Ivar Lepik: Kas peame mängima talvest talveni? (8)

Hooaja alguses mängis ilmataat mäkra, lõpus mitte. See on risk, mis kaasneb pika hooajaga. Foto: Liisi Troska

Eesti liigahooaeg algas - vähemasti pidi algama - 2018. aastal veebruaris ja lõppes eelmisel nädalavahetusel, 24. novembril. Kelle või mille jaoks?

Lihtne vastus oleks ilmselt, et Eesti jalgpalli kui terviku arengu huvides, mis peaks kõige selgemalt väljenduma koondise tulemustes. Loogiliselt peaksid meie parimad mängijad liikuma läbi koduse püramiidi, jõudma sinisärki kandma ja siis välismaale. See on tee, mida käiakse. Aga kuhu tahame me nõnda jõuda?

Võime venitada hooaega üheksale kuule kasvõi sada aastat järjest, aga 1,3 miljoni elanikuga riigina ei arene me ühegi valemiga ja mitte kunagi tasemele, et mängida aastast aastasse võrdselt suurriikide koondistega. Seda loota oleks naiivne. Meile võib naeratada õnn ja sündida kuldne põlvkond, kes suudab jõuda suurturniiril näiteks kaheksa parema sekka, aga päeva lõpuks jääme me alati väikeseks. Mis pole iseenesest halb - endast suurematele hambaid näidata ja heal päeval tulemuseni jõuda suudame ka praegu. 

On meil potentsiaali enamaks? Mille arvelt? Islandi edust on palju räägitud sisehallide ja kvalifitseeritud treenerite võtmes, aga samavõrd oluline tundub olevat mängijate varajane liikumine välismaale. Pea igas noortekoondises nii U19 kui U21 vanuseklassis on 5-10 mängijat, kes mehistuvad välismaal, tihti tippklubide akadeemiates. Ja nii ei ole see ainult Islandi, vaid ka Soome, Läti, Leedu puhul.

REKLAAM

Teame, et Soomel läheb koondise tasemel hästi ja teame, et Lätil ei lähe, aga kas saame olla kindlad, et Läti ei liigu meist viie või kümne aasta perspektiivis mööda, kui nende mängijad teevad üha rohkem samme mitte läbi koduliiga, vaid välisakadeemiate karmi konkurentsi? Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak on sellist suundumust lätlaste-leedulaste näitel nimetanud "noortekoondiste hetke taseme kunstlikuks tõstmiseks". Saab olema põnev aastate pärast näha, kas väide leiab rahvuskoondiste tasandil kinnitust.

Küll olen üsna kindel, et Mattias Käit ei oleks 18-aastaselt kerkinud koondise võtmemängijaks, kui ta oleks Fulhami asemel jätkanud karjääri Levadias; et Frank Liivak, kes on saanud jalgpallihariduse välismaal, liigub lähiajal uuesti Eestist välja. Valdav enamus neist, kes noorena välismaale põiganud, on saanud vähemalt koondise tasemel tegijaks. Vägagi tervitatav oli selles plaanis lugeda Flora presidendi Pelle Pohlaku mõtteid Aleksandr Šapovalovi tuleviku osas - "me ei näe mõistliku ja loogilisena võtta ise sajaprotsendilist vastutust tema arengu eest". Ei peakski.

Siinkohal tuleks ka küsida, kas peaksime kodust liigat vaatlema eelkõige kui kasvulava meie enda noortele või kui produkti, mis köidaks meeli ja tõmbaks inimesi? Olla tahetakse mõlemat, kasvõi täisprofessionaalse liigani jõudmine aastaks 2020 töötab mõlema eesmärgi kasuks. Siit jõutakse juba täna koondisesse ja põnevuse üle kurta ei saa. Jah, on üsna kindel, et ka 2019 võidab tiitli mõni Tallinna klubi; jah, on üsna lihtne koha või kahe täpsusega ennustada, kes-kus lõpetab. Aga millises liigas ei oleks see nii?

Meie tipud on heal päeval Euroopa keskmikega võrreldaval tasemel, meie keskmikud on üha võimelisemad konkurentsi pakkuma, sekka juhtub ka mõni üllatus altpoolt. Meil on isiksusi, värvi, skandaali. Kui asjas kogu täiega sees olla, pakub Eesti liiga kindlasti rohkemat kui iganädalane lülitus mõnele kanalile "tippjalgpalli" vaatamiseks. Aga kui ma ei oleks iganädalaselt selle mulli sees, kas käiksin mängudel kohal? Kas pakutav oleks piisavalt huvitav, et ennast märtsis ja oktoobris, tuule ja tuisuga staadionile vedada?

Kui kaugele on inimesed valmis minema, et tribüünil istuda? See pilt pärineb Soome ja Eesti mängust Turus, mitte Premium liigast. Foto: Brit Maria Tael

Soomlased plaanivad nüüd, kui nende koondis mängib EM-piletile, oma lühikest, 33-mängulist hooaega veel kärpida - maksimaalselt 27 kuni 30 vooru peale. Rohkem mänge, kus midagi on kaalul, rohkem põnevust. Selgelt ka suuremad võimalused heaks tribüüni-ilmaks, kusjuures nende infrastruktuur on meie omast kordades ees. Liigasüsteemide muutmine ja õige otsimine on saanud tavaliseks nähtuseks. Kui kümne meeskonna kasuks argumenteerimisel on varasemalt välja toodud Kesk-Euroopa riike, siis ka Austria läks tänavu üle tosina meeskonna, poolitamise ja 32 vooru peale.

Üldine suundumus on süsteemide poole, kus tähtsusetute mängude arv on viidud miinimumini. Tänapäeva inimesed on liiga mugavad, et tulla külma ja kõledaga staadionile, liiga "hõivatud", et elada koduklubi rütmis. Kui nad üldse suhestuvad sel viisil mõne klubiga. Ja eriti siis, kui kalendris on ohtralt mänge, mille tulemus ei ole ühe osapoole jaoks oluline või numbrid tablool on lihtsasti aimatavad. Praegu on meil neid mänge palju. Ehk aitab profiliiga. Aga kui ei aita?

Jah, on kriitiline hulk mänge, mida mängijad arenemiseks vajavad, aga igasuguse liigaformaadi puhul on paratamatu, et kõige rohkem köidavad inimesi algus ja lõpp. Kui me mängime neid tingimustes, mis ei ole pealtvaatajale inimlikud, siis kellele me mängime? Mina tahaksin liigat, mida mängitaks inimestele. Olgu see siis "konnatiik" või mitte.

Ma ei taha siinjuures öelda, et märts peaks olema jalgpallivaba - miks ei võiks sinna kolida näiteks need tegelikult olulised nädalasisesed karikamängud, mis septembris-oktoobris piisavalt tähelepanu ei saa? Konkreetsed näited, kaheksandikfinaalid 2018: 25. septembril Flora-Levadia 313, 26. septembril Kalju-Kalev 158 pealtvaatajat. Mõlemad olid väga head mängud. Aga see on vaid üks mõte.

Arutlemiseks. Kas peame mängima üheksa kuud ja 36 mängu liigahooaega selleks, et mängijad saaksid areneda? Kas pikk hooaeg nõuab ohvriks osakese liiga atraktiivsusest? Kas saaksime teisiti? Kas eestlastest (noortel) mängijatel tasub üldse arengut silmas pidades edaspidi Soome minna, kui sealne hooaeg on ligi neljandiku võrra lühem?

Kommentaarid

to autor   •  
(2001:7d0:88f3:ec80:b48.***)
Välismaa akadeemiate osas tood välja Mattias Käidi (hea näide kuigi antud hetkel vajaks juba ammu meeste tasemel mänge) aga oleks aus tuua välja ka teised näited mis pole üldse mitte nii roosilised. Kui öelda et üks tee on hea siis ootaks analüüsi.
demo   •  
(2001:7d0:8561:3680:89e.***)
mõttetu artikkel tegelikult. Pakkuda liigamängude asenduseks karikamänge, pole mingi asendus.
Leelo Leelo   •  
(82.131.86.***)
Hea artikkel! Esitab nö. ametlikult küsimus, mis tegelikult juba ammu õhus ripuvad.
hoffa   •  
(85.253.239.***)
Tubli artikkel.
Viimastel aastatel on mitmed keskmised ja väiksemad riigid, kes hädas publikuhuvi kahanemisega reforminud oma liigasüsteemi atraktiivsemaks, poolitanud, lisanud play-offid Europa league kohale, Põhjus lihtne, tänu UEFA euroliigade põhisele rahastamisele ja vabaagentidest üleküllastunud mängijateturult oma kasvandiksest mängijate müügist saadava tulu kokkukuivamisele, on tasemevahe liiga rikkaamate ja ilusamate ning inetute pardipoegade vahel liigselt kasvanud. Kõik see väljendub publikuhuvi kahanemisel, mis omakorda mõjub negatiivselt sponsoritele.
Meie kliimale sobilikualt lühem ja atraktiivsem hooaeg, poolitamine, et hooaja teises pooles vähendada ühepoolseid, ettemääratud tulemusega mänge ning play-offid Europa liiga kohale, mis annaksid keskmikele õlekõrre karikasüsteemis eurorahade manu õnnestuda. Miks mitte?
Paraku 4 ringi ja 36 vooru jätavad veel aastateks meid tunnistama, kuidas 3-4 rikkamat klubi Meistriliigas kulda ja karda ning eurorahasid jagavad,...nii igatahes juhtoinad soovivad.
Hea artikkel   •  
(91.129.101.***)
Liiga peab poolitama. Ei taha see Vaprus vôi Maardu novembri kesk Flora vôi Kaljuga màngida. Peale 15.min on seis 0-2 ja säde läinud.

Poolitame!

Lisaks vôiks tuua sisse klausli, et Esiliigast tôusvad meeskonnad peavad lôpetama hooaja esikolmikus. See näitaks ja annaks kindlust, et tôusmine on teenitud ja nad on vôimelised mängima. Kroonilised on olukorrad, kus tôusev sats on vàljaspool medalikohta. Kui sa ei saa duublitele vastu, pole sul asja kôrgliigasse.

Kokkuvôtt.

Poolitame! + ei tôsta lambisatse Premmi. Elva Premmis oleks huvitav, aga vb ainult 10ks mänguks, peale mida kops koos ja seis lootusetu. Oleks püsinud aastaid tagasi olnud Tuleviku ja Pärnu LM-ga Premm, oleks olnud huvitav. Siinkohal Maardule kiitus!
elx   •  
(213.184.49.***)
Igati hea arutelu aga siis: "Ma ei taha siinjuures öelda, et märts peaks olema jalgpallivaba - miks ei võiks sinna kolida näiteks need tegelikult olulised nädalasisesed karikamängud, mis septembris-oktoobris piisavalt tähelepanu ei saa? "

See ei sobi kohe mitte - viia karikamängud, kus otsustatakse väljalangejad hooaja alguse esimesteks mängudeks, kehvadesse oludesse? Ei, kindlasti mitte.
Hoffa   •  
(37.157.108.***)
Kui ML-as 12 satsu jai poolitada, siis saabki Elva hooaja esimeses pooles ca tosin mängu endast tublisti tugevamatega ja hooaja teises pooles mängib tasemelt endasarnastega. Kindlasti tooks ta juurde ka täiendusi, mis taset võrdsustaks.
to hea artikkel   •  
(2001:7d0:88f3:ec80:24c.***)
Novembri keskpaigas pole sinu poole välja toodud mängupaare kunagi olnud.

Sisene
KÕIGE OLULISEM
EESTI ASJADEST
AHJUSOE TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Koolirahast hoolimata konkurendid kotti - Paide uus tase
PREMIUM LIIGA
Operaator Lipp, mitte Kõps! Talendikas ründaja sattus kaamera eest kaamera taha
SOCCERNET TV
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
23
21
1
1
62:16
64
2.
Paide Linnameeskond
24
18
0
6
60:25
54
3.
Nõmme Kalju FC
25
14
5
6
47:18
47
4.
Tallinna FCI Levadia
24
14
5
5
57:30
47
5.
Tartu JK Tammeka
25
8
7
10
28:37
31
6.
Viljandi JK Tulevik
25
9
2
14
27:42
29
7.
Tallinna JK Legion
25
6
6
13
20:40
24
8.
JK Narva Trans
25
5
6
14
23:37
21
9.
FC Kuressaare
25
4
7
14
23:52
19
10.
JK Tallinna Kalev
25
3
3
19
13:63
12
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K, 19.00 Flora - Paide (Premium liiga)
  • K, 19.00 Kalju - Legion (karikavõistlused)
  • N, 19.00 Flora U21 - Nõmme United (Esiliiga)
  • L, 13.00 Tulevik - Legion (Premium liiga)
  • L, 16.00 Levadia - Tammeka (Premium liiga)
  • P, 13.00 Paide - Kuressaare (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
64
Paide Linnameeskond
54
Nõmme Kalju FC
47
Tallinna FCI Levadia
47
Tartu JK Tammeka
31
Viljandi JK Tulevik
29
Tallinna JK Legion
24
JK Narva Trans
21
FC Kuressaare
19
JK Tallinna Kalev
12
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK