Poolfinalistid selged: penalti löömiseks platsile toodud 36-aastane Bonucci vääratas otsustaval löögil (0)

120+2. minutil platsile vahetatud Leonardo Bonucci närvid ei pidanud otsustaval hetkel vastu. Foto: Scanpix / IPA / SIPA

Konverentsiliigas said selgeks poolfinaalpaarid. Nelja parema sekka pääsesid Aston Villa, Olympiacos, Fiorentina ja Club Brugge.

Neljast paarist koguni kolmes sai publik näha lisaaega ning kahes ka penalteid. Esimesena tegid sotid selgeks Fiorentina ja Plzeni Viktoria – meeskonnad olid avakohtumises leppinud 0:0 viiki ning tegid sama ka Itaalias peetud korduskohtumise normaalajal. Seejuures mängis Tšehhi valitsev pronksiklubi Viktoria alates 66. minutist arvulises vähemuses.

Fiorentina jõudis avaväravani lisaaja teisel üleminutil, teine värav sündis 108-minutilise mänguaja järel. Tšehhid sihile ei jõudnudki, mis tähendab, et Fiorentina hoidis oma värava eurosarjapaari mõlemas kohtumises puhtana esimest korda pärast 2007-08 hooaega, kui sama suudeti Glasgow' Rangersi vastu.

Lille ja Aston Villa jõudsid aga penaltiteni: avamängu koduväljakul 2:1 võitnud inglased leidsid end kordusmatši 87. minutil 0:2 kaotusseisust, mis tähendanuks kahe mängu kokkuvõttes 2:3 kaotust ja väljalangemist. Siis saabus päästetööle aga Poola koondise paremkaitsja Matty Cash, kes mängis kaasa alles oma esimesed minutid pärast kuu aja eest Eesti vastu mütates saadud vigastust.

Lisaajal jäid väravad löömata ning seega tuli parema selgitamiseks appi võtta penaltid: Villa poolelt Leon Bailey küll vääratas, ent 2022. aasta maailmameistrivõistluste parim väravavaht Emiliano Martinez suutis vastutasuks tõrjuda kahe Lille'i mehe – Nabil Bentalebi ja Benjamin Andre – katsed. Tänu argentiinlase otsustavatele vägitegudele pääseski poolfinaali just Villa.

Bravuurika kiiprina tuntud Martinez suutis penaltiseeria ajal kodufännid tagajalgadele ajada ning temaga seotu tekitas nii mõnelegi vutisõbrale kahtlemata küsimusi: nimelt teenis argentiinlasest puurilukk normaalajal kollase kaardi ning sai penaltiseeria ajal vastasfännide provotseerimise eest otsa veel teisegi. Ometi ei pidanud ta seejärel platsilt lahkuma.

Martineze platsile jäämise põhjustas vähetuntud reegel, mille kohaselt tühistatakse kaardid enne penaltiseeria algust. See tähendab, et kui Martinez suutnuks penaltite ajal teisegi kollase noppida, saanuks tema mäng enneaegselt läbi – ühe kollasega lahkumiskohustust aga ei kaasnenud.

Koha nelja parema seas tagas ka Belgia mullune neljas sats Club Brugge, kes alistas Aleksandr Šapovalovi leivaisa Thessaloniki PAOK-i 2:0 (kahe mängu kokkuvõttes 3:0). Sotid tehti selgeks juba esimese poolajaga, kui kahel korral skooris hispaanlasest ründaja Ferran Jutgla.

Penaltiseeriat nägi ka õhtu viimane matš, milles madistasid Fenerbahce ja Olympiacos. Koduväljakul 3:2 võidu võtnud kreeklaste enesekindlus sai põntsu juba kümneminutilise mängu järel, kui Fenerbahce seisu viigistas – ometi jäi seis 1:0 (kahe mängu kokkuvõttes 3:3) püsima kuni normaal- ja lisaaja lõpuni.

Penaltiseerias pani paremuse maksma Olympiacos ning seda läbi korraliku draama. Veel enne otsustavaid löögikordi jõudsid Fenerbahce poolelt eksida nimekad Dušan Tadic ja Cengiz Ünder, ent viienda löögikorra eel oli ülikogenud Leonardo Bonuccil võimalik siiski seis viigistada ja seeria lisalööjateni viia.

Fenerbahce 36-aastane keskkaitsja Bonucci oli seejuures platsile vahetatud alles 120+2. minutil otseselt penalti löömiseks, kuid närvide mängus jooksid isegi temasugusel kõikenäinud mehel mõtted krussi ning Türgi mullune hõbedasats langes veerandfinaalide järel Konverentsiliigast välja.

Konverentsiliiga esimeses poolfinaalpaaris lähevad omavahel seega vastamisi Aston Villa ja Olympiacos, teises aga Fiorentina ja Club Brugge.

Fiorentina - Plzeni Viktoria 2:0 (0:0; 0:0; 1:0), kahe mängu kokkuvõttes 2:0
92. Nicolas Gonzalez, 108. Cristiano Biraghi

Eemaldamine: 66. Cadu (Viktoria)

Lille - Aston Villa 2:1 (1:0; 2:1; 2:1), kahe mängu kokkuvõttes 3:3, penaltitega edasi Villa 3:4
15. Yusuf Yazici, 67. Benjamin Andre - 87. Matty Cash

PAOK - Club Brugge 0:2 (0:2), kahe mängu kokkuvõttes 0:3
33., 45. Ferran Jutgla

Fenerbahce - Olympiacos 1:0 (1:0; 1:0; 1:0), kahe mängu kokkuvõttes 3:3, penaltitega edasi Olympiacos 2:3