Luup peale | Norra tõi Pärnusse külma duši, nii sõna otseses kui ka kaudses mõttes (0)

Norra U21 koondis lahkus Pärnu Rannastaadionilt 5:0 võiduga, olles esmalt lükanud kohtumise avavile kolmveerand tundi hilisemaks ja seejärel kostitanud sinisärklasi kolme väravaga juba 12. mänguminutiks.

Eestlased alustasid uljalt, aga see karistati kiiresti ära, kui langev kaitseliin ja väravavaht Kristen Lapa ei suutnud omavahel palli ära jagada ning Emil Konradsen Ceide pääses nende vahelt läbi, lõpetades olukorra löögiga tühja võrku.

Loetud minutid hiljem lõi sama mees juba teise, lõpetades täpse löögiga vasturünnaku, mis algas Eesti keskpoolkaitsjate pallikaotusega omal poolel. Ning peagi tuli ka kolmas, kui  Noah Jean Holm edestas õhuvõitluses Kristjan Pelti ja suunas palli seitsmelt meetrilt peaga lati alla. Nii saigi mäng sisuliselt juba tosina minutiga otsustatud.

Kolmas tabamus tõmbas lõpuks ka eestlastel masti maha ja senise ründeinnu asemel tuli nüüd suurte jõududega kaitses tegutseda. Norrakad olid ikka pidevalt ohtlikud, kuid mitte enam nii ohtlikud kui kiiretel üleminekutel, mille jaoks neile avaminutitel lubamatult palju ruumi jäi.

Teist poolaega alustas Eesti koondis uue energiaga ning Alex Matthias Tamm oli väga lähedal ka ühe värava tagasi löömisele. Kristo Hussari tsenderdus paremalt äärelt leidis värava eest Nõmme Kalju ründaja, kuid tema pealöök lendas maapõrkest kaudu väravast nii mööda kui ka üle.

Nagu avapoolajalgi, nii nõelasid norrakad ka nüüd kiiresti ja valusalt vastu. 52. minutil murdsid nad paremalt läbi, Ceile andis passi penaltipunkti lähistele ja Hakon Evjen sahistas sealt ühe puutega.

Eestlased omasid nurgalöökidest paari võimalust auväravaks, kuid samal ajal olid norrakad pidevalt ohtlikud ja Lapa kogus kohtumise lõpuks seitse tõrjet, millest mitmed olid kõrgest klassist. Eesti rünnakuile lisas teravust ka 20 minutit enne lõppu tehtud kolmikvahetus, kuid kuldse võimaluseni enam ei jõutud.

Kohtumisele panid punkti hoopis külalised, kui Martin Njöten Palumbo saatis teisel üleminutil terava kauglöögi täpselt tagumise posti kõrvale ja vormistas lõpptulemuseks 0:5. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. 47 minutit ootust märja muru nimel

Kohtumist kaema tulnud pealtvaatajate, aga ka kommentaatorite suureks üllatuseks ei ilmunud meeskonnad ettenähtud avavile ajaks väljakule, vaid selle asemel sai näha platsi kõrval jalgpalliliidu esindajate ja võõraste härrade elavaid arutelusid. Peagi selgus, et Norra peatreener keeldus mänguga alustamast, kuna väljak ei olevat olnud täielikult kastetud. Nad nõudsid Pärnu Rannastaadioni täiendavat kastmist, milleks kulus aga tükk aega ja nii said meeskonnad lõpuks mänguga alustada alles 47 minutit pärast ettenähtud aega. Publik ja Soccernet.ee otseülekande vaatajad said poole tunni jooksul kaasa elada vihmutite tegevusele ja veerandtunni jagu teisele mängueelsele soojendusele.

Kohapealt kinnitati Soccernet.ee-le, et väljakut kasteti samamoodi nagu alati ning alles reedel mängiti Soome vastu samasugusel väljakul, aga Norra näol on tegu esimese võistkonnaga, kel sellega häda tekkis. Norra peatreener Leif Gunnar Smerud olevat keeldunud edasi mängimast, kuni ka väljaku ääred ei ole kastetud, ning UEFA delegaat allus sellele survele.

Olgu kuidas oli, norrakad lustisid palliga sedavõrd meisterlikult, et külluslikult kastetud väljak aitas neil kindlasti oma trumpe veel paremini välja tuua.

Fototõestus: väljakut kasteti! Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Sapp loovutas esikindad uuele tulijale

Reedeses mängus Soome vastu piinliku omaväravaga hakkama saanud Mattias Sapp kaotas koha postide vahel, kus teda asendas Kristen Lapa. Seejuures on FC Kuressaare väravavaht Lapa sel hooajal kaitseväe kõrvalt vaid episoodiliselt jalgpalli mängida saanud ning U21-koondisse kutsuti ta lausa viimasel hetkel.

Enne Lapat valikus olnud Aleksandr Kraizmer (Levadia) ja Carl Kaiser Kiidjärv (Nõmme United) jäid aga tänagi pingile, sest eelistus langes peatreener Roman Kožuhhovski usaldusalusele, kes on kaitseväest välja pääsemise puhkudel Kuressaare väravas tõesti säravaid esitusi näidanud. Paraku jääb tänane avavärav paljuski just Lapa hingele, sest ta eksis väljatulekul, mis lubas ründajal palli lõpuks tühja võrku lükata. Samas päästis ta hiljem oma meeskonda mitmete väärt tõrjetega.

Samal ajal langes algkoosseisust välja teine Kuressaare mängija, ründaja Mattias Männilaan, kelle asemel alustas Narva Transi mees Gleb Pevtsov. Huvitaval kombel alustas aga taaskord pingilt Rootsi esiliigas mängiv hiiglasekasvu Kristoffer Grauberg Lepik, kelle sekkumine lisas nii eelmises kui ka tänases mängus Eesti rünnakule märgatava lisakäigu.

3. Ulja kutsika rind on haavleid täis

Ei tea, kas mängueelne jant ajas eestlased sportlikku viha täis, aga kohtumist alustati väga ulja ründemänguga, teenides mitmeid nurgalööke ja jõudes Alex Matthias Tamme esituses ka ühe lubava pealelöögini. Selle taustal jäi aga kaitsemäng unarusse, iga norrakate kiire ületulek oli ohtlik ja suur osa neist lõppesid Eesti väravavõrgus, kuniks tablool säras 0:3 ja mäng oli sisuliselt tehtud juba tosina minutiga.

Alles seejärel võttis heitlus ootuspärased mõõtmed, kui norrakad hakkasid palli valdama ja eestlased suruti kaitsesse. Arvestades seda, kui meisterlikult norrakad mängu valitsesid ja justkui mängeldes kahevõitlusi võitsid, siis näib Eesti avaminutite lähenemine eriti mõistetamatuna. Kui vastane on sedavõrd kõrge klassiga, siis peaks peatähelepanu olema seatud ikkagi tagala kindlustamisele. Rahvasuu ütleb küll, et julge hundi rind on rasvane, aga halva stsenaariumi korral öeldakse, et see on hoopis haavleid täis, ning kui hunt näeb oma vastase kõrval välja lausa kutsikana, siis seda enam ei ole mõistlik ise püssi ette joosta.

Kõrge kaitseliini ohumärgid olid tegelikult üleval juba mängus Soomega, sest kohe kui Eesti väravaid tagasi lööma läks, siis vajus tasakaal väga paigast ära. Aga erinevalt soomlastest ei halastanud norrakad realiseerimisega. Igal juhul jagub koondise treeneritel ohtralt mõtteainet, sest kolm kohtumist on kaotatud koondskooriga 0:10 ning midagi lihtsamat ei ole niipea oodata.

Sel aastal ootavad ees veel Austria kodus ning Norra, Horvaatia ja Soome võõrsil, nii et poleks sugugi ime, kui aasta lõppekski ilma silma pähe saamata. Alagrupi jõukohaseima vastase Aserbaidžaaniga mängitakse alles uuel aastal.

4. Norrakate klass: PSV, Leeds, Sampdoria ...

Norra mängijate individuaalne üleolek Eesti eakaaslastest ei ole muidugi üllatus, vaadates kasvõi mängijate koduklubisid.

Kui Georgi Tunjov oli ka seekord ainus välismaal leiba teeniv mängija Eesti algkoosseisus, siis Norral oli vastu panna lisaks koduliiga noormeestele kolm pallurit Hollandi (PSV, AZ, Groningen) ning üks Inglismaa (Leeds), Itaalia (Sampdoria) ja Belgia (Cercle Brugge) kõrgliigaklubidest. Kolm alustanud Eesti tulevikulootust pürgivad samal ajal alles Premium liigas pildile, mängides enamasti duubelvõistkondade eest Esiliigat.

Tasemevahest annavad märku ka kihlveokontorite pakutud koefitsiendid, kui näiteks Coolbet pakkus Eesti võidu peale panustades raha tagasi lausa 16-kordselt. Võrdluseks eelmisel nädalal Soome vastu oli Eesti võidu koefitsiendiks vaid 6,75. Kumbki neist ei küündinud aga sellise favoriidiseisuseni nagu oli juunikuus meid võõrustanud Austrial, kelle vastu oli Eesti koefitsiendiks koguni 35.

5. Eesti parim - Alex Matthias Tamm

Nõmme Kalju ründaja oli pea alati ründetegevuse keskmes, kui Eesti koondis vastastele ohtu avaldada suutis. Ta sooritas avapoolajal mõlemad Eesti raamidesse lennanud pealelöögid, millest esimene pani Leedsi väravavahi parajalt higistama. Teise poolaja alguses jõudis ta Eesti parima võimaluseni, mis jäi paraku küll löömata. Mõned minutid hiljem oli ta jälle terav, teenides otsajoone juurest karistuslöögi.