Luup peale | Vinge finaal: Tulevik lõi kolm tagasi, aga Marin ei suutnud i-le täppi peale panna (galerii!) (0)

Tartu Tammeka ja Viljandi Tuleviku vaheline hooaja viimane mäng otsustas viienda-kuuenda koha saatuse. Omamoodi finaalmäng kujunes pealtvaatajatele tõeliseks maiuspalaks, kui Tulevik tuli kolm korda kaotusseisust välja ja omas ka kuldset võimalust võiduväravaks, aga 3:3 viigi järel kaitsesid viiendat tabelikohta ikkagi tartlased.

• Vaata Liisi Troska galeriid siit või artikli alt!

Mäng kujunes erakordselt lahtiseks ja võimalusterohkeks algusest peale. Avapoolajal olid kodumeeskonnal siiski selgelt paremad võimalused, nii et nende 2:1 poolajaedu oli teenitud. Kõik algas Tammeka jaoks kohe avaminutil õnnelikult, kui Tauno Tekko lõi nende esimesel rünnakul pika palli ette, Sten Reinkort aitas sel Patrick Genro Veelmani jõuda ning too murdis kasti ja saatis löögi Gustav-Hendrik Seederi tugeva rikošeti kaudu esimese posti kõrvale 1:0!

Viljandlased leidsid kiirelt vastuse, kui Nikita Komissarovi läbisööt vabastas 13. minutil kaitseliini seljataha Kaimar Saagi, kelle löögi suutis Carl Kaiser Kiidjärv küll hästi tõrjuda, kuid Sander Kapperi jätkuürituse vastu oli ka tema võimetu - 1:1! Tammeka eduseis taastus 24. minutil, kui Veelma tsenderduse järel otsustas Mihkel Järviste tagapostis healt positsioonilt söödu kasuks ning pall põrkas värava ees ette Andre Pajule, kes selle ühe puutega võrku suunas - 2:1!

Tulevik ei olnud aga alla andnud ning lülitas viimasel pooltunnil uue käigu sisse. 61. minutil tabas Kaimar Saag terava nurga alt posti. Kolm minutit hiljem sündis viigivärav, kui Herol Riiberg saatis vastase poolel võidetud palli ette Pavel Marinile ning too lahendas suurepärase löögiga - 2:2!

Tammeka rebis veelkord ette 71. minutil, kui Paju sai maha mängu ilusaima väravaga. Trahvikasti taga Reinkortilt söödu saanud Tammeka ründaja soleeris kaitsjate vahelt läbi otsajoone lähistele ning läkitas siis terava nurga alt palli võrku - 3:2 ja mäng viies koht näis kindlustatud olevat.

Ometi jagus Tulevikul jõudu veelkord kõik põnevaks ajada. Marin viigistas seisu 80. minutil, kui Kiidjärv pillas enda ette Martin Alliku karistuslöögi - 3:3! Samal mehel avanes 88. minutil võimalus Viljandi kangelaseks tõusta ning vormistada korraga nii kübaratrikk, võit kui ka viies tabelikoht - Marin pääses kümnelt meetrilt täiesti vabalt löögile ning saatis palli ka Kiidjärvest mööda, kuid Tammeka keskkaitsja Ats Toomsalu suutis selle enne joonele jõudmist blokeerida! Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kaks nädalat varem puhkama

Koroonaviiruse poolt tõeliseks katsumuseks muudetud Premium liiga hooaeg lõppeb Tammeka ja Tuleviku jaoks teistest meeskondadest kaks nädalat varem. Novembri teine pool on iseenesest küll pigem hilisem finiš kui tavaliselt, kuid samas piirduvad nad 28 liigamänguga, mida on koguni kaheksa võrra vähem kui tavapärasel aastal. Teiste tiimide hooaeg jätkub veel kaks nädalat.

Olgu muude asjaoludega, kuidas on, aga Tammeka ja Tuleviku viimane mõõduvõtt omandas tänu sellele viimasele kalendrimuudatusele harukordselt põneva finaalilaadse staatuse, mis ei saanud küll ühtegi poolehoidjat külmaks jätta.

2. Täiesti loogiline väravatesadu

Tavatu mängueelne olukord tegi sellest heitlusest justkui finaalmängu kuuenda koha nimel, kusjuures Tammekale piisas ka viigist. Seetõttu polnud seal ka midagi imestada, et mäng sedavõrd lahtiseks kujunes, sest mängueelne seis toimis juba iseenesest kui varajane juhtvärav, mis kohtumise tavaliselt käima tõmbab. Tammeka esimene minuti värav süvendas seda olukorda veelgi, sest Tulevik vajas iga hinna eest võitu ja mingisugusest luuramisest ei saanud juttugi olla.

Pealegi olid suuremad pinged mõlema meeskonna õlult viimaseks vooruks juba kadunud, sest püsimajäämine sai kindlustatud esikuuikusse pääsemisega ning täna saadi selle kindlustunde foonilt viimase pingutusega endast kõik välja panna.

3. Tartu juuksekarva võrra parem

Alates hooaja avavoorust, mil Tammeka võttis selsamal Sepa staadionil Tuleviku üle magusa 2:1 võidu, on tartlased ja viljandlased konkureerinud läbi hooaja parima pealinna-välise vutikantsi tiitlile. Kui koroonapausi järgselt näitas Tulevik Tammekale tagatulesid ja näis mingil hetkel astuvat koguni esineliku kandadele, siis suve lõpus hakkas Tammeka jõudsalt vahet tasa tegema ning hooaja lõpuks kuulubki viies tabelikoht taas nende valdusesse.

Et sellest võitluspaarist on kujunemas tõeliselt klassikaline Võrtsjärve derbi, annavad aimu nii äärmiselt võrdsed ja pingelised omavahelised mängud kui ka üleüldine positsioneerumine Eesti jalgpallimaastikul. Tegemist on Eesti kahe edukaima jalgpallimeeskonnaga, mis ei baseeru igapäevaselt Tallinnas. Samuti on nad täisprofimeeskondadest koosneva suure neliku lähimad ohustajad. Ning lõppude lõpuks on lihtsalt tegemist vägagi võrdsel tasemel meeskondadega, keda jäi sel hooajal lahutama üksainus punkt.

4. Mängu parim - Andre Paju

Sedavõrd lahtises jookse-löö-mängus saab otsustavaks väravavõimaluste realiseerimine. Nii mõnigi ründav mängija sai täna korduvalt särada, aga samuti jäeti palju löömata. Andre Paju oli selles mõttes erandiks, et tema võimalused ei olnud sugugi lihtsamate killast, aga ometi õnnestus tal kaks palli võrku toimetada ja sellega Tammekale viies tabelikoht kindlustada.

22. novembril kell 12.00 Sepa staadionil

Tartu JK Tammeka - Viljandi JK Tulevik 3:3 (2:1)
1. Patrick Genro Veelma, 24., 71. Andre Paju - 13. Sander Kapper, 64., 80. Pavel Marin

Väravasöödud: 1., 71. Sten Reinkort, 24. x - 13. Kaimar Saag, 64. Herol Riiberg, 80. Gerdo Juhkam