Prillidega äbarik poiss, kelle ego oleks Barcelona peaaegu hävitanud (1)

Kas teate, kes on Nobita? Kui te pole just üle keskmise suur anime- ja manga-fänn, siis ilmselt mitte.

Nobita on kümneaastane prillidega poiss Jaapani multifilmist "Doraemon". Üldjoontes on ta juhm, laisavõitu, kobakäpp, piripill, arg ja spordis saamatu. Vahel tuleb tal muidugi üht-teist välja ka, aga üldiselt on Nobita lihtsalt üks ülepea äbarik tegelane.

Nobita tundjatest veel vähesemad väljavalitud on saanud aega veeta seltskonnas, mille moodustavad Lionel Messi, Gerard Pique, Sergio Busquets, Dani Alves, Ivan Rakitic ja nende semud. Ent kui oleksite mingil imekombel tõesti nende mängijatega ühel õhtul mõnda Barcelona kokteilibaari sattunud ja küsiksite neiltki, kes on Nobita, saaksite vastuseks ilmselt vägeva naerupahvaku. Ja ehk vastaks Dani Alves teile irvitades: "See on meie härra president."

Õigemini, oli. Sest Dani Alves ei mängi enam FC Barcelonas ja Josep Maria Bartomeu ei ole enam FC Barcelona president. Parem õudne lõpp kui lõputu õudus, selline näis olevat Bartomeu viimane, ehtbartomeulik samm. Barcelona toetajate jaoks pole asi paraku sama lihtne. Läheb veel kaua aega, enne kui Bartomeust ja Sandro Rosellist maha jäänud põletatud maal uuesti rohelus tärkab.

Bartomeu oli kõigest 11-aastane, kui temast sai Barcelona socio – klubi toetaja, kellel on muuhulgas õigus valida presidenti. Vaevalt noor Josep toona sellest ametist unistadagi oskas. Ei, tema lootis saada korvpalluriks.

Üsna pea sai siiski selgeks, et Bartomeu-nimelist mängujuhti me Euroopa korvpalliväljakud ei näe. "Keskpärane," kõlas ühe tema toonase treeneri karm hinnang. Ent pärast õpingutele ja tööle keskendumist ning edukat ärimehekarjääri tõi just korvpalliosakond Bartomeu 2003. aastal tagasi Barcelonasse, mida juhtis toona presidendina Joan Laporta.

Bartomeu ja Rosell, sukk ja saabas

Kaks aastat hiljem oli Bartomeu Barcelonast taas läinud ja seda sugugi mitte kaunil moel. Laporta häbistas teda avalikult, teatades pressikonverentsil, et ei nõustu korvpalliklubi peatreeneriks kinnitama Bartomeu väljapakutud kandidaati. "Laporta nägi temas kõigest Roselli käsilast, ta ei võtnud Bartomeud tõsiselt," poetas toonase juhatusega lähedalt seotud isik, vesteldes tänavu augustis portaaliga The Athletic. Kas just siit jäi Bartomeu hinge vimm, millest ta pole tänini suutnud vabaneda?

Laporta ei eksinud karvavõrdki, sest Rosell ja Bartomeu olid tõepoolest nagu sukk ja saabas. Kui Rosell valiti 2010. aastal uueks presidendiks, sai Bartomeust tema parem käsi. Ning kui Rosell neli aastat hiljem Neymari ostuga seotud skandaali tõttu üleöö ametist taandus, edutati Bartomeu presidendiks. Kuid kuidas on mehest, kelle soontes peaks kõigi märkide järgi voolama katalaani lipuvärvides veri ja kes peaks Barcelona vaimu üdini mõistma, saanud klubi hävingu äärele sattumise võrdkuju?

Ego – see on sõna, mida Barcelona hingeeluga kursis olijad nii Roselli kui ka Bartomeu kirjeldamiseks kõige sagedamini tarvitavad. "Barcelona omandivorm koondab endasse enam kui 100 000 socio’t. Otse loomulikult tähendab see, et arvamusi ja nägemusi on seinast seina. Selles pole iseenesest midagi halba. Jamaks läheb asi siis, kui keegi asub oma nägemust liialt läbi suruma." Nii rääkis The Athleticule augusti lõpus üks Barcelona socio’test. Temagi soovis toona anonüümseks jääda. Miks, selgub suuresti tema alljärgnevast kirjeldusest:

"Laportismo’t iseloomustas revolutsioonilisus, raamide lõhkumine, uuendusmeelsus ja riskialdis lähenemine. Rosell asus ametisse saades võitlema kõigega, milles võis kasvõi aimata Laportismo, Cruyffismo või Guardiolismo hõngu. Kõik seesugune tuli hävitada ja sellele ongi nad viimased kümme aastat pühendanud. Lõpuks väljus protsess nende kontrolli alt ja vähe jäi puudu, et nad oleksid hävitanud terve klubi."

Piinlik algus, kiire taastumine

Bartomeu esimene poolaasta lõppes Barcelonale piinlikult – klubi ei võitnud üle seitsme aasta ainsatki karikat, lisaks lohises räpase slepina kaasa Neymari üleminekusaaga. Ent tollest plindrist tuli Bartomeu auga välja, tehes kontoripoolel suurpuhastuse ja korraldades erakorralised valimised. Väljakul klappis Messi-Suarezi-Neymari trio suurepäraselt ja 2015. aastal võitis Barcelona klubi ajaloos teistkordselt kõik, mida võita andis: koduse liiga, karika ja Meistrite liiga, tagatipuks veel ka Euroopa superkarika ja klubide MM-i.

Väljaku kõrval sai Bartomeu aga nautida ihaldatud isikliku kättemaksu, seljatades presidendivalimistel teiste seas Laporta ja kindlustades endale ameti veel kuueks aastaks. Isegi Barcelonale kaheks aknaks määratud üleminekukeeld ja endiselt kääriv Neymari-saaga ei vähendanud fännide usku presidenti. Meeskond ju võitis.

Barcelona ja Real Madrid on oma juhtimismudelilt Hispaanias ainulaadsed klubid. Enam kui sada tuhat socio’t otsustavad, kes kõlbab nende lemmikmeeskonda juhtima. See hoiab eemal nii naftamiljardärid, oligarhid kui ka USA riskikapitalistid. Ent presidendi kätte koondunud võim on hea vaid siis, kui presidendil on südametunnistus. Bartomeul võis see ju kunagi isegi olla, ent tänaseks … Tänaseks on alles vaid ego.

Ametist lahkunud asepresidentidele ei otsitud asemikke. Bartomeu võttis nende tiitlid ja ülesanded lihtsalt enda kanda. Mõjukatele kohtadele hakkasid aga kerkima need, kes olid aidanud tal viimati võitu ja võimu kindlustada. Kes presidendi pilli järgi ei tantsinud, pidi lahkuma. See käis nii kontoripoole kui ka meeskonna kohta. Laporta kuue aasta pikkuse presidentuuri jooksul oli klubil üksainus spordidirektor. Bartomeu kõrvalt käis neid viie aasta jooksul läbi viis.

Ühtsest üleminekupoliitikast ei saanud niisugustes oludes juttugi olla. Viimaste aastate jooksul on Barcelona kulutanud mängijate peale ümmarguselt miljard eurot, vastu on saadud vähe. Veelgi enam, uhked täiendused on välja kaubelnud ka uhke palga. Nüüd ripuvad kõik need lepingud veskikividena klubi jalgade küljes.

Veel aasta eest uhkustas Bartomeu, et Barcelonast saab esimesena hooaja lõikes miljardilise tulupiiri ületanud spordivõistkond. Siis saabus koroonaviirus. Ja tänaseks on kuningas uhketest riietest aluspüksteni paljaks kistud.

Bartomeule meeldib olla mees, kes teeb suuri otsuseid. Mullu jaanuaris lendas ta isiklikult Amsterdami, et rääkida auk pähe Frenkie de Jongile, keda jahtisid ka Pep Guardiola ja Manchester City. 2018. aastal Barcelonale piinlikul kombel korvi andnud Antoine Griezmann saabus sellest hoolimata lõpuks ikkagi Katalooniasse, tehingut vahendas Bartomeule kuuluv büroo. President oli Suure Ostu nimel valmis aastataguse häbistamise unustama.

Jah, Bartomeu armastab tähelepanu. Kuid viimase viie aastaga on paljud õppinud teda tundma ka kui meest, kes räägib ohtralt, ent ei ütle midagi. "Ta on hall inimene. Omavahel käitub ta alati viisakalt ja sõbralikult. Aga pikapeale hakkad mõistma, et teda ei saa usaldada. Ta pole siiras ning tema tegelikke motiive on raske aimata." Nii iseloomustas Bartomeud The Athleticule järjekordne tundmatuks jääda soovinud allikas. Kas pole kõnekas seegi, et oma nime all tihkavad Bartomeust rääkida vähesed?

Messi teade tuli šokina, aga märgid olid ammu olemas

Nobita hüüdnime teenis Bartomeu ka Barcelona mängijatelt suuresti eelmainitud põhjustel. Kaua sa kannatad, kui sulle jagatakse katteta lubadusi? Mitte et Bartomeu oleks koonerdanud. Vastupidi, ta on need mehed viimaste aastatega üle kullanud. "Ülemakstud," turtsatab iga teine jalgpallifänn. Võib-olla. Ent kui Dani Alves mõne aasta eest Bartomeu avalikult ja otsesõnu valetajaks tembeldas, tuli see hinnang südamest. Nagu ka siis, kui kogu Camp Nou mullu Bartomeule vilet lasi ja Rakitic, keda klubi oli vahepeal üritanud salaja mujale parseldada, ajakirjanikele kommentaare jagades seepeale irooniliselt muigas: "Igaühel on õigus oma arvamusele."

Ning rahaga ei osta usaldust isegi siis, kui raha on palju. Väga palju.

"Leo Messi tahab lõpetada karjääri Barcelonas. Tal on leping, räägin temaga pidevalt ja ta teab, et meil on töös uus projekt uue peatreeneriga," teatas Bartomeu 18. augustil Barcelona telekanalile. Neli päeva varem oli Barcelona Meistrite liiga veerandfinaalis Bayerni käest haledalt peksa saanud. Täpselt seitse päeva pärast Bartomeu sõnavõttu väljastas Barcelona kontoris asunud faksimasin paberi sõnumiga, mille järel jalgpallimaailm ei tundunud miljonite jaoks enam endine.

"Olen otsustanud lahkuda," teatas Messi klubile, millega ta näis olevat lahutamatult kokku kasvanud. Lepingust välja otsitud punkt võimaldas viimaks sundida argentiinlast veel üheks aastaks jääma. Aga Bartomeu saatus oli socio'te silmis sellega lõplikult otsustatud.

Terendanud umbusaldusavaldus tähendanuks häbistavat väljaviskamist. Nii lahkus Bartomeu ust paugutades demonstratiivselt ise, poetades lävepakult üle õla veel sapise teadaande, et Barcelona liitub Euroopa superliigaga – teades väga hästi, et saab selle lausega ajada viimast korda närvi La Liga presidendi Javier Tebase. Tebas kasutas omakorda võimalust torgata Reali presidenti Florentino Perezt, andes mõista, et just Perez on superliiga mõtte Bartomeule pähe istutanud. Poliitikute võimumängud …

Ent kui uskuda veel üht The Athleticu paljudest allikatest, võib Messi-draama algne dirigent olla ei keegi muu kui Bartomeu ise. "Ma ei välistaks võimalust, et just Bartomeu ja Rosell ongi olnud provokaatorid, kes suunasid Messi niimoodi käituma. Usun, et Bartomeu tahtiski Messi lahkumist. Klubi eelarves on suur auk, mille Bartomeu saanuks sel moel ära lappida. 200 miljonit eurot Messi eest, lisaks sada miljonit säästu palgarahas, ja eelarve olnukski tasakaalus," leidis too asjatundja. Uljas spekulatsioon? Kahtlemata. Ent Bartomeu senist käitumist arvestades siiski võimalik? Kahtlemata.

Aga võib-olla on Bartomeu kriitikud lihtsalt õelad. Võib-olla on ta vähemalt enda meelest tõepoolest Nobita, kes leiab äbarikluse varjus siiski alati julguse raskel hetkel maailma päästma tormata. Ja võib-olla on tõesti nii, nagu Bartomeu kord ühele Jaapani telekanalile ütles: "Meil on Messi näol olemas ka Doraemon, kes suudab leida lahenduse kõikidele raskustele. Ja kus on üks Doraemon, seal peab olema ka üks Nobita."

Võib-olla tõesti. Sest manga-sõbrad teavad, et Doraemonil on maagiline neljamõõtmeline tasku, kust ta leiab vajalikul hetkel ennenägematu tulevikuvidina ning päästab selle abil päeva. Ainult et kui Bartomeul on õigus, tähendab Nobita lahkumine, et Barcelona jääb ikkagi ilma ka Doraemonist.

Ja see on tõesti ühe filmi lõpp. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

purgeenius   •  
(88.196.182.***)
Hea lugu tehtud kangurilt!

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0