Luup peale | Kalev langes Narvas võideldes, aga kahetses haudvaikuses päid käte vahel hoides (0)

See foto Kalevi ääreründajast Markus Vahernast pärineb küll laupäevast, aga võtab täna kalevlaste leeris valitsenud meeleolu tabavalt kokku. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Milline olukord valitseb äsja kõrgliigas välja kukkunud meeskonna riietusruumis? Karjumine, asjade loopimine, kohtuniku, vastaste ja kogu ülejäänud maailma kirumine? Ei, seal valitseb haudvaikus. Kõik tahavad olla vait ja rääkida nii vähe kui võimalik. Sest kõik on läbi.

Just selline olukord valitses Fama staadionil mõni minut pärast lõpuvilet Tallinna Kalevi riietusruumis. 1:1 viik tähendas, et vaatamata hooaja lõpusirgel näidatud vingele ja sümpaatsele võitlusele tuleb neil uueks hooajaks kolida Esiliigasse.  Reaalsus lõi puuga pähe ja selle obaduse saanud pead hoidsid Kalevi jalgpallurid riietusruumis käte vahel.

Peatreener Dmitrijs Kalašnikovs astus riietusruumi, rääkis meeskonnaga lühidalt ja astus siis välja Soccernet.ee-le intervjuud andma. Rõivistus jätkus kõik endises võtmes ehk vaikuses. Vaikuses võeti seljast vettinud mänguvorm, mindi pesema, pandi riidesse ja astuti bussi. Ees ootas pikk ja nukker sõit Tallinnasse.

Kalevi jaoks sai kõik läbi varem, kui pidanuks. Loogika ütles, et nad saavad laupäevases 30. voorus võimaluse enda Premium liiga kohta kaitsta. Aga nüüd on mäng FC Kuressaarega nende jaoks tähtsusetu, sest saarlased üllatasid samal ajal Tallinna Legioni ja nihkusid püüdmatusse kaugusse. Ainuke lõpuneliku võistkond, kelle täpne saatus viimase vooru eel selge, ongi Kalev.

Kohtumise esimese poolaja põhjal otsustades oli asjade selline käik ootamatu, sest Kalev mängis tahtega ja targalt. Sinistes särkides võistkond pakatas veendumusest, et nende koht ei ole Esiliigas. Ning teod väljakul viitasid, et neil on õigus.

Juba 6. minutil tekitati Transi värava all esimene teravus, kui Markus Vaherna tsenderdus leidis üles Hugo Palutaja, aga Transi kaitsjad jõudsid vahele. Järgnenud nurgalöögi vinditas Murad Velijev latti nii, et väravavaht Aleksei Matrossov oli olukorra kontrollimisest sama kaugel kui Trans esikolmikukohast.

12. ja 13. minutil olid Kalevil kasutada järgmised nurgalöögid, millest midagi ohtlikku ei sündinud, aga järgmisest standardolukorrast tuli värav. 27. minutil tegi Aleksandr Ivanjušin küljejoone juures vea Vahernale ning järgnenud karistuslöögi toimetas trahvikasti Velijev. Pall ei olnud ülearu terav, ent täpne. Ning Transi kaitse pilla-palla. Täiesti valveta jäetud Hannes Anier koksas Kalevi ette.

38. ja 43. minutil pääses karistusala sees löögile Vaherna, aga Matrossov tõrjus mõlemad sooritused. Eriti ohtlik oli neist teine. Trans piirdus avapoolajal kahe Aleksandr Zakarljuka kauglöögiga, mis Karl Andre Vallnerile raskusi ei valmistanud. Teisel poolajal pöördus mäng aga täiesti teise suunda, sest Trans pani kohe algusest Kalevile korraliku surve peale.

46. minutil nurgalöök, 47. minutil nurgalöök, 48. minutil karistuslöök paremalt äärelt, 50. minutil Zakarljuka pealelöök, mis blokeeriti, 51. minutil nurgalöök. See surve oli Kalevile liiast ja peagi murduti. 54. minutil saatis Trans paremalt äärelt karistusalasse tsenderduse, mille Kalev klaaris, aga täpselt Zakarljuka jalale, kes lõi esimese puutega 1:1.

Kaks minutit hiljem kolksus Kalevi post, mida tabas Martin Käose tsenderdus. Seejärel ihkas Trans penaltit, aga Arseni Kovaltšuk sai hoopis kohtuniku petmiskatse eest kollase kaardi. Trans jätkas võimaluste tekitamist, ent mitmel puhul päästis Kalevi halvimast Vallner. Tasu viigiseisu kaitsmise eest oli võimalus lõpusirgel kohtumine enda kasuks otsustada.

Kalevil kaks võimalust tekkis. 80. minutil tõsteti pall kaitseliini taha sööstnud Vahernale, kes lõi aga täpselt Matrossovile sülle. Minut hiljem tulistas terava nurga alt Eduard Golovljov, aga Matrossov tõrjus. Need olid Kalevi viimased hingetõmbed, enamaks jaksu polnud. Viik kombineerituna Kuressaare võiduga Tallinnas läkitas kalevlased Esiliigasse. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Viik ei rahuldanud kumbagi meeskonda

Teine poolaeg oli kulgenud Transi täieliku ülekaalu all, aga veerand tundi enne lõppu suutis Kalev ärgata. See oli veidi pärast seda, kui peatreener Kalašnikovs saatis platsile Eduard Golovljovi, kes oli täna Kalevi pingil olnud väljakumängijatest ainuke, kel vanust rohkem kui 18 aastat. Aga Kalevi aktiviseerumine ei tähendanud, et Trans oleks tagasi tõmmanud, vaid vastupidi – ka nemad jahtisid endiselt võitu, sest viik ei sobinud kummalegi.

Kalevi jaoks oli see teada juba enne mängu – nende jaoks polnud mitte ühelgi juhul vahet, kas mäng lõpeb viigi või kaotusega. Sest kui Kuressaare poleks Legionist jagu saanud, oleks kaotus või viik jätnud Kalevi saarlastest tahapoole, aga löögiulatusse nii, et kui viimases voorus omavaheline võidetakse, siis on 9. koht käes. Ning olukorras, kus Kuressaare juhtis, oli ka Kalevil igal juhul võitu vaja.

Transile terendas aga liigakoha kindlustamine, mille nimel olid nad väljakul toimunu järgi otsustades nõus riskima sellega, et kohtumine kaotatakse. Samas on üleminekumängudele langemise oht Transi jaoks olemas ka praegu, seega oli neilgi mõtet riskida ja võitu püüda, sest viigi ja kaotuse vahe oli väike.

2. Klassi näitab stabiilsus

Väravavaht Karl Andre Vallner on olnud läbi terve hooaja Kalevi meeskonna tähtsaim ja parim mängija, sest tema head esitused on olnud vundament, mille toel on liiga viimane meeskond teeninud punkte või hoidnud kaotusnumbreid viisakatena.

Vallneri kvaliteetsed tõrjed on muutunud nii tavaliseks, et neid ei pane alati tähelegi. Tänagi tegutses Kalevi väravavaht stabiilselt kõrgel tasemel, võttes ära kõik kohustusliku ja, nagu tal kombeks on, rohkemgi veel. Premium liiga tippklubid hakkavad ilmselt juba järgmisel nädalal Vallneri allkirja jahtima.

Vallneril on olemas midagi, mis näiteks puudu kohtumise alguses väga teravat jalga ja minekut näidanud Murad Velijevil. 18-aastane ääreründaja kadus esimese pooltunni järel pildilt ega suutnud sinna naasta ka vaheajal saadud hingetõmbepausi järel. Premium liiga nõuab lisaks sähvatamisele ja stabiilsust.

Ilmselt oligi just vähene stabiilsus ka asi, mis Kalevile sel hooajal saatuslikuks sai. Stabiilsust nappis nii treeneripingil (kolm peatreenerit hooajaga on Premium liigas erakordne, isegi Narva Trans küündib selleni harva) kui ka esitustes (võistkondlikult ja individuaalselt). Stabiilsus näitab aga klassi ja see lõpuks maksab.

3. Trans peab mõtlema, kuidas edasi

Pole välistatud, et Trans ja Kalev kohtuvad ka uuel hooajal Esiliigas. Kui Kuressaare alistab viimases voorus Kalevi ning Trans kaotab samal ajal Legionile, jäävad narvakad üheksandaks ja peavad kõrgliigakõlbulikkust tõestama üleminekumängudel. Muidugi on nad seal igal juhul selged soosikud, aga jalgpallis on imelikumaidki asju juhtunud.

Tuletame meelde, et Trans alustas hooaega lootustega jõuda eurosarja ja kimbutada esinelikut. Eurosarjast tegelikult kaugele ei jäädud, sest karikavõistlustel jõuti ju finaali, kus siiski mullust võitu kaitsta ei suudetud. Esinelikust ollakse aga mitme maa ja mere kaugusel.

Võistkond loperdas hooaja algusest saadik ja kui juulis-augustis saadi korraks struktuur paika, siis sügisel lagunes see taas. Trans vajab stabiilsust nii treeneripingil kui ka koosseisus. Muidu jäädaksegi Esiliigaga flirtima. See, mis tõi neid siiani, ei vii neid enam edasi, sest Premium liiga tase on vahepeal oluliselt tõusnud.

4. Mängu parim – Aleksandr Zakarljuka

Transi mängujuht põles täna selle sõna heas mõttes. Teda jätkus kõikjale, ta tekitas olukordi kaaslastele, proovis ise, kaugelt ja lähedalt ning oli õigel ajal õiges kohas, et lüüa viigivärav.