Luup peale | Ei mingit välku ega pauku. Raudteederbi visises 0:0 viigiks (0)

FC Flora ja Nõmme Kalju mängisid 0:0 viiki. Foto: Brit Maria Tael

Aastate jooksul Premium liigas arvukalt haaravaid duelle pakkunud FC Flora ja Nõmme Kalju tänane mõõduvõtt Premium liiga 26. voorus klassikute sekka ei liigitunud. 599 pealtvaataja ees mängitud kohtumine lõppes 0:0 viigiga.

Kohtumine algas maruliselt – juba 1. minutil pääses Flora vastase nurgalöögi järel kontrarünnakusse, kus omati kolm-üks arvulist ülekaalu. Mark Anders Lepiku sööt oli aga kehv ja pealelöögini ei jõutud. 4. minutil eksis Flora keskkaitsja Märten Kuusk, kelle libastumine lubas Kaarel Usta üks-üks olukorda, aga Vladislav Kreida suutis kaljukat piisavalt häirima, et asjalikku pealelööki ei tulnudki. Minut hiljem fikseeriti üks-üks olukorda pääsenud Vlasi Sinjavskile ülinapp (loe: kahtlane) suluseis. Kohtumise esimese 300 sekundi jooksul nähtud tulevärk ennustas haaravat lahingut.

Nii siiski ei läinud. Raudteederbi seekord korralikult põlema ei süttinudki, vaid podises nagu susla – omast tempos ja kindlalt lõpuni. Võimalusi isegi jagus, aga üldiselt oli mäng ikkagi uimane. Kui kolmapäevane Flora – Paide duell pakkus mõlema meeskonna poolt tippkvaliteeti, siis tänane matš mitte.

Kalju järgmine teravus tekkis 16. minutil, kui Vladislav Homutovi kauglöök napilt mööda lendas. Flora ohustas 30. minutil, kui Kuusk lükkas karistuslöögi peaga Millerile, kelle löögi tõrjus Marko Meerits nurgalööki. Sealt andis Markus Poom hiilgava tsenderduse, mille valveta jäetud Mark Anders Lepik pidanuks väravaks lööma, aga ründaja pealöök ebaõnnestus. Sekund hiljem lõi Kuusk küll lahtiseks jäänud palli väravasse, aga selgest suluseisust.

45+1. minutil vilistati Kuusele viga Volkovi takistamisel ja Kalju teenis karistuslöögi kohalt, mis Natho vasaku jala jaoks ideaalne. Poolkaitsja prooviski palli ristnurka vinditada, aga üleshüpanud Flora müür blokeeris.

Teisel poolajal avanesid selged väravavõimalused ainult Floral. Esmalt 55. minutil, kui Vladislav Kreida hea vaheltlõike järel pääses löögile Konstantin Vassiljev, aga tulistas veidi üle. Ning samuti 81. minutil, kui targa surve tulemusel rööviti paremal äärel pall Pedro Victorilt ja mängiti hea kombinatsiooniga löögile Rauno Alliku, aga Meerits tõrjus meisterlikult.

Kohtumise lõpusirge kulges Flora selge surve tähe all, aga Kalju kaitse pidas. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. 20 punkti on 20 punkti

Kalju peatreener Marko Kristal rõhutas pärast mängu, et viik Floraga ei tohi olla Kalju jaoks saavutus, sest see tähendaks liiga madalat latti. Muidugi on Kristalil tuline õigus, sest kahekordse Eesti meisterklubi sportliku ambitsiooniga säärane käsitlus kokku ei lähe.

Aga ometi tundus tänane 0:0 viik Kalju jaoks saavutusena, sest Florale 20 punktiga kaotav Kalju mängis tabeliliidri vastu nagu meeskond, kes kaotab tabeliliidrile 20 punktiga. Kvaliteedivahe oli märgatav, eriti teisel poolajal. Aga Kalju realiseeris oma kvaliteedi täna oluliselt paremini ära ja tänu sellele punkt teenitigi. Mängijate kehakeel ei valeta – Flora oli lõpuvile järel pettunud, Kalju mitte.

2. Mis oleks olnud, kui Homutov poleks vigastada saanud?

Kalju pidi mänguplaani juba 16. minutil ümber tegema, sest Vladislav Homutov vigastas Flora väravast napilt mööda lennanud kauglööki sooritades hüppeliigest ning lahkus longates platsilt. Tema asemel vahetati sisse Aleksandr Volkov, kes on aga hoopis teist tüüpi mängija. Homutov on vastase kaitsjate jaoks duellides ebamugav mängija, kellel on piisavalt rammu, et selg värava poole mängides palli kontrollida ja kaaslasi (eelkõige mängujuhti Amir Nathod) järele oodata.

Volkovil seda kvaliteeti pole. Kahevõitlustes Kuuse ja Pürgi jäi ta kahvatuks, sest selles elemendis ta tugev pole. Kvaliteetseid sööte kaitseliini taha, mille kinnijooksmine ja ohtlikeks momentideks konverteerimine on Volkovi trump, Kalju aga anda ei suutnud. Eriti teisel poolajal kadus nõmmekate ründemäng täitsa ära. Homutoviga olnuks mäng ilmselt huvitavam.

3. Flora huvitavad koosseisuvalikud

Kui Flora kaitsja Marco Lukka teenis kolmapäevases mängus Paide Linnameeskonnaga hooaja kaheksanda kollase kaardi, mis tähendab võistluskeeldu, tõusis kohe õhku huvitav küsimus: kes alustab Kalju vastu vasakkaitses? Selle positsiooni põhimees Ken Kallaste on ju jätkuvalt vigastatud.

Leidus loogika, mis rääkis Martin Milleri äärekaitsesse liigutamise kasuks, aga peatreener Henn otsustas sinna tõsta hoopis Markus Soometsa, kes tegi igati korraliku partii. Et Soomets kohanes valutult positsiooniga, kus ta sel hooajal varem mänginud polnud, näitab nii tema kui ka ümbritseva meeskonna head taset ja harmooniat.

Flora vasakkaitsest rääkides väärib märkimist, et vahetuspingil oli ka suvel Tallinna Legionist saabunud 17-aastane Leonid Arhipov, kes ravis pikalt vigastust ja teenis neljapäeval oma esimesed klubivahetusejärgsed mänguminutid, kui tegi Flora U21 meeskonna eest kaasa ühe poolaja. Flora kindel tabeliseis suurendab võimalust, et Arhipov saab novembris platsile ka Premium liigas.

Soometsa vasakkaitses mängitamisest suurem üllatus oli hoopiski Henni otsus edurivi osas – esimest korda sel hooajal kuulus põhikoosseisu Mark Anders Lepik, kelle senised 14 Premium liiga mängu, 163 minutit ja 3 väravat olid kõik tulnud vahetusest sekkudes. Premium liiga parim väravakütt Rauno Sappinen alustas vahetuspingilt.

4. Kalju peab nurgalöökidest ohtlikum olema

Kalju teenis esimesel poolajal viis ja kogu kohtumise peale kuus nurgalööki, aga ei suutnud mitte ühegi järel karistusalas pealelöögini jõuda. Seejuures ei tasu teha suuri etteheiteid Amir Natho ja Igor Subbotini tsenderduste kvaliteedile, vaid vajaka jäi jõulisusest ja otsustavusest karistusalas standardolukordade puhul peetavates võitlustes.

Kalju on tabelis neljandal kohal ning hooaja lõpuni on jäänud kuus vooru, mille jooksul kohtutakse veel korra nii Flora, Levadia kui ka Paidega (lisaks FC Kuressaare, Tartu Tammeka ja Viljandi Tulevik). Tabelis tõusmiseks vajab Kalju neist mängudest mitte üksnes punkte, vaid võite. Ning hooaja lõpufaasis, kus värskust võib nappida ning mänge tuleb ära võtta tati ja tahtejõuga, on standardolukorrad tavapärasest veelgi väärtuslikumad.

5. Vassiljev oli lähedal Puskase auhinnale kandideerimisele

Kohe teise poolaja esimesel minutil oli lähedal hooaja parima värava sünd. Konstantin Vassiljev ennetas nurgalipu lähistel Aleksandr Kulinitšit ja jõudis esimesena lahtise palli juurde ning virutas selle põrke pealt ühe puutega värava ette. Kas Vassiljev planeeriski pealelööki või ikka tsenderdust, mis oleks loogilisem variant, ei ole teada.

Aga välja kukkus üliterava nurga alt ja nurgalipu juurest sooritatud pealelöök, mille Marko Meerits väravajoonelt hädaga tõrjus. Kui see pall leidnuks tee väravasse, pidanuks jalgpalliliit hakkama FIFA-lt uurima, et kuidas täpselt saab esitada kandidaate aasta ilusaimale väravale omistatavale Ferenc Puskase auhinnale.

6. Flora seeriad said otsa

Valitsev meister ja tänavune suveräänne liider FC Flora oli enne tänast võitnud Premium liigas 13 kohtumist järjest. Sellest veelgi muljetavaldavam oli aga seeria tippmängudes ehk duellides teiste esinelikumeeskondadega (Kalju, Paide Linnameeskond, FCI Levadia), kust Floral oli ette näidata 7 võitu 7 mängust. Need mõlemad seeriad said täna A. Le Coq Arenal otsa.

Flora edu Paide ees kahanes viigiga 11 punktile, mis tähendab, et järgmisel nädalal tiitlivõidu vormistamiseks ei piisa rohevalgetele kahest võidust (nad kohtuvad kolmapäeval Levadiaga ja pühapäeval Tartu Tammekaga), vaid lisaks sellele peab Paide kaotama punkte mängus Narva Transiga.

7. Mängu parim – Martin Miller

Võitlust platsil jagus, aga ilusat jalgpalli ülearu palju ei leidunud. Premium liiga tippmängu kohta ootamatult suure tehnilise praagi hulga juures paistis Milleri täpne ja nutikas esitus silma. Tema oskus mängu kokku siduda aitas Floral palli hoida ja andis rünnakutele lisahoogu.