Vassiljev polnud üldse nõus, et: 1) Levadia lõi Kirssi pingile jättes põnnama, 2) Beglarišvili tõsteti ründesse, et ta ära peita (1)

FCI Levadia peatreener Vladimir Vassiljev (vasakul), esiründaja Robert Kirss (keskel) ja ründav poolkaitsja Zakaria Beglarišvili, kes tegutses eilses mängus FC Floraga valeüheksana, kunas Kirss sootuks pingile jäeti. Fotod: Liisi Troska

FCI Levadia kasutas kolmapäevases Tallinna derbis sama taktikalist lahendust, mida poolteist nädalat varem 1:0 võiduga lõppenud mängus Paide Linnameeskonnaga – esiründaja Robert Kirss jäeti pingile ning tema kohale nihutati Zakaria Beglarišvili, kes tegutses valeüheksana.

Kui Paide vastu tõi see edu, sest just valeüheksale omaselt vastaste kaitsjate vahelt keskjoone suunas laskunud Beglarišvili mängis pöördelt briljantse läbisöödu Bogdan Vaštšukile, kes lõi juba 7. minutil värava, mis jäigi kohtumise ainsaks ja tõi Levadiale tähtsa võidu, siis eile Flora vastu muutis see lüke ründefaasi puudulikuks.

Või kui kasutada ühe Sportland Arenal kohtumist jälginud ja Eesti koondises enam kui 50 kohtumist pidanud tunnustatud jalkamehe otsekohest vaheajaanalüüsi, siis: "Levadial ei ole ju mitte mingit rünnakut!"

Miks läbi suve ja sügise väga heas vormis olnud, rohkesti skoori teinud, ka väravasööte jaganud ning Levadia ründemängule head fookuspunkti pakkunud Kirss pingile jäeti? 15 tabamusega hoiab ta Premium liiga väravaküttide pingereas neljandat kohta. Et teda edastavad A-koondise põhiründaja Henri Anier ja Rauno Sappinen ning Beglarišvili, kelle 24 väravast pooled on sündinud penaltist, võib Kirssi väikese kunstilise liialdusega nimetada isegi lihtsurelike liidriks.

Paide alistamise järel ütles peatreener Marko Savic, et ta ei saanud vahepeal koondises viibinud Kirsiga pea kaks nädalat trennis tööd teha ja rahvusmeeskonnas pälvitud napp mänguaeg võis ründaja toonust nõrgendada.

Pühapäeval Narvas Transi vastu peetud mängus oli Robert Kirss põhikoosseisus ja Levadia võitis 2:0. Foto: Katariina PeetsonNädal hiljem Narva Transi vastu oligi Kirss põhikoosseisus tagasi ja aitas meeskonnal 2:0 võidu võtta. Eile leidis ta end aga taas pingilt, kust ta teise poolaja hakul platsile läkitati. Seis oli tolleks hetkeks Levadia kahjuks 0:3 ja päästa polnud enam suurt midagi.

Miks talitas Levadia nii, et hülgas kahes hooaja otsustavas faasis oma lähimate jälitajate vastu peetud mängus neile terve sügise edu toonud valemi (Kirss ründes ja Beglarišvili üks kahest ründavast poolkaitsjast)?

Üks selgitus kõlab nii: Levadia kartis, et Beglarišvilit keskväljale jättes kaotatakse seal võimsust ja rammu, mistõttu peideti ta ära edurivisse ning loodeti, et Kirsi pingile jätmisega kaasnev kadu ründeteravuses suudetakse kompenseerida teiste, eelkõige Vaštšuki ja ääremängijate Ernest Agyiri ja Mark Oliver Roosnupu kaudu.

Pärast kolmapäeva õhtul FC Flora käest saadud 1:5 kaotust lükkas Levadia peatreener Vladimir Vassiljev otsustavalt tagasi väite, nagu oleks Kirsi pingile jätmine olnud viga. Samuti tõrjus ta jutte, et nad pelgavat Beglarišvilit tippmängudes keskväljal mängitada.

* * *

Soccernet.ee: Tegite samasuguse taktikalise lahenduse nagu poolteist nädalat tagasi Paidega ehk mängisite ilma puhta ründajata ja valeüheksaga. Kas see ei olnud mitte kartlik ja pelglik lahendus, sest rünnakut ju esimesel poolajal, kui Kirssi ees ei olnud, polnudki?
Vladimir Vassiljev: Kui vaadata tervet mängu, siis ma ei usu. Meil oli esimesel poolajal kolm head võimalust ja teisel poolajal samuti võimalused. Kirss kindlasti lisas üleval agressiivsust ja ta suutis palle hoida.

Aga nägime olukordi, kus saaksime Zakat kasutada liinide vahel. Teadsime täpselt, kuidas tahame rünnata. Võib-olla ei tulnud asjad perfektselt välja, aga meil oli kindel plaan, miks Zaka seal mängib. Tekitasime võimalusi nii siis, kui Zaka tegutses ründajana kui ka siis, kui ta mängis nr 10 rollis. Ma ei arva, et see oli otsustav fakt.

Aga kas ei ole nii, et te ei soovi tippmängudes Zakat keskväljale jätta kartuses, et ta seal vastastele alla jääb?
Teine poolaeg ju ei näidanud seda. Zaka sai palle liinide vahele ja võttis üles häid rünnakuid. Leidis endale ka löögivõimaluse. Usun, et Zaka võib isegi keskkaitses hästi mängida. Lihtsalt mida kõrgemal ta asub, seda parem.

* * *

Kas Levadia esimese poolaja pealelöögid liigituvad võimalusteks? Kas asjaolu, et Beglarišvili pääses 50. minutil Agyiri söödust karistusalas löögile, võimaldab tema teise poolaja esituse õnnestunuks lugeda? Nendele ja mitmele teisele küsimusele vastuse andmine sõltub vastaja perspektiivist.

Kuna viigist piisanuks Levadiale eile ja piisab ka pühapäeval, on tarmukas lähenemine mõistlik. Hurraaga peale lendamine Levadiat pigem ei aita, vaid Flora kontrarünnakuvõimsust arvestades pigem kahjustab. Aga vaata, kust otsast tahad – esiründaja pingile jätmine räägib ikkagi põnnama löömisest. Ja nii on meistriks keeruline tulla.

Viiest FC Flora kolm väravat sündisid nurgalöökidest, mille kaitsmisega FCI Levadia piinlikul moel jänni jäi. Antud fotol 4:0 väravaga päädinud olukord. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Julguse vajalikkusest rääkis pärast mängu ka Vassiljev. "Kui vaadata minevikku, siis pärast Paidelt saadud 0:4 ja Floralt saadud 2:4 kaotust taastusime kiirelt ning leidsime head lahendused ja näitasime head minekut. Võib-olla see täna vastu pead saadud löök raputab mehi. Viimases mängus, ausalt ka, läheme surema ja teeme kõik, et tulla Eesti meistriks."

Koos ründemängu efektiivsemaks muutmisega peab Levadia kindlasti nägema vaeva ka kaitsetööga, sest kolmapäeval lubati Floral nurgalöökidest lüüa koguni kolm väravat. "Kaotasime kusagil distsipliini. Asjad, kuidas standardolukordi kaitsta, olid paigas. Mõned mehed ei teinud oma tööd. Meil on kindlad printsiibid, kuidas soovime kaitsta ja rünnata. Aga distsipliin vedas alt, sellest jäi puudu.

Teame tsoone, kuhu Flora palle saadab. Ja seda samuti, kes väravaid lööb. Aga magasime maha. Võib-olla oli kellelgi liiga suur pinge, kuigi riietusruumis ma seda ei silmanud. Nurgalöökidest sisse lastud väravad olidki otsustavad. Niimoodi ongi raske mänge võita," rääkis Vassiljev ja lisas, et kuigi teise peatreeneri Marko Savici eemalejäämine haigestumise tõttu meeskonda mõjutas, siis meistri-ambitsioonide juures ei tohi see olla otsustav asjaolu.

Eesti meister selgub seega pühapäeval. "Meil on siis uus võimalus. Võib-olla isegi lihtsam, sest kui praegu võis keegi oma peas arvata, et saame endale lubada kohtumise mitte võitmist, siis järgmises mängus on meil kohustus võita. Läheme võidu peale. Analüüsime standardolukordi detailsemalt ja vaatame, kuidas tsoone paremini kaitsta. Usun, et leiame selleks võtme ja tuleme siia meistritiitli nimel surema," lubas Vassiljev.

Flora – Levadia matš Sportland Arenal algab kell 13. Otseülekande teeb ETV2, Soccernet.ee vahendab sündmusi tekstipõhises LIVE-ülekandes.