Erakordne, skandaalne, kummaline, vastuoluline või pöördeline? Või kõike seda korraga? (2)

Nõmme Kalju kaitsja Aleksandr Kulinitš aktsioonis Levadia ründaja Aime Marcelin Gando Biala vastu 1. juulil peetud Premium liiga mängus. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga 21. vooru kohtumine FCI Levadia ja Nõmme Kalju vahel on säärane, mille kohta võib juba enne avavilet täie veendumusega tõdeda, et see jääb pikaks ajaks meelde ja kõneaineks. Juhtugu väljakul ükskõik mis.

Provotseeriva maiguga omadussõnu, mida võib tänase kohtumise osas kasutada, jagub rohkesti. Järgneb neist koostatud assortii koos põhjendustega.

Erakordne. Ühtegi senist Premium liiga kohtumist pole koroonaviirus nii otseselt ja põhjalikult mõjutanud kui tänast Levadia – Kalju duelli. Mais ja juunis mängiti kümneid kohtumisi tühjade tribüünide ees, augusti lõpus tuli matše edasi lükata ja kalendrit ümber korraldada.

Ühegi meeskonna Isikkoosseisu pole koroonaviirus seni aga otseselt mõjutanud. Nüüd on lugu teine, sest Kaljul ju puudu kolmandik esindusmeeskonnast (Marko Meerits, Alex Matthias Tamm, Andreas Raudsepp, Sander Puri, Kaspar Paur, Kaarel Usta), kes kõik viibivad eneseisolatsioonis.

REKLAAM

Skandaalne. Konflikt on tänasesse kohtumisesse juba ette sisse programmeeritud. Otsus, et vaatamata paljude mängijate puudumisele, tuleb Kaljul täna Levadia vastu platsile astuda, sündis teisipäeval. Kalju president Kuno Tehva polnud just vaimustunud, kui otsustada tema Facebooki-postituse põhjal.

"Maaslamajaid ei lööda? Peatreener puudub, abitreener puudub, kolm väravavahti puuduvad. KTM mängijad? Muidugi puuduvad! Trennid? Siiani pole saanud teha, homme 5-6 mängijat alustavad. Ahsoo, arst ja füsio ka puuduvad. Premium Liiga, lets go! Kui nii, siis nii," on sõnavõtt, mille tõlgendamine ei nõua teab mis suur kujutlusvõimet.

Pole vaja olla Taimi Paljak ega isegi mitte Pendli-Endel, et prognoosida: kui Kalju tänase mängu kaotab, kuuleme me sellest matšist veel aastaid. Ja kui ei kaota, siis kuuleme ikkagi.

Kummaline. Planeeritud vahetus kohtumise esimesel minutil? Võib vabalt juhtuda. KTM-reegli täitmisega hädas olnud meeskonnad on varemgi kasutanud JOKK-skeemi ehk nimetanud algkoosseisu vajaliku hulga KTM-mängijaid, aga neist siis ühe kohe pärast mängu algust välja vahetanud. Eelkõige paistis sellega mullu Esiliiga B-s silma Tallinna JK Volta.

Võib vabalt juhtuda, et Kalju tutvustab säärast KTM-vahetust Premium liigale. Nimelt on nõmmekatel kasutada 13 esindusmeeskonnaliiget, kellest KTM-staatus ainult varuväravavahil Henri Pergil. Eeldusel, et ta ajateenistusest tänaseks mänguks vabaks saadakse, peab algkoosseisu lisaks talle määrama veel ühe KTM-i. Ei oleks ootamatu, kui tolle jalgpalluri mänguaeg piirduks minuti või paariga.

NB! Neist 13-st mängijast saab Kalju protokolli kanda maksimaalselt 11, sest seitse neist ei oma ETM-staatust, aga sääraseid mängijaid tohib kohtumises kasutada maksimaalselt viite. Seega kindel võit Levadiale? Mitte ilmtingimata, sest kui Kalju teeb 1. minutil ära kirjeldatud KTM-vahetuse, saavad nad näiteks platsile panna järgmise koosseisu:

väravas Henri Perk, kaitseliinis Aleksandr Kulinitš, Ivan Lobai, Mikk Reintam ja Andri Markovitš, poolkaitses Amir Natho, Pedro Victor, Deniss Tjpakin ja Igor Subbotin, ründav poolkaitsja Vladislav Homutov, ründaja Aleksandr Volkov. Sellise satsiga saab ju mängida küll! Iseasi, mis on nädalaid kodus istunud ja metsajooksu teinud võistkonna sportlik vorm…

Vastuoluline. Kas kohtumine peaks üldse täna toimuma? Miks ei saanud seda edasi lükata, kuni Ungaris käinud jalgpallurid isolatsioonist väljas ja Kalju meeskond saanud kasvõi paar täisväärtuslikku treeningut (loe: täiskoosseisuga, peatreeneri ja abitreeneri juuresviibimisel) teha?

Jalgpalliliidu juhatus kaalus mängu edasilükkamist, aga otsustas lõpuks selle vastu, sest nii suurenenuks märgatavalt oht, et Premium liiga kalender jookseb omadega umbe. Kaljul on niigi vaja kaks kohtumist järele pidada, mistõttu sooviti mängupäevi rohkem mitte kulutada.

Küsimus ei olnud ainult Kalju olukorras, vaid silmas peeti ka ohtu, et koroonaviirus tabab mõnda teist Premium liiga meeskonda, mis tooks omakorda paratamatult kaasa mingid kalendritõrked. Jalgpalliliit soovis jätta endale selle tarbeks puhvri ja mitte enamikke vabu päevi Kalju olukorra peale ära kulutada. Kas saanuks ka teisiti, saab selgeks alles tagantjärele.

Pöördeline. Flora liidrikoht on kindel ja üha püüdmatum, mis tähendab, et Paide Linnameeskond, Kalju ja Levadia selgitavad välja teise klubi, kes saab eurosarja mõistes rahulikult hingata. Kuna Eestil on järgmisel aastal nelja eurosarjakoha asemel kolm, millest üks reserveeritud karikavõitjale, tagab koha ainult hõbedameeskond.

Kas mäng, mille eel on Kalju pea kuu aega erinevaid vintsutusi talunud, osutub hõbedaheitluses pöördeliseks? Tõenäoliselt küll! Sest olgu tulemus ükskõik mis, annab see kemplusele uue käigu. Kui Kalju võidab, annab see nõmmekatele kindlasti vägeva emotsionaalse laengu ning muudab Levadia lootused teiseks tõusta üpris ähmasteks.

Viik meeldiks kõige rohkem Paidele, sest siis kaotaksid mõlemad nende rivaalid kaks punkti. Levadia võit – oleme ausad, see on kõige loogilisem tulemus – võib aga neile hooaja lõpusirge eel uue hoo anda, mida viimased kolm kuud konarlikus tempos edenenud meeskond hädasti vajab.

* * *

Paar sõna ka Levadiast! Kui Kalju on pärast 22. augustit pidanud vaid ühe kohtumise – Euroopa liiga esimeses eelringis NŠ Muralt saadud 0:4 kaotus, mille kummalisust peegeldab tõik, et Sander Puri mängis keskkaitses – siis Levadia võistlusrütm on olnud tavapärane ehk et koondisepausi järel on üks mäng peetud (5:1 võit FC Kuressaare üle).

Premium liigas on Levadia võitnud kolm kohtumist järjest, ent kokkuvõttes on tänavu juba nii palju eksitud (20 mängust ainult 11 võitu), et enam selle jaoks ruumi pole. Ning koroonakoldest kokkuriisutud ja korraliku treeningrütmita Kalju alistamine on Levadia jaoks täna kohustuslik ülesanne.

Vladimir Vassiljevi juhendatav meeskond täiendas sel nädalal koosseisu 28-aastase serblasest keskkaitsja Nemanja Lakic-Pešiciga.

* * *

Levadia ja Kalju duelli puhul pole võimalik isegi tänaste erakordsete asjaolude juures mainimata jätta statistilist fenomeni. Nimelt on Kalju püsinud ametlikes kohtumistes Levadia vastu löömatuna 12 mängu järjest ehk Levadia viimane võit Kalju üle pärineb 2018. aasta 17. aprillist, kui Hiiul mängitud karikavõistluste veerandfinaal võideti 1:0 Igor Morozovi 9. minuti väravast.

Tol aastal kohtuti veel kolm korda ning Kalju sai kirja kaks võitu ja ühe viigi. 2019. aastal oldi vastamisi seitsmes võistlusmängus (neli korda Premium liigas, kaks korda karikasarjas, üks kord superkarikas), millest Levadia ei võitnud ainsatki. Kõik kolm karikaduelli kaotati, Premium liiga raames saadi kaks viiki kätte. Nukker seeria on tänavu pikenenud kahe mängu võrra. 3. juunil võitis Kalju 2:0 ja 1. juulil tehti 1:1 viik

* * *

FCI Levadia peatreener Vladimir Vassiljev: "Oleme teadlikud Nõmme Kalju olukorrast, kuid kindlasti on nad ennast karantiini ajal hästi vormis hoidnud ja tulevad mängule väga motiveeritutena. Meie omakorda tahame mängida oma mängu, võtta võidu ning liikuda kolme punkti abil tabelis ülespoole, et peagi Paide kinni püüda."

FCI Levadia keskkaitsja Maksim Podholjuzin: "Viimastes kohtumistes saavutasime häid tulemusi, mis andsid palju enesekindlust. Keskendume oma mängule. Meie ainsaks eesmärgiks on võit koos tabelikoha parandamisega."

Nõmme Kalju väravavahtide treener Getulio Aurelio Fredo, kes täidab täna meeskonna peatreeneri ülesandeid, sest nii Marko Kristal kui ka Sergei Terehhov viibivad endiselt isolatsioonis: "Ma võiksin kasutada mitmeid vabandusi enne Levadiaga mängu, kuid ma ei hakka seda tegema. Meeskonnal on tahtmist ja elu rohkemgi kui küllalt."

Nõmme Kalju keskkaitsja Mikk Reintam: "Valmistume mänguks, nagu igaks teiseks. Need mängijad, kes lähevad pühapäeval väljakule annavad endast maksimumi ning teevad vastase elu raskeks." 

20. septembril kell 15 A. Le Coq Arenal

FCI Levadia - Nõmme Kalju
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Silver Kõiv, Sten Klaasen
Neljas kohtunik: Joonas Jaanovits

Eeldatavad koosseisud (pärast Kalju KTM-vahetust):

Levadia vs Kalju - Football tactics and formations

Statistika:

FCI LEVADIA 21. voor NÕMME KALJU
12.09. vs Kuressaare (v) 5:1
30.08. vs Kalev (k) 3:0
21.08. vs Trans (k) 3:0

14.08. vs Kuressaare (v) 2:2
09.08. vs Tammeka (v) 1:1
Viimased mängud 22.08. vs Tulevik (v) 1:0
15.08. vs Legion (v) 6:0
09.08. vs Trans (k) 3:0

31.07. vs Tammeka (k) 1:1
24.07. vs Flora (v) 1:2
38 (11 võ, 5 vi, 4 ka), vv 51:27 Punktid kokku
38 (12 võ, 2 vi, 4 ka), vv 38:10
23 (7 võ, 2 vi, 1 ka), vv 28:8 Punktid kodus/võõrsil 15 (4 võ, 3 vi, 3 ka), vv 23:19
Gando
Manucho
6 Robert Kirss
Parimad väravakütid 9 Vladislav Homutov
6 Kaspar Paur
Aleksandr Volkov
- Mängukeelu all -
Gando
Markus Jürgenson
Juri Kolomojets
Rasmus Peetson
Bogdan Vaštšuk
Mängukeelu ohus Vladislav Homutov
Andreas Raudsepp
Aleksandr Volkov
01.07.20 (k) 1:1
03.06.20 (v) 0:2
02.11.19 (k) 1:1
23.10.19 (k) 1:2, KV
24.08.19 (v) 1:2
Omavahelised mängud 01.07.20 (k) 1:1
03.06.20 (k) 2:0
02.11.19 (v) 1:1
23.10.19 (v) 2:1, KV
24.08.19 (k) 2:1
27.09. vs Flora (k)
04.10. vs Paide (v)
17.10. vs Tulevik (k)
24.10. vs Trans (v)
31.10. vs Tammeka (k)
Järgmised mängud 23.09. vs Tammeka (v)
27.09. vs Trans (k)
30.09. vs Tulevik (k)
04.10. vs Tulevik (k)
17.10. vs Kalev (v)

(k) - kodus; (v) - võõrsil; võ - võidud; vi - viigid; ka - kaotused; vv - väravate vahe.

Huvitavaid fakte:

  • Kalju võitis Levadiat liigahooaja esimeses omavahelises mängus 2:0 (20. Igor Subbotin, 56. Ivan Lobai), teine mäng jäi 1:1 viiki (39. Bogdan Vaštšuk - 86. Vladislav Homutov).
  • Levadia on jäänud hetkel Kalju vastu võiduta 11 järjestikuses omavahelises liigamängus.
  • Kokkuvõttes on 50 nende klubide vahelisest meistriliiga mängust 19 lõppenud Levadia võiduga, 18 viigiga ja 13 Kalju võiduga.
  • Ründaja Robert Kirss siirdus talvisel üleminekuperioodil Kaljust Levadiasse.
  • Kalju on lasknud tänavu meistriliigas endale lüüa kõige vähem väravaid - keskmiselt 0,56 väravat mängu kohta. Levadia vastav näitaja on 1,35.
  • Levadial on suurim pallivaldamisprotsent - 61. Kalju pallivaldamisprotsent on 52.
  • Kalju poolkaitsja Amir Natho on andnud kõige rohkem resultatiivseid sööte - 12.
  • Levadia kaitsja Zurab Otšigava on saanud kõige rohkem punaseid kaarte - 2.
  • Levadia poolkaitsja Igor Žurahhovski tähistas mängueelsel päeval oma 26. sünnipäeva.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
20
18
1
1
54:14
55
2.
20
14
0
6
50:23
42
3.
18
12
2
4
38:10
38
4.
20
11
5
4
51:27
38
5.
20
9
0
11
25:36
27
6.
20
6
5
9
22:32
23
7.
21
5
5
11
20:31
20
8.
21
4
6
11
20:42
18
9.
21
4
5
12
14:36
17
10.
21
2
3
16
10:53
9

SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Denis Krestinin   •  
(85.253.227.***)
teie kooseisuses pole nõmme kalju poolt 2 ktm mängijat!!!
Denis Krestinin   •  
(85.253.227.***)
Ossa raisk,tehakse nägu volta 5 sekundil üks ktm läheb

Sisene
TÄNA ÕHTUL
REAL LUUBI ALL
AHJUSOE TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Koolirahast hoolimata konkurendid kotti - Paide uus tase
SOCCERNET TV
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
23
21
1
1
62:16
64
2.
Paide Linnameeskond
24
18
0
6
60:25
54
3.
Nõmme Kalju FC
25
14
5
6
47:18
47
4.
Tallinna FCI Levadia
24
14
5
5
57:30
47
5.
Tartu JK Tammeka
25
8
7
10
28:37
31
6.
Viljandi JK Tulevik
25
9
2
14
27:42
29
7.
Tallinna JK Legion
25
6
6
13
20:40
24
8.
JK Narva Trans
25
5
6
14
23:37
21
9.
FC Kuressaare
25
4
7
14
23:52
19
10.
JK Tallinna Kalev
25
3
3
19
13:63
12
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
64
Paide Linnameeskond
54
Nõmme Kalju FC
47
Tallinna FCI Levadia
47
Tartu JK Tammeka
31
Viljandi JK Tulevik
29
Tallinna JK Legion
24
JK Narva Trans
21
FC Kuressaare
19
JK Tallinna Kalev
12
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK