aastane hispaanlane otsib treenerina veel oma rada, siis reaalsus näib vastupidisena. Kui Alonso ametisse astus, oli Leverkusen mänginud ära kaheksa liigamängu, millest vaid üks suudeti võita. Nii leidis 2021/2022 hooajal kolmandaks jäänud meeskond end äkitselt eelviimaselt pulgalt. Muutus oli hädavajalik.

Alonso alustas Bundesligas 4:0 võiduga, millele järgnes kolmemänguline allakäik. Selle lõpetasid viis järjestikust võitu, mis tõestasid nii Bayerni legendi kui Leverkuseni tõsiseltvõetavust. Kokku mängiti Alonso käe all 26 liigamängu, mis tõid 13 võitu ja kuus viiki, hooaeg lõpetati Euroopa liigasse viinud kuuendal kohal. Ja mis selle sees veel kihvtim: märtsis-aprillis seitse järjestikust võitu teeninud Alonso trügis juba ajalooraamatutesse, sest viimati näitas säärast minekut Klaus Toppmölleri Leverkusen aastal 2002.

Viis pidepunkti:

  • Bundesliga tähistab algavab hooajal oma 60. sünnipäeva.
  • Berliini Hertha langemisega on Bundesligas tänavu vaid üks pealinnaklubi - oma neljandal kõrgliigahooajal neljanda koha teeninud ja seega esimest korda Meistrite liigasse pääsenud Berliini Union
  • Kahe hooaja vahel sai kinga Mönchengladbachi Borussiat juhendanud Daniel Farke, kelle võiduprotsendiks jäi 33,3. Mehe uueks tööandjaks sai Leeds United. Oliver Glasneri ja Frankfurdi Eintrachti koostöö lõppes vastastikusel kokkuleppel.
  • Müncheni Bayern võitis 2022/2023 hooajal oma 11. järjestikuse meistritiitli. Neid aegu on oma silmaga näinud-kogenud legendid Thomas Müller ja Manuel Neuer.
  • 2. Bundesligast tõusnud Heidenheimi jaoks on tegemist esimese hooajaga kõrgliigas. Darmstadt paneb end Bundesliigas proovile kuuendat hooaega, viimati oldi tipus 2016/2017 hooajal.

Hooaja avavoor:

  • 18.08 kell 21.30 Bremeni Werder - Müncheni Bayern
  • 19.08 kell 16.30 Stuttgart - Bochum
  • 19.08 kell 16.30 Augsburg - Mönchengladbachi Borussia
  • 19.08 kell 16.30 Wolfsburg - Heidenheim
  • 19.08 kell 16.30 Hoffenheim - Freiburg
  • 19.08 kell 16.30 Leverkuseni Bayer - Leipzig
  • 19.08 kell 19.30 Dortmundi Borussia - Köln
  • 20.08 kell 16.30 Berliini Union - Mainz
  • 20.08 kell 18.30 Frankfurdi Eintracht - Darmstadt

Meeskonnad:

Augsburg

Peatreener: Enrico Maassen
Eelmisel hooajal: 15.koht
Üleminekud:

Sisse: Mergim Berisha (Fenerbahce), Tim Breithaupt (Karlsruher), Phillip Tietz (Darmstadt), Sven Michel (Berliini Union), Patric Pfeiffer (Darmstadt), Finn Dahmen (Mainz), Masaya Okugawa (Bielefeldi Arminia).
Välja: Ricardo Pepi (PSV Eindhoven), Maurice Malone (Basel), Rafal Gikiewicz (Ankaragücü), Daniel Caligiuri (klubita), Andre Hahn (klubita), Tobias Strobl (lõpetas karjääri), Julian Baumgartlinger (lõpetas karjääri).

Berliini Union

Peatreener: Urs Fischer
Eelmisel hooajal: 4. koht
Üleminekud:

Sisse: Kevin Volland (Monaco), Robin Gosens (Milano Inter), Diogo Leite (Porto), Lucas Tousart (Berliini Hertha), Mikkel Kaufmann (Kopenhaagen), Benedict Hollerbach (Wiesbadeni Wehen), Alexander Schwolow (Berliini Hertha), Brenden Aaronson (Leeds United, laen), David Datro Fofana (Chelsea, laen), Alex Kral (Moskva Spartak, laen).
Välja: Sven Michel (Augsburg), Paul Seguin (Schalke), Levin Öztunali (Hamburg), Jamie Leweling (Stuttgart), Morten Thorsby (Genoa, laen).

Bochum

Peatreener: Thomas Letsch
Eelmisel hooajal: 14. koht
Üleminekud:

Sisse: Felix Passlack (Dortmundi Borussia), Moritz-Broni Kwarteng (Magdeburg), Maximilian Wittek (Vitesse), Bernardo (Salzburg), Matus Bero (Vitesse).
Välja: Silvere Ganvoula (Berni Young Boys), Jannes Horn (Nürnberg), Vasilios Lampropoulos (Kreeta OFI), Kostas Stafylidis (klubita).

Bremeni Werder 

Peatreener: Ole Werner
Eelmisel hooajal: 13. koht
Üleminekud:

Sisse: Naby Keita (Liverpool), Senne Lynen (Union Saint-Gilloise), Dawid Kownacki (Düsseldorfi Fortuna).
Välja: Niklas Schmidt (Toulouse), Fabio Chiarodia (Mönchengladbachi Borussia), Lee Buchana (Birmingham City).

Darmstadt

Peatreener: Torsten Lieberknecht
Eelmisel hooajal: 2. koht (2. Bundesligas)
Üleminekud:

Sisse: Christoph Klarer (Düsseldorfi Fortuna), Fraser Hornby (Reims), Fabian Nürnberger (Nürnberg), Andreas Müller (Magdeburg), Matej Maglica (Stuttgart, laen).
Välja: Phillip Tietz (Augsburg), Patric Pfeiffer (Augsburg), Keanan Bennetts (Wiesbadeni Wehen).

Dortmundi Borussia

Peatreener: Edin Terzic
Eelmisel hooajal: 2. koht
Üleminekud:

Sisse: Felix Nmecha (Wolfsburg), Marcel Sabitzer (Müncheni Bayern), Ramy Bensebaini (Mönchengladbachi Borussia).
Välja: Jude Bellingham (Real Madrid), Raphael Guerreiro (Müncheni Bayern), Mahmoud Dahoud (Brighton & Hove Albion), Anthony Modeste (klubita), Felix Passlack (Bochum), Nico Schulz (klubita), Ansgar Knauff (Frankfurdi Eintracht), Soumaila Coulibaly (Royal Antwerp, laen).

Frankfurdi Eintracht

Peatreener: Dino Toppmöller
Eelmisel hooajal: 7. koht
Üleminekud:

Sisse: Ellyes Skhiri (Köln), Willian Pacho (Royal Antwerp), Hugo Larsson (Malmö), Junior Dina Ebimbe (Pariisi Saint-Germain), Ansgar Knauff (Dortmundi Borussia), Jessic Ngankam (Berliini Hertha), Philipp Max (PSV Eindhoven), Robin Koch (Leeds United, laen).
Välja: Evan Ndicka (AS Roma), Daichi Kamada (Lazio), Djibril Sow (Sevilla).

Freiburg

Peatreener: Christian Streich
Eelmisel hooajal: 5. koht
Üleminekud:

Sisse: Junior Adamu (Salzburg), Florian Müller (Stuttgart).
Välja: Kevin Schade (Brentford), Mark Flekken (Brentford), Jeong Woo-Yeong (Stuttgart).

Heidenheim

Peatreener: Frank Schmidt
Eelmisel hooajal: 1. koht (2. Bundesligas)
Üleminekud:

Sisse: Marvin Pieringer (Schalke), Tim Siersleben (Wolfsburg), Nikola Dovedan (Viini Austria).
Välja: Dzenis Burnic (Karlsruher), Marvin Rittmüller (Braunschweigi Eintracht).

Hoffenheim

Peatreener: Pellegrino Matarazzo
Eelmisel hooajal: 12. koht
Üleminekud:

Sisse: Florian Grillitsch (Amsterdami Ajax), Attila Szalai (Fenerbahce), Marius Bulter (Schalke), Wout Weghorst (Burnley, laen).
Välja: Christoph Baumgartner (Leipzig), Stefan Posch (Bologna), Munas Dabbur (Al-Ahli).

Köln

Peatreener: Steffen Baumgart
Eelmisel hooajal: 11. koht
Üleminekud:

Sisse: Julian Chabot (Sampdoria), Leart Paqarada (St. Pauli), Jacob Christensen (Nordsjaelland), Luca Waldschmidt (Wolfsburg, laen), Rasmus Carstensen (Genk, laen).
Välja: Jonas Hector (lõpetas karjääri), Timo Horn (klubita), Ellyes Skhiri (Frankfurdi Eintracht), Ondrej Duda (Hellas Verona), Sebastian Andersson (klubita), Kingsley Schindler (klubita).

Leipzig

Peatreener: Marco Rose
Eelmisel hooajal: 3. koht
Üleminekud:

Sisse: Lois Openda (Lens), Castello Lukeba (Lyon), Christoph Baumgartner (Hoffenheim), Benjamin Šeško (Salzburg), Nicolas Seiwald (Salzburg), El Chadaille Bitshiabu (Pariisi Saint-Germain), Xavi Simons (Pariisi Saint-Germain, laen), Fabio Carvalho (Liverpool, laen).
Välja: Joško Gvardiol (Manchester City), Dominik Szoboszlai (Liverpool), Christopher Nkunku (Chelsea), Konrad Laimer (Müncheni Bayern), Alexander Sörloth (Villarreal), Tom Krauss (Mainz), Josep Martinez (Genoa), Marcel Halstenberg (Hannover 96), Andre Silva (Real Sociedad), Angelino (Galatasaray, laen).

Leverkuseni Bayer

Peatreener: Xabi Alonso
Eelmisel hooajal: 6. koht
Üleminekud:

Sisse: Granit Xhaka (Arsenal), Victor Boniface (Union Saint-Gilloise), Alejandro Grimaldo (Benfica), Jonas Hofmann (Mönchengladbachi Borussia), Arthur (America-MG).
Välja: Moussa Diaby (Aston Villa) Mitchel Bakker (Atalanta), Kerem Demirbay (Galatasaray), Karim Bellarabi (klubita), Paulinho (Mineiro Atletico), Daley Sinkgraven (Las Palmas).

Mainz

Peatreener: Bo Svensson
Eelmisel hooajal: 9. koht
Üleminekud:

Sisse: Tom Krauss (Leipzig), Sepp van den Berg (Liverpool, laen).
Välja: Angelo Fulgini (Lens), Marcus Ingvartsen (Nordsjaelland), Alexander Hack (Al-Qadsiah).

Mönchengladbachi Borussia

Peatreener: Gerardo Seoane
Eelmisel hooajal: 10. koht
Üleminekud:

Sisse: Tomas Cvancara (Praha Sparta), Franck Honorat (Brest), Julian Weigl (Benfica), Fabio Chiarodia (Bremeni Werder), Robin Hack (Bielefeldi Arminia), Maximilian Wöber (Leeds United, laen).
Välja: Marcus Thuram (Milano Inter), Ramy Bensebaini (Dortmundi Borussia), Jordan Beyer (Burnley), Jonas Hofmann (Leverkuseni Bayer), Lars Stindl (Karlsruher).

Müncheni Bayern

Peatreener: Thomas Tuchel
Eelmisel hooajal: 1. koht
Üleminekud:

Sisse: Harry Kane (Tottenham Hotspur), Kim Min-Jae (Napoli), Konrad Laimer (Leipzig), Raphael Guerreiro (Dortmundi Borussia).
Välja: Lucas Hernandez (Pariisi Saint-Germain), Sadio Mane (Al-Nassr), Marcel Sabitzer (Dortmundi Borussia), Yann Sommer (Milano Inter), Daley Blind (Girona), Alexander Nübel (Stuttgart, laen), Malik Tillman (PSV Eindhoven, laen).

Stuttgart

Peatreener: Sebastian Hoeness
Eelmisel hooajal: 16. koht
Üleminekud:

Sisse: Serhou Guirassy (Rennes), Jeong Woo-Yeong (Freiburg), Jovan Miloševic (Vojvodina), Maximilian Mittelstädt (Berliini Hertha), Alexander Nübel (Müncheni Bayern, laen), Deniz Undav (Brighton & Hove Albion, laen), Jamie Leweling (Berliini Union, laen).
Välja: Florian Müller (Freiburg), Alou Kuol (Central Coast Mariners), Matej Maglica (Darmstadt, laen).

Wolfsburg

Peatreener: Niko Kovac
Eelmisel hooajal: 8. koht
Üleminekud:

Sisse: Joakim Maehle (Atalanta), Vaclac Cerny (Twente), Moritz Jenz (Lorient), Tiago Tomas (Lissaboni Sporting), Rogerio (Sassuolo), Cedric Zesiger (Berni Young Boys).
Välja: Micky van de Ven (Tottenham Hotspur), Felix Nmecha (Dortmundi Borussia), Marin Pngracic (Lecce), Tim Siersleben (Heidenheim), Omar Marmoush (Frankfurdi Eintracht).

Üleminekud on sisestatud 16. augusti seisuga. Märgitud on kõik olulisemad liikumised.

Eelvaate autori ennustus:

  1. Müncheni Bayern
  2. Leipzig
  3. Dortmundi Borussia
  4. Leverkuseni Bayern
  5. Berliini Union
  6. Freiburg
  7. Frankfurdi Eintracht
  8. Wolfsburg
  9. Mönchengladbachi Borussia
  10. Mainz
  11. Köln
  12. Stuttgart
  13. Hoffenheim
  14. Bremeni Werder
  15. Bochum
  16. Heidenheim
  17. Augsburg
  18. Darmstadt

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
NUMBRID RÄÄGIVAD
Graafikud | Kolmveerand hooajast selja taga: mille pinnalt võib Eesti saada uue euroklubi?
VÄRAVATESADU MÜNCHENIS
Luup peale | Bayern ja United heitlesid, kelle köök ruulib
REKORDHÄÄLED TASKUST!
TEEKOND TIPPU
Lisette Tammik: laste jalgpallitrennides võiksid poisid ja tüdrukud mängida koos
INGLISMAA
VÄRSKE PILK
Videokohtunik | Kas Florale anti derbis pehme või ilmselge penalti? Miks Paide punaseta jäi?
SN X PL
Soccernet vs. Premium liiga | Testime kalevlaste täpsust: kas rohkem palle saadeti ristnurka või raudteele?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
27
16
9
2
48:15
57
2.
Tallinna FC Flora
27
16
9
2
58:17
57
3.
Pärnu JK Vaprus
27
10
9
8
34:34
39
4.
JK Tallinna Kalev
27
9
9
9
29:33
36
5.
Paide Linnameeskond
27
8
12
7
30:23
36
6.
Nõmme Kalju FC
27
9
9
9
34:30
36
7.
FC Kuressaare
27
9
5
13
31:48
32
8.
JK Narva Trans
27
10
2
15
23:42
32
9.
Tartu JK Tammeka
27
4
12
11
25:42
24
10.
Harju JK Laagri
27
3
6
18
19:47
15
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
57
Tallinna FC Flora
57
Pärnu JK Vaprus
39
JK Tallinna Kalev
36
Paide Linnameeskond
36
Nõmme Kalju FC
36
FC Kuressaare
32
JK Narva Trans
32
Tartu JK Tammeka
24
Harju JK Laagri
15
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • R 18.00 Eesti - Kasahstan (naiste Rahvuste liiga)
  • R 19.45 Flora - Kalev (Premium liiga)
  • L 17.00 Kalju - Tammeka (Premium liiga)
  • L 19.30 Levadia - Kuressaare (Premium liiga)
  • P 19.00 Viimsi - Legion (Esiliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!