Memo | Nooruslik Kalju ja peatamatu Tamm tasusid Kalevile mulluse eest kuhjaga (0)

Alex Matthias Tamm jätkab peatamatus väravahoos. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Eelmisel aastal Premium liigas Tallinna Kalevi seljataha jäänud Nõmme Kalju tasus kalevlastele kuhjaga, võites sel aastal kõik viis omavahelist kohtumist. Puhas töö viidi lõpule kodusel Hiiu staadionil 3:1 paremusega.

Kalju alustas võimsalt, surus Kalevi sügavale kaitsesse ja haaras juba 4. minutil juhtohjad. Alex Matthias Tamm sai värava ees söödu Guilherme Carvalholt ning tema esimese löögi suutis Kristofer Käit küll blokeerida, aga teist enam mitte - 1:0!

Guilherme ise vormistas 11. minutil teise, kui Kalju tuli Kalevi pressingu alt mängeldes välja ja murdis paremalt äärelt läbi, brasiillane vahetas Ivans Patrikejevsiga söödu, pääses Oskari Forsmaniga silmitsi ja lahendas meisterlikult - 2:0!

Kalev tegi varase vahetuse, naastes uuendusliku 3-4-3 asetuse juurest oma tavapärase 4-2-3-1 juurde ning pääses paremini mängu sisse. Heitlus muutus lahtiseks ning mõlemal poolel avanesid omad võimalused. Kalev jõudis eriti lähedale poolaja lisaminutitel, mil Stanislav Baranov pääses läbi ja lükkas palli Maksim Pavlovist mööda, aga Maksim Podholjuzin jõudis viimasel hetkel jaole ja klaaris väravajoonelt.

Kalju kontrollis enamust teisest poolajast ja oli lähedal eduseisu kasvatamisele. Pavel Marin tabas kauglöögiga latti ning tema karistuslöök vajas Forsmanilt head tõrjet. 67. minutil saadi oma tahtmine, kui Tamm möödus kastis Ragnar Klavanist, kes ta kukutas. Tulemuseks oli penalti, mille Tamm ise kindlalt realiseeris - 3:0!

Kalev näis mõtlevat juba järgmisele mängule, kui nad kogenud mehed välja vahetasid, aga ühtäkki lõi Aaro Toivonen ühe tagasi. 19-aastane Soome keskväljamees sai vasakul äärel palli, murdis keskele ja naelutas palli posti kõrvale - 3:1!

Värav andis kalevlastele indu juurde ja periooditi pandi Kalju surve alla, kuid väga ohtlikke olukordi siiski tekitada ei suudetud. Kõige lähemale jõudis jällegi hoopis Tamm teises väljakuotsas, kui ta Patrikejevsi läbisöödu näiliselt kübaratrikiks vormistas, kuid suluseisu tõttu sellest ilma jäi. Videopildi põhjal jäi kahtlus õhku, kas tegemist oli ikka suluseisuga, kuid puudus vaatenurk, mille alusel VAR oleks saanud äärekohtuniku otsuse kindlalt ümber lükata. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Tagasi oma liistude juurdeTeemu Tainio on pärast augusti alguses Kalevi peatreeneriks edutamist julgelt katsetanud, muutes pidevalt nii isikkoosseisu väljakul kui ka katsetades erinevate asetustega keskväljal ja rünnakul. Nüüd proovis ta uut lahendust ka kaitses, rivistades üles viiemehelise kaitseliini, mille äärtelt pidid Taijo Teniste ja Daniil Sõtšugov isukalt kerkima.

Tulemuseks oli aga hoopis see, et Kalju leidis äärtelt ohtralt vaba ruumi ning karistas seda armutult, kuniks Tainio oli sunnitud juba 20 minuti järel vahetuse tegema ja neljamehelise kaitseliini juurde tagasi minema. Sellega saadi Kalju ründelust paremini kontrolli alla ja ühepoolse tümitamise asemel hakkas ka Kalev ohtu kujutama.

Siiski jäi Kalju paremaks meeskonnaks väljakul ning tasus Kalevile mulluste kannatuste eest täie rauaga. Kui eelmisel aastal võitis Kalev kaks omavahelist mängu ja ülejäänud kaks jäid viiki, siis sel aastal võimutses Kalju nii kõigis neljas liigamängus kui ka kevadises karikamängus.

Üllatus | Klubide vahetunud rollid. Kalju on üldiselt tuntud kui klubi, mis on täielikult orienteeritud tulemusele, samas kui Kalevit peetakse eelkõige kasvatajaklubiks, kelle ridadest sirguvad andekad noormängijad. Tänavune Kalju on aga tavapäratult nooruslik, samas kui Kalevi koosseisu koguneb omakorda üha rohkem veterane.

Ometi oli see parajalt üllatav, et Kalju algkoosseisu keskmine vanus (23 aastat ja 7 kuud) oli jalgpall.ee andmetel koguni 4 aastat ja 2 kuud noorem kui Kalevi oma (27 aastat ja 9 kuud). Kalevi keskmist vanust kergitasid Oskari Forsman (36), Ats Purje (39), Ragnar Klavan (38), Taijo Teniste (36) ja Marek Kaljumäe (33), samas kui Kalju vanim alustaja oli 31-aastane Maksim Podholjuzin ja lisaks temale oli algkoosseisus veel vaid kaks 90ndatel sündinud mängijat: Reginald (31) ja Pavel Marin (29).

Ilus hetk | Toivoneni soolo. Kalevil ei ole sellest mängust just liiga palju positiivset kaasa võtta, kuid Aaro Toivoneni auvärav andis aimu sellest, millise potentsiaaliga mängijad HJK-st laenule on toodud. Noor keskpoolkaitsja sai vasakul äärel audisisseviskest palli, liikus karistusalasse ning möödus seal ühest kaitsjast teise järel, enne kui ta 14 meetrilt täpse ja terava löögi posti kõrvale saatis.

Staar | Alex Matthias Tamm. Hooaja esimeses pooles näis, et tegemist on ründajate aastaga ning väravaküttide tabelis läheb kõvaks rebimiseks. Pärast Promise Davidi lahkumist klubist on Tamm aga tõusnud sellisesse vormi, millele mitte kellelgi pole midagi vastu panna. Septembris on ta jõudnud sihile kõigis neljas Kalju kohtumises ning tema kogusaldo (24) on juba üheksa võrra parem kui ühelgi jälitajal, nii et väravakuninga kroonile võib vaikselt juba Tamme nime peale graveerima hakata.

Tsitaat | "Nagu kõigis mängudes Kalju vastu sel hooajal, olid nemad lihtsalt parem meeskond," tunnistas Kalevi peatreener Teemu Tainio ETV2 otseülekandes.