Luup peale | Trans mängis tulega ja pääses suurest õnnetusest puhtalt tänu õnnele (galerii!) (0)

Narva Trans mängib Premium liigas ka järgmisel aastal, mis tähistab 31. järjestikust hooaega Eesti kõrgliigas, kuid see selgus alles viimases voorus ning isegi seal ei suutnud narvalased enda tööd ära teha, kaotades kodus 1:3 TJK Legionile. Üleminekumängudest pääseti puhtalt tänu sellele, et FC Kuressaare ei suutnud samal ajal Tallinna Kalevi vastu võiduväravat ära lüüa.

Trans omas enamuse mänguajast selget ülekaalu nii pallivaldamise poolest kui ka territoriaalselt, aga ühtegi päris kuldset võimalust nad avapoolajal luua ei suutnud. Legionil omakorda oli vaid üksikuid lubavaid rünnakuid, kuid kaks tükki neist lõppesid resultatiivselt.

7. minutil pääses Nikita Andrejev Dmitri Kovtunovitši ülipika ettesöödu järel Aleksei Matrossoviga silmitsi ning Narva väravavaht tabas rusikaga palli sihtides hoopis ründajat. Andrejev realiseeris penalti ise - 0:1! Esimesel lisaminutil järgnes Andrei Sidorenkovi nurgalöögile väravaesine segadus, mille lõpetuseks suutis Ofosu Appiah küll joonelt päästa Andrejevi löögi, aga ei suutnud sama teha Dmitri Kovtunovitši jätkuüritusega - 0:2!

Teine poolaeg jätkus esialgu Transi ümmarguse domineerimisega, aga sellest hoolimata jõudsid nad 54. minutil sihile, kui Kovtunovitš läks Aleksandr Ivanjušini tsenderdust vahelt lõikama, aga suunas palli läbi Pavel Londaku kinda ja postipuute oma väravasse - 1:2!

Trans kogus väravast indu ja vallandas viimasel pooltunnil päris marulise surve, mis tõi kaasa mitmeid viigivõimalusi, aga jättis aja edenedes ka üha suuremaid auke kaitseliini. See sai ära kasutatud teisel üleminutil, kui Andrejev realiseeris noorukese Aleksandr Nikolajev söödust neli-kahe-vastu rünnaku - 1:3! Seejuures oli Andrejev vahetult enne seda raisanud sama hea võimaluse kaks-ühe-vastu rünnakul.  Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Penaltimagnet Trans

Statistika on karm: Transi kahjuks on sel hooajal Premium liigas vilistatud 12 penaltit, Transi kasuks aga üksainus. Täna ei tohiks suurt midagi olla vaielda Legioni penalti osas, kuid narvalased tundsid korduvalt, et ka nemad pidanuks teenima 11-meetri karistuslööke.

Kõige suuremat vastukaja teenisid kaks käega-mängu olukorda. 42. minutil maandus Martin Käose tsenderdus värava ees Aleksandr Dmitrijevi käe pihta ning 63. minutil tabas Artjom Škinjov lähedalt Kovtunovitši kätt.

Transi mängijad nõudsid penaltit veel kahes olukorras. 16. minutil viskus Arseni Kovaltšuk kastis pikali, kui Aleksandr Volodin teda seljatagant puutus, ning 86 mänguminuti täitudes küsis Aleksandr Zakarljuka Nikolai Mašitševile õlastrebimise eest penaltiviga.

Ükski loetletud olukordadest ei olnud ilmselge penaltiviga, sest käega-mänguga on alati seotud parasjagu tõlgendamisruumi ning samuti on vigade puhul keeruline hinnata, kas puude oli piisavalt tugev. Küll aga võib seda tõesti lugeda Transi perspektiivist õnnetuks, et mitte ühtegi neist olukordadest penaltivääriliseks ei hinnatud.

2. Narva puuduv tervik

Penaltid penaltiteks - isegi kui osad otsused on läinud Transi vastu, ei ole see takistanud neil väljakul ise asju ära otsustada. Läbi hooaja on narvalaste mäng kõikunud seinast seina. Kohati näidatakse Eesti tippklubide väärilist mängu, siis jälle jäädakse häbisse ka nõrgimate vastu. Paberi peal on tegemist kõva tiimiga, aga muru peal ei suudeta seda potentsiaali realiseerida, olgugi et individuaalse meisterlikkuse taha midagi ei jää.

Narvalaste kõikumine annab tunnistust sellest, et Premium liiga tase on oluliselt ühtlustunud ning puhtalt mängijate klassist siin tegude tegemiseks enam ei piisa. Vahetult hooaja eel komplekteeritud meeskonnad on probleemses seisus ning seda enam, kui hooaja kestel vahetub treener ja mitu võtmemängijat lahkuvad enne hooaja lõppu.

Näis, kui suur osa tuumikust õnnestub klubil järgmiseks hooajaks säilitada või millal üldse uut tervikut vormima hakatakse, sest pärast Cenk Özcani vallandamist ei ole siiamaani palgatud püsivat juhendajat, kes pikemat perspektiivi silmas pidades meeskonda oma käe järgi kujundaks.

3. Legion esinelikusse?

Kirjeldatud sulandumisprobleem puudutas selgelt ka Legionit, kes seadis hooaja eel ülimalt ambitsioonikaid sihte, aga jäi oma sisuliselt uue meeskonnaga esinelikust kaugele nagu päike kuust. Erinevalt Transist võib aga nende hooaega kokkuvõtvalt kirjeldada kui tulevikku vaatavat ja terviklikku meeskonna ehitamist.

Legion jäi küll hooaja lõppfaasiks alumisse nelikusse, kuid nende olukord on hoopis teisest klassist kui ülejäänud kolmel võistkonnal. Kui ülejäänud tiimid mängisid hilissügisel sama algkoosseisuga ja pingil nappis sügavust, siis Legioni lootsil Deniss Belovil oli luksus koosseisuga roteerida ning alati ka pingilt jõudu juurde tuua.

Alates septembrist kogus Legion 11 liigamänguga 5 võitu, 3 viiki ja 3 kaotust, mis pole küll veel päris esineliku vääriline seeria, kuid tugeva tabelikeskmiku oma küll. Korralik tuumik, meeskonnasisene konkurents ja kiirelt arenevad noormängijad pakuvad neile platvormi, millele uueks hooajaks jälle ambitsioonikaid eesmärke rajada.

4. Mängu parim - Deniss Kovtunovitš

Legioni keskkaitsepaar toimis täna väga hästi, sest hoolimata Transi tugevast survest ei lubatud neile kuigi palju häid väravavõimalusi. Eriti hästi väljendus nende panus Transi tipuründaja Chinedu Geoffrey neutraliseerimises, sest nigeerlase vastu võideti karistusalas peaaegu kõik kahevõitlused. Kovtunovitš oli kummalisel kombel osaline ka koguni kolme värava juures, kui ühe lõi ta vastastele ja ühe ka endale, mängu esimese tabamuse toonud penalti sündis aga tema läbisöödu järel.

28. novembril kell 13 Narvas Kalev-Fama staadionil

JK Narva Trans - Tallinna JK Legion 1:3 (0:2)
54. ov. Dmitri Kovtunovitš - 8. pen., 90+2. Nikita Andrejev, 45+1. Dmitri Kovtunovitš

Väravasöödud: 54. Aleksandr Ivanjušin - 8. x, 45+1. Nikita Andrejev, 90+2. Aleksandr Nikolajev