Luup peale | Pisiasjades parem Flora ei oska endiselt suurtele kaotada, lõpetades Kalju ligi kolm aastat kestnud seeria (vaata galeriid!) (0)

Rauno Sappineni hooaja 15. värav aitas Floral alistada 2:1 Kalju ja suurendada vahe nendega üheksa punkti peale. Foto: Brit Maria Tael

Premium liiga 14. vooru oodatuimas mängus alistas tabeliliider Tallinna FC Flora 2:1 oma lähima jälitaja Nõmme Kalju, suurendades oma eduseisu koguni üheksale punktile.

Flora ja Kalju kohtumise algus oli isegi veidi ootamatult lahtine. Kodumeeskond Flora käis esimestel minutitel paaril korral Kalju kastis luuramas ning Marko Meerits pidi juba kolmandal minutil korraliku tõrje tegema. Kuigi avapoolaja pallivaldamine oli pigem võõrustajate kontrollida, siis võimalusi jagus mõlemale üpris võrdselt.

Vladislav Homutovil oli 11. ja 12. minutil kaks suurepärast võimalust nõmmekad juhtima viia, ent esimesel juhul oli tasemel Flora puurilukk Ingmar Krister Paplavskis ja teisel juhul pani ukrainlane lööki liialt jõudu.

19. minutil pääses Flora 1:0 juhtima, kui Deniss Tjapkin suunas Konstantin Vassiljevi nurgalöögist palli peaga võitluses Raunode Alliku ja Sappineniga õnnetult oma väravasse. Kalju poolelt proovis vastata kohe järgmisel rünnakul Kaarel Usta, ent äärepoolkaitsja löök lendas üle lati, täpselt nagu ka Aleksandr Volkovi hilisem katse.

Pooltunni täitumisel sai Kalju aga viigivärava kätte, kui Tjapkini algatatud rünnakul oli Volkov Henri Järvelaiust kiirem ning Märten Kuusk Kalju ründaja tsenderdusest mööda hüppas, mille järel pall Usta põlvest väravasse põrkas - 1:1.

Viigivärava järel muutus mäng veidike kinnisemaks. Floral õnnestus aga üsna teise poolaja alguses 50. minutil uuesti juhtima minna, kui Vladislasv Kreida tsenderdus jõudis üle Kalju kaitsjate Vlasi Sinjavskini, kes mänguvahendi värava ette tagasi tõi. Sealt pani 30. minutil suluseisuvärava löönud Sappinen söödule pea vastu ja Flora juhtiski kõpsti 2:1.

Võõrustajate juhtvärava järel haaras Kalju palliga mängu kontrolli endale, surudes Flora madalamale ja jättes nad lootma kontrarünnakute peale. Kalju tekitas mitmeid poolmomente, ent õiget läbimurret ei leitudki. Kõige lähemal oli värav 85. minutil, kui Kuusk enne väravajoont palli peale kukkus ja kust kaljukad nõudsid käega mängu eest penaltit, mida kohtunik Juri Frischer selles olukorras ei näinud.

Kokkuvõttes seega Florale 2:1 võit, mis muutis olukorra tiitliheitluses vähemalt mõneks ajaks oluliselt pingevabamaks. Nõmme Kalju jaoks sai kaotuse tõttu läbi erakordne seeria, kui eelnevalt ei oldud Premium liigas alates 2017. aasta augustist kaotatud mitte ühtegi võõrsilmängu - nüüd see Floralt saadi. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Pisiasjad kui tippmängude valuuta

Kui laupäevase Tallinna derbi otsustasid selged individuaalsed eksimused, siis tänane raudteederbi tuletas meelde, et mida kõrgem on tase, seda suurem on vigade kaal. Seejuures ei pruugi viga olla päevselge ja ränk, ent just väikesed asjad määravad lõpptulemuse.

Flora avavärava puhul läks Tjapkin palli peaga enda selja taha klaarima natuke liiga enesekindlalt, unustades justkui ära, et vihmasel ja märjal väljakul on ka õhust tulev pall libe. Kalju viigivärava puhul magas Henri Järvelaid millisekundiga maha Aleksandr Volkovi jooksu, Märten Kuusk tunnetas vastase asukohta ja palli teekonda valesti ning tagajärg oligi käes. Flora 2:1 tabamuse puhul unustasid Kalju keskkaitsjad Sappineni ära, kui pall oli nende tsoonist tsenderduse näol läbi läinud.

Need kõik on väikesed asjad, ent just sellised määravadki päeva lõpuks, kes võidab ja kes kaotab. Flora on tänavu võitnud kõik kuus mulluse esinelikuga peetud mängu. Pisiasjade paremini tegemine on hetkel nende edu alus.

2. Päris ründaja on ikkagi päris ründaja

Jalgpallis on ütlus, et rünnakuga võidetakse mänge ja kaitsega tiitleid. Kaljul on olnud selle hooaja parim kaitse, ent sellest pole neile piisanud. Vigastuste tõttu pole esiründajaks toodud Odilaviot saadud kasutada ja mured on olnud ka kõigil teistel, kes teda asendama oleksid pidanud.

Seega on Kalju tipuründes tänavu toimetanud mängujuht Amir Natho (kes puudus täna kaartidega), keskpoolkaitsja Vladislav Homutov, universaal Igor Subbotin ning tänagi ääreründaja Aleksandr Volkov. Kõik on väga head jalgpallurid, aga oluliselt efektiivsemad oma õige koha peal. Kaljul oli Flora vastu mitmeid võimalusi ja variante, aga polnud meest, kes oleks õigel ajal i-le täppi panemas. Floral on Sappineni näol selline kuju olemas ja kui suurema osa mängust ei olnud Premium liiga parim väravakütt just kõige säravam, lõi ta ehtründajaliku värava, mis otsustas mängu saatuse.

Samas tuleb Kaljut ka tunnustada, sest kuigi poole algkoosseisu jagu mehi on hetkel laatsaretis, ei paistnud see väljakul silma. Kalju mängis korralikku jalgpalli ehk Marko Kristalil on suuremale osale põhimeestest võrdväärsed vahetused olemas. Kui vaid seda ründaja probleemi poleks!

3. Jalgpall on mäng publikule ja publikuga

Kui Premium liiga koroonapausi järel käima läks, olid vutistaadionid üle Eesti haudvaiksed. Ajakirjanikuna sai kuulda sisuliselt palli murul veeremise häält. Rääkimata väljakul peetavatest dialoogidest, millest mõni ka natuke rohkem poleemikat põhjustas.

Tänasel päeval on staadionile lubatud kuni 2000 pealtvaatajat ja need 1205 inimest, kes reede õhtul vihmast hoolimata end Lillekülla olid vedanud, aitasid meelde tuletada, kellele ja miks jalgpalli mängitakse. Seda tehakse mõistagi publikule ning justnimelt fännide olemasolu tribüünidel annab matšile atmosfääri ja õige tunde.

Eestis pole raudteederbist väga palju paremat duelli tahta, sest nii Floral Viienda Sektori kui ka Kaljul Roosade Pantrite näol on Eesti eesrindlikuimad fännigrupeeringud. A. Le Coq Arenal löödi laul lahti juba enne avavilet ja kogu matši vältel sai kuulda hõikeid, laule, trummipõrinat ja muud. Kuna fännid toimetasid staadioni mõlemas otsas (mitte ei laiutanud ühes sektoris vaikus), oli tänane liidrite lahing jalgpallielamus, nagu ta olema peaks. Selline, mida kevadel igatsetud sai.

4. Mängu parim - Vlasi Sinjavski

See tunnustus läheb Flora ääreründajale kerge avansiga, sest tegelikult oli võrdsete lahing ja väljakul ei olnud sellist meest, kes oleks teistest mäekõrguselt parem olnud. Ent avapoolajal, mil Flora peamiselt asjade kulgu suunas, oli just Sinjavski kõige teravam ja ohtlikum. Ta suutis nii 16. kui ka 29. minutil oma headuses sundida Meeritsa tõrjetööd tegema ning teise poolaja alguses läks lõpuni olukorras, mis tõi väravasöödu võiduväravale.

Vlasi Sinjavski (paremal) koos kaaslastega rõõmustamas. Foto: Brit Maria Tael

24. juulil kell 19.30 A. Le Coq Arenal

Tallinna FC Flora - Nõmme Kalju FC  2:1 (1:1)
19. ov. Deniss Tjapkin, 50. Rauno Sappinen - 31. Kaarel Usta

Väravasöödud: 19. Konstantin Vassiljev, 50. Vlasi Sinjavski - 31. Aleksandr Volkov