Tallinna Kalevit hoiavad eurokohal julgete otsuste dividendid ja otsekohesed jalkapolitseinikud (2)

Tallinna Kalevi meeskond hoiab Premium liigas kolmandat kohta ja ei kavatse kuulata jutte, mis prognoosivad neile selget langust. Iga võidu järel kõlab riietusruumis laul, mis meenutab, et mängitakse eurosarja jõudmise nimel. Foto: Allan Mehik

Süües kasvab isu, kinnitavad Premium liiga tabelis kolmandat kohta hoidva Tallinna Kalevi spordidirektor Joel Lindpere ja ründaja Ats Purje. "Hea tabeliseisu valguses on mingitest mängudest nüüd juba kahju, et neid kätte ei saanud," nendib Lindpere. "Mina olen näljane ja tahan enamat!" rõhutab Purje.

Mitte kunagi olemasolevaga rahulduv, vaid ikka kõrgemaid sihte püüdev spordimehevaim on Lindperest ja Purjest, aga ka teistest Kalevi võtmepersoonidest levinud üle terve esindusmeeskonna. Liigatabel tõestab seda. Edu on tulnud pigem ootamatult ja väga kiiresti, mistõttu on selle valem natuke sasipuntras. See väärib lahti harutamist, sest tegu on ju sportliku fenomeniga.

Et kõik ausalt ära rääkida, tuleb esmalt teha tagasipõige 13. aprilli 2022. Mõned nädalad enne Premium liiga hooaja algust Maardu Linnameeskonna loobumise tõttu kõrgliigasse tõstetud Tallinna Kalev kaotab võõrsil Narva Transile 0:5. See on Kalevi seitsmes kaotus seitsmest mängust, kusjuures võrgud on vastaste poolt armetult puruks pekstud – väravate vahe on 4:28. Kõik märgid viitasid, et Kalev kupatatakse kiiresti Esiliigasse tagasi.

Samas ei tekitanud tulemused tõmblemist. Peatreenerite duo Daniel Meijel ja Aivar Anniste said rahulikult noore meeskonnaga tööd teha. Kuna avalikkusel polnud Kalevi suhtes ootusi, ei tekkinud välist survet. Sisemine puudus samuti, vaid spordidirektor Joel Lindpere soovitas meenutada oma hooaja-eelseid sõnu: kui esimene ring läbi ja mängud murule jõuavad, hakkab ka Kalev punkte korjama.

Tallinna Kalevi spordidirektor Joel Lindpere. Foto: Liisi Troska / jalgpall.eeHakkaski. Ning mitte siit ja sealt, vaid igalt poolt. Seitsme vooru järel nulli peal olnud Kalev lõpetas hooaja 35 punkti ja 8. kohaga, kusjuures 6. koha hõivanud Tartu Tammeka jäi kõigest nelja punkti kaugusele. Esiliigasse pudenemise oht maandati varakult, sest ülejäänud 29 mängust lisandus kaotusi kõigest 14, aga võita suisa 10. Kvaliteedimärk oli Floraga tehtud 1:1 viik. Kalev ületas ootusi.

Talvel siirdus meeskonna üks liidreid Ioan Jakovlev Levadiasse ja karjääri lõpetas kogenud ründaja Hannes Anier. Täiendusi hangiti, aga jalgpalliavalikkuse prognoosi need ei mõjutanud. Konsensus ütles, et Kalev jääb püsima, aga tabelikoht sarnaneb mullusega. Praegu teame, et Kalev koos Pärnu Vaprusega on 15. vooru järel esinelikumeeskonnad. Kalev on jälle ootusi ületanud.

Viik Nõmme Kaljuga, võit Paide Linnameeskonna üle, võit Kalju vastu, viik Paidega. Flora ja Levadia peale pole kalevlaste hammas seni hakanud, aga mujalt kahmatakse punkte alatasa. Ning pigem ikka kõik kolm, mitte üks. Respektikonto üha paisub. Nagu nentis valitseva meistri FC Flora abitreener Joel Indermitte enne omavahelist mängu: "Selle hooaja Kalev esitab meile kindlasti põneva väljakutse."

Mida rohkem võimalusi noortele, seda suurem valik

Kalevi spordidirektori Joel Lindpere hinnangul pole meeskonna edu kinni ühes või kahes selle hooaja eel tehtud konkreetses õiges otsuses – kuigi on ka neid! –, vaid pikema ajaperioodi jooksul realiseeritud visioonis, mille vilju praegu lõigatakse.

Tallinna Kalevi 19-aastane paremkaitsja Hugo Palutaja. Foto: Allan Mehik

"Oleme kogu aeg mõelnud, et kui meie noored saavad varakult platsile, siis mingil hetkel, olles ise veel noored, on nad kogenud Premium liiga mängijad. Kaspar Lauril sai juba 100 kõrgliigamängu täis, aga näiteks ka 19-aastane Hugo Palutaja ja 20-aastane Danil Sõtšugov on juba mitu aastat Premium liigas mänginud," tõstab Lindpere esile mehed, kelle arvel vastavalt 54 ja 75 meistriliigamatši.

Lindpere on nõus, et sisuliselt kasseerib Kalev praegu sisse päris kopsakaid dividende varasemate aastate julgete käikude eest, kui vastupidiselt kriitikute kurjakuulutavatele sõnumitele, et nii noore tiimiga pole kõrgliigas midagi peale hakata, suunda ei muudetud. "Mida rohkem noored võimalusi saavad, seda suuremaks valik läheb," rõhutab spordidirektor Lindpere.

Kalevi meeskonna kogenuim liige, 37-aastane ründaja Ats Purje toob välja tõusnud treeningute taseme. "Mängijate nõudlikkus on tõusnud nii enda kui ka meeskonnakaaslaste suhtes. Kusjuures asjad tõmbavad käima nooremad liidrid. Kui vaja, öeldakse ka mulle: davai, Ats, keskendu! Vahepeal käib meil asi niipidi kah! Ja peabki nii käima. Politseinikud peavad korda hoidma."

Noorte liidrite-politseinikena toob Purje välja näiteks Kaspar Lauri ja Tristan Toomas Teevälja, kes on täis vankumatut usku, et peatreenerid Daniel Meijel ja Aivar Anniste räägivad sulaselget tõtt, kui ütlevad: Kalev on täiesti võimeline sel hooajal kõrge koha saavutama. Ning seda vankumatut usku süstivad noored liidrid endast veel noorematesse mängijatesse.

Purje: kolmas koht on hea, aga olen näljane ja tahan enamat

Tulemust näeb platsil. Enne käimasolevat hooaega Premium liigas 180 minutit väljakul viibinud 19-aastane keskkaitsja Georg Pank on kuulunud Kalevi põhikoosseisu kõigis 15 kohtumises. Mullu ennekõike varumehena siit ja sealt minuteid korjanud 20-aastane Mikk Johannes Siitam on vasakkaitses kindel põhimees. Mõlemad mängivad koha välja ja enamgi veel.

"Nende kahe mehe üle on mul väga hea meel, sest eelmised kaks aastat mängisid nad enamasti ju minu juhendatud duublis. Marginaalid Eesti jalgpallis on väikesed. Premium liiga tasemel mängida oskavad väga palju, aga vaja on sel tasemel ka vaimselt hakkama saada. Määravaks saab, kes selle nõksu oma peas suudab ära teha.

Võib-olla oleme praegu mänginud üle oma võimete, aga samas ma ei näe põhjust, miks me ei võiks ka Flora või Levadiaga võrdselt mängida. Oskused selle jaoks on meil meeskonnas olemas, aga meestel on vaja peas järgmine väike nõks teha. Praegune kolmas koht on hea, aga mina olen endiselt näljane! Ma tahan enamat!

Miks me ei võiks Floraga võrdselt võidelda? Tänavu on see keeruline, sest nad on pikalt eest ära, aga järgmisi hooaegasid vaadates, siis peame sihtima kõrgemale. Vaimne kindlus toob enesekindluse, mille pealt tulevad õnnestumised. Ja kes neid õnnestumisi väljakul rohkem ära kasutab, see lõpuks mänge ka võidab," räägib lisaks Eesti tippklubidele ka Soomes ja Küprosel pallinud Purje.

Asjaosalised kinnitavad, et Tallinna Kalevi üks tänavusi trumpe on ka hea meeskonnavaim. Fotol kostitab Vadim Mihhailov pärast võitu FC Kuressaare üle kiire dušiga Tristan Toomas Teevälja. Foto: Allan Mehik

Eesti koondise kasuks 69 mängus 10 väravat löönud Purje jutt ei jäta kahtlust, et ta on veendunud – kvaliteetne ja pühendunud oma mängijate arendamine on kõige loogilisem viis meeskonna taseme tõstmiseks. Ning samuti rõhutab Purje, et barjääre ei tasu oma peas liiga suureks mõelda. Päriselus on uskumise ja tahtmisega võimalik ära teha väga palju, kahtlemisega aga väga vähe.

Kalevi selle hooaja edu valemist rääkides toob Purje aga välja veel ühe võtmenüansi: "Kogu mu mängijakarjäär on väga üheselt näidanud, et tulemuse mõttes on meeskonna sisekliima tohutult tähtis asi. Ja see on meil võrreldes eelmise aastaga nagu öö ja päev."

Forsmani faktor

Kokkusobiv kooslus on asi, mida ka Lindpere edu põhjusena esile tõstab. Noortele varem antud võimaluste pealt lõigatakse dividende, talvised täiendused läksid täkkesse, treenerite tiimi ja klubi ülejäänud personali koostöö toimib väga hästi ning soomlasest väravavaht Oskari Forsman on kullatükk. Aga kui sisekliimas oleks mingi lühis, siis vaevalt oleks tabelis neli üheväravalist võitu, millest kaks võetud lõpuminutitel löödud väravatest.

"Meeskonda täiendamise osas oleme jõudnud veendumusele, et otsime profiile ja persoone, mitte ainult mängijaprofiile. Meiega soovisid talvel liituda mehed, kes oleks kvaliteedilt olnud kindlasti head täiendused, aga kuna nägime, et nad ei ole meie oma noortele eeskujud, siis loobusime neist. See lähenemine kannab nüüd samuti vilja. Meie noored saavad igapäevaselt palju häid kogemusi," räägib Lindpere.

Kalevi talvised täiendused on kõik läinud asja ette. Kui Purje haigusega rivist langes, asendas Florast hangitud Andreas Kiivit teda tõhusalt ja resultatiivselt. Premium liigas üle 400 mängu pidanud Sander Sinilaid lisab keskväljale kogemust ja kindlust ning Narva Transist toodud Arseni Kovaltšuk mitmekesistab konkurentsi äärtel. Ent kõige tähtsam on olnud väravavahi Forsmani lisandumine.

Tallinna Kalevi väravavaht Oskari Forsman. Foto: Allan Mehik

"Mänguliselt on kõige suurem üllatus olnud kaitseviisiku esitus. Energia, olukordade lõpuni mängimine ja päästmine… väga muljetavaldavad. Ning tuletan meelde, et meeskonna kapten Tanel Tamberg on endiselt vigastusega kimpus ning Ragnar Klavan samuti ei mängi. Kaitseliinis seisavad kutid sünniaastatega 2004, 2004, 2000 ja 2003 (Palutaja, Pank, Laur ja Siitam – O. J.).

Oskari meeskonda toomisel on väga oluline roll, et see kaitseliin toimib. Kevadest saadik küsitakse: kust sa, Joel, selle venna said?" kiidab Lindpere eelmised seitse hooaega erinevate Soome kõrgliigaklubide väravat kaitsnud 35-aastase kindamehe rolli. Väravavahipositsioon oli ju Kalevi jaoks mullu problemaatiline, aga nüüd on see meeskonna üks tugitalasid.

"Eelmisel hooajal löödi meile 36 mänguga 92 väravat ehk enam kui 2,5 mängu kohta. Praegu on mängitud enam kui kolmandik hooajast, aga meile on löödud ainult 17 väravat. Isegi kui edasise 19 mängu jooksul selles vallas natuke järgi anname, oleme enda suutlikkust selles elemendis ikkagi 50% parandanud. See on metsik hüpe," rõhutab Lindpere.

Meijel ja Anniste on väga head müügimehed

Aga et jalgpallivõistkond toimiks, peab see olema ka õigesti ja oskuslikult juhendatud. Kalevi lahenduseks on kolmandat hooaega järjest kaaspeatreenerid Daniel Meijel ja Aivar Anniste. "Nad on nii erinevad. Olen mõelnud, et äkki Eesti mängijad vajavad mitmesuunalist lähenemist. See treeneritetiim ei mõtle ühtemoodi ja noore koosseisu puhul see toimib. Praegu tunnetavad nad meeskonda väga hästi," sõnab Lindpere.

Sama märgib ka Purje, kelle sõnul teavad Meijel ja Anniste väga täpselt mängijate tugevusi ja nõrkus ning mänguplaan on rajatud just tugevustele. "Taktikaline oskamine on neil kõrge. Päris sageli oleme tänavu vastase just taktikaliselt üle mänginud," kiidab Purje, kes ise ju mängijaameti kõrvalt klubis ka duubelrivistuse peatreenerina töötab ja seeläbi seda tööd veidi teiselt positsioonilt mõtestab.

Tallinna Kalevi peatreenerid Daniel Meijel (keskel) ja Aivar Anniste (paremal) moodustavad väga hästi toimiva koosluse. Selle kinnitajate seas on ka ründaja Ats Purje (vasakul), kes töötab klubis ka duubelmeeskonna peatreenerina. Foto: Allan Mehik

"Jalgpallitreenerite jaoks on minu meelest kõige raskem õpetada mängijaid midagi tegema. Võid ju käskida, aga mismoodi sa õpetad? Ja õpetad veel nii, et nad ka aru saaksid? Meenutades oma aega Soome ja Eesti tippklubides, siis alati jagati käske, aga väga harva õpetusi.

Ent Daniel ja Aivar suudavad viia oma ideed mängijateni nii, et viimased ostavad need ära. Mitte kuskil pole jalgpallitreeneritel lihtne oma ideid mängijatele maha müüa. See on kõige raskem asi. Mängijad ostavad ainult siis, kui näevad, et saavad nende ideede järgimisest midagi vastu. Praegu on meil asjad toiminud," räägib Purje.

Riietusruumis lauldakse eurosarjast

Kui selle analüüsi pealt võiks arvata, et Purje ongi Kalevi mängiv abitreener, siis ründaja järgmised sõnad kinnitavad, et jalgpallurit temast ikka naljalt välja ei juuri. "Kui treenerid vaatavad tabelit ja mänge pilguga, et peaasi, et Harju, Tammeka ja Trans punkte juurde ei saaks, siis meie mängijad ikka nii, et Paide, Kalju, Kuressaare ja Vaprus selja taga püsiksid. Treenerid on kahe jalaga maa peal, aga mängijad ikka unistavad kõvasti."

Kas Purje ise kah? "Muidugi! Soomes oli meil kombeks, et alati, kui mängu järel olime tabelis eurosarja viival kohal, laulsime riietusruumis "Euroopa-Euroopa" ning selle kombe tõmbasin siin Kalevis kah kohe hooaja alguses käima!"

Lindpere teadvustab, et hooaja lõpuni medalikohal püsimine on Kalevi jaoks väga keeruline ülesanne. Eriti arvestades, et kui mõnel noorel avaneb võimalus end välismaal proovile panna, siis ei panda kätt ette isegi siis, kui meeskonnal tähtsad mängud. Ramol Sillamaa ei teinud eelmise nädala mänge Paide ja Floraga kaasa, sest viibis testimisel Belgia kõrgliigaklubi KAA Gent juures.

Tallinna Kalevi ääreründaja Ramol Sillamaa viibis testimisel Belgia kõrgliigaklubi KAA Gent juures. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Teine asi, mida Lindpere pelgab, on koondisepausid, sest need võivad hea hoo katkestada. Õige fiiling võib kaotsi minna. "Aga klubil on igas mõttes käsil parim hooaeg. Nii tulemuste poolest kui ka üldise arengu mõttes – oleme väga lähedal, et sügisel oma baasi jõuda ja Haridusameti loa alusel akadeemia käima lükata," seab Lindpere kammertooni.

Kalev jätkab hooajaga kolmapäeval, kui Kadriorus võõrustatakse värsket Eesti karikavõitjat Narva Transi.

Kommentaarid

Lepa Triinu   •  
(85.76.135.***)
Ma tean miks meie kõrgetasemelisel Premium liigas suvel vähe mängitakse.... Mängijad saavad USAs tuuritada raamatuid müües ja kettaid loopida! kõik tänu meie mastermind pohlakule
ZinedineZidane   •  
(80.235.57.***)
suvel on vaja vaba aega et pidudel õlli libistada

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Pikk ette (ja ise järele) | Hegemoonia taastatud! Kas Vapruse ja Kalevi laul saigi lauldud?
KÜSIMUSED JA VASTUSED
MUREPILV VIIKINGITE KOHAL
Mis vaevab Kuressaaret? Kožuhhovski: võtan vastutuse enda peale, ka mina olen inimene ja teen vigu
PLUSSID JA MIINUSED
NUMBRID RÄÄGIVAD
Graafikud | Kolmveerand hooajast selja taga: mille pinnalt võib Eesti saada uue euroklubi?
SN X PL
Soccernet vs. Premium liiga | Testime kalevlaste täpsust: kas rohkem palle saadeti ristnurka või raudteele?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
28
17
9
2
52:15
60
2.
Tallinna FC Flora
28
17
9
2
59:17
60
3.
Paide Linnameeskond
28
9
12
7
33:23
39
4.
Nõmme Kalju FC
28
10
9
9
38:31
39
5.
Pärnu JK Vaprus
28
10
9
9
34:37
39
6.
JK Tallinna Kalev
28
9
9
10
29:34
36
7.
FC Kuressaare
28
9
5
14
31:52
32
8.
JK Narva Trans
28
10
2
16
24:45
32
9.
Tartu JK Tammeka
28
4
12
12
26:46
24
10.
Harju JK Laagri
28
4
6
18
22:48
18
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
60
Tallinna FC Flora
60
Paide Linnameeskond
39
Nõmme Kalju FC
39
Pärnu JK Vaprus
39
JK Tallinna Kalev
36
FC Kuressaare
32
JK Narva Trans
32
Tartu JK Tammeka
24
Harju JK Laagri
18
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

 • T 18.00 Eesti - Iisrael (naiste Rahvuste liiga)
 • T 19.45 Harju - Levadia (Premium liiga)
 • K 17.00 Kalev - Paide (Premium liiga)
 • K 19.00 Tammeka - Flora (Premium liiga)
 • N 19.00 United - Viimsi (Esiliiga)
 • L 14.30 Harju - Kalju (Premium liiga)
 • L 17.00 Tammeka - Paide (Premium liiga)
 • P 12.00 Lootos - Viimsi (naiste Meistriliiga)
 • P 17.00 Vaprus - Flora (Premium liiga)
 • P 19.00 Levadia - Trans (Premium liiga)
 • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!