Luup peale | Kalju tegi hooaja parima mängu ja lõi vähemusest viigivärava, aga Flora võitis ikka (0)

FC Flora ääreründaja Henrik Ojamaa tegi oma esimeses Raudteederbis väga hea mängu. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga 2021. aasta esimeses Raudteederbis alistas FC Flora 2:1 Nõmme Kalju, kes suutis arvulisse vähemusse jäämise järel küll viigivärava lüüa, aga 1:1 seisust kinni hoida enam mitte. Kohtumise otsustasid ära Flora vahetusmehed.

Mängu algus kuulus Kaljule, kes tuli platsile parema energiaga ning võttis sündmused enda kontrolli alla. 5. minutil tekitati ka teravus, kui Pavel Marini madal sööt leidis Alex Matthias Tamme, aga Matvei Igonen suutis end Kalju ründaja suunatud pallile ette seada. Järgnenud nurgalöök kukkus trahvikasti ja Ioannis Tsivelekedis sai virutada, aga küttis kõrgelt üle.

Flora elavnes pärast esimest veerandtundi. 16. minutil keeras Rauno Sappinen end osavalt maha Vladimir Avilovi pealt ja lõi terava nurga alt peale, aga Marko Meerits tõrjus. 21. minutil pääses Markkus Seppik peaga nurgalööki ründama, aga lõi üle. Kaugemalt proovisid Markus Poom ja Henrik Ojamaa. Samas ei olnud saanud rääkida suurest survest ja Kaljul tundus asi kontrolli all olevat.

See mulje osutus petlikuks 36. minutil. Igor Subbotin eksis karistusala joonel palli klaarimisel. Poom mängis kiire ühepuutesöödu Ojamaale, kes jätkas trahvikasti vabanenud Sergei Zenjovile. Nurk tundus ebamugav, aga Zenjov näitas väga kõrget klassi, saates madala, tugeva ja täpse löögi Meeritsast mööda ja posti kõrvale.

REKLAAM

Flora 1:0 värava järel mäng rahunes ning võimaluste vaeselt kulges ka teise poolaja esimene veerandtund, mille järel hakkas aga juhtuma. Esmalt avanes tiitlikaitsjal hea šanss eduseisu suurendada, kui 63. minutil leidis Konstantin Vassiljevi karistuslöök tagumisest postist üles Martin Milleri, kelle pealelööki suutsid kaljukad aga piisavalt häirida.

Seejärel kandus epitsenter aga väljaku teise otsa. 68. minutil oli Kaljul kasutada nurgalöök ning Amir Natho leidis kauni tsenderdusega üles Tsivelekidise. Kreeklasele avanenud võimalus oli tõesti soodne – tagantjärele vaadates ilmselt Kalju parim terve kohtumise lõikes – aga olukorras, kus värav tundus olevat pea vahele panemise küsimus, ei saanud ta ikkagi raamidele pihta. Minut hiljem proovis kaugelt Kaspar Paur, aga Matvei Igonen püüdis meisterlikult alumisse nurka teel olnud palli.

73. minutil muutus Kalju lootust andnud seis aga palju keerulisemaks, sest veerand tundi varem Märten Kuuse kallal sooritatud mõttetu jõuvõtte eest kollase teeninud Natho lendas küljejoone ees kaks jalga ees sisse Marco Lukkale. Kohtunik Grigori Ošomkovil oli selles olukorras kaks valikut – kas eemaldada Natho otse punasega või teise kollase kaardi kaudu. Ošomkov valis teise variandi.

Vähemusse jäämise järel tegi Kalju vahetuse, tuues edurivisse Tamme asemel väleda Aleksandr Volkovi, kes lõi esimese puutega värava. Nimelt sai Kalju 76. minutil õiguse penaltiks, kui Seppik blokeeris käega Pauri kauglöögi. 11 meetri karistuslöögi realiseeris Volkov kindlalt. Kaljut lahutas viigipunktist veerand tundi, mille kohta polnud raske prognoosida, et see kulgeb Flora surve tähe all.

Täpselt nii ka läks. Flora asus usinalt teist juhtväravat jahtima. Keskses rollis oli vasakul äärel kannatlikult rünnakuid ehitanud ja kaasmängijaid utsitanud Ojamaa. Otsustavaks saigi tema ning kahe Flora vahetusmehe, Sappineni asendanud Rauno Alliku ja Zenjovi asemel platsile tulnud Sten Reinkorti panus.

85. minutil söötis Ojamaa palli audiviskest karistusalasse Reinkortile, kelle selja taga oli Avilov. Flora ründaja keeras end Kalju keskkaitsja pealt maha, pääses mööda otsajoont liikuma ning lükkas palli värava ette, kust Alliku selle paari meetri pealt sihile lükkas. Flora juubeldas ning Avilov peksis pettunult reklaamtahvlit, sest just Reinkorti manööver tema vastu oli võtmenüansiks.

2:1 eduseisu järel jäi Flora passiivseks ja Kalju sai korraks palli vastase trahvikasti lähedusse pidama, aga seejärel võtsid kogenud Ojamaa ja Vassiljev mängu enda kontrolli alla ning tiksutasid mängu rahulikult lõpuni. Florale tabelisse hooaja neljas võit (kahe viigi kõrval) ja Kaljule viies kaotus (nelja võidu kõrval). Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Henn pani täiega täkkesse

FC Flora peatreeneril Jürgen Hennil oli hea päev, sest kui kohtumise lõpu eel sepistavad võiduvärava kaks mängijat, kes tulnud vahetusest platsile 11 ja 4 minutit varem, nagu väravalööja Alliku ja eeltöö teinud Reinkort, saab treener võidukalt rusikat viibutada, sest on muudatustega täkkesse pannud.

Arvestades Florat ootavat mõrvarlikku graafikut (kui nad jõuavad karikafinaali, ootab neid tänasest 29. maini ehk 25 päeva jooksul kaheksa (!) võistluskohtumist), on pingilt tulnud tõhus abi Henni jaoks eriti teretulnud. Tihe graafik sunnib koosseisu roteerima ilmselt rohkem kui treener ideaalis sooviks.

Henn on eelmistel hooaegadel mitmel puhul märkinud, et põhikoosseisus liigselt muudatusi tehes on rütm hõlbus kaduma. Flora juhendaja avaldas kohtumise järel lootust, et Henrik Pürg, Markus Soomets ja Ken Kallaste naasevad rivistusse maikuu jooksul.

2. Kalju on esikolmiku vastu (väga) hea

Kalju on kohtunud kõigi vastastega korra ning kuigi 12 punkti annavad hetkel tabelis viienda koha, on see mõnevõrra petlik, sest mitmel rivaalil on peetud nõmmekatest vähem mänge. Esimese ringiga saadud viis kaotust on kõnekas ja viitab selgelt, et Kaljut ootab väga raske hooaeg ning mägi, millest üles tuleb rühkida, on väga kõrge.

Kalju mängis pikalt halvasti. Karikasarja veerandfinaali lisajakaotus (1:2) Viljandi Tulevikule, Premium liiga 0:1 kaotused Narva Transile ja Pärnu Vaprusele ning suure õnne abil saadud 1:0 võit Tallinna Legioni üle olid kõik kohtumised, kus Kalju etteaste oli liigestest lahti ja kangutatud. Kehv ja tujutu.

Nõmme Kalju 5. minuti väravašanss, kui Matvei Igonen tõrjus Alex Matthias Tamme lähilöögi. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Duellides Premium liiga tänavuse kolme tippmeeskonnaga on Kalju aga näidanud hoopis südikamat minekut. Esmalt kohtuti Levadiaga ja kaotati tänu Zakaria Beglarišvili kaunile kauglöögile 0:1, kusjuures Volkovil oli päris hea šanss viigivärava löömiseks ja lõpuminutitel oli õhus tugev penaltihõng.

Seejärel sõideti külla liidrile Paide Linnameeskonnale, kelle vastu oldi veel 81. minutil 1:0 eduseisus, aga lõpuks kaotati 90+10. (!) minuti väravast 1:2. Nüüd anti Florale lahing, mis oli mängulise etteaste poolest Kalju selle hooaja parim. Eesti tippude vastu suudab Kalju mängida korralikult. Tõsi, seni mitte küll tulemuslikult, aga sarnaste etteastete jätkudes teenitakse punkte nii Levadialt, Paidelt kui ka Floralt.

Kalju probleem on mängud klubidega, keda nad tabelis kindlasti (pika puuga) edestada sooviksid. Seni on nad nendes esinenud väga heitlikult, aga maikuu jooksul on võimalik teha vigade parandus, sest maikuu jooksul ollakse vastamisi Narva Transi, Paide, Vapruse, Tartu Tammeka ja FC Kuressaarega. Kui sealt saadakse maksimumilähedane saak, võib tabeliseis olla parem.

Tänane tulemus oli Kalju mängijate ja peatreeneri Sergei Frantsevi jaoks kindlasti pettumus, aga esitus oli samm õiges suunas. Kalju intensiivsus küündis lõpuks ometi vajaliku nivooni ning lahendused olid vabad, mitte jäigad. Kui realiseerimine paraneks (Tsivelekidise 68. minuti šanss peab lõppema väravaga) ja hoidutakse rumalustest nagu Natho punane kaart, on selles meeskonnas sisu küll. Tundub, et Frantsev on Kaljut häälde saamas.

3. Klassivahe vastu ei saa

Kalju keskkaitsja Avilovi pealt kruttis end esimesel poolajal maha Sappinen ja 2:1 väravaga lõppenud episoodis Reinkort. Natho teenis mõlemad kollased kaardid olukorras, kus karistuse toonud tegude järele puudus igasugune mänguline vajadus. Ning Tsivelekidis ei saanud raamidele pihta. Kui üks asi neist kolmest läinuks teisiti, võinuks tulemus olla Kaljule hoopis soodsam.

Aga Sergei Zenjov lõi 1:0 värava olukorrast, kus see ei tundunud teab mis tõenäoline. Kalju 1:1 värava järel võttis Henrik Ojamaa mänguohjad enda kätte, nõudes kaaslastelt palli ja kui see talle toimetati, tekitas ühe teravuse teise järel. See kõik kokku ongi klassivahe.

4. Mängu parim – Henrik Ojamaa

Üks resultatiivne sööt ja üks resultatiivsele söödule eelnenud sööt on asjad, mis kirjutatakse statistikasse, aga ääreründaja peamine panus seisnes lakkamatus intensiivsuses, mida ta oma äärel üleval hoidis. Kalju oli sunnitud katma teda suurte jõududega, aga reeglina leidis Ojamaa surve alla sattudes söödu kaaslastele, kellel oli talle pööratud ülearuse tähelepanu tõttu rohkelt vaba ruumi. Väga võistkondlik esitus.

Protokoll:

5. mail kell 19.30 Sportland Arenal

Nõmme Kalju FC - Tallinna FC Flora 1:2 (0:1)
76. pen. Aleksandr Volkov - 36. Sergei Zenjov, 85. Rauno Alliku

Väravasöödud: 76. x - 36. Henrik Ojamaa, 85. Sten Reinkort
Hoiatused: 57., 73. Amir Natho, 62. Igor Subbotin, 90+1. Andri Markovitš - 71. Markus Poom, 76. Markkus Seppik
Eemaldamine: 73. Amir Natho
Mänguolud: +6, selge ilm; kunstmuru väga heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 0, pole lubatud
Peakohtunik: Grigori Ošomkov
Abikohtunikud: Riivo Stolts, Sten Klaasen
Neljas kohtunik: Revo Sirel

Kalju: Marko Meerits, Aleksandr Kulinitš, Vladimir Avilov, Giannis Tsivelekidis, Deniss Tjapkin, Amir Natho, Igor Subbotin, Kaspar Paur, Alex Matthias Tamm (75. Aleksandr Volkov), Andri Markovitš, Pavel Marin.
Varus: Sergei Lepmets, Mikk Reintam, Aleksandr Ivanjušin, Aleksandr Volkov, Kaarel Usta, Stanislav Tsõmbaljuk, Mark Edur.

Flora: Matvei Igonen, Märten Kuusk, Marco Lukka, Henrik Ojamaa, Martin Miller, Rauno Sappinen (74. Rauno Alliku), Konstantin Vassiljev, Sergei Zenjov (81. Sten Reinkort), Michael Lilander, Markus Poom, Markkus Seppik.
Varus: Karl-Romet Nõmm, Sten Reinkort, Rauno Alliku, Erko Jonne Tõugjas, Rocco Robert Shein, Henri Välja, Kristo Hussar.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
9
7
2
0
20:6
23
2.
9
7
1
1
23:11
22
3.
9
4
2
3
15:17
14
4.
6
4
2
0
16:5
14
5.
9
4
0
5
12:9
12
6.
9
3
2
4
9:10
11
7.
7
2
1
4
9:12
7
8.
9
1
2
6
12:26
5
9.
9
1
1
7
7:19
4
10.
6
1
1
4
5:13
4

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: LIISI TROSKA
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
VAATA JÄRELE: Ojamaa ja Alliku ei suutnud Flora duublit miniderbis kaotusest päästa
LEVADIA MÄNGIJAD
EESTI RANNALÕVID
Kapten Marmor enne debüüti Euroliiga A-divisjonis: oleme ainus Euroopa kõrgeimal tasemel mängiv Eesti jalgpallikoondis!
TAMM AJAB JUURED UUDE KOHTA
Joonas Tamm otsustas, et ei lähe tagasi Poltava Vorsklasse
PREMIUM LIIGA
VUTIJUTUD
REKLAAM
RISTNURK
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
17
15
2
0
48:9
47
2.
Tallinna FCI Levadia
18
14
3
1
42:8
45
3.
Nõmme Kalju FC
17
11
3
3
31:14
36
4.
Paide Linnameeskond
18
10
2
6
43:19
32
5.
FC Kuressaare
18
7
4
7
21:24
25
6.
Tartu JK Tammeka
18
5
2
11
17:36
17
7.
JK Narva Trans
16
4
1
11
16:28
13
8.
JK Tallinna Kalev
18
3
3
12
15:49
12
9.
Tallinna JK Legion
17
3
5
9
19:32
10
10.
Pärnu JK Vaprus
17
2
1
14
17:50
7
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
47
Tallinna FCI Levadia
45
Nõmme Kalju FC
36
Paide Linnameeskond
32
FC Kuressaare
25
Tartu JK Tammeka
17
JK Narva Trans
13
JK Tallinna Kalev
12
Tallinna JK Legion
10
Pärnu JK Vaprus
7
EKSKLUSIIV

Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid: