Luup peale | Tamme needus küll murdus, aga kõik lahkusid väljakult noruspäi (galerii!) (0)

Mihkel Järviste söötudest sündisid mõlemad Tammeka väravad. Foto: Seleri Tidor

Tartu Tammeka murdis kuuendal katsel Tamme needuse, teenides oma armsal kodustaadionil tänavuse esimese punkti, kuid 2:2 viik Narva Transiga ei paku kummalegi meeskonnale rahulolu.

Trans realiseeris kümnendal minutil mängu esimese väravavõimaluse, kui Sadio Tounkara pika nurgalöögi järel suunas Ofosu Appiah palli peaga keskele tagasi ning Aleksandr Zakarljuka lõi viiekastinurgast jalaga ühe puutega 0:1.

Kaheksa minutit hiljem viigistas Tammeka ilusa rünnakuga, kui Tristan Koskor tegi keskväljalt läbisööstu, Mihkel Järviste ideaalselt ajastatud läbisööt saatis ta väravavaht Aleksei Matrossoviga silmitsi ning Koskor lahendas olukorra terava nurga alt.

Viigivärava järel haaras Tammeka initsiatiivi ning omas mitmeid võimalusi ka juhtima minna, kuid 44. minutil oli hoopis Trans see, kes uuesti ette pääses. Olukord sündis kontrarünnakul, kui Tounkara pääses paremalt äärelt läbi, vältides suluseisulõksu ja pannes Alfred Tammiksaare istuli, enne kui ta terava palli värava ette saatis ja Nikita Mihhailov selle võrku suunas.

Teisel poolajal muutus niigi lahtine mäng veelgi võimalusterohkemaks, kuid väravavasse jõudis vaid üks pall ja sedagi valest mehest - Järviste nurgalöök 54. minutil põrkas värava eest võrku Appiahi kaudu. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Paindlik 4-3-3 vs sirgjooneline 4-4-2

Tammeka ja Trans otsisid edu väga erinevate mängujoonistega. Kaido Koppelile on omane oma meeskonna taktika peensusteni paika panna ning pea igas mängus üritatakse leida nõkse, millega vastaseid üllatada või nende nõrkuseid enda kasuks pöörata. Nii kasutati ka täna võrdlemisi keerukat lahendust, kus ründefaasis mängiti 4-3-3, aga kaitses 5-3-2, kusjuures lisakaitsjaks langes muidu ääreründajana tegutsenud nooruke Alfred Tammiksaar.

Transile on seevastu viimasel ajal edu toonud sirgjoonelisema jalgpalli juurde naasmine. 4-4-2 asetuses moodustavad ründeduo Chinedu Geoffrey ja Sadio Tounkara ehk klassikalised suur tipuründaja ning väike, terav ja tehniline number kümme. Kui keskväljal tõmbab niite Aleksandr Zakarljuka kvaliteediga mees, siis see plaan tihti ka toidab. Transi lähenemine on hiljutise treenerivahetuse järel paljuski ka loogiline, sest keeruliste skeemide sisseharjutamiseks puudub aeg. Ning mis kõige tähtsam - punktipõud on niiviisi asendunud võitude ja viikidega.

Täna võib avapoolaja põhjal öelda, et kahe erineva lähenemise kokkupõrkes jäi peale Transi sirgjoonelisus, sest kuigi Tammeka omas avapoolaja teisel poolel järjest häid võimalusi, siis läbimurre tuli Transi vasturünnakul, kus Tounkara võitis äärel otsustava duelli just Tammiksaare vastu, kes oli terve poolaeg pidanud üles-alla saalima.

2. Õiglane punkt, mida kumbki ei soovinud

Tammeka on Koppeli käe all näidanud valmisolekut muuta julgelt taktikat mitte ainult mängude vahel, aga ka jooksul. Nii ei pidanud Tammiksaar teisel poolajal enam nii ennastsalgavalt tagasi töötama ning vajadusel langes viiendaks kaitsjaks Reio Laabus.

Kas just sellest lükkest tingituna, aga mäng muutus teisel poolajal veel oluliselt lahtisemaks, mõlemal meeskonnal tekkis ohtralt väravavõimalusi ja õnnelikumal (või õnnetumal) päeval võinuks korduda ka mullune kümneväravaline lahing. Transi ründepaar ja Roman Sobtšenko olid pidevalt ohtlikud ning viimane põrutas 58. minutil Zakarljuka eeltöö järel kümnelt meetrilt palli latti. Seitse minutit hiljem värises ka teine väravalatt, kui seda tabas Daaniel Maanase pealöök Järviste nurgalöögi järel.

Vahetused lõhkusid mingil määral rütmi, kuid väravaoht püsis õhus mõlemas väljakuotsas. Kõige lähemale jõudis Tammeka vahetusmees Artur Uljanov, kelle kaugpomm nõudis Matrossovilt hiilgavat ühekäetõrjet. Järgnenud nurgalöögi järel saatis Kevin Aloe pealöögi heast kohast üle värava.

Väravaterohke viik oli kokkuvõtteks igati teenitud tulemus, kuid kumbki meeskond ei olnud sellega rahul, vaid jahtis suurte jõududega võiduväravat, mille sündimata jäämise järel lahkusid mõlemad tiimid väljakult pead norus.

3. Standardselt nõrgad standardid

Seitse väravat (kui penaltid välja arvata) on lasknud endale sel liigahooajal standardolukordadest lüüa nii Tammeka kui ka Trans. Selle negatiivse näitajaga jagatakse Premium liiga liidrikohta koos Viljandi Tulevikuga. Samamoodi on mõlemad tänavu hädas olnud ise standardolukordadest skoorimisega, aga seekord suudeti vähemalt selles vallas pidevalt ohtlikud olla. Või siis nägi see niimoodi välja, kuna kumbki ei osanud neid kaitsta...

4. Mängu parim – Sadio Tounkara

29-aastane Mali ründav poolkaitsja on olnud mänguliselt muljetavaldav hooaja algusest saadik, kuid alles viimasel ajal näib ta olevat leidnud alumise ründajana väljakul õige koha, kus ta oma omadused parimal moel maksvusele saab panna. Täna oli ta otseselt osaline Transi mõlema värava sünnis, andes avavärava toonud nurgalöögi ning tehes teisele eeltöö kontrarünnakul.