Ott Järvela | FIFA paljastas ara, libekeelse ja variserliku palge, aga halastamatud karistused Venemaa spordile peavad tulema (13)

Tänavune jalgpalli MM-finaalturniir toimub Kataris. Kui seni on fookuses olnud korraldajariigi inimõiguste halb olukord, siis Venemaa alustatud sõja järel on tähelepanu keskmesse tõusnud agressorite meeskonna valiksarjast eemaldamine. Foto: Scanpix / Reuters / Thilo Schmuelgen

"Suur aitäh president Putinile. MM-finaalturniir on muutnud maailma ettekujutust Venemaast. Kõik, kes siin mõnda aega viibinud, on avastanud külalislahke maa," ütles FIFA president Gianni Infantino 2018. aasta 13. juulil Moskvas.

Kaks päeva hiljem selgitasid Prantsusmaa ja Horvaatia Moskvas Lužniki staadionil 21. meeste maailmameistri. Autasustamistseremoonial lasi Putin paduvihmal läbi leotada finalistide riigipead Kolinda Grabar-Kitarovici ja Emmanuel Macroni, nautides ise lakei hoitavat vihmavarju. Venemaa külalislahkus par excellence!

Too Infantino fraas polnud juhuslik, vaid kiitust Venemaale ja Putinile pildus FIFA president eelmise MM-finaalturniiri ajal rohkesti. Ning ei tasu arvata, et see kõik ei mänginud mingit rolli FIFA eilses munadeta otsuses, kui nad keeldusid Venemaa koondist käimasolevalt MM-valikturniirilt eemaldamast.

Venemaa esimene vastane Poola ning võimalikud järgmised oponendid Rootsi ja Tšehhi nõudsid FIFA-lt Ukrainale kallale tunginud Venemaa kõrvaldamist. FIFA vastas, et lisaks neutraalsele väljakule peab Venemaa võistkond mängima lipu, sümboolika ja hümnita. Aga nad saavad mängida. FIFA otsus on vale, arg, libekeelne, variserlik. Lihtsalt rõve.

REKLAAM

Poola jalgpalliliidu president Cezary Kulesza nimetas FIFA otsust vastuvõetamatuks. "Meie meeskond Venemaa vastu ei mängi, kandku vastane millist nime tahes." Rootsi jalgpalliliidu president Karl-Erik Nilsson sekundeeris: "Eeldasime FIFA-lt konkreetsemat seisukohta."

Poola, Rootsi ja Tšehhi nõuavad jätkuvalt Venemaa eemaldamist ja nendega on erinevate avalduste kaudu liitunud mitmed Euroopa jalgpalliliidud (näiteks Taani, Inglismaa, Prantsusmaa, Wales). Eesti Jalgpalli Liit seni mitte.

FIFA ja UEFA on Rahvusvahelise Olümpiakomitee kõrval maailma mõjukaimad spordiorganisatsioonid. Neil lasub moraalne vastutus ja kohustus näidata kujunenud olukorras kõigile eeskuju. Nende hoiak kujundab mulje, mis maailma tippspordist valitsema jääb. Otsused Venemaa suhtes peavad olema kiired, resoluutsed ja – väga tähtis – halastamatud.

Käimasoleval jalgpallihooajal ei tohi Venemaa võistkondadel olla rahvusvahelises jalgpallielus mitte mingit osalust. Venemaa meeste koondis tuleb eemaldada MM-valiksarjast, Moskva Spartak lugeda Euroopa liiga 1/8-finaali kaotajaks ning naiste koondis eemaldada suviselt EM-finaalturniirilt.

Järgmise hooaja otsusega on veidi aega, aga ei näe mingit põhjust, miks peaks seal asi teisiti olema. Läheb palju aega enne, kui teised on nõus Venemaa esindustega sporti tegema. Ja selles on süüdi ainult Venemaa ise ning vastutus on kollektiivne ega lasu üksnes Kremlil.

FIFA president Gianni Infantino ja Venemaa president Vladimir Putin 2018. aasta MM-finaalturniiri finaalkohtumise autasustamisel. Foto: Scanpix / Reuters / Damir Sagolj

Lisaks. Väga tähtis on, et kirjeldatud karistused jääksid kehtima igasuguste tingimusteta. Oletame, et lähipäevadel juhtub ideaalne stsenaarium ehk Putin kukutatakse võimult ja Venemaa annab alla. Karistus peab jääma jõusse ja vaatamata sellele tuleb Venemaa rahvusvahelisest spordielust arvestatavaks perioodiks täielikult eemaldada.

Venemaa peab sõjakuritegude eest vastutama kollektiivselt ning sealsed tippsportlased, kes on aastaid Putini režiimi kiitnud või selle suhtes suu kinni hoidnud, peavad samuti karistust kandma. Nende aasta(kümne)te pikkune töö oma spordiala tippu jõudmisel läheb raisku, aga see on õiglane karistus Venemaale tervikuna.

Tippsport on Venemaale olnud väga pikka aega väga tähtis. See on üks nende uhkuse allikas, mis tuleb neilt ära võtta nii, et Venemaal oleks valus ja häbi. Jutud ja argumendid, et ega Venemaa sportlased sõjas süüdi ole, kaotasid igasuguse väärtuse siis, kui pommid hakkasid tabama Ukraina lastehaiglaid ja elurajoone.

FIFA eelmine president Sepp Blatter unistas Nobeli rahupreemiast (ta siiralt arvas, et tema ja FIFA on selle ära teeninud!) ning ega Infantino palju parem ole. Sestap on väga tähtis, et FIFA liikmesriigid (sealhulgas Eesti Jalgpalli Liit) manitseksid avalikult Zürichi peakorterit, et igasugune vastutulek on mõeldamatu ja jalgpall ei tohi rahusobitajaks hakata.

* * *

Närakaid jagub maailma tippspordis rohkesti. Et Maailma Judoliit peatas Putini staatuse aupresidendina, ei vääri mingit kiitust. See oli hügieen, aga kahjuks ebapiisav. Sõna suspended asemel pidanuks nägema sõna strips ehk staatuse peatamine pole kaugeltki piisav, see tulnuks koheselt ja ühemõtteliselt ära võtta. Maailma judol on endiselt rõve plekk küljes ja ega seda päriselt maha saagi.

Korvpalli Euroliiga keeldus eemaldamast konkurentsist Venemaa klubisid ja ähvardab karistustega nendega mängimast keelduvat Leedu tippklubi Kaunase Žalgirist. Miks? Ilmselt põhjusel, et üks Euroliiga sponsoreid on VTB pank. Piltlik näide, kuidas majandushuvid seatakse kõrgemale eetilistest väärtustest. Tõsi, äkki tuleb see kõik rahvusvahelisele korvpallile isegi kasuks ja päädib normaalset koondisekorvpalli torpedeeriva Euroliiga positsiooni olulise nõrgenemisega.

Rahvusvahelise Vehklemisliidu (FIE) presidendiks on Venemaa oligarh Ališer Usmanov ja võistlustega jätkatakse, nagu poleks midagi juhtunud. Floreti MK-etapil Kairos ei soovinud Ukraina meeskond arusaadavatel põhjusel 1/8-finaalis Venemaaga vehelda. FIE otsus: Ukraina võeti maha ja Venemaa veerandfinaali.

Eesti naiskond jättis küll Sotši MK-etapi pooleli ja võistlus katkestati enne poolfinaale. Aga Rahvusvahelise Vehklemisliidu sotsiaalmeediakontodele postitati Venemaa sümboolikaga uhkeldavaid fotosid ka pärast sõja algust. Põhjused on ilmselged.

Teise Venemaa oligarhi Roman Abramovitši omanduses olev Chelsea jalgpalliklubi tegi pühapäeval avalduse Ukraina toetuseks. Pealkirjaks "Klubi avaldus Ukraina konflikti kohta", aga tekstis polnud kordagi mainitud sõnu "sõda" või "Venemaa".

Sarnaseid keset tuba istuvat elevanti eiravaid ja/või musta valgeks rääkida proovivaid avaldusi tegid ka mitmed teised spordiorganisatsioonid. Näiteks Rahvusvahline Võrkpalliliit (FIVB) pole endiselt võtnud Venemaalt ära tänavuse MM-i korraldusõigust.

Venemaa on aastate jooksul paljudes spordiorganisatsioonides mõjuvõimsa positsiooni omandanud ning selgrootud ja arglikud otsused Venemaa sportlaste, võistkondade ja alaliitude suhtes on selle kõige tagajärg. Venelased on arvestatava osa maailma tippsporti ära ostnud ja seda aastaid silmakirjaliku loosungi "sport ja poliitika tuleb lahus hoida" all oma õela ja inimvaenuliku agenda edendamiseks ära kasutanud.

On põhjust loota, et sarnaselt muudele eluvaldkondadele mõjuvad Venemaa agressioon ja sõjakuriteod Ukrainas äratuskellana ka tippspordile. Et oluliselt tähelepanelikumalt ja kriitilisemalt hakataks jälgima raha päritolu ning majanduslikest kaalutlustest tähtsamaks muutuksid väärtusküsimused. Kui nii läheb, ei tunne end pitsitatuna ainult Venemaa ja Valgevene, vaid kõik riigid, kus inimõiguste olukord ebapiisav.

* * *

Meeldiv näha, et Eestis on spordialaliite, kes on juba antud teemal avalikult ja rahvusvaheliselt sõna võtnud. Näiteks Eesti Jäähoki Liit allkirjastas koos seitsme Euroopa alaliiduga pöördumise Rahvusvahelisele Jäähokiliidule (IIHF), kus nõuavad Venemaa ja Valgevene liikmelisuse peatamist, millega kaasneks arusaadavalt ka nende eemaldamine MM-turniiridelt.

Eesti Jahtklubide Liit teatas eile, et teeb rahvusvahelisele alaliidule (World Sailing) ettepaneku mitte lubada Venemaa ja Valgevene sportlastel ja ametnikel osaleda tiitlivõistlustel. Eesti Olümpiakomitee peasekretär Siim Sukles väljendas kohe sõja esimesel päeval toetust agressorite esindajate täielikule spordielust eemaldamisele.

Nimekiri Venemaa suhtes avaliku ja nõudliku seisukoha võtnud Eesti spordiorganisatsioonidest peab täienema. Tegemist on väärtusküsimusega, kus äraootavale või vaatlevale seisukohale jäämine samastub Venemaa tegevuse heakskiitmisega ning kahjustab tugevalt kõnealuse spordiorganisatsiooni mainet ja suutlikkust oma missiooni täita.

Eesti suurimad spordialaliidud peavad näitama eeskuju. EJL-i puhul piisab hakatuseks lausest "Toetame Poola, Rootsi ja Tšehhi jalgpalliliidu seisukohta ning nõuame Venemaa MM-valiksarjast eemaldamist.".

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Mõtiskleja   •  
(81.90.124.***)
Nõustun täielikult. Venemaa tuleb täiesti maatasa väänata vahendeid valimata, kuni lõpuks nende seis on nii lootusetu, et venelased ise võtavad kätte ja koristavad selle Putini ära sealt eest, et saaks taas normaalset elu ja keskkonda üles ehitama hakata.
Hyrax   •  
(88.196.114.***)
Nõus. Enam ei ole mõtet tagasi hoida kuidagi. Selle riigi päästab ainult praeguse valitsuse tegelaste vangi panemine ja 0-st ehitamine.
Samuti peaks käituma Valgevenega.
cyrusvk   •  
(84.50.36.***)
Ülejäänuga nõus, aga kui Venemaa peaks putinoidi ja tema bande kõrvaldama ja Ukrainale tehtud kahju korvama, siis ma ei näe põhjust, miks sportlased peaksid edasi kannatama, Nende seas on nii putinoide kui ka normaalseid inimesi, kes praegu toimuva hukka mõistavad, seega kui sanktsioonid on oma eesmärgid saavutanud, siis oleks Vene rahva vastu aus neid taas normaalsesse maailma tagasi võtta.
rallikas   •  
(146.255.180.***)
Värske uudis, et FIFA ja UEFA peatasid/keelasid (suspended) vene koondised ja klubid kõikidelt nende egiidi võistlustelt.
Heli Kopter   •  
(1.145.218.***)
Visake korraks pilk peale endise tippjalgpalluri Andero Pebre Facebooki lehele. Te lasete endale kuuli pähe
Madis35   •  
(84.50.223.***)
Pebre on ju ka tuntud koroonaeitaja, paljud temasugused leidsid nüüd sõja näol uue värske väljundi vastandumiseks ja eitamiseks (k.a. Eesti esilamemaalane Tõnumaa). Eelmine hooaeg oli Pebre kirjas Tabasalus, loodetavasti ei aja seal noortele poistele mingit jama pähe.
Heli Kopter   •  
(1.145.218.***)
See on lihtsalt masendav kui palju on tal jälgijaid ja kaasamõtlejaid, Yhiskond hulle täis
elx   •  
(82.131.63.***)
Ma siin mõtlen, et on küll kollektiivne vastutus jne ning Järvela pooldab, et vene sportlaseid, näiteks suusatajaid, starti ei lastaks aga.. siis peaks ju nõudma ka seda, et vene kodakondsed jalgpallurid ei saaks ka klubide eest platsile? Pean siis silmas välisklubisid, näiteks Inglismaal, Itaalias, Eestis.
elx   •  
(82.131.63.***)
Ehk siis - mida Järvela sellisest mõttekäigust arvaks? Kas ta peab jalgpallureid paremaks kui suusatajad?
sanderk   •  
(77.223.33.***)
Premmis mäbgiv vene jalgpallur eelkõige töötab, mitte ei esinda kodumaad. Samamoodi ei peatata Eestis töötavate vene kodanike töölepinguid. Esiteks nad toetavad Eesti majandust ja teiseks on lootus, et Venemaaga sidemeid omades saadavad nad sinna infot mida riiklik tsensuur avalikult levitada ei luba.
asim seo   •  
(182.189.95.***)
I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business. cooe apk
NIMRA SHAIKH   •  
(182.189.95.***)
I recently found many useful information in your website especially this blog page. Among the lots of comments on your articles. Thanks for sharing. authentic moldavite necklace https://moldavite.boutique/
NIMRA SHAIKH   •  
(182.189.92.***)
very interesting keep posting. free basketball game https://dunkinthe.net/

Sisene
MM JÄTKUB
Kuigi Hollandi turniir
PÕNEV JA OLULINE LUGEMINE
KATARI MM
VAR JA VOR
Tund aega tulevaste videokohtunike seltsis ehk Oh kuidas küll nad uuel hooajal hakkama saavad?
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
JUTUD ELUST JA JALGPALLIST
Pikk ette (ja MM-ile) | Aivar Pohlak Katarist, kultuurist, lendamisest, enesearengust, rünnakutest: mul on mõjukaid vaenlaseid
KODUMAINE VUTT
Pikem paus läbi, tule Soccernet.ee fänniturniirile! MIND Media teeb otseülekande
MM-PÄEVIK
OTSE KATLAST
Pikk ette (ja MM-ile) | Katarist eluga tagasi: Argentina fännid lõid metroo kõlama, lösutav Infantino tülgastas
PIKK ETTE
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11
https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11