Luup peale | Viimase minuti penalti murdis tõusuteel Kalevi südamed (4)

Tallinna Kalevil õnnestus Viljandi Tuleviku ründejõud pikalt kontrolli all hoida, kuid Herol Riibergi penalti 90. minutil põrkas väravavaht Karl Andre Vallneri käe ja posti kaudu väravasse, päästes viljandlastele üliraske 2:1 võidu.

Kalev oli läinud juhtima juba 7. minutil Hannes Anieri supersoorituse järel, kui ta näppas omal poolel vahelt Gerdo Juhkami söödu ning tormas uhkes üksinduses värava suunas, lõpetades oma reidi 20 meetri kaugusel täpse löögiga.

Patuoinas Juhkam pääses 15. minutil ise viielt meetrilt vabalt löögile, aga pealöök lendas maapõrkest mööda. Kõik näis püsivat juba Kalevi kontrolli all, kuniks veidi enne pooltunni täitumist sutsas kodumeeskond uuesti teravalt ja kes muu kui Pavel Marin oli see, kes suunas peaga väravasse Martin Alliku tsenderduse. Viigivärava järel muutus Tulevik taas ohtlikumaks ning Allikul endal avanes peaga hea võimalus juhtvärav lüüa, aga löök jäi ebatäpseks.

Teisel poolajal jätkus pikalt sarnane mängupilt, kus Kalev valdas pisut rohkem palli, aga territoriaalset ülekaalu omas Tulevik, kes jäi aga hätta ohtlike võimaluste loomisel. Juhtuma hakkas viimase 25 minuti jooksul, kui esmalt tabas Marin kümnelt meetrilt väravalatti ning hiljem saatis Kristjan Kask läbijooksul palli posti. Oma tahtmise said viljandlased aga alles loetud minutid enne lõppu, kui vahetusest sekkunud Nikita Komissarov teenis penalti Marek Kaljumäe vastu. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Anier kui täpp Kalevi "i" peal

Tallinna Kalevi mänguplaanis on Hannes Anier pea asendamatu tegelane, kes suudab ees ka mitme kaitsja vastu tegutsedes palli vallata ja ohtu luua. Tema vigastuspausiga võib osaliselt selgitada ka mõõna, millesse Kalev vahepeal sattunud oli.

Anieril on olemas kõik elemendid - kiired jalad, füüsilisus, tehnika ja väravanina -, et toimida efektiivselt igas mängufaasis. Kaitsefaasis vajub Kalev sügavale, kaitstes oma väravat kompaktselt 5-4-1 asetusega, kus Anier saab näidata oma kiirust, aga muretseb ka selle eest, et vastaste kaitseliin ei saa liiga julgeks muutuda. Rünnates saab Kalevi skeemiks 3-4-2-1 või 3-5-2, kus muutuvad trahvikastis asendamatuks Anieri võimsus ja kohavalik.

2. Kalev kosub ka mänguliselt

Nagu ka asjaosalised mängu järel välja tõid, näitas Kalev tugevat arengut pallivaldamisel. Pallivaldamisprotsent jäigi täna nende kasuks, mis oli neile FC Kuressaarega kohtumise kõrval teine kord sel hooajal. Aga Kalevi mänguline esitus oli täna parem kui Kuressaare vastu ning ei saa sugugi öelda, et nad jäänuks võimsa surve alla või et viigipunkt olnuks teenimatu. Vallner tegi mängu jooksul vaid paar keerulisemat tõrjet, olgugi et lõpu eel päästsid meeskonda ka väravapuud.

3. Tulevik elemendist väljas

Tuleviku ründemäng oli parajalt pärsitud harjumatust olukorrast, kus neil tuli murda madalat ja kompaktset kaitsemüüri. Osaliselt ilmselt sihilikult, osaliselt harjumusest ja osaliselt mingil määral ka leitsakust tulenevalt ei tehtud Kalevi kaitsele eriti kõrget survet, lastes vastastel palli kiigutada ja oodates vasturünnakuvõimalusi. Natuke neid ka tekkis, kuid siiski pigem vähe, sest meeskondlikult püsis Kalev ikkagi madalal. Tavalistel positsioonirünnakutel väravavõimaluste tekitamine ei tahtnud aga kuidagi sujuda.

4. Mängu parim - Pavel Marin

Seitsme värava peale jõudnud Marin on praegu pidurdamatus hoos. Isegi kui Tuleviku ründeosakonnal ei olnud üldiselt parim päev, paistis Marin ikkagi eredalt silma ning oli teravates olukordades pidevalt sündmuste keskmes.

Avapoolajal oli ta kaks korda jooksu pääsemas ja pall põrkas temast üle väravavaht Vallneri tühja värava suunas, kuid keskkaitsjad jõudsid mõlemal korral jaole. Oma värava lõi ta hoopis õhuvõitlusest, jõudes seejuure peaga ka teisel poolajal lähedale. Ning pidevalt oli ta osaline söödumängus, lõpetades ühe kombinatsiooni lattilöögiga ja andes Sander Kapperile väravasöödu, mis suluseisu tõttu küll lugemata jäi.