Luup peale | Natho vasaku jala kolm vigurit tõid kolm väravat, Paide kaotas jälle (galerii!) (7)

Nõmme Kalju tõusis 0:1 kaotusseisust 3:1 võidule. Foto: Brit Maria Tael

Premium liiga 13. vooru esimeses esinelikuduellis saavutas Nõmme Kalju kolmanda järjestikuse võidu, kui oli võõrsil vaatamata kaotusseisu jäämisele 3:1 parem Paide Linnameeskonnast.

Kohtumise esimest pooltundi valitsenud Paide asus 19. minutil Edrisa Lubega väravast juhtima, aga 39. minutil jõudis Kalju viigini, kui Mikel Gurrutxagale fikseeriti napp omavärav. Teisele poolajale tuli kohtumise alguses ähmis olnud ja sihitult sahminud Kalju palju konkreetsema ja selgema mõttega, mis tõi ka soovitud tulemuse.

55. minutil pääses karistusalas löögile avavärava episoodis Volkovile vabastava söödu andnud Amir Natho, kes tulistas täpselt tagumisse nurka ja viis Kalju juhtima. Kolm minutit hiljem toimetas Natho karistusalasse perfektse nurgalöögi, mille rammis peaga võrku Vladislav Homutov.

Erinevalt esimesest pooltunnist oli Paide edaspidi võimaluste tekitamisega suurtes raskustes, aga 62. minutil üks siiski avanes, kui Edgar Turi tsenderdus leidis üles Kristofer Pihti. Ründaja pealöögi püüdis aga esimeselgi poolajal tema vastu hiilgava tõrje teinud Marko Meerits. Gurrutxaga eemaldamine 72. minutil otsustas mängu saatuse lõplikult, sest arvulises vähemuses Paide enam Kaljut ei ohustanud. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Paide pidanuks poole tunniga mängu ära otsustama

Kui Paide jalgpallurid praegu koduteele asudes bussis enda ette põrnitsedes mõtlevad, kuhu see mäng kaotsi läks, siis vastus on: esimene pooltund. Selle jooksul pidanuks Paide tekitatud võimaluste põhjal saavutama vähemalt kaheväravalise eduseisu, millega kohtumine enda kontrolli alla võtta. Kehv realiseerimine tähendas, et löödi vaid üks värav, millest, nagu välja tuli, ei piisanud.

Seis pidanuks olema 1:0 juba 11. minutil, aga Edgar Turi tsenderdust peaga löönud Kristofer Pihti pealöögi suutis Marko Meeritsa supertõrjega väravast väljas hoida. 14. minutil pääses trahvikastis vabalt löögile Edrisa Lubega, aga küttis kõrgelt üle. Minut hiljem avanes poolvõimalus Kevin Kauberil, aga temagi lõi üle.

19. minutil lahendas Lubega talle avanenud olukorra edukalt ära ja viis Paide juhtima, aga 10 minutit hiljem jättis ugandalane kasutamata hiilgava võimaluse 2:0 löömiseks. Piht ja Lubega mängisid vasakul äärel vabaks rünnakule lülitunud Joseph Saliste, kelle perfektne tsenderdus leidis üles värava ette liikunud ilmvaba Lubega. Ründaja pealöök läks aga mööda ja 2:0 jäi sündimata.

Minut varem oli Marko Kristal teinud vahetuse ja võtnud platsilt ära Kaarel Usta (üks kahest KTM-staatusega jalgpallurist; see oli juba kolmas kord sel hooajal, kui Usta enne 30. minutit välja vahetati) ja saatnud tema asemel platsile Aleksandr Volkovi.

Igor Subbotin nihkus keskväljalt paremasse äärde Usta kohale, Vladislav Homutov langes ründaja kohalt oma lemmikpositsioonile ehk keskväljale ja Volkov asus oma kiirusega kimbutama Paide kaitsjaid. See muudatuste komplekt muutis Kalju mängu stabiilsemaks. Paide võimaluste sadu saadi pidama ning aegamööda nihkus mäng üha enam võõrustajate väljakupoolele.

2. Kas oli üle joone?

See küsimus oli kohtumise vaheajal kõigi Paide toetajate huulil, sest 39. minuti sündmus oli nende vaatevinklist muidu väga võluva esimese poolaja ära lörtsinud. Kalju polnud tolleks hetkeks sooritanud mitte ainsatki raamidesse suundunud pealelööki ega omanud ühtegi tõsiselt ohtlikku momenti, aga kuna Paide oli oma šanssidest väravaks löönud vaid ühe, oli viik ühe õnnestumise kaugusel.

Foto: Brit Maria Tael

Amir Natho väga hea sööt kaitseliini taha leidis vasakkaitsja Aleksandr Kulinitši õigeaegse spurdi. Kalju mehe pealelöögi blokeeris vastu tõtanud väravavaht Mait Toom, aga temast põrkas pall vastu Mikel Gurrutxagat ja sealt uuesti Paide värava suunas. Gurrutxaga kõmmutas selle klaariks, aga kohe tõusis ka abikohtuniku Dmitri Vinogradovi lipp fikseerimaks, et pall käis üle joone. Kaljul oligi viik käes.

Aga kas siis oli üle joone? Telekorduste põhjal on väga keeruline midagi öelda, sest ühtegi kaamerat polnud ei väravajoone ega ka mitte karistusala joone peal. Saab ainult arvata. Küll aga on kindel, et nii head vaatenurka kui Vinogradovil polnud ühelgi telekaameral. Ning kõnekas on ka tõik, et Gurrutxaga talle fikseeritud omavärava osas ei protesteerinud.

3. Mõlemale meeskonnale väga keerulised võistluskeelud

33. minutil pääses Kalju pärast Paide teise nurgalöögi klaarimist kiirrünnakusse. Keskringis proovis Gurrutxaga seda peatada, aga spagaat polnud piisavalt täpne ning ta tegi Vladislav Homutovile vea. Ilmselge kollane kaart, mis oli Gurrutxagale selle hooaja neljas, millega kaasneb võistluskeeld järgmiseks kohtumiseks, kus Paide võõrustab FCI Levadiat.

Muuseas, kuna 72. minutil sai Gurrutxaga teise hoiatuse ning saadeti punase kaardiga platsilt minema, siis jääb neljanda kollase kaardi kirves ta kohale endiselt rippuma. Mäng Levadiaga tuleb tal nüüd vahele jätta punase kaardi eest, aga selle moodustanud kollased n-ö üldisesse kollaste arvestusse ei lähe. Seega esimene kollane, mille Gurrutxaga platsile naastes teenib, toob kaasa uue võistluskeelu.

Kõigis senises Paide 13 Premium liiga kohtumises on keskkaitsepaariks olnud Gurrutxaga – Martin Kase, kes mõlemad on kõik mängud ka algusest lõpuni kaasa teinud. Nädala pärast see võimalik pole, Gurrutxagast jääva tühimiku täidab tõenäoliselt 19-aastane Kristjan Pelt, kelle arvele kogunes mullu küll 16 Premium liiga kohtumist, aga tänavused esimesed 12 minutit tulid tänase kohtumise lõpus.

Samasuguse väga soovimatu võistluskeelu korjas avapoolajal üles ka Kalju, sest 36. minutil sai Joseph Salistele tehtud nahaalse vea eest hooaja neljanda hoiatuse Amir Natho. Kalju kõige loovam mängija peab nüüd vahele jätma järgmisel reedel mängitava selle hooaja teise Raudteederbi FC Floraga. Eks näis, kas Levadia ja Flora homses omavahelises matšis ka mängukeelde üles korjavad.

4. Kriis nihkub üha lähemale

Tänane kaotus on Paide jaoks kolmas järjestikune ning nädala pärast ootab neid ees mäng FCI Levadiaga, kust lisaks seni vigastatutele puudub ka keskkaitsja Gurrutxaga. Kriisi pole, katastroofi samuti mitte, ütles peatreener Vjatšeslav Zahovaiko pärast nädala eest FC Floralt saadud 1:3 kaotust. Nüüd hakkab aga kriis vähehaaval ligi hiilima, sest vahe teist kohta kindlustanud Kaljuga on juba seitse punkti.

Kalju seis on vastupidiselt Paidele väga hea, sest teises ringis on 12 võimalikust punktist saadud kirja 10. Pärast Levadiaga tehtud 1:1 viiki on järjest alistatud FC Kuressaare, Tallinna Kalev ja nüüd ka Paide. Tõsi, tänase kohtumise esimesed 30 minutit olid Kalju vaatevinklist (väga) halvad, aga see elati üle ning viimane tund oldi hoopis kindlamad.

Foto: Brit Maria Tael

Järgmise reede Raudteederbi eel on intriig igal juhul üleval. Sõltuvalt homsest Levadia – Flora mängu tulemusest võib Kalju liidriga kas ühele pulgale tõusta, temast ühe kuni kolme punkti kaugusele nihkuda või seitsme kuni üheksa punktiga maha jääda.

5. Eurosarja silmas pidades on koosseisud hõredavõitu

Eeldatavate algkoosseisude nuputamine ei pakkunud antud kohtumise eel kahjuks soovitud tasemel väljakutset. Esinelikusse kuuluvate võistkondade duell peaks endas kätkema ikkagi mõlema rivistuse osas üht-kaht põhimõttelist küsimust – kas see või too? – ja paari võimalikku sürpriisi samuti.

Paide alg11 osas polnud ainsatki kahtlust, sest mängijaid, kel sel hooajal arvestatav hulk Premium liiga mänguminuteid kogutud, peatreener Vjatšeslav Zahovaiko käsutuses ainult 11 oligi. Oli ilmselge, et nemad ka põhikoosseisu moodustavad. Kalju puhul oli antud kriteeriumitele vastavate mängijate arv 13 ehk veidi kõrgem, aga kaugeltki mitte piisav. Tõsi, Kalju rivistusest leidis ka väikese üllatuse, sest Vladislav Veremejevit eelistati Mikk Reintamile.

Paide ja Kalju on mõlemad hädas vigastustega. Järvakatel on traumadega väljas kolm põhimeest (Siim Luts, Bruno Caprioli ja Muhammed Sanneh) ning Karl Mööl puudus isiklikel põhjustel. Kalju vigastustelaine on veelgi ulatuslikum (Sander Puri, Pedro Victor, Vladimir Avilov, Andreas Raudsepp, Odilavio, Peeter Klein), aga see on asjade seis, mille vastu ei saa.

Samuti ei saa muuta tõika, et kuu aja pärast ootavad nii Paidet kui ka Kaljut eurosarjakohtumised. Erinevalt tavapärasest ei mängita neid tänavu kodus-võõrsil põhimõttel, vaid kõik duellid otsustatakse ühe mängu põhjal, mis tähendab väiksemat füüsilist koormust. Aga mitmekesist ja täisväärtuslikku vahetuspinki eeldab rahvusvaheline tase ikkagi.

Praegu pole seda ette näidata ei Paidel ega Kaljul. Nii mõnigi mängija saab vahepealse aja jooksul praegu teda vaevavast traumast terveks, aga samas pole välistatud uued vigastused. Paide loodab paari nädala jooksul Eestis näha Hadji Dramet ja veel ühte võõrleegionäri, Kalju saab peagi enda koosseisu registreerida Zürichi Grasshoppersi duubelmeeskonnast naasnud ründaja Alex Matthias Tamme. Aga kas sellest piisab või tuleks üleminekuakna avanedes lükkeid teha?

6. Mängu parim – Amir Natho

Kalju ründav poolkaitsja pole jalgpallur, kes suudaks kohtumist kontrollida. Selle jaoks napib tal füüsilist jõudu ja liikuvust. Aga tema trumbiks on tehnika ja platsinägemine. Natho vasak jalg on lisaks väga kvaliteetsetele standardolukordadele (3:1 väravale nurgalöögist antud resultatiivne sööt) võimeline teele läkitama ka perfektselt mõõdetud sööte kaitseliini taha (1:1 väravale eelnenud sööt Kulinitšile) ja ka täpseid lööke (2:1 värav). Natho kvaliteet oli pea ainus põhjus, miks Kalju suutis kaotusseisu võiduks pöörata.

Protokoll:

17. juulil kell 19.30 Paide linnastaadionil

Paide Linnameeskond - Nõmme Kalju FC  1:3 (1:1)
19. Edrisa Lubega - 38. Mikel Gurrutxaga, 55. Amir Natho, 58. Vladislav Homutov

Väravasöödud: 19. x - 38. x, 55. Andri Markovitš, 58. Amir Natho
Hoiatused
: 33., 72. Mikel Gurrutxaga, 44. Kevin Kauber - 23. Kaarel Usta, 36. Amir Natho
Eemaldamine: 72. Mikel Gurrutxaga
Mänguolud: +23, päikesepaisteline ilm; muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 458
Peakohtunik: Juri Frischer
Abikohtunikud: Veiko Mõtsnik, Dmitri Vinogradov
Neljas kohtunik: Karl Koppel

Paide: Mait Toom, Edgar Tur, Mikel Gurrutxaga, Martin Kase, Joseph Saliste, Sander Sinilaid, Sergei Mošnikov, Andre Frolov, Kevin Kauber (78. Kristjan Pelt), Kristofer Piht, Edrisa Lubega (84. Ander Ott Valge).
Varus: Marten Ritson, Kristjan Pelt, Joel Kokla, Ander Ott Valge, Siim Aer, Kevor Palumets.

Kalju: Marko Meerits, Aleksandr Kulinitš, Ivan Lobai, Deniss Tjapkin, Vladislav Veremejev, Andri Markovitš, Amir Natho (85. Kirill Antonov), Igor Subbotin, Kaarel Usta (28. Aleksandr Volkov), Kaspar Paur, Vladislav Homutov.
Varus: Sven Krister Marnot, Mikk Reintam, Kirill Antonov, Jevgeni Demidov, Aleksandr Volkov, Kristjan Rattasepp, Arthur Jeršov.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
12
10
1
1
32:9
31
2.
13
9
1
3
26:7
28
3.
12
7
3
2
29:15
24
4.
13
7
0
6
25:18
21
5.
12
6
0
6
17:21
18
6.
12
4
2
6
12:19
14
7.
13
4
2
7
13:23
14
8.
13
2
4
7
7:18
10
9.
12
2
3
7
13:20
9
10.
12
2
2
8
6:30
8
SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: BRIT MARIA TAEL
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Myrgel   •  
(82.131.29.***)
Vabandust Ott, et pidid 100 kilomeetrit sõitma, et Kalju võitu näha. Tõesti proovime järgmine kord kehvemad olla, et saaksid veidigi positiivsema tüki teha.
Hunt   •  
(93.106.4.***)
Miks Kalju fännid tunnevad, et neid pidevalt kiusatakse?
Astro Tasku   •  
(194.150.65.***)
Keegi ei kiusa lihtsalt kõik kes on väljaspool tallinnat tahavad, et tiitli võidaks tiim mis ei asu tallinnas.
Astro Tasku   •  
(194.150.65.***)
Keegi ei kiusa lihtsalt kõik kes on väljaspool tallinnat tahavad, et tiitli võidaks tiim mis ei asu tallinnas.
tpx   •  
(90.190.***)
Paide on küll rohkem kui kure "tiim, mis ei asu tallinnas" aga fakt on see, et kogu treeningprotsess jms. toimub ikka tallinnas. Päris vürtsikas oleks, kui näiteks päris "mujalt" meeskond nagu Viljandi või Narva või Tammeka tiitli koju tooks. See aga paraku praegust olukorda arvesse võttes on ulme. Piinlik kogu asja juures on, et Tammeka aastast-aastasste suuruselt 2 linna esindusena pidevalt laperdab nagu haavaleht ja paraku ei paista ka tunneli lõpust seda valgust.
Astro Tasku   •  
(194.150.65.***)
Narvat ei taha too puhta vinnelaste tiim.
Suvaline Jope   •  
(87.119.179.***)
Seni kuni PLM sõidab bussiga Tallinnast Paidesse "kodu"mängule ei ole see mingi Paide tiim.

See, et PLM esikolmikule konkurentsi pakub, on aga väga hea.

Sisene
PREMIUM LIIGA
Luup peale |  Blitzkrieg 'i kaevikusõjaga asendanud Kaljul vedas, et Tuleviku käest viik kätte saadi
VÄLISMAAL TOIMUS
KODUMAAL TOIMUS
EESTLASED VÕÕRSIL
FLORA VALMISTUB
Henn otsustava eurolahingu eel: meil on selliseks mänguks kogemus olemas
EESTI KOONDIS
Mis saab Armeenia koondisest? Kapteni üleminek Euroopasse jäi katki, sest
EESTI KLUBID EUROSARJAS
NIMEKIRJAD
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Eurovastane Dinamo on Florale eeskujuks, aga Eesti liigajalgpallile hoiatuseks
SILM JA KÕRV PEALE!
Mikker külge! 90 minutit luubi all olnud Koppel: kui mäng hakkab, siis ma olen väga-väga siniste prillidega
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
20
18
1
1
54:14
55
2.
Paide Linnameeskond
21
15
0
6
54:24
45
3.
Nõmme Kalju FC
22
13
4
5
41:13
43
4.
Tallinna FCI Levadia
21
12
5
4
53:28
41
5.
Viljandi JK Tulevik
22
9
2
11
26:37
29
6.
Tartu JK Tammeka
22
6
6
10
23:35
24
7.
JK Narva Trans
22
5
5
12
21:33
20
8.
Tallinna JK Legion
22
5
5
12
17:37
20
9.
FC Kuressaare
22
4
7
11
21:43
19
10.
JK Tallinna Kalev
22
2
3
17
11:57
9
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
55
Paide Linnameeskond
45
Nõmme Kalju FC
43
Tallinna FCI Levadia
41
Viljandi JK Tulevik
29
Tartu JK Tammeka
24
JK Narva Trans
20
Tallinna JK Legion
20
FC Kuressaare
19
JK Tallinna Kalev
9
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK