Luup peale | PSG mängis edu maha ning keeras Guardiola deemonite õhtu põhjalikult tuksi (1)

Manchester City võiduvärava lõi Riyad Mahrez. Foto: Scanpix / Reuters / Benoit Tessier

Meistrite liiga poolfinaali avamängus läks Pariis Saint-Germain tänu Marquinhose 15. minuti väravale Manchester City vastu juhtima, aga kaotas kohtumise lõpuks 1:2, sest teisel poolajal tegid skoori Kevin de Bruyne (64.) ja Riyad Mahrez (71.).

PSG alustas mängu hästi ning asus kiiresti juhtima, sest 15. minutil ei saanud Manchester City hakkama nurgalöögi kaitsmisega. Ilkay Gündogan jättis tema valvata olnud Marquinhose katmise pooleli ning brasiillane lõi Angel di Maria tsenderdusest peaga 1:0.

28. minutil oli PSG lähedal 2:0 väravale ja jälle nurgalöögist. Sedapuhku toimetas väga kvaliteetse palli Manchester City värava ette Neymar ja lööjaks oli Leandro Paredes, aga pall lendas veidi mööda ja üle.

Manchester City parimad võimalused esimesel poolajal tekkisid läbi PSG söödupraagi enda värava lähistel. Kõige soodsam neist 42. minutil, kui Gündogan röövis palli Paredeselt ja mängis selle ette Phil Fodenile, aga Keylor Navas sai pallile käed ette.

Samas oli Man City esitus terve esimese poolaja piisavalt liigestest lahti, et iga kord, kui PSG enda poole pealt hooga rünnakule sööstis, paistis olukord ohtlik. Vaheaja järel suutis Man City mängu veidi rahustada ning hakkas neile omase metoodilise rahulikkusega otsima võimalusi viigivärava löömiseks.

Täiesti veatult see külalistel ei õnnestunud, sest 56. minutil tekkis PSG-l väga hea variant 2:0 väravaks, kui Kylian Mbappe murdis paremalt karistusalasse ja mängis värava eest läbi ahvatleva ja madala palli, milleni ulatumisest Marco Verrattil ülivähe puudu jäi. Kasutamata jäänud väga soodsat šanssi pidi PSG karmilt kahetsema.

64. minutil oli Manchester Cityl kasutada nurgalöök, mis mängiti lühikeselt lahti ja söödeti platsi teise serva, kust Kevin de Bruyne saatis tagumisse posti sissepoole vinditava tsenderduse. Trajektoor oli väga hea, aga ükski ründaja ega kaitsja pallini ei ulatunud. Aga PSG väravavaht Navas selle variandiga ei arvestanud ja nii lipsas De Bruyne sööduna mõeldud pall kedagi puutumata tagapostist võrku.

Juhtväravat ei tulnud oodata kaua, sest 71. minutil teenis Man City väravast 25 meetri kaugusel karistuslöögi. Riyad Mahrez proovis ümber müüri vinditada, aga kaar polnud piisav, vaid pall lendas müüri suunas, mille äärmised mehed Paredes ja Presnel Kimpembe hüppasid aga üles nii, et Mahrezi karistuslöök lendas täpselt nende vahelt läbi. Müür ei pidanud, pall oli võrgus ja PSG kaotusseisus.

Olukord läks võõrustajate jaoks veel halvemaks 77. minutil, kui Idrissa Gueye teenis Gündoganile tehtud vea eest otse punase kaardi. Mõnevõrra ootamatult ei järgnenud sellele sündmusele mängu rahunemist, et järgmisel nädalal siis uuesti täiskoosseisuga hagu anda. Väravaid siiski rohkem ei löödud. Soccernet.ee tähelepanekud:

Pariis Saint-Germain rõõmustab 1:0 värava üle kohtumise 15. minutil. Foto: Scanpix / AFP / Christophe Saidi

1. Teist õhtut järjest sama lugu

Meistrite liiga esimese poolfinaali avamängus oli esimesel pooltunnil võrratult hea Londoni Chelsea, aga suutis selle ajaga lüüa Madridi Realile ainult ühe värava, millele võõrustajad kiirelt ka vastasid. Kohtumise järel kahetses Chelsea peatreener Thomas Tuchel siiralt, et nad ei suutnud seda esimest pooltundi resultatiivsemalt enda hüvanguks pöörata, sest šanss oli harukordselt hea.

Poolfinaalis on võistkondade tase niivõrd kõrge, et 90 minutit järjest ebaõnnestunud etteastet ühelt võistkonnalt reeglina ei näe. Mängijad ja treenerid on niivõrd meisterlikud, et suudavad kohtumise käigus teha vigade paranduse, suured tulekahjud summutada ja sageli varemetele kibekiiresti uue kauni majagi ehitada.

Järelikult saab määravaks, kuivõrd resultatiivselt ja halastamatult suudab võistkond enda kasuks pöörata selle perioodi mängust, mil neil asjad sujuvad ja vastasel üldse mitte. Mängu esimene pooltund kuulus täiega PSG-le, aga nad lõid seal ainult ühe värava. Manchester City kosumine polnud ootamatu ning PSG lihtsad eksimused kaitses karistati ära.

2. Pep Guardiola deemonite kehv õhtu

Selles, et Pep Guardiola on kaasaja kõige mõjukam jalgpallitreener, ei kahtle mitte keegi. Just tema on olnud viimase 15 aasta jooksul maailma tippjalgpalli suurim innovaator, kelle pärandist on juba praegu kirjutatud mitmeid raamatuid, aga aastakümnete pärast, kui tema töö täieliku mõju hindamine võimalikuks muutub, kirjutatakse neid veel.

PSG peatreener Mauricio Pochettino ja Manchester City juhendaja Pep Guardiola. Foto: Scanpix / AFP / Anne-Christine PoujoulatMitte keegi ei kahtle ka selles, et meistrivõistluste võitmiseks vajalike meeskondade ehitamisel ja häälestamisel on Guardiola väga hea. Tipptreenerite seas ilmselt maailma parim, sest tema tabavusprotsent on väga kõrge.

FC Barcelona peatreenerina võitis ta neljast võimalikust meistritiitlist kolm, Müncheni Bayernis kolmest kolm ja Manchester Citys on ta saldo paari nädala pärast viiest kolm. Seega 12-st tippklubides töötatud hooajast üheksal on tema meeskond tulnud meistriks. See on väga kõva sõna.

Aga Meistrite liiga on Guardiola deemon. Barcelonaga tuli ta 2009 ja 2011 Euroopa meistriks, ent Bayernis ei suutnud ta meeskonda isegi finaali viia. Kui ta Baierimaalt lahkus, said kõik aru, et triumf, mille lootuses ta sinna tuli ja palgati, jäi saavutamata. Samamoodi pole tal seni Meistrite liigaga näkanud ka Mancester Citys.

2017 kaotati 1/8-finaalis AS Monacole, kuigi avamäng kodus lõppes 5:3 võiduga. 2018 saadi veerandfinaalis sugeda Liverpoolilt (1:2 ja 0:3) ja 2019 võõrsilväravate reegliga Tottenhamilt (0:1 ja 4:3). Mullu kohtuti finaalturniiril veerandfinaalis Lyoni Olympique'iga. City oli väga suur soosik, aga Guardiola muutus koosseisuvalikuga arusaamatult ettevaatlikuks ning tulemuseks oli üllatuslik 1:3 kaotus.

Kui Marquinhos PSG juhtima viis ning võõrustajad teistki väravat lüüa ähvardasid, hõõrusid Guardiola deemonid koopas käsi kokku, sest õhtu tõotas kujuneda nende järjekordseks magusaks tantsupeoks, aga tund aega hiljem pidid deemonid pettunult kodinad kokku pakkima. Manchester City on edasipääsu silmas pidades selge soosik.

3. Marquinhose ründajalik saavutus

Meistrite liiga ajaloos on nüüd kolm mängijat, kes suutnud järjestikustel hooaegadel lüüa värava nii pool- kui ka veerandfinaalides. Nendeks on Cristiano Ronaldo (kevaded 2012, 2013 ja 2014), Antoine Griezmann (2016 ja 2017) ning ... Marquinhos.

PSG keskkaitsja sai veerand- ja poolfinaalis värava kirja eelmisel hooajal ja pärast tänast 1:0 tabamust saab brasiillane sama öelda ka käimasoleva hooaja kohta. Muuseas, Marquinhose saavutus on Ronaldo ja Griezmanni omast vägevam põhjusel, et eelmise hooaja veerand- ja poofinaali ei mängitud kodus-võõrsil põhimõttel, vaid edasipääseja selgus ühe kohtumise põhjal.

4. Komplimendid Neymarile

"Kas maailmas on jalgpallurit, kelle vaatamine oleks suurem nauding kui Neymar? Minu jaoks mitte ..." teatas avapoolaja keskel Twitteris Leicester City ründav poolkaitsja James Maddison. Aston Villa kolleeg Jack Grealish vastas Maddisonile: "Hirmuäratav, kui hea ta on!"

Tsunftides kehtib reegel, et kolleegide tunnustusest suuremat olemas ei ole. Näiteks Inglismaal antakse iga hooaja põhjal välja kaks parima mängija auhinda. Üks selgub ajakirjanike ja teine kõrgemate liigade jalgpallurite hääletusel. Muidugi on mängijate jaoks armsam kolleegide arvamuse põhjal välja antav auhind.

Maddisoni ja Grealishi avalikud komplimendid tõestavad Neymari kõrget kvaliteeti. Inglased teavad hästi, et Neymari kiitmine kutsub automaatselt esile korraliku portsu anonüümset sõimu, sest brasiillase kirev persoon ja provotseeriv mängustiil tekitab vastakaid tundeid. Tänagi näitas Neymar end mõlemast küljest. Esimesel poolajal võrratust ja teisel, kui PSG oli jäänud kaotusseisu, ka tumedamast, kui tegi 74. minutil Ruben Diasile nahaalse vea, mille eest sai ka kollase kaardi.

Neymar on praeguseks 29-aastane ja vaevalt õnnestub tal enam aastatega kujunenud mainet ülearu muuta. Aga oma kriitikute suu lukku panemiseks on üks väga kindel viis – võita ülimad tiitlid ehk Meistrite liiga PSG-ga ja MM Brasiiliaga. Neist esimene on võimalik ainult siis, kui Neymar teeb teisipäeval Manchesteris partii, mis paneb Grealishi, Maddisoni ja teised kolleegid veelgi ülistavamalt säutsuma.

5. Mängu parim – Felix Brych

Kogenud Saksamaa kohtunik tegi keerulises mängus hiilgava partii. Ükski platsil olnud mängija ei saa öelda, et oleks eksinud nii vähe kui Brych. Esmalt tuleb rõhutada, et VAR ei sekkunud mängu jooksul mitte kordagi, sest selle järele polnud vajadust, kuna kõik väljakult tehtud otsused olid täpsed.

77. minutil eemaldas Felix Brych väljakult Idrissa Gueye. Foto: Scanpix / AFP / Anne-Christine PoujoulatBrychil oli läbi kohtumise mängijate täielik aktsept. Kui ta Gueye eemaldas, ei protesteerinud otsuse vastu ei senegallane ega tema võistkonnakaaslased. Kui kümme minutit hiljem tegi jõulisema vea de Bruyne ja PSG mängijad belglasele eemaldamist nõudsid, ent Brych täiesti põhjendatult kollase kaardiga piirdus, rahunes PSG leer samuti pärast Brychi lühikeste selgituste kuulamist kiiresti.

Emotsiooni polnud mängus üldse vähe, aga kuna Brychi otsuste kvaliteet oli kõrge, kaardipoliitika hõlpsasti arusaadav ning kommunikatsioon mängijatega piisav, aga mitte liigne, püsis tuline ja hoogne kohtumine viisakas võtmes.

Gueye sai punase kaardi asja eest, aga tegu polnud tahtliku jõhkrutsemise, vaid ettevaatamatusest tingitud tõsise veaga. Ebasportlikuks ei läinud mäng vaatamata ülikõrgetele panustele ja keerulistele tingimustele (tugev vihm tegi platsi päris libedaks) kordagi. See oli suuresti Brychi teene.

PSG - Manchester City 1:2 (1:0)