Bundesliga talent tegi skoori ja Eesti U21-l vedas, et Austriast 0:2-ga tulema saadi (0)

Kohtumise skoori avas Romano Schmid, kes mängis möödunud hooajal klubijalgpalli Saksamaa Bundesligas Bremeni Werderi ridades. Foto: Scanpix / Reuters / Fabian Bimmer

Eesti U21 noormeeste koondis alustas uut EM-valiksarja 0:2 kaotusega Austriale. Ried-innkreisis toimunud kohtumine kulges võõrustajate tohutu territoriaalse ja mängulise ülekaalu tähe all ning Eesti noortekoondisel vedas, et Alpiriigist niivõrd väikese kaotusega tulema saadi.

Tegemist oli Roman Kožuhhovski esimese valikmänguga Eesti U21 peatreenerina. Sarnaselt neli päeva tagasi Alytuses Leedu vastu peetud maavõistlusega (0:2) rivistas Kožuhhovski meeskonna üles A-koondises kasutatava 5-3-2 asetusega.

Põhikoosseisus oli eelmise mänguga võrreldes kolm vahetust, värsked mehed olid Artur Šarnin, Rasmus Saar ja Kristoffer Grauberg Lepik, kes asendasid vastavalt Ats Toomsalu, Michael Schjönning-Larsenit ja Kristofer Pihti. Kolm paari värskeid jalgu ei päästnud Eestit Austria väga tugeva surve alla jäämisest.

Mattias Sapp pidi esimese tõrje tegema juba 5. minutil, kui kaugelt andis tuld Yusuf Demir. Kaks minutit hiljem oli aga Sapp võimetu, kui lõppenud hooajal Bundesligas Bremeni Werderi eest 22 korda platsil käinud Romano Schmid röövis Eesti meeskonnalt keskväljal palli, vedas selle rünnakule ja lõi kaugelt posti kõrvale.

11. minutil oli Eestil kasutada karistuslöök keskväljalt. Georgi Tunjov leidis tsenderdusega üles Alex Matthias Tamme, kelle pealöök läks aga selgelt mööda. Edasi mindi taas täieliku Austria ülekaalu tähe all. 17. minutil oli pall taas Sapi selja taga, aga austerlaste ründajale Chicwubuike Adamule fikseeriti suluseis.

28. minutil näitas Austria kaitsest rünnakule üleminekul kõrget kvaliteeti. Rasmus Saar kaotas palli vastase trahvikasti juures. Järgnes kontrarünnak, mille lõpetas taas Demiri pealelöök, mis läks natuke mööda. 30. minutil püüdis Sapp Adamu madala pealelöögi, 34. minutil oli vaja esmalt Sapi tõrjet ja siis kaitsjate blokki. Järgnenud nurgalöögi kaitsmisel jäädi ebalevaks ja Patrick Wimmer tulistas madalalt posti.

Georgi Tunjov oli ainuke Eesti U21 koondise liige, kel on ette näidata mängukogemus A-koondise ridades. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee37. minutil leidis aset Eesti avapoolaja teravaim moment, kui Wimmeri kehva puute järel pääses Austria karistusalasse Saar. Sööt leidis Kristoffer Grauberg Lepiku, kelle esimese puutega pealelöök läks aga selgelt üle. Poolaja lõpus jõudis Austrial veel kahel puhul eduseisu duubeldamisele väga lähedale.

41. minutil oli neil kasutada viies nurgalöök ning Eesti kaitsemäng jättis taas soovida, sest pallil lubati väravavahikastis maha põrgata, mille järel sai Adamu mõne meetri pealt peaga udjada. Eesti õnneks lõi austerlane üle. 45+1. minutil teenis Austria karistuslöögi Eesti trahvikasti nurga juurest. Schmid vinditas selle posti, tagasipõrkunud palli kõmmutas Wimmer üle värava.

Austrial oli põhjust olla 1:0 eduseisu üle sügavalt nördinud. Seda oli võimalusi ja mängulist ülekaalu arvestades selgelt liiga vähe. Vaheaja järel jätkas Austria momentide loomist ja 56. minutil saadi kätte pingeid vähendanud kaheväravaline eduseis, kui karistusala keskel valveta jäetud Demir suunas spagaadiga postipõrke kaudu väravasse Wimmeri madala söödu.

62. minutil tegi Eesti peatreener Roman Kožuhhovski kaks vahetust, kui edurivis asendas Grauberg Lepikut Kristofer Piht ning keskväljale tuli Georgi Tunjovi asemel Henri Välja. Austria end sellest häirida ei lasknud. 66. minutil lõi Demir posti ja olukorrale järgnenud nurgalöögi toimetas ta Christoph Klaeri pea peale, kes lõi latipõrkest üle. Eesti väravaraamid kolisesid juba neljandat korda.

70. minutil avanes järjekordne väga hea šanss Adamol. Demiri täpne tsenderdus leidis tagumises postis vabanenud ründaja, aga pealöök lendas Eesti värava küljevõrku. Kui 74 minuti järel oli pallivaldamine Austria kasuks 69:31, tundus see number mängupilti arvestades Eesti jaoks liiga armuline, sest mõtestatud mänguga vastase väljakupoolele enam jõuda ei suudetud, ent Austria teenis ridamisi standardolukordi.

Samas oli 2:0 värav võõrustajate pakilisust ikkagi mõnevõrra vähendanud. Pealelöökideni küll endiselt jõuti, aga Eesti karistusalasse ei viidud enam nii suuri jõude kui üheväravalises eduseisus. Kohtumise lõpusirge möödus seega esimese 70 minutiga võrreldes selgelt rahulikumas rütmis. Austria vormistas kindla võitu.

Statistika ei jätnud mingit kahtlust, kes oli väljakul toimunut valitsenud. Austria võitis pealelöökide arvestuse 33:2 (teisel poolajal ei sooritanud Eesti ainsatki pealelööki), raamidesse suundunud pealelöökide arvestuse 14:0, teenis 11 nurgalööki Eesti nulli vastu ning oli pallivaldamises parem 70:30.

Eesti U21 meeskonna jaoks jätkub valiksari septembris, kui võõrustatakse Soomet ja Norrat. Valikgruppi kuuluvad veel Horvaatia ja Aserbiadžaan.

2023. aasta U21 vanuseklassi EM-finaalturniir mängitakse Rumeenias ja Gruusias 16 koondise osavõtul. Valikgruppidest pääsevad otse finaalturniirile võitjad ja parim teise koha omanik. Ülejäänud kaheksa teise koha omanikku jätkavad play-off'is, kus selguvad viimased neli edasipääsejat.

Võistlustel võivad osaleda 2000. aastal ja hiljem sündinud jalgpallurid ehk teoorias saaksid Eesti noormeeste eest platsile tulla ka kolm A-koondislast (väravavaht Karl Jakob Hein, keskkaitsja Maksim Paskotši ja poolkaitsja Markus Soomets).

8. juunil kell 20.10 Josko Arenal (Ried in Innkreisis)

Austria U21 - Eesti U21 2:0 (1:0)