Mikk Reintam: Inglismaa on unistus, Skandinaavia huvitav (3)

Foto: Imre PühvelJyväskylä JK rivistuses värskelt Soome pronksmedalid kaela saanud Eesti U-21 koondise kaitsetugi Mikk Reintam unistab mängimisest Inglismaa Premier League'is.

21-aastane endine Tallinna Flora, Valga Warriori ja Viljandi Tuleviku keskkaitsja andis Soccernetile põhjaliku intervjuu, vastates seejuures ka paljudele fännide poolt saadetud küsimustele.

Kui omal ajal olid Eesti jalgpalli peamiseks müügiartikliks kaitsjad, siis viimastel aastatel on välismaale siirdunud enamjaolt poolkaitsjad ja ründajad ning jätkuvad lähevad kaubaks väravavahid.

Reintam on selles osas meeldiv erand, tehes aasta alguses suure ülemineku Viljandi Tulevikust Soome tippklubisse ja kehtestades end lahe taga põhikoosseisu mängijana. Tasuks oluline roll U-21 koondises ning juba ka esimesed mängud Eesti põhikoondises.

Kuidas ja kui vanalt ristus Sinu tee jalgpalliga?
Jalgpalliga alustasin 6-aastaselt Sauel, kui käisin veel lasteaias. Niipalju kui mäletan, siis sai enne seda mängitud tavalist hoovijalgpalli. Esimesse klassi minnes sai liitutud FC Flora noortemeeskonnaga, treeneriks Ivo Lehtmets. Läksin esimesse trenni kuulutuse peale, mis oli koolis seina peal. Trenni valik oli täiesti vabatahtlik ning kumbki vanematest mingisugust suunamist ei rakendanud.

REKLAAM

Esimene korralikum trenn leidis aset siis 1997. aasta hilissügisel TEMPT'i saalis. Samasse treeninggruppi kuulus algusest peale ka näiteks Meelis Peitre. Totaalselt, kui nii võib öelda, nakatusin jalgpalli peale 1998. aasta MMi.

Juba 16-aastaselt olid Valga Warrioris Esiliigas põhimees. Kuidas seda aega iseloomustad ja mida üldse arvad Warriorist ja Zaur Tšilingarašvilist?
Valga Warrior tuli loomuliku jätkuna FC Flora süsteemis, kui noorteliigade kõrval sai tehtud esimesed sammud meestejalgpallis. Üleminek ei olnud kindlasti kerge, kuid kindlasti lihtsustas seda Zaur, kes oli olnud juba eelnevalt paar aastat minu treeneriks. Esimene aasta Valgas olin pigem vahetusmees ja seda ilmestab see, et hooaja peale alustasin ainult ühes mängus algkooseisus. Tihti sain mänguaega kümmekond minutit ja positsioon oli samuti iga mäng erinev. See oli viimane aasta, kui kodumängud toimusid Valgas.

Järgmise hooaja alguses liikusid paljud põhimehed edasi ning hooaja jooksul olin keskkaitses kindel valik. Valgast sain väga vajalikku mänguaega, mis minu arust on noorele pallurile eriti tähtis. Zaur on väga hea noortetreener, kes tunnetab mängijaid hästi ning trennides ei hakanud kunagi igav.

Pärast Warriori aega said 18-aastaselt Floras põhimeheks, 19-aastaselt jäid Reimi tulekuga Floras pingile ja läksid Viljandisse, 20-aastaselt tõusid juba Soome kõrgliigas põhimeheks. Keskkaitsja kohta nii noorelt väga tormiline areng. Kui Tähtis on Sinu arvates töö/andekuse suhe?
Esimesel aastal FC Floras oli treeneriks Tarmo Rüütli. See oli esimene kokkupuude professionaalse jalgpalliga. Seoses koolilõpetamisega jäid hooaja ettevalmistusel osad treeningud vahele, kuid seda rohkem tuli tööd teha iseseisvalt. Tänu paari meeskonnakaaslase vigastusele sain hooaja alguses mänguaega ja mängud suuresti ka õnnestusid ning mänguaega jagus korralikult hooaja lõpuni välja.

Järgmiseks hooajaks vahetus treener, hooaja ettevalmistusel oli paar rumalat vigastust ja haigestumist. Teistel sujus kõik korralikult ning siis jäingi varumehe rolli. Aasta keskel läksin Viljandi Tulevikku, kus sain mänguaega ja vajalikku vastutust. Viljandis oli väga mõnus meeskonnahing ja mängida väga hea.

Treeneritega tahan ikka hoida häid suhteid, üritan kõik asjad võimalikult hästi ära teha juhiste järgi. Leian, et kui sa pole jalgpallis superandekas, mida on vähesed, siis tuleb enamus läbi raske töö.

2009 Floras. Foto: Siim SemiskarKas Floras anti selgelt signaal, et Sind ei vajata, ja saadeti Viljandisse laenule?
Kuna ma polnud hooaja jooksul ühtegi minutit Meistriliigas mänginud, siis oli see tagantjärgi mõeldes hea, et sain Viljandisse. Samuti tekitas see vajadust ennast tõestada, et saada uuesti FC Florasse tagasi. Selles mõttes oli signaal selge, et hetkel polnud tase piisav ning Floras mänguaega lihtsalt ei jagunud.

Järgmine samm oli kõigile üllatuseks. Eesti amatöörklubist Soome kõrgliigasse. Kuidas Sul see õnnestus? Kas Florast väljajäämine kasvatas sportlikku viha ja soovi näidata, et Sind ei tasu maha kanda?
Tekkis võimalus minna testima JJK Jyväskylä'sse. Esialgu oli testiperioodi pikkuseks nädal ning kuna läks hästi, pikendati seda pidevalt, kuni lõpuks peale kahte kuud testimist sõlmisime lepingu. Need kaks kuud on hästi meeles - kuna iga liigutus trennis/mängus võis olla viimane, siis kõike pidi eriti hoolega tegema. Ning loomulikult tahtsin ma ennast tõestada jalgpallurina ja et mind on veel vara maha kanda. Eks see oli ka väike lisamotivaator.

Kas selle testimis võimaluse ajasid ise välja või on Sul olemas oma agent? Kuidas iseloomustad oma klubi peatreenerit?
Agenti mul ei ole ning testima sain isa töökaaslase kaudu. Kindlasti oleks palju lihtsam, kui oleks agent, kes pidevalt asjadega tegeleks. Klubi peatreener on Kari Martonen, kes on siin teist aastat, samuti on ta Soome U21 koondise abitreener. Hästi rahuliku iseloomuga treener, kes tõstab harva häält. Üritab rahulikult asju seletada. Nõuab, et me mängiksime lühikest söödumängu.

Kas alles 2009. aastal Veikkausliigasse tõusnud Jyväskyläs on hetkel mingitpidi jalgpallibuum? Kui võrrelda hokipronks JYP publikut JJK-ga, siis on need peaaegu võrdsed. Kui suurearvuline on mängudel aktiivne fännigrupp ja palju võõrsilmängudele fänne kaasa sõidab? Mis seos on JJK-l Barcelonaga? Vapil Barca värvid, mänguvorm on Barca värvides ja kodulehel tõlge hispaania keelde. Kuidas on hokifännide ja vutifännide omavahelised suhted, kas fännid kattuvad?
Kõrgliiga jalgpall on Jyväskyläs suhteliselt uus. Esimest korda läbi ajaloo tõusti liigasse 2009. aastal. Võib öelda tõesti, et on väikene buum, kuid mulle on jäänud mulje, et kohalikele on spordi jälgimine lihtsalt mõnus ajaviide, olgu siis selleks jalgpall, jäähoki või pesapall.

Aktiivne fännigrupp Harjun Pojat koosneb kodumängudel umbes 50 fännist, kes laulavad laule ja elavad häälekamalt kaasa. Võõrsilmängudel käib aktiivselt umbes kümmekond fänni, välja arvatud mäng KuPSi vastu, mis on kohalik derby ja kus oli üle 100 meie fänni.

Meeskonna eesmärk on võita mängud samasuguse mängustiiliga nagu Barcelonagi ehk söödumänguga. Lisaks tehakse koostööd mingil määral juunioride tasemel, kui suvel käisid Barcelona noortetreenerid näidistreeninguid läbi viimas. Samuti on käinud üks noor väravavaht Barcelonas testimas.

Eks mingil määral ikka fännid kattuvad, Soomes on jalgpall suvel number 1 ja talvel on mõistagi jäähoki. Et kui on spordipisik sees, siis käiaksegi suvel vaatamas JJK'd ning talvel JYP'i.

2010 Viljandis. Foto: Märt VassiljevKui palju nädalas trenni teed? Mitu korda jõusaali jne?
Hooaja jooksul on tavaliselt üks trenn päevas, vahel harva kaks. Ettevalmistuse ajal oli umbes 10 trenni nädalas. Jõusaalil on oma kindel osa, tavaliselt kord nädalas. Palju abi on olnud spetsiaalsetest sprinditrennidest, kus korrigeeriti enamasti tehnikat, kuid arendasime ka vajalikke lihaseid.

Milline on praegu noormängijate (umbes 14-17-aastased) mentaliteet? Kas suhtumine on sellises eas "ah, selle jalgpalliga niikuinii kuhugi ei jõua" või pigem positiivne? Milline oli Sinu suhtumine selles eas? Kui suur võib olla see talentide protsent, kes murdeeas jalgpallist võõrdub? Mida saaks teha selleks, et potentsiaalsed Piirojad-Vassiljevid jalgpalli juurde jääksid ja tuleviku heaks tööd teeksid?
Selles eas hakkavad spordi tegemise kõrvale tulema muud ahvatlused ning tihti langeb spordi tegemine tahaplaanile. Siin on väga tähtis klubi/treeneri ja kodupoolne toetus, et mängijad ei kaoks ära jalgpalli juurest. Samas ei saa hoida inimesi vägisi spordiala juures ja kui endal tahtmine puudub, siis ei tule ka asjast midagi välja.

Kuidas vaatad tagasi Rüütli perioodile Floras? Kui oluline on nii noorelt sellist taset saada, miks meeskonna hooaeg kiiva kiskus, kas 18-aastaselt tehtud võrdlused Raio Piirojaga võisid omamoodi karuteene teha?
Minu jaoks oli see väga hea, et sain nii noorelt suurt vastutust ja samuti tasemel treeninguid. Meeskonna sisekliima oli väga hea ning oli palju eeskujusid, kellelt uusi teadmisi omandada. Hooaeg läks suuremalt näolt ikkagi palgaprobleemide nahka. Seda võrdlust Piirojaga ei ole ma kunagi väga tõsiselt võtnud. See on rohkem meedia ülespuhutud. Ei oska öelda, kas midagi oleks läinud teistmoodi, kui seda võrdlust poleks tehtud. Võib-olla on see lisanud isegi rohkem indu, et olla võrdluse vääriline.

Kui suur oli üllatus sel kevadel saada koondisekutse? Kas jalg Baski vastu mängides värises ka?
Üllatus oli suur, kui kutse sain, sest Veikkausliigas oli hooaeg alles alanud ja olin mänginud paar mängu. Samuti arvasin ise veel päev enne mängu, et platsile ei saa, ehk vaid kümmekond minutit, kuna kaks päeva varem oli olnud liigamäng. Siiski usaldati platsile ja niiöelda jalavärin kadus peale paari esimest pallipuudet.

Millised olid muljed koondise Lõuna-Ameerika turneelt?
Lõuna-Ameerika turnee iseenesest oli väga vinge. Mängisime kaks väga tugevat mängu ja saime kõik väärtuslikku kogemust. Eriti sügava mulje jättis mäng Uruguay'ga. Täiesti erakordne oli see, kui palju sealsetele inimestele jalgpall tähendab ja et väikses linnas, võib liialdamata öelda, olid kõik inimesed tänavate ääres meeskondi tervitamas või staadionil kaasa elamas.

Kuidas klubis suhtutakse sellesse, et esindad Eesti erinevaid koondiseid ja pead palju klubi juurest ära käima?
Klubi on väga rahul, et esindan koondist, olgu siis selleks U21 või A-koondis. Treener teab, et rahvusvahelisel tasemel saab tugevaid mänge ning see aitab arengule kaasa.

2011 Jyväskülas. Foto: fcjjk.comJJK-ga sõlmisid kolmeaastase lepingu. Kas tuleval hooajal näed end kindlasti veel seal või sihid juba kuskile edasi? On Sinu vastu juba kuskilt mujalt ka huvi üles näidatud?
Praeguse seisuga alustan 1. detsembril ettevalmistust JJKga. Eesmärgiks on kindlasti Veikkausliigas läbi lüüa ja võimaluse korral edasi liikuda. Huvitav oleks mängida näiteks Norras ja kunagi ka Inglismaal.

Millistes mänguelementides näed endal veel kõige rohkem arenguruumi võrreldes näiteks koondise põhitegijatega?
Vaeva tuleb näha kõigi elementidega - füüsiliselt tugevamaks, palliga enesekindlamaks jne. Kõige rohkem peab veel tegelema mängu avamisega ja kunagi ei tee paha ka tehnika kallal töötamine.

Mida arvad koondise võimalustest Iirimaa vastu?
Tehes Iirimaa vastu omi asju korralikult, pidades kinni mänguplaanist, siis on kõik võimalik. Tuleb ära kasutada vastaste eksimused ja ise neid vältida.

Millega oma jalgpallivälist aega sisustad?
Jalgpalliväline aeg kulub peamiselt internetis sõpradega suhtlemisele, filmide vaatamisele. Palju jägin ka erinevaid Euroopa suurliigasi. Nüüd hooaja lõpupoole kulub tänu tihedale mängugraafikule enamus ajast lihtsalt puhkamisele, et olla valmis järgmiseks mänguks.

Millises liigas sooviksid ennast proovile panna ja mida sooviksid Eesti koondisega saavutada?
Suur unistus on olnud mängida Premier League'is, kuid reaalselt võttes oleksin väga rahul, kui saaks ennast proovile panna Championshipis. Kindlasti oleks huvitav ka näiteks Norra liigas mängida.

Palju Sa jälgid kodust Meistriliigat? Millele peaksid Eesti klubid panustama, et saada rahvast staadionitele? Soomes publikuhuvi ikka kõvasti suurem, aga seal vist hoki ikka number üks.
Kodusel Meistriliigal hoian pidevalt silma peal. See aasta on olnud vägagi huvitav ja teeb rõõmu, et Kalju on lõpuks saanud korraliku meeskonna kokku ja hoiab pinget hooaja lõpuni. Kohalikud klubid peaksid pidevalt tegema reklaami ja äratama niimoodi huvi publikus. Küll need inimesed lõpuks ka tee staadionile jõuavad.

Kas oled peale jalgpalli ka muud sporti teinud ja mis on olnud Sinu hobid?
Jalgpall on olnud ainuke trenn, kus olen käinud. Hobidena suvel mängin golfi ja talvel meeldib suusatada. Pean ennast küllaltki sportlikuks ning vaba aega üritan tihti spordiga sisustada.

2011 A-koondises. Foto: Hanna OdrasKuidas klubis suhtutakse Eesti koondise edusammudesse?
Klubis ollakse ikka positiivselt meelestatud Eesti edust ja elatakse kaasa, et me jõuaks EMile.

Mis liigadel ise silma peal hoiad ja kas on Sul ka mõni lemmikklubi?
Silma hoian peal kõikidel Euroopa suurliigadel ja samuti teiste eestlaste tegemistel koduklubides. Igas suuremas liigas leidub oma lemmik, kellele rohkem pöialt hoian. Lemmikklubiks on pikemat aega olnud Chelsea.

Kui tihti külastad Soccernet.ee-d?
Soccernet.ee'd külastan peaaegu iga päev, et hoida kursis ennast kodumaise jalgpalliga.

Kus Sa näed ennast 5 aasta pärast?
Viie aasta pärast, loodan, et olen teinud sammu edasi Veikkausliigast mõnda teise Skandinaavia tippliigasse või siis unistusena Inglismaale.

Kuidas suhtud sellesse, et Sind jäeti eemale ajaloolistest play-off'i kohtumistest Iirimaaga? Kuidas plaanid ise mänge vaadata, kas staadionil või TV vahendusel?
Kindlasti oleks tahtnud olla meeskonnas, kuid samal ajal on samuti väga tähtsad U-21 mängud Hispaania ja Horvaatia vastu ja seal on mul hetkel rohkem meeskonnale anda. Arvatavasti tuleb siis mänge televiisori vahendusel jälgida.

Kuidas jäid rahule JJK hooajaga ja enda tegemistega?
See hooaeg sai täidetud hooaja algul seatud eesmärk - medal ning Euroopa koht. Seega sai kõik saavutatud, aga kindlasti jäi natuke kripeldama asjaolu, et oli väga hea võimalus võita veel hõbe, kuid meeskonna väheke kõikuv vorm hooaja keskel ei lubanud seda.

Mida tahad öelda oma fännidele?
Fännid on jalgpalli kõige tähtsam osa, sest nemad teevad mängust mängu. Mida rohkem teid staadionil kaasa elamas käib, seda parem.

Kirjelda seda tunnet, kui oled staadionil ja kõlama hakkab Eesti hümn? Kas Sul on hümni sõnad peas?
Hümn enne mängu aitab veel tõsta keskendumise taset ja valmisolekut mänguks. Endal ikka on hümn suuremalt jaolt peas ja laulan alati kaasa ka.

Hooaeg on läbi saamas. Kuidas sisustad oma puhkust ja milllal hakkab ettevalmistumine uueks hooajaks?
7. novembrist algab U21 laager ja koos sellega ka mängud. Pärast seda saab nädal jalgpallist eemal olla. Siis peab hakkama vaikselt liigutama (jooks+jõusaal), et valmis olla detsembris algavaks uueks hooajaks.

MIKK REINTAM
Sünniaeg: 22.05.1990 (21)
Klubi: Jyväskylä JK
Positsioon: Keskkaitsja
Pikkus: 191 cm
Jalg: Parem

Senine karjäär:

2011 - Jyväskylä JK (FIN) 25/2
2010 - Tallinna FC Flora -/-; Flora II (Esiliiga) 19/1; Viljandi JK Tulevik 14/2
2009 - Tallinna FC Flora 21/2; Flora II (Esiliiga) 8/-
2008 - Valga FC Warrior (Esiliiga) 30/1
2007 - Valga FC Warrior (Esiliiga) 18/-
FCF Tallinn 90

Eesti A-koondis 2/-
Eesti U-21 koondis 4/-
Eesti U-19 koondis 8/-

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (3)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

Paus jätkub: Klavan käis Portugalis operatsioonil
PREMIUM LIIGA
Aleksandar Rogic: me ei tohi olla isekad
37-aastane FCI Levadia peatreener Aleksandar Rogic nõuab standardsust ja julgeb Maarjamaa vuti juures välja tuua valdkondi, mis tema hinnangul arenema peaksid. Eelkõige rõhutab serblasest treener seda, et arenedes ei tohi olla isekas, vaid tuleb teha koostööd.
PERSOONILUGU
TEISIPÄEVA NAELAD
FÄNNIDEST JA ARMASTUSEST EKSIILIS
Piirkonna rolli muutumisest jalgpalliklubi toetamisel
EILE VÄLJAS
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
SOCCERNET.EE - NÜÜD KA IPHONE'ILE!

Kui omad iOS-il põhinevat nutitelefoni, on sul nüüd võimalik kasutada Soccernet.ee pakutavat kogu ulatuses - tiri omale siit alla verivärske mobiiliäpp!

Androidi äpp ei ole samuti kuskile kadunud - kui Sinu telefonis veel ei ole, saad selle tirida Play Store'ist.

Jalgpall luubi all ja sinu taskus!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused toimuvad kahe hooaja vahel Eesti meistriliga klubides.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitab algaval hooajal otsepilti kokku üle 100 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

EKSKLUSIIV

Loe Soccernet.ee värskemaid  eksklusiivlugusid:

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK