Šotlaste usk oli juba kadunud, aga penaltieksperdid ei vedanud alt (0)

Šotlased mängivad 23-aastase pausi järel tiitlivõistlustel. Foto: Scanpix / Russell Cheyne / Reuters

Šotimaa rahvusmeeskond proovis rohkem 20 aastat Euroopa meistrivõistlustele saada. Lõpuks see õnnestus. Ja õnnestus õigel ajal, sest kaks alagrupimängu saadakse koduõuel mängida.

Šotlased osalesid kahel järjestikusel EM-finaalturniiril, aga nii 1992. aastal Rootsis kui 1996. aastal Inglismaal saadi alagrupis üks võit, mis edasipääsu play-off'i ei andnud. Seejärel käidi Prantsusmaal 1998. aasta maailmameistrivõistlustel, kuid edasine on pigem kurb ajalugu. Šotlased on kogu aeg EM-ile lähedale saanud, aga alati on midagi puudu jäänud.

Meenutame šotlaste lähiajalugu EM-valiksarjades.

  • 2000. aasta valiksarjas saadi Tšehhi järel teine koht, play-off'is kaotati Inglismaale 1:2. See oli sama valiksari, kus Eesti alistati Edinburgh's 3:2, aga Kadriorus jäi mäng 0:0.
  • 2004 saadi Saksamaa järel teine koht, play-off'is kaotati Hollandile 1:6.
  • 2008 saadi Itaalia ja Prantsusmaa järel kolmas koht, play-off jäi 2 punkti kaugusele.
  • 2012 saadi Hispaania ja Tšehhi järel kolmas koht, play-off jäi 2 punkti kaugusele.
  • 2016 saadi Saksamaa, Poola ja Iirimaa järel neljas koht, play-off jäi 3 punkti kaugusele.

Kuidas šotlased tänavusele finaalturniirile jõudsid? Muidugi läbi play-off'i, aga mitte valiksarja, vaid hoopis Rahvuste liiga kaudu. Valiksari pigem ebaõnnestus, sest võideti viis ja kaotati viis mängu. Ja need võidud saadi kaks korda San Marino, kaks korda Küprose ja korra Kasahstani vastu. Ehk korra isegi kaotati Kasahstanile. Samas alagrupis olid veel Belgia ja Venemaa.

REKLAAM

Rahvuste liiga C-divisjonis satuti kolmeliikmelisse gruppi, kus edestati Iisraeli ja Albaaniat. Play-off'i poolfinaalis mängiti uuesti Iisraeliga, kes alistati 0:0 lõppenud normaal- ja lisaaja järel penaltiseerias 5:3. Kusjuures paljud Šotimaa põhimängijad ei saanud play-off'i avamängus eneseisolatsiooni või vigastuse tõttu osaleda.

Kuu aega hiljem toimunud finaalis asuti Ryan Christie tabamusest 52. minutil Serbia vastu juhtima, aga Luka Jovic viis 90. minuti väravaga mängu lisaajale, kus rohkem ei sahistatud. Šotimaa oli penaltiseerias 5:4 parem ja lunastas kauaoodatud pileti EM-finaalturniirile. 

Šotlased realiseerisid play-off'is kõik kümme penaltit (poolfinaalis viis ja finaalis viis). Allolev video on Serbia - Šotimaa finaali tipphetked, sealhulgas penaltiseeria, kus kangelaseks kerkinud Šotimaa puurilukk David Marshall tõrjus Serbia ründaja Aleksandar Mitrovici löögi.

Šotimaa peatreener Steve Clarke märkis mängujärgses intervjuus, et valiksari ja Rahvuste liiga play-off'ile eelnenud aeg oli keeruline. "Olen mängijate üle väga uhke. Me proovisime kõigile rõõmu pakkuda ja ma loodan, et fännid naudivad seda sama palju kui meie. Võib-olla inimesed ei uskunud meisse paar kuud tagasi, kuid näitasime iseloomu. Meil kulus veidi aega võitlusvaimu ehitamiseks. Ma arvan, et inimesed hakkasid lõpuks meisse uskuma ja me ei vedanud neid alt."

Tugev kaitse, nõrk rünnak?

Clarke kasutab koondise eesotsas üldjuhul 3-5-2 (5-3-2) või 3-4-3 asetust, kuigi ta ei ole tuntud kolmese keskkaitseliini armastaja. Tunamullu kevadel juhtohjad haarates tuli sellega kohaneda, sest koondises on Andy Robertsoni ja Kieran Tierney näol kaks kvaliteetset vasakkaitsjat, kellest Robertson mängib oma õigel positsioonil ja Tierney vasakpoolse keskkaitsja kohal. Lisaks on kontrolliv poolkaitsja Scott McTominay, kes Suurbritannia meedia andmetel mängib EM-il kolmemehelises kaitseliinis.

Robertson, Tierney ja McTominay on kahtlemata koondise tugitalad, kes mahuksid tõenäoliselt peaaegu kõigis Premier League'i meeskonnas algkoosseisu. Šotimaa suurim murekoht on aga rünnak, sest eelmisel Rahvuste liiga hooajal löödi kuue mänguga ainult viis väravat. B-divisjonis oli halvem näitaja vaid Iirimaal, Bulgaarial ja Põhja-Iirimaal.

Tõsi, uut MM-valiksarja on alustatud üpris soliidselt, kui on oldud resultatiivsed ja kogutud kolme mänguga viis punkti - 2:2 viik Austriaga, 1:1 viik Iisraeliga ja 4:0 võit Fääri saarte vastu. Kuigi turniirieelsed kontrollmängud ei anna alati võib-olla selget pilti, siis tasub siiski märkida, et kolmapäeval asuti Hollandi vastu kaks korda juhtima ja tehti lõpuks 2:2 viik.

Šotimaa alustab turniiri 14. juunil, kui kodusel Hampden Parkil minnakse enda jaoks kõige olulisemas mängus vastamisi Tšehhiga, sest samas alagrupis mängivad veel Inglismaa ja Horvaatia, kes on soosikud kahele edasipääsukohale, aga ka kolmandal kohal lõpetaval meeskonnal on võimalus play-off'i saada. Šotimaa teine mäng toimub 18. juunil Wembley staadionil Inglismaaga ja kolmas 22. juunil Hampden Parkil Horvaatiaga.

Kuigi šotlased on EM-il autsaiderid, siis Clarke usub, et meeskond suudab play-off'i koha nimel mängida. "Meie enesekindlus kasvas, kui finaalturniirile pääsesime - seda on laagris mängijate suhtumisest näha," sõnas peatreener. "Mulle ei meeldi sõna arrogantsus. Oleme enesekindlad ja usume, et kui saavutame oma taseme, siis suudame tulemuse peale mängida."

Meeskonna staar - Andy RobertsonFoto: Scanpix / Peter Powell / EPA

Tierney ja McTominay on väga korralikud mängijad, aga Šotimaa toetub eelkõige oma kaptenile ja Liverpoolis maailma paremate vasakkaitsjate sekka murdnud Robertsonile. Ta on viimasel neljal hooajal mänginud Inglismaa Premier League'is 132 (!) mängu. Lõppenud hooajal alustas Robertson kõiki mänge algkoosseisus ja vahetati välja ainult kolm korda. Talle kogunes 3386 mänguminutit, mis oli väljakumängijatest liiga kaheksas näitaja.

Liverpoolis on 27-aastane Robertson puhas vasakkaitsja, aga koondises on tal ründavam roll, sest tegutseb wing-back'ina. Tal on finaalturniirile sõitvatest šotlastest Craig Gordoni järel enim koondisemänge, olles väljakul käinud 44 kohtumises ja löönud 3 väravat. Raudvara.

Silm peale - Billy GilmourFoto: Scanpix / Daniel Leal-Olivas / AFP

Turniiri avapäeval, 11. juunil alles 20-aastaseks saav Gilmour on Šotimaa jalgpalli suurim tulevikulootus, kes on kahel viimasel klubihooajal saanud Londoni Chelsea esindusmeeskonnas kõikide sarjade peale 22 mängu, sealhulgas 2 kohtumist Meistrite liigas. Võiduga lõppenud finaali jälgis Gilmour pingilt.

Noor poolkaitsja nimetati finaalturniiri koosseisu olukorras, kus ta polnud ühtegi koondisemängu pidanud. See päev jääb talle eluks ajaks meelde. "Ma olen lihtsalt nii põnevil ja nii uhke. Ema ja isa on minu üle samuti uhked. Kui see uudis välja tuli, siis mu telefon läks hulluks, sest kõik kirjutasid. See oli hea päev."

Gilmour tegi koondisedebüüdi möödunud kolmapäeval kontrollmängus Hollandi vastu, kui sekkus vahetusest viimaseks kümneks minutiks. Turniiril selgub, kas ja kui palju Clarke talle mänguaega annab. Teda tasub kindlasti jälgida.

Koondisest väljas - Leigh GriffithsFoto: Scanpix / Russell Cheyne / Reuters

Glasgow Celticu ründaja Leigh Griffiths (30) jäi koosseisust välja, aga Hiberniani ründaja Kevin Nisbet (24) sai finaalturniirile.

Verevahetus, aga mitte ainult, sest Nisbet oli lõppenud hooajal Šotimaa kõrgliigas paremas hoos, kui lõi 33 mänguga 14 väravat. Griffithsi arvele kogunes 20 mänguga 6 väravat.

Kusjuures kohalik meedia sahistab, et Celtic ja Hibernian plaanivad suvel vahetustehingut ja koduklubid vahetaksid just Griffiths ja Nisbet. Kas samm tagasi lõpetab ka Griffithsi koondisekarjääri, näitab aeg. Seni on ta rahvusmeeskonda esindanud 22 mängus ja saanud kirja 4 tabamust. Nisbet on pidanud ainult 2 mängu, aga lõi kontrollmängus Hollandi vastu värava.

Treener – Steve ClarkeFoto: Scanpix / Andy Buchanan / AFP

57-aastane šotlane esindas mängijakarjääri ajal rahvusmeeskonda aastatel 1987-1994 kuues matšis, aga 1990. aasta MM- ja 1992. aasta EM-finaalturniirile endine kaitsja ei saanud.

Ta alustas oma treenerikarjääri 1998. aastal Inglismaa Premier League'i klubis Newcastle United, kus töötas Ruud Gulliti abilisena. Seejärel on ta Londoni Chelseas töötanud Jose Mourinho, West Ham Unitedis Gianfranco Zola ja Liverpoolis Kenny Dalglishiga. Peatreener on ta Inglismaal olnud Readingus ja West Bromwich Albionis ning Šotimaal Kilmarnockis.

Šotimaa koondise eesotsas on Clarke olnud 20 mängus, neist 8 on võidetud, 6 viigistatud ja 6 kaotatud. Tema mänguplaan on lihtne ja loogiline: kui vastas on eeldatavalt tugevam meeskond, siis šotlastel pole probleemi loovutada initsiatiiv ja keskenduda eelkõige kaitsemängule, aga kui vastamisi minnakse nõrgema meeskonnaga, siis tuleb endal mängu kontrollida.

Kris Ilves: "Šotimaa jaoks oleks play-off'i pääsemine õnnestumine. Sisetunne ütleb, et suudetakse Tšehhit edestada, aga jäädakse alla Inglismaale ja Horvaatiale. Kuid kas kolmas koht annab edasipääsu play-off'i ... Neli punkti oleks super, kolm punkti kahtlane. Seega oleks vaja ka Inglismaalt või Horvaatialt punkte röövida."

Mängud alagrupis:

E, 14. juunil kell 16.00 vs Tšehhi (Glasgow)
R, 18. juunil kell 22.00 vs Inglismaa (London)
T, 22. juunil kell 22.00 vs Horvaatia (Glasgow)

Eeldatav algkoosseis:

Sotimaa - Football tactics and formations

Koosseis:

Väravavahid: Craig Gordon (Hearts), David Marshall (Derby), Jon McLaughlin (Rangers).

Kaitsjad: Liam Cooper (Leeds), Declan Gallagher (Motherwell), Grant Hanley (Norwich), Jack Hendry (Oostende), Scott McKenna (Nottingham Forest), Stephen O'Donnell (Motherwell), Nathan Patterson (Rangers), Andy Robertson (Liverpool), Greg Taylor (Celtic), Kieran Tierney (Arsenal).

Poolkaitsjad: Stuart Armstrong (Southampton), John Fleck (Sheffield United), Billy Gilmour (Chelsea), John McGinn (Aston Villa), Callum McGregor (Celtic), Scott McTominay (Manchester United), David Turnbull (Celtic).

Ründajad: Che Adams (Southampton), Ryan Christie (Celtic), Lyndon Dykes (QPR), James Forrest (Celtic), Ryan Fraser (Newcastle), Kevin Nisbet (Hibernian).

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid

MM-EELVAATED

H-alagrupp

G-alagrupp

Šveitsi koondis.  Foto: Scanpix / Michael Buholzer / Keystone / AP

F-alagrupp

E-alagrupp

D-alagrupp

C-alagrupp

B-alagrupp

A-alagrupp

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK