Usaldust nautiv Kreida: Granqvist ütles, et mind valiti välja kümmekonna mehe seast (3)

Vladislav Kreida ootab põnevusega esimest liigahooaega välisklubis. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Rootsi koondise legendide nõuanded, toetav treener ja kaunis linn: keskpoolkaitsjal Vladislav Kreidal on põhjust paari viimase kuuga rohkem kui rahul olla. Jaanuaris Rootsi esiliigaklubi Helsingborgiga elu esimese välislepingu sõlminud Kreida usub, et tema värske tööandja on võimeline tõusma peagi algava hooajaga tagasi kõrgliigasse, tema ise aga mängima selles tõusus kandvat rolli.

Intervjuu leidis aset enne seda, kui hulk Eesti koondislasi, Kreida nende seas, määrati ühe mängija positiivse koroonaproovi tõttu isolatsiooni, mis tähendas, et MM-valikkohtumistele Tšehhi ja Valgevenega ning maavõistlusmängule Rootsiga jäi Kreidal paraku sõitmata.

Kreida esmamuljed Öresundi väina kaldal asuvast Helsingborgi sadamalinnast on läbinisti positiivsed. Mõistagi on tema jaoks praegu kõige tähtsam elu jalgpalliline pool ning Rootsi esiliiga ehk Superettani alguseni pole jäänud enam palju aega. Helsingborgs IF paneb palli mängu 13. aprillil, kui külla sõidetakse GIF Sundsvallile, nädal pärast seda ootab ees esimene kodumäng Örgrytega.

Maigu Rootsi jalgpallist ja sealsest liigatasemest on Kreida juba kätte saanud, sest tavapäraselt mängiti lisaks sõpruskohtumistele hooaja eel ka karikamänge. Vastavalt Rootsi karikasarja süsteemile jagati 32 allesjäänud meeskonda neljaliikmelistesse alagruppidesse, kust edasi pääses vaid võitja. Helsingborgi meeskond sai kaaslasteks Rootsi mulluse pronksi Häckeni, esiliigas mängiva Dalkurdi ja tugevuselt neljandasse liigasse kuuluva IK Gauthiodi. Alustati üllatusliku 1:1 viigiga viimaste vastu, seejärel kaotati 1:2 Dalkurdile ja lõpuks tehti Häckeniga samuti 1:1 viik, kusjuures Helsingborgi viigivärav sündis tolles kohtumises Kreida söödust.

REKLAAM

Poolkaitsja sõnul näitasid karikamängud hästi ära, kui tugev ja võrdne on Rootsi liigajalgpall. "Gauthiodiga mängides olin tõesti üllatunud. Rootsis valdavad ka madalamate liigade klubid väga hästi palli ja kui proovid neid pressida, tulevad nad surve alt sööduga välja, mitte ei löö pikka," kirjeldab Kreida. "Eestis istuvad Esiliiga B meeskonnad kõrgliigaklubide vastu oma karistusala ees ja ootavad ei-tea-mida. Seal mängitakse. See oli algul natuke ootamatu."

Samas saadi kenasti hakkama ka Häckeni vastu, kes kaotas mullu hõbemedalid Elfsborgile vaid kahe punktiga. "Oli hea mäng - ei saa küllöelda, et päris võrdne, nad olid ehk umbes 60-40 suhtes meist paremad, aga nendega sai ka mängida. Tegu on tugeva meeskonnaga, kes tahab tänavu tiitli eest võidelda ja tegi talvel ka vastavaid täiendusi," muljetab Kreida. Teiste seas siirdus Häckenisse näiteks eelmise hooaja just Helsingborgis veetnud kogenud äärekaitsja Martin Olsson, kelle CV-s on ligi kümme Inglismaa Premier League'is Blackburni, Norwichi ja Swansea särgis veedetud hooaega.

Karikakohtumine Häckeniga, Kreida väravasööt videos alates 2:24:

Peale Häckeni sai Kreida kontrollmängudes mõõtu võtta veel näiteks Allsvenskani mulluselt hõbedalt Elfsborgilt (kaotati vaieldavast väravast 0:1) ja viienda koha saanud Mjällbylt (2:2 viik). Võrdse taseme näitena tõi Kreida välja ka sügisel Rootsi meistriks kroonitud Malmö käekäigu: karikasarjas kaotati nii Superettani keskmike sekka kuuluvatele Västerasile kui ka Göteborgi GAIS-ile ning jäädi alagrupis alles kolmandaks.

Füüsis paraneb, peatreener ja kapten toetavad

Kreida enda jaoks on tähtsaim, et peatreener Jörgen Lennartsson usaldab teda. Selle kinnituseks on seni olnud stabiilne mänguaeg. "Peale ühe mängu olen kõikides alustanud ja enamasti ka 90 minutit mänginud, vaid Elfsborgi vastu vahetati mind umbes pool tundi enne lõppu väikese trauma tõttu välja. Viimases kolmes-neljas sõprusmängus olen aga olnud ründajatest ja poolkaitsjatest ainus mees, kes algusest lõpuni platsil viibinud," kirjeldab Kreida.

Lisaks usaldusele peab niisugust mängupraktikat toetama ka füüsiline vorm ning seda nimetab Kreida kõhklusteta elu parimaks. "Ettevalmistus oli kuu aega pikem kui Eestis, sest siin algab liiga ju alles aprillis. Seetõttu oleme saanud teha tugevaid trenne - neli korda nädalas on kaks trenni päevas, sinna juurde jõusaalid, jooksutrennid. Viimased annavad väga palju juurde, olen jooksnud keskmiselt 12 kilomeetrit mängus ega väsi ka 90 minuti lõpuks nii ära kui varem. See on ilmselt olnud viimaste kuudega minu jaoks suurim muutus," kiidab poolkaitsja.

Vladislav Kreida eelmisel nädalal koondise trennis. Koroona ei olnud veel rünnanud ... Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Aastavahetuse eel Helsingborgi peatreeneriks nimetatud 55-aastase Lennartssoniga, kes juhendanud nii Rootsi kui ka Norra kõrgliigaklubisid ning töötanud pikalt Rootsi noortekoondistega, on Kreidal enda sõnutsi hea klapp. "Treener tuleb tihti ise uurima, kuidas ennast tunnen. Räägime vabalt sellest, mida ta arvab minu mängust ja millisena minu rolli näeb. Väga lihtne on temaga ükskõik mis teemadel suhelda, ta on hästi avatud ja meeldiv inimene."

Helsingborgi meeskonna tähtsaimaks meheks nimetab Kreida aga Rootsi elavat legendi Andreas Granqvisti. Jõudsate sammudega vanameistri staatusele läheneva Granqvisti isikuomadustest annab kõnekat aimu seegi, et äsja MM-valiksarja võitudega Gruusia ja Kosovo üle alustanud Rootsi koondissesse kutsuti ta sellest hoolimata, et mullu jäi tema arvele Helsingborgi eest vaid 55 minutit ühes mängus ning pärast juunit ei ole ta üheski ametlikus mängus platsil käinudki.

Seejuures on Granqvist ka praegu vigastatud, ent ometi pidas koondise peatreener Janne Andersson tema kaasamist hädavajalikuks. Valikmängude ajal toetas Granqvist omasid tribüünilt ja temalt ei kippunud kaptenipaela endale kauplema isegi mitte koondisesse naasnud Zlatan Ibrahimovic.

Sama tähtis roll on Granqvistil ka oma kasvatajaklubis Helsingborgis, kuhu ta 2018. aastal pärast Venemaa kõrgliigas veedetud hooaegu naasis. Ühtlasi on Granqvist klubi spordidirektori rollis, valmistudes tasapisi eluks pärast eeldatavasti peagi lõppevat mängijakarjääri.

Granqvist: mees nagu orkester, aga vene keelt ei räägigi!

Kreida sõnul mängis Granqvisti arvamus arvestatavat rolli ka tema palkamisel. "Kui siia tulin, oli meil õhtusöök Granqvisti, peatreeneri ja abitreeneritega. Nad ütlesid, et neil oli sellele positsioonile kokku kümmekond kandidaati. Aga nad vaatasid umbes kümmet minu mängu nii eurosarjades kui ka koondises ning ütlesid, et otsivad täpselt sellist mängijatüüpi nagu mina. Mul olevat kaitse- ja ründetöö hästi balansis, nii et üheskoos otsustati minu kasuks," meenutab Kreida esmatutvust klubi juhtkonnaga.

Kõike näinud, kõike teinud: Andreas Granqvistiga arvestatakse Rootsi koondises isegi siis, kui vigastus ei lase tal mängida. Foto: Scanpix / Imago images / Bildbyran / Joel Marklund

Granqvistil on Kreida sõnutsi oluline roll ka Helsingborgi riietusruumis. "Seal on ta kõige tähtsam inimene. Muide, kuna ta mängis viis aastat Venemaal, arvasin, et ta räägib ka vene keelt vabalt, aga tuli välja, et ta teab ainult mõningaid sõnu," muigab Kreida. "Vahel siiski proovime ikka midagi vene keeles ka teineteisele öelda. Nagu peatreeneriga, nii saab ka temaga kõigest rääkida, see oli minu jaoks kindlasti üllatus. Üleüldse võid meeskonnas ükskõik kellega ükskõik mille üle arutleda, mingit vahetegemist ei ole."

Asekapteni rolli täidab Helsingborgis 36-aastane taanlane Anders Lindegaard, kes kuulus eelmise kümnendi alguses viis hooaega Manchester Unitedi ridadesse. Ehkki Lindegaardil ei õnnestunud Inglismaa suurklubi esiväravavahiks kerkida, sai ta seal siiski kõigi sarjade peale kirja mitukümmend mängu, pallides lisaks kõrgliigaklubide Burnley ja West Bromi ning esiliigameeskonna Preston North Endi eest. "Temagi selgitab alati, kuidas ja mida teha. Paar korda olen temalt juba väikestes asjades nõu küsinud, näiteks kuidas lüüa nii, et väravavahil oleks võimalikult ebamugav tõrjuda," kirjeldab Kreida.

Kuivõrd meeskonda kuulub lisaks rootslastele ja Kreidale veel Prantsusmaal, Islandil, Fääri saartel, Nigeerias, Inglismaal ja Hollandis sündinud mehi, käib töö inglise keeles, mida Eesti koondise poolkaitsja lubab kiiremas korras parandada: "Ta ei ole mul veel nii hea kui eesti keel, kuigi saan siiski kõik räägitud."

Väravavaht Anders Lindegaard kuulus viis aastat Manchester Unitedisse. Foto: Scanpix / Empics Sport / Neal Simpson

Kuid rootsi keel? Ainuüksi selle mainimise peale toob Kreida kuuldavale naeruseguse ohke. "Väga raske keel! Praegu olen ära õppinud kümme-viisteist tavalist sõna, aga kas ma kunagi ka rääkima suudan õppida, ei tea - praegu tundub küll kahtlane!"

Tallinna poisi Kreida jaoks on veidi enam kui 110 000 elanikuga Helsingborg väike ja mõnus linn. "Kui oli paar vaba päeva, siis juba käisin ja jalutasin ringi. Mulle väga meeldib! Tiimikaaslased ütlesid kohe, et oota, kuni suvi tuleb - siis on Helsingborg üks ilusamaid linnu Rootsis!"

Kuna linn on väike, ei vaja Kreida enda sõnutsi seal ringi liikumiseks ka autot, muu elu-olu on aga tipptasemel. "Kodust lähen staadionile jalgsi umbes 15 minutit, milleks mulle auto? Kui tulin, olin esimesed kolm-neli päeva hotellis, seejärel pakuti mulle nelja või viite korterit. Sain ise otsustada, kus tahan elada, ja kui sobiva välja valisin, toodi kõik vajalik kohe sinna: voodi, telekas ja muu," sõnab Kreida. "Praegu olen oma eluga Helsingborgis igatepidi väga rahul!"

***

Vladislav Kreida

Sünniaeg: 25. september 1999
Vanus: 21
Positsioon: keskpoolkaitsja
Klubikarjäär: 2007 FC Štrommi, 2008-15 TJK Legion, 2016-20 FC Flora, 2021-... Helsingborgs IF (Rootsi)
Koondisekarjäär: 4 mängu U19-koondises ja 3 mängu U21-koondises, 9 mängu A-koondises

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Teame, et Floras arenetakse inimesena tipptasemele. Helsingborgis saab Kreida ka mänguliselt juurde, kuna ikka päris nimekaid vanameistreid mängib seal, kes õpetussõnu jagavad.
Siim Lomp   •  
(146.255.180.***)
Paul Van Dyk
Gio   •  
(213.180.7.***)
Hea lugemine. Kreidale edu!

Sisene
PAIDE TEGEVJUHT KLUBI EUROEDUST
Pikk ette (ja ise järele) | Euroopat vallutanud Paide juht Pruuli müügiturust, täiendustest, rahast, baasist ja suurtest plaanidest
ESILIIGA
INGLISMAA VUTIJUTUD
Udune Albion | Manchester United kulutab raha küll, aga arulagedalt ja lollakalt
SUURLIIGADE EELVAATED
Norbert Hurt Ironmanist: triatlonirajal saan maitsta iseenda ürgset tugevust
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
23
20
3
0
63:12
63
2.
Tallinna FCI Levadia
23
19
3
1
55:9
60
3.
Nõmme Kalju FC
23
15
4
4
47:19
49
4.
Paide Linnameeskond
21
11
4
6
47:20
37
5.
FC Kuressaare
23
9
5
9
26:30
32
6.
JK Narva Trans
23
6
4
13
28:41
22
7.
Tartu JK Tammeka
23
6
3
14
23:46
21
8.
JK Tallinna Kalev
23
4
3
16
23:67
15
9.
Tallinna JK Legion
22
3
5
14
20:46
10
10.
Pärnu JK Vaprus
22
2
2
18
21:63
8
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

 • E 19.00 Tulevik - Viimsi (Esiliiga)
 • K 18.00 Paide - Vaprus (Premium liiga)
 • K 20.00 Flora - Legion (Tipneri karikas)
 • N 16.30 Flora - Kiryat Gat (naiste Meistrite liiga)
 • N 19.00 Kalju - Levadia (Tipneri karikas)
 • R 19.00 Eesti - Soome (legendide lahing)
 • L 14.30 Kalev - Paide (Premium liiga)
 • L 19.00 Flora - Vaprus (Premium liiga)
 • P 14.30 Lootos - Tulevik ja Suure-Jaani (naiste Meistriliiga)
 • P 18.45 Kuressaare - Levadia (Premium liiga)
 • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
63
Tallinna FCI Levadia
60
Nõmme Kalju FC
49
Paide Linnameeskond
37
FC Kuressaare
32
JK Narva Trans
22
Tartu JK Tammeka
21
JK Tallinna Kalev
15
Tallinna JK Legion
10
Pärnu JK Vaprus
8
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!