Luup peale | Flora võidumarss jätkus, aga Trans tegi neile korraks kolli kah (galerii!) (0)

Vlasi Sinjavski andis resultatiivsed söödud Flora teisele ja kolmandale tabamusele. Foto: Brit Maria Tael

Valitsev Eesti meister FC Flora võitis Premium liigas kaheksanda mängu järjest, kui alistas 3:1 Narva Transi. Rohevalgete edu lähimate jälitajate, Paide Linnameeskonna ja Nõmme Kalju ees on nüüd vähemalt homseni suisa 10 punkti.

Flora domineeris kohtumise esimest poolaega täielikult. Trans jõudis vastase karistusalasse vaid paar korda ega tekitanud seal mingit ohtu. Floral rünnakuid jagus ja nurgalööke teeniti suisa kaheksa, aga seitse esimest neist märkimisväärseid teravusi kaasa ei toonud. 45. minutil teenitud kaheksas tarnis aga tabamuse, kui Henri Järvelaiu tsenderduse rammis peaga sihile Märten Kuusk.

Flora alustas teravalt ka teist poolaega. Esmalt lasi Rauno Sappinen ühe väga soodsa võimaluse raisku, aga 53. minutil enam mitte, kui ta Vlasi Sinjavski tsenderduse peaga sihile saatis. Mängu rahustada Floral aga ei õnnestunud, sest vaid kolm minutit hiljem lõi Chinedu Geoffrey oma selle hooaja neljanda värava.

Ootamatu sündmus lõi Floral vererõhu üles ning asuti taas turvalist (loe: kaheväravalist) edu jahtima. 65. minutil tabas Sinjavski pealelöök esmalt latti ja siis posti, aga põrkas platsile tagasi. 75. minutil otsustas Flora mängu aga ära, kui Henrik Pürg lükkas palli peaga ette Rauno Allikule, kes kõmmutas 3:1. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Välk ähvardas teist korda samasse kohta kärgatada

2019. aasta Premium liiga hooaega alustas FC Flora 10-mängulise võiduseeriaga. Alguses võeti rajalt maha Paide Linnameeskond ja Nõmme Kalju, veidi hiljem FCI Levadia. 30 punkti 10 mängust oli väga muljetavaldav saldo, mille katkemist 11. vooru mängus Narva Transiga küll miski ei ennustanud. Suurepärase kvaliteediga lai väljak ja vastane, kelle mõtted on ilmselgelt osaliselt nädala pärast mängitavalt karikafinaalil, ei oleks tohtinud kujutada endast ohtlikku kombinatsiooni. Ometi lõppes mäng 2:2 viigiga ja Flora võiduseeria oligi otsas.

On päris hea tõenäosus, et 27. minutiks, kui meeskonna tömbivõitu ja tema maitse jaoks liiga aeglasest esitusest närvis Jürgen Henn vaidles neljanda kohtuniku Grigori Ošomkoviga, kas ta tohib tehnilisest alast pool meetrit väljas olla või mitte, oli see eelmise hooaja 2:2 viik Flora peatreeneril juba kord või paar peast läbi käinud. Märgid, et välk ähvardab teist korda samasse kohta kärgatada, olid ju õhus. Mänguliselt oli Flora ülekaal täielik, aga väravateks realiseerida seda ei suudetud.

Sappineni 53. minuti 2:0 värav näis olevat riskid maandanud, aga vaid kolm minutit hiljem jõudis Trans kohtumise jooksul esimest korda ohtlikult Flora trahvikasti ning Chinedu Geoffrey konks pani temast seni pea kõigis duellides jagu saanud Märten Kuuse tagumiku peale ning nigeerlane lennutas palli kaunilt ristnurka.

Kolm Premium liiga kohtumist järjest puutumatuna püsinud Flora värav oli lahti muugitud ja pinge uuesti õhus, sest Transi lahutas viigist kõigest üks õnnestumine. Ning Geoffrey tabamuse näol oli olemas värske tõestus, et see on täiesti võimalik. Flora mäng oligi järgmised 20 minutit ärev, ent Alliku värav tõi hingerahu ning Trans ka enam nii maruliselt ei üritanud, sest ilmselt oldi mõtetega juba laupäevas, kui Floraga uuesti vastamisi minnakse.

Siis aga karikafinaalis, mis otsustab, kas Trans mängib tänavu eurosarjas või mitte. Märk sellest, et Trans viskab tänaseks valge rätiku ringi, oli ka 83. minuti vahetus, kui meeskonna üks ohtlikumaid mängijaid Sadio Tounkarta pingile võeti. Üpris lootusetuks muutunud lahing loovutati, et suurendada võimalusi laupäevases sõjas.

2. Flora realiseerimine jättis soovida

Kui Flora võidab Transi 3:1, pole skoori üle justkui põhjust kurta. Transi näol on ju tegu klubiga, kelle alistamine pole reeglina lihtne. Aga praegu mängis tabeliliider ja tiitlikaitsja Transiga, kes on senisest 9 mängust teeninud kolm viiki, kuus kaotust ja ei ainsatki võitu ning vireleb tabeli kõige alumisel real.

Ning kes ei saanud täna vigastuste või võistluskeeldude tõttu kasutada mitmeid põhimängijaid (Ofosu Appiah, Nurlan Novruzov, Bi Sehi Elysee Irie, Roman Nesterovski, Artjom Škinjov), mistõttu saatis keskkaitsepaarina platsile Nikita Savenkovi ja Maksim Tšerezovi, kes on klubis sellele positsioonile vastavalt neljas ja kuues valik.

Sellise Transi vastu peaks Flora esitus olema tõhusam ja võit kindlam. Umbes nii nagu laupäeval võõrsil FC Kuressaarega, kus 24. minutiks 2:0 juhiti ja lõpuks 4:0 võideti. Miks täna nii ei olnud? Sest Flora realiseeris kehvasti. Esiteks rünnakuid lubavateks väravamomentideks. "Mida te teete seal?" ahastas Henn veidi enne Flora pingetest vabastanud 3:1 väravat, kui rohevalged lubava kontrarünnaku üle mängisid ja ummikusse jooksid.

Teiseks jättis soovida ka Flora realiseerimine siis, kui võimalused tekitati. Sappinen lõi väravaks alles oma kolmanda sajaprotsendilise šansi. 6. minutil suutis ta palli (tõsi, veidi tasakaalust väljas olles) mõnelt meetrilt Aleksei Matrossovile pihta lüüa ja 53. minutil tekitas ta end Savenkovist maha kruttides supervõimaluse, aga lubas Aleksandr Ivanjušinil blokeerida.

Sappinen esitab endale kõrgeid nõudmisi ning kuigi võit tuli ja hooaja 11. värava sai ta kirja, siis vaevalt on Premium liiga parim väravakütt rahul oma tänase realiseerimisprotsendiga. Samas ei olnud Sappinen ainuke florakas, kelle tegutsemine väljaku viimasel kolmandikul võinuks olla täpsem. Konstantin Vassiljevi kauglöögid olid täna sellised, mida Aleksei Matrossovil tõrjuda polnud vaja, sest need lendasid sihtmägist mööda.

Flora on Eesti meister ja meeskond, kellelt oodatakse tänavu Meistrite liigas tegusid. Neile tuleb seada kõrgeid nõudmisi ja nad on suutelised paremaks kui see, mida täna näidati.

3. Geoffrey kogub hoogu

Kui inimene vajab õhku, vett, toitu ja armastust, siis ründajaga on lihtsam – tema vajab ainult väravaid. Kui need olemas, siis kaovad kõik muud mured, sest jalgpalli suurim kunst on teatavasti palli väravasse toimetamine ning ründajatel lasub just vastutus selle kõige keerulisema ülesande lahendamise eest.

Transi ründaja Chinedu Geoffrey, keda eelmine peatreener Cenk Özcan juba märtsis kõvasti kiitis, oli koroonapausilt naastes kahvatu. Koguni nii kahvatu, et jäeti mängus Tallinna Legioniga pingile. Ent nüüd on nigeerlasel hoog sees. Kaks väravat karikasarja poolfinaalis Tallinna Kaleviga, samuti kaks tabamust laupäeval FCI Levadia ja täna üks FC Flora võrku. See on märk stabiilsusest ja kvaliteedist.

4. Mängu parim – Vlasi Sinjavski

Flora vasakääre arvele läks resultatiivne sööt meeskonna teisele väravale ning esimesel poolajal oli just tema põhiline teravuste tekitaja.

30. juunil kell 19.30 A. Le Coq Arenal

Tallinna FC Flora - JK Narva Trans 3:1 (1:0)
45. Märten Kuusk, 53. Rauno Sappinen, 75. Rauno Alliku - 56. Chinedu Geoffrey

Väravasöödud: 45. Henri Järvelaid, 53. Vlasi Sinjavski, 75. Henrik Pürg - 56. Sadio Tounkara