Luup peale | Euroopa ründemeistrite salavõlurid jätsid Valencia kaitsest piinliku mulje (0)

Meistrite liiga alagrupiturniiri kolme kaotusega alustanud Bergamo Atalanta näitas kolmapäeva õhtul kaheksandikfinaalis Valencia vastu, et nemad on ajastanud tippvormi sinna, kus seda kõige enam vaja läheb. 4:1 võit avakohtumisest teeb neist favoriidid järgmisesse ringi jõudmisel.

Klubi ajaloos esmakordselt Meistrite liigas mängiv Atalanta jätkas täna üllatustega, kui "kodusel" San Sirol (Milanos mängitakse, sest Bergamos asuva koduareeni remondi tõttu on seal mahutavus tavapärasest väiksem) Valencia vastu kiirelt ohjad haarati. Hollandlane Hans Hateboer viis võõrustajad juba 16. minutil juhtima, suunates värava eest võrku madala tsenderduse.

Vahetult enne puhkepausile minekut sai Josip Ilicic karistusala taga palli, tegi paar sammu kasti sisse ning tugevast löögist mänguvahend tagumisse ristnurka - 2:0. Lõplikult murdis Atalanta hispaanlased teisel poolajal viie minuti jooksul, kui esmalt keerutas Remo Freuler palli kasti tagant värava paremasse nurka ning seejärel Hateboer oma teisest tabamusest 4:0 tabloole tõi. Valencia auvärava virutas Deniss Tšerõšev. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Nullimeeste pidupäev

Itaalia kõrgliigas neljandat kohta hoidev Atalanta on tänavu olnud tõeline väravamasin. Kõikidest Euroopa viie tippliiga meeskondadest on neist rohkem liigaväravaid löönud vaid PSG ja Manchester City. Igasugustel muudel ründavatel võistkondadel nagu Barcelona, Real Madrid, Liverpool, Juventus, Lazio, Müncheni Bayern jne on kirjas vähem tabamusi.

Nii polnudki väga üllatav, kui horvaat Mario Pašalic pääses juba seitsmendal minutil Valencia puurivahi Jaume Domenechiga vastamisi. Hispaanlase supertõrje hoidis seisu tasa.

Ent kus vajadus kõige suurem, seal abilised kõige ootamatumad. Kui Atalanta rünnakute aju Alejandro Gomez 16. minutil kaitsjate tähelepanu endale oli koondanud ja terava söödu värava ette lükkas, oli esimesena kohal ääre(pool)kaitsja Hateboer. Teda markeerima pidanud Jose Luis Gaya tundus teadvat, et hollandlase väravasaldo nii liigas kui eurosarjas on tänavu ümmargune null, sest ühtegi teist põhjust Hateboeri vabaks jätmiseks olla ei saanud. See eelarvamus aga maksis kätte ning Hateboer 1, Valencia 0.

Kuigi Serie A-s on sloveen Ilicic oma 14 tabamusega liiga viie parima väravalööja seas, siis Meistrite liigas oli ta alagrupiturniiri järel nullil. Aga vaid tõesti oli, sest Valencia kaitsjad ei pidanud vajalikuks tema markeerimist ning kui nad ühel hetkel kohale jõudsid, oli pikakasvulisel väravakütil juba plaan valmis mõeldud. Nüüd on temalgi 32-aastaselt Meistrite liigas väravaarve avatud.

Nagu te juba aru saate, siis ka šveitslasest keskpoolkaitsja Freuler (27) polnud oma elus varem mitte ühtegi Meistrite liiga väravat löönud. Et totaalne nullimees Hateboer lõpetas lõpuks kahe peal, näitas imeliselt Atalanta ründejõu erakordselt laia ampluaad. Kõik suudavad ja tahavad. Meistrite liiga kontekstis 12 väravat ja 10 eri lööjat.

2. Valencia totaalne peataolek

Valencia käsi on tänavu käinud üle kivide ja kändude. Nende vorm on olnud hüplik ja viimasel ajal lausa kesine, ent nädalavahetusel Atletico Madridiga tehtud viigi pealt usuti neis piisavalt jõudu olema, et Atalantale vastu saada. Ometi nägi nende kaitseliin koosseisus Daniel Wass - Mouctar Diakhaby - Eliaquim Mangala - Jose Gaya välja justkui peata kanad. Puudus omavaheline koostöö ning ka klapp poolkaitsjatega.

Atalanta mängijatel oli pidevalt ruumi nii karistusala ees kui sees. Nii juhtuski, et Hateboer lasti kahel korral lubamatult jooksu ning Ilicicile ja Freulerile jäeti valveta tühimik, mida sel tasemel jätta ei tohi.

3. Imeline vahetusmees?

64. minutil tegi Valencia loots Albert Celades oma esimese vangerduse, kui vahetas anonüümseks jäänud Goncalo Guedese asemel väljakule Venemaa koondislase Denis Tšerõševi. Veel enne, kui ülekande režissöör värske mehe korralikult pilti jõudis võtta, söötis Atalanta kaitsja Jose Luis Palomino (kes on viimasel ajal nähtavasti väga lahkes tujus) venelasele jalale, kust pall 20 meetri pealt parema posti kõrvale end parkis. Valencia sai oma esimese kätte ja mäng võis taas alata.

70. minutil avaneski Tšerõševil teine kuldne võimalus, kui talle vaatas vastu sisuliselt tühi värav, ent Real Madridi akadeemiast läbi käinud mees otsustas veel konksutama hakata ja munes võimaluse maha.

Nii jäigi sangar sündimata ja kordusmänguks ühtlasi üsna vähe põnevust, sest hoolimata mängu lõpus aktiviseerumisest hispaanlased 1:4 kaotusest ei pääsenud. See tähendab, et Valencia vajab Meistrite liiga veerandfinaali pääsuks mõne nädala pärast koduväljakul vähemalt 3:0 võitu. Ja kuigi Atalanta väravavaht Pierluigi Gollini pahandas lõpuvile järel tõsiselt oma kaitsjatega, siis Valencia tasemele langemiseks on neil veel pikk maa minna.