Kultuskangelase toel jalgpalliriigi mainet tagasi nõudmas (0)

Tšehhid tegid EM-valiksarjas tuule alla ka suurele Inglismaale. Foto: Scanpix / Michal Cizek / AFP

Iseseisev Tšehhi on EM-il alati kohal olnud ja reeglina seal ka hästi või suisa väga hästi esinenud. Eelmine EM läks neil aga totaalselt aia taha ning seekord proovitakse teha juhtunust korrektsed järeldused.

1996. aastal mängis Tšehhi lausa finaalis, kus Saksamaa käest Oliver Bierhoffi kuldse väravaga lüüa saadi. Kaheksa aastat hiljem särasid Milan Baroš, Pavel Nedved ja Jan Koller Portugalis ning tasuks koht poolfinaalis. Veel omakorda kaheksa aastat hiljem mängiti Poolas ja Ukrainas veerandfinaalis, ent ei enamat. Viimasel finaalturniiril teeniti vaid üks punkt ning seda võib pidada pigem piinlikuks saavutuseks. Suur vutiriik on taas EM-il, et oma head nime taastada.

Viis aastat tagasi juhendas Tšehhit EM-il Pavel Vrba, kes pärast turniiri arusaadavatel põhjustel ametist lahkus. Seejärel proovis kaks aastat vankrit õiges suunas veerema lükata endale kõvasti Praha Slavias nime teinud Karel Jarolim, aga selle ülesande ees oli võimetu ka tema. 2018. aasta MM-ile ei pääsetud ning samal sügisel saadi Venemaalt 1:5 lüüa. Vaja oli muutust ja kohe. Nüüdseks nähtub, et Jaroslav Šilhavy oli õige käik.

REKLAAM

Šilhavy oli Tšehhi koondise juures abitreenerina aastatel 2002 - 2008, mil eelmainitud Nedvedi, Baroši ja Kolleriga eesotsas esteetiliselt kaunist jalgpalli viljeleti. Nagu me märtsikuus nägime, siis on ta midagi sarnast proovinud tagasi tuua. Šilhavy-aegset Tšehhi koondist iseloomustab kiire söödumäng ja ka kiired löögid. Sageli tulevad pealelöögid kõigest mõne söödu tagajärjel.

Märtsikuu koondiseaken, mis algas Eesti alistamisega, tipnes viigiga Belgia vastu. Belglaste peatreener kiitis seejärel Tšehhi viljeletavat jalgpalli. "Tšehhi on modernne võistkond ja tore, et nad mängivad omanäolist jalgpalli. Neil on võimsust ja energiat!"

Just see viimane ongi Tšehhi iseloomustamise juures ehk kõige tähelepanuväärsem. Võimsus ja ilus-kiire jalgpall ei käi just sageli kokku, aga Šilhavy esituses probleemideta. 192 sentimeetrit pikk Tomaš Soucek ja temast viis sentimeetrit lühem Patrik Schick on küll jalgpalli mõistes hiiglased, aga suudavad ka jalgadega palli imeliselt edasi viia.

Tšehhi jaoks oli ehk isegi kasulik, et EM-finaalturniir aasta võrra edasi lükati. Nüüd on mitu mängijat saanud vigastustest priiks ja selja taha jätnud väga olulise hooaja, mis on taganud meeskondliku kvaliteedihüppe. Üks näide. Veel aasta tagasi oli 28-aastane Tomaš Holeš Praha Slavias Vladimir Coufali varumees paremkaitsja positsioonil ning võis koondisest vaid unistada. Nüüdseks aga jättis ta kaitsva poolkaitsjana selja taha täispika hooaja ja sõidab EM-finaalturniirile. 

Kultuskangelane Soucek

Kuivõrd Premier League on globaalne bränd, mida jälgitakse üle kogu maailma, siis on Tšehhi jalgpalli viimase aasta suurim nimi olnud kahtlemata West Ham Unitedi poolkaitsja Tomaš Soucek. 

Tomaš Soucek. Foto: Scanpix / Alberto Lingria / REUTERS

Seitse aastat tagasi oli 19-aastase Souceki karjäär saamas kabelimatsu. Ta oli jätkuvalt Praha Slavia mängija, aga seal temale kohta ei olnud. Ta käis end näitamas Tšehhi esiliigas mängivatele klubidele, kuid keegi ei näinud temas mitte midagi. Lõpuks nõustus teda vastu võtma rahalistes raskustes olnud Viktoria Žižkov, aga ainult sellepärast, et mängija eest ei tulnud mitte midagi maksta. Muide, aasta varem oli Žižkovi mängijaks Kaarel Kiidron.

Tšehhi ajakirjanik David Cermak selgitas tänavu kevadel BBC-le, et asi polnud selles, et Soucekist mööda oleks vaadatud. Sugugi mitte - ta lihtsalt polnudki hea jalgpallur!

Žižkovis leiti esialgu, et tegemist on poolkaitsja jaoks liiga aeglase jalgpalluriga ning temast prooviti vormida keskkaitsjat. Tulutult. Soucek võitles sellele vastu ja kui hooaeg lõppes, siis pääses ta õnnega pooleks tagasi Slaviasse. Ka seal olid tekkinud rahalised probleemid ning panustati oma noortele. Ja justkui nipsust hakkas Soucek uue treeneri all väravaid lööma, kuigi mängis jätkuvalt kaitsva poolkaitsja kohal.

"Ta ei olnud väga hea söötja. Kui ta jooksis, siis see ei näinud hea välja. Ilmselt sellepärast keegi teda ei tahtnudki," nentis Slavia treenerina töötanud Dušan Uhrin Jr. Soucek oli täielik anomaalia - temast soti saamiseks ei piisanud ühest pilgust, vaid pidi tema jälgimisega ära harjuma. Alles siis paistis selle kesta tagant välja midagi erilist.

David Moyes suutis sellele näpu peale panna ja Soucek tasus talle West Ham Unitedis debüüthooajal kümne väravaga. Teist aastat järjest valiti ta Tšehhi aasta jalgpalluriks. Eesti vastu lõi ta märtsis kübaratriki. Miljonid Premier League'i Fantasy mängijad üle kogu maailma on teinud temast kultuskangelase.

Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Meeskonna staar - Patrik Schick

Soucekist oli juttu küll ning siia lahtrisse pääseb probleemideta ka teine Tšehhi tõeliselt suur äss. Schick on küll endiselt alles 25-aastane ründaja, aga mänginud juba AS Romas, Leipzigis (siiski vaid laenul) ja nüüd Leverkuseni Bayeris. Kokku on klubid tema mängijaõiguste eest lauale käinud ca 75 miljonit eurot. 

Erinevate vigastuste ja koroonaprobleemide tõttu jäid Schickil vahele nii 2019. aasta viimased kui ka kogu möödunud aasta koondisemängud. Märtsis naasis mees koondisesse ja kohe sahistas ka Eesti võrku. Henrik Pürg teab väga hästi, et Schicki vastu ei ole mitte kellelgi lihtne. Nüüd proovib ründaja seda tõestada ka ülejäänud Euroopale.

Foto: Scanpix / Antonio Calanni / APSilm peale - Vladimir Coufal

Kui mõelda West Ham Unitedi ja Tšehhi peale, siis kümnest jalgpallisõbrast üheksa räägivad Tomaš Soucekist. Siiski käis West Hami eest lõppenud hooajal 32 korda Premier League'is platsil ka Vladimir Coufal. Temaga ei kaasnenud niivõrd palju sära ja jutuainest, küll aga töökindlust ja efektiivsust.

Keegi ei oodanud, et West Ham lõpetab hooaja kuuendal kohal ja Meistrite liigas triumfeerinud Chelseast kaks punkti (ning kaks kohta) tagapool. Coufali (ja mõistetavalt ka Souceki) rolli selles on keeruline ülehinnata. Kaks tšehhi viisid David Moyesi aktsiad treenerite turul taas tippu!

Foto: Scanpix / Janek Skarzynski / AFPKoondisest väljas - Ondrej Kudela

Kui Glasgow Rangers ja Praha Slavia 18. märtsil omavahel Euroopa liigas vastamisi läksid, siis ei pidanud see kohe üldse mõjutama Tšehhi koondise suvist EM-finaalturniiri. Läks aga teisiti. Vahetult enne lõpuvilet olla Slavia 34-aastane keskkaitsja Kudela kutsunud Kamarat "fu*king ahviks", kuigi ta enda arvates nimetas vastast vaid "fu*king kutiks". Ei läinud õnneks.

UEFA karistas vanameistrit kümnemängulise keeluga, mis kehtib nii klubis kui ka koondises. Karistada sai ka Glen Kamara, kes läks mängujärgselt Kudelale tunnelis kallale. Temale määrati karistuseks kolm kohtumist, aga vaid klubisarjades ehk Soome koondislane saab EM-il kenasti kaasa lüüa. 

Kudela on küll 34-aastane mängumees, kes koondist esindanud vaid üheksas matšis, ent on Jaroslav Šilhavy mänguplaanis viimasel ajal üsna olulises rollis. Veel märtsikuises koondiseaknas sai ta kirja pea maksimumminutid.

Foto: Scanpix / Reuters / Kacper Pempel

Treener - Jaroslav Šilhavy

Mängijana iseloomustas Šilhavyt sirgjoonelisus - ta oli klassikaline vana kooli kaitsja, kes läks olukorda nii, et tükid olid ilmtingimata taga. Veel tänase päevani on Tšehhi liiga punaste kaartide rekord tema nimel. Arusaadavalt iseloomustab sarnane suhtumine Šilhavyt ka treeneripingil. Kui tema midagi ütleb, siis nii ka on. Tšehhi meistriks on ta viinud nii Libereci Slovani kui ka Praha Slavia. Viimases läksid tema suusad klubi spordidirektori Martin Krobiga risti ning nüüd on ta Tšehhi koondise eesotsas. 

2018. aasta MM-ile prooviti pääseda veel ilma Šilhavyta, aga seejärel vahetati treenerit ja EM-finaalturniiriga mehel mingeid probleeme ei olnud. Latt on Tšehhi ning Šilhavy jaoks omamoodi kõrge ja madal samaaegselt - ajalooliselt on tegu suure vutiriigiga, aga eelmine EM läks neil totaalselt aia taha. Usutavasti nõutakse seekord Šilhavylt ikka edasipääsu.

Rasmus Voolaid: "Tahaks väga uskuda, et alagrupis, kus on Šotimaa, Horvaatia ja Inglismaa, suudab Tšehhi end kahe parema sekka pressida, arvestades horvaatide pigem tagasihoidlikku vormi. Nagu klišee kõlab, siis edasi on juba kõik võimalik, aga Tšehhi pääsemine veerandfinaali mind küll absoluutselt ei üllataks." 

Mängud alagrupis:

E, 14. juunil kell 16.00 vs Šotimaa (Glasgow)
R, 18. juunil kell 19.00 vs Horvaatia (Glasgow)
T, 22. juunil kell 22.00 vs Inglismaa (London)

Eeldatav algkoosseis:

Tsehhi - Football tactics and formations

Koosseis:

Väravavahid: Aleš Mandous (Olomouc), Jiri Pavlenka (Werder), Tomaš Vaclik (Sevilla).

Kaitsjad: Jan Boril (Slavia)Jakub Brabec (Plzen), Ondrej Celustka (Sparta), Vladimir Coufal (West Ham), Tomaš Holes (Slavia), Pavel Kaderabek (Hoffenheim), Tomaš Kalas (Bristol City), Aleš Mateju (Brescia), David Zima (Slavia).

Poolkaitsjad: Antonin Barak (Hellas Verona), Vladimir Darida (Schalke), Adam Hložek (Sparta), Jakub Jankto (Sampdoria), Lukaš Masopust (Slavia), Jakub Pešek (Slovan), Michal Sadilek (Slovan), Tomaš Soucek (West Ham), Petr Ševcik (Slavia).

Ründajad: Michael Krmencik (PAOK), Tomaš Pekhart (Legia), Patrik Schick (Leverkusen), Matej Vydra (Burnley).

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK