Paide vastakad lootused: Flora peab olema täna piisavalt nõrk või finaalis piisavalt tugev (0)

Kas Paidel õnnestub Flora ees finaaliuks kinni panna? Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Variant üks - võida ise. Variant kaks - jää hoidma pöialt sellele, kellele kaotasid. Veidravõitu? Natuke ikka. Kuid Paidel pole enne karikamängu Floraga muid valikuid.

Paide Linnameeskond on Evald Tipneri tänavuse karikasarja poolfinaali eel kummalises seisus. Muidugi tuleks esiteks ise võita - see tooks neile klubi ajaloo teise finaalikoha ning võib-olla ka esimese karika. Ent kui poolfinaalis Florale alla jäädakse, tuleb asuda pöialt hoidma hoopis sellele, kellelt just lüüa saadi.

Eurokoha saab Paide praeguse seisuga vaid kahel juhul. Esiteks muidugi siis, kui ise karikas võidetakse, ning teiseks siis, kui selle võidab Flora. Siis läheks kolmas Eestile mõeldud europääse mulluse hooaja Premium liiga pronksiomanikule ehk just nimelt Paidele. Kui aga karika võidab emb-kumb teise poolfinaali osaline ehk Narva Trans või Nõmme Kalju, pääsevad hoopis nemad euroväljakutele õnne proovima. Kumb täpselt seda teekonda jätkata saab, selgub alles uuel nädalal, sest esimesel katsel tuli Transi-Kalju poolfinaal pealinlaste massilise haigestumise tõttu edasi lükata.

Selles mõttes on kõik Paide enda kätes, aga tulevikku vaatamise asemel tuleks alustuseks olevikuga hakkama saada. Mitte et kaugem ega lähem minevik selleks suurt lootust annaks, kuid õnneks algab iga jalgpallimäng nullist. Korra on tänavu Floralt mõõtu võetud, siis oldi veel 90 minuti täitumisel viigis kinni, aga seejärel tuli Konstantin Vassiljev ...

Läbi aegade on Paide suutnud Florat võita vaid korra, ehkki ainuüksi meistriliigas on mängitud juba üle poolesaja korra. Too 2015. aasta viimases voorus saadud võit, kus tiitli juba kindlustanud Flora mängitas varumehi, on siiani üks ja ainus. Midagi vähegi muutvas mängus ei olegi aga 13 aasta jooksul suudetud Florast jagu saada. Samas - mida pikemaks üks seeria venib, seda tõenäolisem ju on, et ühel hetkel peab ta lõppema?

Paide viimane ja ühtlasi ainus võit Flora üle pärineb 2015. aasta sügisest. Foto: Gertrud Alatare

Ülesanne on seda raskem, et Flora kasvatab endale tänavu tasapisi löömatuse oreooli. Võidetud on kõik 11 liigamängu ja karikasarja veerandfinaalis saadi revanš Levadialt, kes oli Floralt mullu võtnud nii Tipneri karika kui ka meistritiitli. Lisaks näppas Levadia hooaja eel endale Superkarika ja hoidis seega korraks enda käes kõiki kolme võimalikku Eesti klubijalgpallis jagatavat auhinda. Esimese sammu nende kaalude tagasi enda poole kallutamise suunas tegi Flora aga nüüd veerandfinaalis ära.

Erilisi kadusid pole kummaski leeris, sest karikavõistlustel saadud hoiatused nulliti enne poolfinaale ning punast kaarti keegi veerandfinaalis ei saanud. Flora põhimeestest on viimasel ajal mängudest eemale jäänud vaid ääreründaja Henrik Ojamaa ja hooaja algul esiväravavahi kindad endale haaranud Evert Grünvald. Paide seis on selles vallas veel parem, sest nemad said eelmiseks liigamänguks tagasi viimasedki puudujad.

Esimesed kõrgemad takistused alles kaheksa seas

Mõlema poolfinalisti senine karikateekond on olnud kergemapoolne ning esimene tõsisem takistus tuli ületada alles kaheksa parema sekka jõudes. Eurosarjades mänginud klubidena alustati karikavõistlusi eelmise aasta lõpus alles kolmandast ringist ehk 16 parema seast. Flora esindusmeeskond loositi kokku oma klubi U19 võistkonnaga, tulemuseks ootuspäraselt suureskooriline võit. Paide sai samal ajal jagu Esiliiga B-s mänginud FC Tallinnast.

Kaheksandikfinaalide loos viis klubid omapärasel moel korra juba kokku, sest nüüd oli Paide kord võtta ette Flora U21 koosseis, kellele peamiselt Henri Anieri vedamisel oktoobris tuul alla tehti. Flora pidanuks kohtuma Paide III-ga, ent seda mängu lõpuks ei toimunudki - euromängude tõttu tihedaks läinud graafik lubas Floral mängida alles detsembris, amatöörtasemel tegutsevate paidekate hooaeg oli selleks ajaks juba ammu läbi ja nii anti loobumisvõit.

Veerandfinaalis lähetas Flora kohvreid pakkima karikakaitsja Levadia. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Veerandfinaalis tuli mõlemal pingutada juba kogu raha eest. Florale tõid Levadia üle 2:0 võidu Martin Milleri ja Henrik Pürgi tabamused, Paide pidi aga kõvasti noorenenud Legioni vastu närvitsema 90. minutini. Alles siis vabastas Deabeas järvamaalased painetest ja minut hiljem vormistas Sergei Mošnikov lõppseisuks 2:0.

Nüüd on liigamängud juba mõnda aega käinud ja meeskondade vormikõverad selgemini välja joonistunud. Selge soosik on taas Flora, aga Paide võib ammutada julgust teadmisest, et tegelikult püsiti ju hooaja esimeses omavahelises mängus kenasti florakate tempos. Miks mitte ka nüüd?

finalist (2015)
1. 33p (11-0-0, vv 2:3) Tabelikoht liigas 4. 21p (7-0-4, vv 33:13)

30.06.21 (v) 3:3

(k) - kodus; (v) - võõrsil; võidud; viigid; kaotused; vv - väravate vahe; * - ei  kuulu enam klubi nimekirja

Coolbeti koefitsiendid:

Flora võit - 1,65
Viik - 4,00
Paide võit - 5,25

Huvitavaid fakte:

• Hooajaeelsel halliturniiril tegid Flora ja Paide 2:2 viigi (32. Konstantin Vassiljev, 88. Henri Välja - 17. Kaimar Saag, 33. Deabeas). Hooaja esimese liigamängu võitis Flora võõrsil 2:1 (14. Mark Anders Lepik, 90+1. Konstantin Vassiljev - 66. Sergei Mošnikov).
  • Eelmise liigahooaja esimeses omavahelises mängus tehti 3:3 viik (29. Markus Soomets, 31. Konstantin Vassiljev, 66. Rauno Sappinen - 85. pen., 88. Henri Anier, 90+4. Hindrek Ojamaa), teises 0:0 viik ning kolmandas 1:1 viik (45+1. Hadji Drame - 64. Ken Kallaste), neljanda mängu võitis Flora 3:0 (2. Konstantin Vassiljev, 37. Ken Kallaste, 48. Henrik Ojamaa).
  • Kokkuvõttes on Flora võitnud 53 omavahelisest meistriliiga mängust 44, viigiga on lõppenud 8 kohtumist ja Paide võiduga 1. Väravate vahe on Flora kasuks 157:31.
  • Karikavõistlustel on Flora ja Paide vastamisi läinud seni vaid korra, 2019. aastal võitis Flora 1/16 finaalis 3:1 (57. Markus Poom, 73. Vlasi Sinjavski, 78. pen. Erik Sorga - 17. Henri Välja).
  • Lisaks mängiti karika nimel eelmise aasta 5. märtsil, kui selgitati Superkarika omanikku. Flora võitis 1:0 (52. Rauno Sappinen).
  • Flora püsib hetkel kõigi sarjade peale kaotuseta 12 mängu järjest. Paidel on sel hooajal kõigist sarjadest kirjas 12 mänguga 8 võitu ja 4 kaotust.