Messi ja Barcelona - ühe muinasloo õnnetu lõpp (2)

Lionel Messi ja Barcelona teed on pea 20 aastat kestnud kooselu järel lahku minemas.

Sosinad sahisevad lehtedes, mu sõber. Kui lasta neil end peibutada; rätik silmadele seotult nagiseval rippsillal seistes emmale-kummale poole keelitada, lõppeb see all vahutavas kärestikus.

"Kõik [mida loete] ei ole tõde," kirjutab Luis Suarez kolmapäeva õhtul oma 38 miljonile jälgijale, vaevalt tund enne seda, kui Lionel Messi isa Jorge peab isiklikult andma tunnistust, et paljude suurte väljaannete poolt jagatud audioklipis räägib hoopis häälematkija ning tema poeg ei ole see, kes kinnitab Barcelonast lahkumist, "tsükli lõppemist".

Kõik algab ühe vaikse, näriva kuminaga. Pead raputades see kaob. Aga mida see hääl öelda tahtis? Kui sellele mõelda, hakata põhjuseid otsima, analüüsima ja lahkama, muutub kumin valjemaks. Kas see on ikka sama hääl? Ei, nüüd on sosinaid juba kaks. Siis on neid kolm. Neli, viis, rohkem, nii palju, et keha lakkab töötamast, sest kogu elamiseks vaja minev energia läheb häälte summutamiseks.

Pärast "La Decisioni" ütleb Barcelona mängijatele, et enam Antoine Griezmanni järele ei joosta. Siis lööb Barcelona Griezmanniga käed. Barcelona ütleb, et Neymari tagasitoomiseks anti endast kõik. Neymar ütleb, et selleks ei tehtud piisavalt. Spordidirektor Eric Abidal ütleb Ernesto Valverde lahkumise järel, et mõnede mängijate suhtumine jätab soovida. Messi ütleb, et nimesid mainimata toidab prantslane lihtsalt kuulujutte. Verbaalne tennisemäng, vahendatud sotsiaalmeedia, ajalehtede ja raadiojaamade, isade ja vendade, endiste meeskonnakaaslaste ja klubi legendide poolt; näpuga näitamiseks ja parastamiseks nähtaval kogu maailmale, läheb otsustavasse setti.

Veebruaris sõlmib Barcelona klubi presidendi Josep Maria Bartomeu soovil lepingu sotsiaalmeediafirmaga I3 Ventures. Väidetavalt tahab klubi internetis toimuvat jälgida ja nõnda oma väljundit parandada, aga õige pea kaevab Cadena SER välja, et firma on võltskontode abil levitanud Bartomeud ülistavaid ning tema vastaskandidaate Agusti Beneditot ja Victor Fonti, endist peatreenerit Pep Guardiolat ning staarmängijaid Lionel Messit ja Gerard Piqued laimavaid postitusi.

Messi kommenteerib, et kogu olukord on äärmiselt veider, aga ei taha avalikult rohkem sõna võtta. Erinevalt Piquest, kes pole kunagi head skandaali tahtnud raisku lasta. Mundo Deportivo ajakirjanik Marcal Lorente võtab Twitteris olukorra ühe Bartomeud toetava postitusega kokku ja Piquel jätkub talle vastuseks ainult üks sõna. Titella. Marionett. Aprillis saavad Kataloonia väljaanded enda kätte audiitorfirma PriceWaterhouseCoopersi pooliku projekti, milles kinnitatakse, et Barcelona maksis I3 Venturesile ligi miljon eurot, kuigi teenuse turuväärtus oli tegelikult 150 000 euro ringis. Üks kuuest vahepeal ameti maha pannud juhatuse liikmest, Emili Rosaud, ütleb sulaselgelt ja konkreetselt, et keegi on oma käe klubi rahakotti pistnud ja palun mõeldagu ise, kes see võinuks olla. "Klubi on puhas, aga see operatsioon on räpane," tõdeb ta.

Juuli alguses ilmub PWC lõplik raport. Barcelona ei ole laimukampaaniate eest vastutav. Barcelona ei ole teenuse eest turuväärtust ületavat hinda maksnud. Bartomeu ja Barcelona on finantskorruptsiooni süüdistustest priid. Klubi on puhas. Kohtusse kaevatakse hoopis Emili Rosaud.

No todo es verdad. Pero todos hablan. Kõik ei ole tõde, aga sosinad ei jää sellest vaiksemaks. Keha kaitserefleksid töötavad täisvõimsusel, tõeline eesmärk ammu ununenud. Häire, mis Barcelonat aastaid saatnud, ei ole lihtsalt strukturaalne, vaid psühhootiline.

Rippsillal seistes on Lionel Messi sosinatest väsinud. Siit ei ole enam tagasiteed. See on lõpp. Nüüd, pärast kõiki neid aastaid, tahab tema ise otsustada. Tikk kraapsab vastu toosi külge, summutades kõik muud hääled.

Vihje on juba kuulsas juhtlauses. Kataloonia uhkus, ühe rahvuse esindaja, seetõttu poliitiliste mängude lavaks. Olla juhatuse liikmeks tähendab Barcelonas sootuks enamat kui mistahes teises linnas, olla juhatuse liikmeks tähendab Barcelonas kohustust teha palju suuremaid kui vaid jalgpallilisi otsuseid. Seetõttu kipub võimuvõitlus olema verine. Mes que un club, rohkem kui klubi; pigem keskaegne kuningriik.

Bartomeu teab, et tema pärand on juba rüvetunud, aga Messi lahkumine ei saa jääda tema viimaseks teoks Barcelonas. Ta peab midagi päästma. Ja seetõttu on Bartomeu nõus tagasi astuma, kui Messi tunnistab konkreetselt, et tema probleemiks on klubi president. Kui Messi on nõus, on Bartomeu tulevaste põlvede jaoks märtriks, kes ohverdas ennast klubi nimel. Ja kui argentiinlane otsustab minna, näitab Bartomeu ikkagi kõigile, kui kaugele oli tema valmis minema.

Märtsis presidendiks kandideeriv Jordi Farre esitas kolmapäeval Bartomeu vastu umbusaldusavalduse. Kaks kandidaati, Victor Font ja Lluis Fernandez Ala kohtusid seejärel omavahel, et otsustada, kas Farred toetada või hoopis ise Bartomeu ametist tagasi kutsuda. Kas see toetab ühist või nende individuaalseid eesmärke? Kas see aitab hääli vaigistada?

Kui Messi viieteist aasta eest oma suure läbimurde teenis, oli tema enda hääl kõige vaiksem, vaevukuuldav sosin. Kui trennid poleks kohustuslikud olnud, ei oleks ta Roberto Ayala sõnul esimesel koondiseaastal söandanud oma toastki välja tulla. Alati üksi, alati tõrges. Vokaalse puudujäägi heastas ta väljakul. Aastate möödudes, mil Argentina auhinnakapp üha tolmusemaks muutus; pärast Barcelona kaotuseid, kümnekordselt võimendatud nende varasemate võitude tõttu, osutati sõrmega tema poole ja nenditi, nagu tegi Maradona, et Messi on süüdlaseks, sest ta ei ole sündinud liider. Et tal ei ole häält.

Mullusel Copa Americal oli Messi kui seestunud. Viimaks Argentina tõeline kapten nii väljakul kui sealt väljaspool, ergutas ja juhendas Messi meeskonnakaaslasi, kaitses neid ajakirjanike eest ja - lõpuks o-me-ti - süüdistas turniiri korraldajaid ehtargentiinlaslikult korruptsioonis. Kaugeks jäänud poeg austab taas peretraditsioone, poetage või pisar. Messi kandis vastleitud hääle Katalooniasse kaasa ja kasutas seda tõe kuulutamiseks, mille järel osutati sõrmega tema poole ja nenditi, et Messi on süüdlaseks, sest tal on ilmselgelt klubi üle liiga palju võimu. Anna alla, Leo. Sa ei saa nagunii neid kõiki võita.

Lionel Messile on lihtne kaasa tunda, sest ühele inimkehale voolitud õlad ei ole määratud nii rasket koormat kandma. Ta on selle kõik juba Argentina eest läbi teinud: murtud lubadused, korruptsioon, saamatud ametnikud. Äärmiselt talendikas, kuid hirmust (tema ees? Tema pärast?) halvatud meeskond. Võidud, mis kuuluvad Argentinale, kaotused, mis kuuluvad Messile. Pärast 2016. aasta Copa Americat tunneb ta, et ei suuda enam.

Buenos Aireses maandudes ootab ees pronkskuju, teda "jumala kingituseks" nimetav Argentina president Mauricio Macri ja 50 000 "No te vayas, Leo" silti kandvat inimest. Messi lubab end ümber veenda, võtab koondise seljakotina selga ja tassib Venemaale, kus tema meeskonnakaaslased võiks sama hästi asendada kümne sinivalges särgis lambaga.

Aga ta jääb. Ta on leppinud sellega, et Argentina ei võida tema karjääri jooksul ühtegi suurt trofeed. Tema ülesanne on nüüd olla teenäitaja uuele põlvkonnale, kasutada häält, neid juhendada ja õpetada nii, nagu suudab ainult kõigi aegade parim. Ta tunneb, et ta on viimaks valmis seda rolli kandma. Aga Messi ei taha, ei saa, olla kahe rahvuse märtriks.

Argentina alaliidul pole lihtsalt rahalisi vahendeid, et oma struktuur euroopalikult ümber ehitada. Kurat ja põrgu, Copa Americal, mille järel Messi koondisest loobus, ei suutnud AFA mängijatele tagada jõusaaliga hotelligi. Barcelona on viie aasta jooksul mängijatele raisanud miljard eurot, kolm klubi ajaloo kallimat ostu alustasid ajaloolist 2:8 kaotust Müncheni Bayernile pingilt ja neist üks lõi Barcelona võrku lõpuks kaks väravat. Aga Bartomeu asemel oli hommikustel esikülgedel, pea käte vahel, üks teine mees. Igaüks on võimeline nägema dissonantsi Messi kahe maailma vahel, põhjust, miks ta Barcelona peale vihane on. 

See ei pidanud nii lõppema. Messi ja Barcelona lahkuminek pidi olema aeglane, need pisarad maitsma teistmoodi. See pidi olema hüvastijätutuuriks, viimaseks käiguks kõigile neile staadionitele, kus inimesed kulmukortsutuse ja pearaputuse kiuste püsti tõusevad ja tema geniaalsust aplausiga tänavad, see pidi tähendama sooje kallistusi ja halliksminekut ja pronkskujusid, viimast Nou Campil peetavat emotsionaalset matši koos Xavi, Iniesta, Suarezega, Agüero ja Guardiolaga. Nii pidi see minema, mitte ainult tema, aga meie kõigi jaoks. Lionel Messi on Barcelona eest 731 mänguga löönud 634 väravat, võitnud 33 tiitlit. Klubi juhatus peaks iga mängu eel ta endi õlgadele tõstma ja tema nime skandeerides väljakule kandma. Selle asemel lõppeb see nii. Ainult rohkem sosinaid, veel rohkem kehata hääli.

See on olukord, millest Barcelona ei saa võitjana väljuda. Võime mõelda, et Messi lahkumisega jääb Barcelonal igakuiselt palgafondi alles kolm miljonit eurot, et Messi lahkumine vabastab peatreeneri - praegu Ronald Koeman, järgmisel hooajal juba keegi teine - meeskonda kujundama enda käe järgi. Aga ka kõige objektiivsem ja küüniline hääl ei saa eitada, et Barcelona jääb igaveseks klubiks, kes sundis oma kõigi aegade parima mängija enda juurest lahkuma. See lahutus teeb haiget mõlemale poolele, aga Barcelona, seesama mes que un club, kes andis võistkonna ajaloo paremuselt kolmandale väravakütile mõned päevad tagasi minutilise telefonikõne teel teada, et ei vaja enam tema teeneid, ei pese seda häbi ehk kunagi maha.

See osa minust, mis kasvas blaugranaga üles, mis mäletab Patrick Kluivertit ja seda Rivaldo kübaratrikki ja Luis Figo pihta visatud seapead ja legendaarset sinikuldset skooritablood kineskoopteleri ekraaninurgas, on kurb, hoopis teistmoodi, kui lahkusid Iniesta, Xavi ja Carles Puyol. Aga kui see üleminek, mis ka järjest tõenäolisem tundub, reaalsuseks saab, on teine osa minust samas trotslikult õnnelik. Messi südamesõbra Agüero ja Guardiolaga ühel viimasel tantsul. Messi eemal poliitilistest malemängudest, kus klubi legende kasutatakse etturitena.

Messi väärib enda kirjutatud viimast peatükki. Messi väärib maja, mille koridorid ei kaja üha kõvemaks paisuvatest sosinatest. 

Kommentaarid

tudeng   •  
(88.196.3.***)
Kindlasti üks Nõmme parimaid kirjateoseid. Aitäh selle eest.
footsoccer   •  
(91.129.106.***)
Hästi kirjutatud!

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0