Paide eesmärgid: kindlam kaitse ja eurosari. KTM-reeglit trotsides (5)

Paide Linnameeskonna eesmärk number üks hooajal 2019 on kaitse varasemast oluliselt paremini pidama saada. Foto: Gertrud Alatare

Kümnest Premium liigas mängitud hooajast oli Paide Linnameeskonna jaoks edukaim mullune, kui saadi esimest korda tabelisse rohkem võite kui kaotusi, koguti rekordilised 51 punkti ning korrati oma parimat saavutust ehk 2013. aastast pärit viiendat kohta. Loorberitel ei puhata, vaid algavalt hooajalt oodatakse selget sammu edasi.

Paide meeskond tühjendas 2016. aasta hooaja järel kõvaketta, teostas riistvara inventuuri ning alustas uuendatud tarkvara abil tsüklit, mis peab visiooni kohaselt päädima eurosarja pääsemisega. Mitte tingimata tänavu, aga eeldused selle eesmärgi täitmiseks juba 2019. aasta hooajal on olemas, möönavad nii klubi president Veiko Veskimäe kui ka peatreener Vjatšeslav Zahovaiko.

Premium liigas peatreenerina kolmandat hooaega alustav Zahovaiko sõnas pärast eile Riias valitseva Läti meistri Riia FC käest saadud 0:2 kaotust: "Mul on siiralt hea meel, et meeskond sai juba jaanuari keskpaigaks komplekteeritud ja oleme saanud pärast seda päevast päeva tööd teha. Treenerid vajavad aega, et õppida tundma mängijate eripärasid ja nemad omakorda, et meie nõudmisi. Üldjoontes on meil asjad vaatamata Riias saadud kaotusele päris okeid."

Kuigi meeskonda täiendades oli esmase tähelepanu all tagumine liin, kuhu saabusid väravavaht Mait Toom, äärekaitsjad Karl Mööl ja Muhammed Sanneh ning keskkaitsja Mikel Gurrutxaga, siis värvati ka edurivimängijaid. Pooleteist-aastase pausi järel tõmbab Paide särgi selga Andre Järva, meeskonnaga liitusid ka mullu Walesi meistriks tulnud Kevin Kauber ning noor gambialane Alassana Jatta.

REKLAAM

"Meeskond paistab mulle väravast vaadates selline, et võime kõiki vastaseid igas mängus hammustada. Soovime hooaja lõpuks kokku panna tulemuse, mis üllatab paljusid," kõlab Toomi hinnang olukorrale nädal enne hooaja algust.

Väravavahi nimetatud ambitsioon läheb kokku nii president Veskimäe lühema kui ka pikema visiooniga. "Eesmärk on alati esineda paremini kui eelmisel aastal. Kuna mullu olime viiendad, siis tahame tänavu neljandale kohale mängida. Kui kaheksa aastat tagasi Paide meeskonna üle võtsime, siis esmalt läks energia süsteemi ülesehitamiseks.

Paar aastat tagasi jõudsime olukorda, kus aeg oli küps hakata rohkem esindusmeeskonnaga tegelema, et kui meie enda noored sinna jõuavad, siis oleks see hea koht, kus mängida ja kust edasi liikuda. Eurosarjakoht oleks meile tähtis ühelt poolt kaasneva tulu mõttes, aga veelgi enam rahvusvaheliste tugevate mängude ja silmajäämise võimaluse poolest," räägib Veskimäe.

Muuseas, Paide jaoks pole välistatud eurosarjas osalemine juba algaval hooajal, aga see eeldab Eesti karikavõitjaks tulemist. Reedene loos Paidele ei halastanud, sest veerandfinaalis minnakse kokku karikakaitsja FCI Levadiaga, ent kui võidetakse too matš ning seejärel ka poolfinaal ja finaal, on eurosarjapääse fakt.

Yann Michael Yao aktsioonis Narva Transi vastu. Foto: Liisi Troska

Veskimäe: jalgpall aitab kasvatada tugevaid kodanikke

Ehitusettevõtja Veskimäe jaoks pole Paide Linnameeskond mitte tulu-, vaid kuluprojekt. Miks ta sellesse oma aega, kirge, energiat ja raha panustab? "Tähendusi on mitu. Esmalt olen Paidest pärit ja jalgpalliga seotud. Ning kui Meelis Rooba mind kunagi appi kutsus, siis sai jah-sõna antud. Kui olukorraga põhjalikumalt tutvusime, siis ilmnes, et ees ootab suur töö. Aga kui midagi teha, siis korralikult. Tahan, et elu püsiks ka Tallinnast väljaspool ja Kesk-Eesti lastel oleks võimalik sporti teha.

Teiseks soovin, et Eestis sirguksid üles sirge selja ja tugeva käepigistusega ning vaeva nägema õppinud noored mehed. Olen ise ehitussektoris üpris suur tööandja ning tean omast käest, et selliseid mehi on meil vaja," räägib Veskimäe, kes on praegu tööandjaks ka mitmetele endistele Paide mängijatele.

"Jalgpallurist saab korralik töötaja. Hakkasime mingil hetkel seda teadlikult jälgima, et oma lae saavutanud või teisi väljakutseid otsivatele mängijatele tööd ja koolitust pakkuda. Neist on saanud ettevõttele väärt mehed," märgib Veskimäe.

Kolmanda tippjalgpalliga tegelemise põhjusena toob Paide president välja tõiga, et tegu on väga ambitsioonika spordialaga, mis on omakorda motivaatoriks. "Kui juba midagi teha, siis ikka nii, et klubis kasvavatel mängijatel oleks võimalus tipptasemel tegutseda."

Paide Linnameeskonnaga liitunud Kevin Kauber. Foto: Gertrud Alatare

Zahovaikoga võeti risk, mis on end õigustanud

2016. aasta hooaja lõpus otsus Paide teha taaskäivitamise, kui meeskonna peatreeneriks nimetati Vjatšeslav Zahovaiko, kel olid küll suured kogemused mängijana, aga olematud treenerina. 2017. aastal kaotati pooled kohtumised ning paikneti viimase vooru järel tabelis seitsmendal kohal. Mullugi alustati konarlikult, aga tõusti lõpuks viiendaks.

"Olen jätkuvalt veendunud, et Zahovaiko oli õige valik. Uut peatreenerit otsides lähtusime pikemast perspektiivist ja Slava tundus loogiline samm, sest meil puudus kohustus esimestel aastatel tulemust teha. Riskisime, kui nimetasime juhendajaks väheste treenerikogemustega, aga väga intelligentse jalgpalluri, kes võib kiire õppimise käigus saada väga heaks treeneriks.

Praegu ongi läinud suures pildis nii, nagu toona arvasin. Jalgpalliavalikkus on võib-olla mingil hetkel arvanud, et Zahovaiko pole kõige õnnestunum valik, aga meie silmis on kõik juhtunu olnud arengu loomulik osa. Õppimisvõime on väga oluline oskus. Oleme Slavat kogu aeg toetanud ja austanud," räägib Veskimäe.

Paide president tunnistab ka, et on algava hooaja eel rohkem põnevil kui varem, sest "varem olid ootused-lootused väiksemad ja mängijate pikemaajalisem perspektiiv samuti väiksem".

Paide peatreener on KTM-reegli vastane

Kui muidu vaatab Zahovaiko hooajale otsa ettevaatliku optimismiga, siis üks teema tõmbab Paide peatreeneril vererõhu üles – KTM-reegel. Paide rivistusse kuulub neli KTM-i – Tarmo Neemelo, Magnar Vainumäe, Ander Ott Valge ja Henri Välja, kellest esimene on veteran ja teine hetkel pikemat taastumispausi nõudva raske põlvevigastusega audis.

Et Vainumäe on kunstlik KTM, kavatseb Paide taotleda jalgpalliliidult eriluba selle privileegi omaniku muutmiseks. Olukord sunnib, sest Premium liiga reeglite järgi peab algkoosseisu kuuluma kaks KTM-mängijat, ent kontrollmängude põhjal Zahovaiko eelistustest järeldusi tehes, oleks tema ideaalkoosseis võib-olla sootuks KTM-idest prii.

"Tahan selle reegli kohta oma arvamust väljendada ja küsida jalgpalliringkonnalt, kas seda on üldse vaja? Minu arvates pole, sest see on Premium liiga taset pärssinud. Oleme noor klubi noore noortetööga ning KTM-reegel puudutab meid tugevalt. Peatreenerid on kohati pantvangis ja tekib ebaaus konkurents, mis annab mängijatele mugavustsooni, mille tõttu on teatud hetkedel keeruline koosseisu koostada.

Võib-olla pole nii mõeldud, aga äkki on KTM-reegel põhjus, miks mitmed noored 18-19-aastaselt jalgpallist loobuvad? Kuigi nad on täitsa okeil tasemel ja valmis Premium liigas mängima, siis KTM-reegel on kõva argument, miks ma ei saa neid mehi enda meeskonda mängima kutsuda. Minu meelest on KTM-reeglisse sisse programmeeritud vastuolu," räägib Zahovaiko.

Tõsi, aasta pärast ei tohiks KTM-reegel enam Paidele muresid valmistada, sest siis liigituvad nendeks kuus praegust esindusmeeskonna liiget (Rene Merilo, Sören Kaldma, Edgar Tur (hetkel laenul Bulgaarias), Rico Reinoja, Vainumäe ja 2020 suvest ka Kristofer Piht) ning ilmselt peaksid treeninggrupiga liituma Järvamaa parimad noormängijad. Vainumäe saamine nö tavaliseks KTM-iks vabastab praegu tema poolt hõivatud kunstliku KTM-koha.

Paide Linnameeskonna peatreener Vjatšeslav Zahovaiko ei pea KTM-reeglit kuigi õnnestunuks. Foto: Liisi Troska

Tiitlisoosikut Zahovaiko nimetama ei tõtta

Eraldi teema, millele Zahovaiko ja Paide meeskond on hooaja ettevalmistusel rõhku pööranud, on standardolukorrad. Eelkõige nende kaitsmine, mis 2018. aastal lootusetult aia taha läks, sest neist lubas Paide endale lüüa koguni 26 väravat ehk 0,72 mängu kohta.

"Ründefaasi standardolukordadest rääkides, siis kahjuks pole õnnestunud neist treeningmängudes väravaid lüüa. Seal on vaja võimsust, suurust, hüppevõimet ja veel kord võimsust ja võimsust! Aga meie mängijate gabariite vaadates ei saa öelda, et standardolukorrad oleksid rünnakul meie trump. Aga üritame ja tahame olla paremad," sõnab Zahovaiko.

Tiitlivõitlusest rääkides arvab Paide peatreener, et see jääb Tallinna kolmiku siseasjaks. "Tiitlit on alati raske kaitsta ning Nõmme Kalju on surve all. Levadiat valdab juba eelmisest hooajast korralik nälg. Floragi jaoks on hooaeg suur väljakutse, aga kes nägi peatreener Jürgen Henni emotsiooni pärast Konstantin Vassiljevi liitumist, siis emotsioon rääkis enda eest.

Nüüd on küsimus, kas ja kui palju suudame meie vett sogada. Loodetavasti on Tartu Tammeka tubli, Narva Transist rääkimata. Ning küll ka Viljandid ja teised annavad endast parimat, et tipmistelt punkte röövida. Tuleb põnev hooaeg. Aga meie keskendume oma asjadele ja oleme võimelised kõiki üllatama," sõnab Zahovaiko.

Mait Toom: Foto: Heiki Laan / Paide Linnameeskonna FBMeeskonna staar – Mait Toom

FC Flora ridades 2015 ja 2017 Eesti meistriks tulnud Mait Toomi värbamine oli Paide jaoks vägev täiendus, sest temaga saabusid väravasuule nii kõva kvaliteet ja kogemused, mida Paides sel positsioonil senise kümne Premium liiga hooaja jooksul pole nähtud.

Nii 2015 kui ka 2017 valiti Toom Soccernet.ee lugejate poolt hooaja parimaks väravavahiks. Ta on end tõestanud kui mängija, kes suudab vahetevahel meeskonda üksinda vee peal hoida, mis on tasemel väravavahi tunnus.

"Paides on kõik asjad korraldatud väga professionaalsel tasemel," kiidab 189 Premium liiga mängu jagu kogemusi omav 28-aastane Toom oma uut töökohta. "Eks kohanemine võttis aega terve jaanuari, aga veebruaris tundsin end iga trenni ja mänguga paremini. Meeskonna eesmärk – jõuda nelja sekka – mind ei survesta, sest olen harjunud mängima ainult meistritiitli ja medalite peale. Kõik kulgeb praegu väga mõnusas ja rahulikus rütmis, ülenärveerimist ega -pabistamist pole."

Muhammed Sanneh. Foto: Liisi TroskaKellel silma peal hoida? Muhammed Sanneh

Paide ridadesse kuulub tänavu neli välismängijat – mullusest tuttav edurivimees Yann Michael Yao (Elevandiluurannik), baskist keskkaitsja Mikel Gurrutxaga (Hispaania), ründaja Alassana Jatta (Gambia) ja vasakkaitsja Muhammed Sanneh (Gambia).

Eelmise hooaja keskel õnnestus Paidel oma ajaloo jooksul esimest korda meeskonna ridadesse kuulunud leegionäri mängijaõigused välismaale müüa, kui nigeerlasest ründaja Samson Iyede müüdi Taani esiliigaklubile BK Fremad Amager. Paide eesmärk on, et tulevikus muutuksid säärased üleminekud regulaarseks ja aitaksid klubile tulu teenida.

"Tahame, et välismängijad oleksid paari-kolmeaastased projektid, mille käigus toimuks areng ja lõpuks teeniksime klubile tulu," märgib Paide president Veiko Veskimäe.

Kui ründaja Jatta on esialgu looduslikult väga andekas toorik, mis vajab voolimist, siis Sanneh kõva töövõimega jalgpallur, kellelt loodetakse tänapäevasele äärekaitsjale omast tegutsemist ehk osavust, mobiilsust ja aktiivset sekkumist rünnakule.

Suurim küsimärk – kaitseliini koostöö

2018. aasta hooajal lubas Paide endale Premium liigas lüüa 74 väravat, millega jäädi kümne meeskonna seas seitsmendaks ehk allapoole oma tabelikohta. Just kaitse tugevdamine võeti kahe hooaja vahel erilise luubi alla nii värbamisel kui ka treeningtöös.

Eeldatava põhikoosseisu tagumises liinis on viiest mehest neli uued – äärekaitsjad Muhammed Sanneh ja Karl Mööl, keskkaitsja Mikel Gurrutxaga ja väravavaht Mait Toom. Paratamatult tähendab see, et ühise rütmi leidmisel võib tekkida ebakõlasid.

"Oleme näinud vaeva ja muutnud treeningmetoodikat, et rohkem kaitsele rõhku panna, mille tõttu on võibolla ründetegevus veidi kannatanud. Vajasime kaitsjaid, kes on naturaalselt kaitsjad. Täna on seis, kus oleme liini päris oskuslike meestega komplekteerinud," sõnab Zahovaiko.

Väravavaht Mait Toom rõhutab, et sulandumisele on oluliselt kaasa aidanud varajane komplekteerimine. "Asi pole ideaalne, aga ka sellest mitte väga kaugel. Hooaja kaks esimest mängu näitavad ära, kas oleme kaitses üksteisega harjunud. Trennide põhjal peaks toimima, aga eks eksamipäev annab ammendava vastuse."

Paide Linnameeskond
Peatreener
: Vjatšeslav Zahovaiko
Abitreener: Erki Kesküla
Väravavahtide treener: Jüris Sahkur
Fitness-treener: Marek Niit
Füsioterapeut: Raiko Karpov
Kapten: Andre Frolov
EJL-i stipendiaadid: Ott Ander Valge, Magnar Vainumäe, Joel Kokla, Rene Merilo, Kristofer Piht, Henri Välja
Eelarve: 425 000 (esindusmeeskond)
Koduväljakud: Paide linnastaadion ja Paide kunstmuruväljak
Duubelvõistkond: Paide Linnameeskond U21 (Esiliiga B)
Koduleht: www.paidelinnameeskond.ee
Esimene mäng: 8. märtsil kell 19.00 vs. Nõmme Kalju FC (Hiiu staadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 8. märtsil kell 19.00 vs. Nõmme Kalju FC (Hiiu staadionil)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Mait Toom, Rene Merilo.
Kaitsjad: Kristjan Pelt, Mikel Gurrutxaga, Muhammed Sanneh, Martin Kase, Tanel Neubauer, Rico Reinoja, Karl Mööl.
Poolkaitsjad: Joel Kokla, Magnar Vainumäe, Andre Frolov, Yann Michael Yao, Vladislav Zanfirov, Sander Sinilaid, Sören Kaldma, Ander Ott Valge, Henri Välja.
Ründajad: Alassana Jatta, Kristofer Piht, Kevin Kauber, Andre Järva, Tarmo Neemelo.

Võimalik algkoosseis:

Paide Linnameeskond - Premium liiga - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Mikel Gurrutxaga (Hispaania keskkaitsja, Oulu Herculesist) sõlmis kaheaastase lepingu.
Alassana Jatta
(Gambia ründaja, Real de Banjulist) sõlmis klubiga kaheaastase lepingu.
Andre Järva (ründaja, Kalevist) taasliitus Paidega.
Kevin Kauber (ründaja, Ekenäsest) sõlmis klubiga aastase lepingu.
Karl Mööl (paremkaitsja, Kalevist) sõlmis klubiga kaheaastase lepingu.
Muhammed Sanneh (Gambia äärekaitsja) sõlmis kaheaastase lepingu.
Mait Toom (väravavaht, Florast) sõlmis klubiga kaheaastase lepingu.
Vladislav Zanfirov (ääremängija, Levadiast) laenati Levadia U21-st

Välja:

Kenert Anniste (poolkaitsja) liitus laenulepingu alusel Tallinna Kaleviga.
Dejan Djermanovic 
(Sloveenia ründaja) lahkus klubist.
Pavel Dõmov (poolkaitsja) laenuleping FCI Levadiast lõppes. Liitus Floraga.
Henri Hanson (äärepoolkaitsja) lahkus klubist ja liitus Vaprusega.
Michael Lilander (äärekaitsja) siirdus vahetustehingu käigus Florasse.
Andrea Liotti (Itaalia väravavaht) lahkus klubist.
Märten Pajunurm (kaitsja) töökohustuste tõttu tänavu klubi ei esinda.
Kaarel Rumberg (väravavaht) naasis Tabasalu JK-sse.
Edgar Tur (äärekaitsja) sõlmis laenulepingu Bulgaaria kõrgliigaklubi Vratsa Boteviga.

Hooajaeelsed mängud:

11.01 Paide Linnameeskond - Tallinna FC Flora (PL) 0:2
19.01 FC Kuressaare (PL) - Paide Linnameeskond 4:0 (Välja, Yao, Valge, Metso)
25.01 Tartu JK Tammeka (PL) - Paide Linnameeskond 2:1 (Neemelo)
02.02 FS Metta (LAT) - Paide Linnameeskond 0:3 (Välja, Jatta, Järva)
09.02 FCI Levadia U21 (EL) - Paide Linnameeskond 0:13 (Jatta 4, Välja 4, Sinilaid 2, Kauber, Järva, Yao)
16.02 Paide Linnameeskond - Narva JK Trans 2:0 (Yao, Sinilaid)
01.03 Riga FC (LAT) - Paide Linnameeskond 2:0

Võitkaotus.

PL - Premium liiga; EL - Esiliiga, LAT - Läti kõrgliiga.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

REGISTREERITUD (1)
ANONÜÜMNE (4)

ROOTSI KUNN   •  
(180.180.159.***)
Paidel tundub väga korralik koosseis olevat ja aeg oleks tõesti tegudeks . Mitmes hooaeg Slava käe all läheb juba ?

PREMIUM LIIGAS
KODUNE JALGPALL
Pilk ajalukku: Trans vajab karikafinaalis Tallinna-võimu lõpetamiseks esimest väravat, Kaljul on aga põhjust enesekindluseks
Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" 15. osas piilume nädala tippsündmuse ehk Evald Tipneri karikavõistluste ajalukku ja vaatame duelli omapärastele nüanssidele.
SILM PEALE!
VÄLISMAALT
Nemad, kes unustasid kaotamise
ESILIIGA TELEMÄNG
VÄLISMAALT
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
12
11
1
0
37:5
34
2.
Tallinna FCI Levadia
12
9
1
2
37:9
28
3.
Paide Linnameeskond
11
7
2
2
15:6
23
4.
Nõmme Kalju FC
12
6
4
2
18:12
22
5.
JK Narva Trans
12
4
4
4
15:9
16
6.
FC Kuressaare
11
3
3
5
8:13
12
7.
Tartu JK Tammeka
12
2
2
8
15:27
8
8.
Viljandi JK Tulevik
11
2
2
7
11:24
8
9.
Maardu Linnameeskond
12
1
3
8
4:32
6
10.
JK Tallinna Kalev
11
1
2
8
5:28
5
REKLAAM
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
34
Tallinna FCI Levadia
28
Paide Linnameeskond
23
Nõmme Kalju FC
22
JK Narva Trans
16
FC Kuressaare
12
Tartu JK Tammeka
8
Viljandi JK Tulevik
8
Maardu Linnameeskond
6
JK Tallinna Kalev
5
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitab algaval hooajal otsepilti kokku üle 100 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK