Punkte mängus pole, aga väärikus küll. Ja nagu oleme õppinud, on see üks väärtuslik asi (1)

Eesti jalgpallikoondis lõpetab kolmemängulise koondiseakna maavõistlusega Rootsi vastu. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Eesti meeste jalgpallikoondis lõpetab kolmest mängust koosneva märtsikuu koondiseakna Stockholmis, kus kohtutakse maavõistluses Rootsiga. Kuigi punktide peale ei mängita, lasub eksperimentaalse koosseisu ees sama ülesanne, mis eelmise nädala matšides – esineda väärikalt.

MM-valikmängud Tšehhi ja Valgevenega möödusid paremini, kui pessimistid pelgasid, aga mitte nii hästi, kui lootsid optimistid. Suurt allajäämist tšehhidele võis eeldada ning 2:6 kaotus polnud üllatav. Valgevene vastu võis aga ka puuduliku koosseisuga loota punkti/punkte ning praktika näitas, et nende teenimine oli täiesti reaalne.

Paraku läks mängu lõpp lörri ning Minskist lahkuti 2:4 kaotusega. MM-valikgruppi viienda ehk kõige madalama asetusega loositud Eesti meeskonna eesmärk on endine – vältida viimast kohta. Selle jaoks tuleb sügisel kodus Valgevenest jagu saada ja ilmselt teenida punkt ka Walesilt, Belgialt või Tšehhilt.

MM-valiksarjas on erinevalt UEFA egiidi all peetavatest võistlustest (EM-valiksari ja -finaalturniit, Rahvuste liiga, klubide eurosarjade alagrupiturniirid) võrdsete punktide puhul esimene viigilahutaja üldine väravate vahe. See on Eestil ja Valgevenel hetkel võrdne, sest meie laupäevased vastased kohtusid eile võõrsil Belgiaga ja kaotasid 0:8.

Kui Eesti koondist tabanud koroonaõnnetuses millegi üle õnnelik olla, siis selle, et MM-valiksarja kalender ei näinud märtsis ette kohtumist Belgiaga. Eile nägi MM-valiksarjas skoore 0:14 (Mongoolia – Jaapan) ja 0:11 (Kaimani saared – Kanada). Et mitmetel positsioonidel kolmandat või neljandat valikut kasutama sunnitud Eesti ei pidanud kohtuma FIFA edetabeli liidriga, pole maailma kõige halvem asi!

Tõsi, jalgpallis ei tähenda ebavõrdsete vastaste duell tingimata tugevama ülesõitu. Eile Venemaast 2:1 jagu saanud Slovakkia oli kolm päeva varem hädas Maltaga, jäädes kiiresti 0:2 kaotusseisu ja lõpetades 2:2 viigiga. Kuidas on see võimalik?

Kuula ka Soccernet.ee esmaspäevast taskuhäälingut "Pikk ette (ja ise järele)", mis lahkas põhjalikult Eesti koondise eelmise nädala esitusi ja vaatas ette mängule Rootsiga:

"Suhtumise üle olen uhke. Poisid näitasid, et meis on sisu."

Kõik on kinni suhtumises. Just seda sõna rõhutas eilsel pressikonverentsil ka kogenud poolkaitsja Ilja Antonov. "Toon välja suhtumise. Kõik mehed võitlesid lõpuni ükskõik, mis platsil vastu tuli. Kõik said aru, et on väga raske. Suhtumise üle olen uhke. Poisid näitasid, et meis on sisu. Peame samamoodi jätkama," sõnas Antonov. 52-kordse internatsionaaliga on raske mitte nõustuda.

Eesti koondise poolkaitsja Bogdan Vaštšuk. Foto: Jana Pipar / jalgpall.eeMuidugi tekitas Tšehhi meeskonna jõudemonstratsioon kohtumise keskel – viis väravat vahemikus 27.-56. minut, mis muutsid 1:1 seisu 6:1-ks – jõuetust. Muidugi oleks tavaolukorras narr 2:6 skoori järel kiitvaid hinnanguid jagada (kui vastas just Brasiilia pole). Muidugi valitses pärast mängu Valgevenega suur pettumus, sest hea tulemus oli tõesti käega katsuda.

Aga kõigi nende pettumuste kõrval pakkus jõudu ja lohutust teadmine, et Eesti meeskond mängis hingestatult ja võimete piiril. Tahteliste omaduste taha ei jäänud midagi, ainult oskuste. Punkte suhtumise eest tabelisse ei kirjutata, aga kokkuvõttes polegi see nii väärtusetu nüanss, kui meenutada kahe aasta tagust 0:8 kaotust Saksamaale.

Toona polnud probleem ju skooris. Neljakordne maailmameister Saksamaa on ennegi väikeseid jalgpalliriike lammutanud ja teeb seda ka edaspidi. Probleem oli tahtejõuetuses. Mängudes Tšehhi ja Valgevenega pole sellest olnud haisugi, mis on kompliment nii Thomas Häberli kui ka Martin Reimi tööle. Peatreener ja tema volitatud esindaja meeskonna juures on pidanud kohanema pretsedenditu olukorraga, aga saanud sellega hakkama.

Jäänud on veel viimane ülesanne. Väravate vahe on küll 4:10 ja tabelis 0 punkti, aga Eesti koondis esines mõlemas valikmängus väärikalt. Sama on vaja ka täna Rootsi vastu, kes on laias laastus samast puust vastane kui Tšehhi. Ning asjaolu, et Zlatan Ibrahimovic alustab vahetuspingilt, ei tee Eesti ülesannet ülearu palju kergemaks.

Kui Rootsi satuks sarnasesse olukorda, kus praegu on Eesti, kannataks nende sportlik sooritusvõime (oluliselt) vähem, sest jalgpalli kultuurkihi paksus tähendaks, et ka koondise C- või D-koosseisul jagub rohkesti erinevaid (rahvusvahelisi) kogemusi ning karastust on saadud Rootsi kõrgliigas, mis Eesti kontekstis väga tugev. Seega mõnede vahetusmeeste kasutamine Rootsit meie vaatest ei nõrgesta.

Seda asjaolu näitlikustab ka Rootsi peatreeneri Janne Anderssoni poolt eile avalikustatud tänase algkoosseisu liikmete koduklubide loetelu. Sealt leiab 3 Taani kõrgliiga, 2 Saksamaa Bundesliga, 2 Venemaa kõrgliiga, 1 Serie A, 1 Inglismaa Premier League'i, 1 Inglismaa esiliiga ja 1 Hollandi Eredivisie jalgpalluri.

Eesti koosseis suurte muutusteta. Kas Õigus saab uue võimaluse?

Reim kinnitas eile, et Eesti koosseisus suuri muudatusi plaanis pole ehk katsetama katsetamise pärast ei hakata, vaid proovitakse eelkõige ikkagi lahendusi ja kooslusi, millest ka edaspidi (Balti turniiril, sügisestes MM-valikmängudes) kasu võiks olla.

Eesti jalgpallikoondise peatreener Thomas Häberli. Foto: Jana Pipar / jalgpall.eeKaugeltki mitte kõik öisel tunnil telefonitoru tõstnud ja olematu etteteatamisajaga koondisesse saabunud jalgpallurid ei saa täna tänutäheks kirja koondisemängu, vaid enamikel tuleb piirduda teadmisega, et Eesti jalgpalli tänu piirdub siira aitähiga. Sportlikus protsessis emotsionaalseid järeleandmisi teha poleks arukas, vaid ka keerulises olukorras tuleb püüda seda, mida on võimalik.

Tegelikult eelistanuks Eesti ka Tšehhi vastu kasutada viiemehelist kaitseliini, aga rahvusvahelise tasemega kursis olevate kaitsjate nappuse tõttu polnud see võimalik. Valgevene vastu rivistuti üles Häberli poolt jaanuaris Marbella-laagris meeskonnale tutvustatud süsteemis ning ilmselt näeme seda ka täna Rootsi vastu.

Et Valgevenega peetud kohtumise ja tänase vahele jääb kolm puhkepäeva, mitte kaks nagu koondiseakendes viimastel aastatel tavaks on saanud, võimaldab treeneritel täna rohkem põhijõude lahingusse saata. Üks eeldatav puuduja on ründaja Rauno Sappineni, kelle valmisoleku kohal on küsimärgid. Eesti 2020. aasta parim jalgpallur seega ilmselt põhikoosseisu ei kuulu.

Reimi eilsete vihjete põhjal alustab täna väravas Valgevene vastu mitte kõige õnnestunuma partii teinud Igonen. Kui nii, siis on see selge signaal, et koondise treenerid näevad temas selget number kahte Karl Jakob Heina selja taga ning soovivad Flora esiväravavahile võimalikult palju koondisekogemust pakkuda. Tõele au andes oli laupäevane mäng Valgevenega Igoneni jaoks ka esimene, mis tal koondises aia taha läks.

Keskkaitseliinis muudatusi oodata ei ole. Selle mehitavad endiselt Maksim Paskotši, Märten Kuusk ja Henrik Pürg. Kui tahta anda Michael Lilanderile võimalus mängida nüüd üks kohtumine ka oma tavapärasel positsioonil ehk paremkaitses (mõlemas senises mängus tegutses ta vasakkaitsjana), siis on vaja lahendust vasakule äärele.

Kas mängus Valgevenega punase kaardi teeninud Karl Rudolf Õigus saab täna võimaluse vigade paranduseks? Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Äkki anda Valgevene vastu ülirumala punase kaardi teeninud Karl Rudolf Õigusele võimalus koheseks vigade paranduseks? Oleme ausad, noormees ju lausa põleks soovist tõestada, et laupäeval juhtunust ei tasu teha pikemaid järeldusi ja tegelikult on ta väärt mängumees, keda koondisel vaja. Häberli hindab Õigust kõrgelt, seda näitas ka kutse Marbella-laagrisse.

Keskpoolkaitses võiks võimaluse saada Ilja Antonov. Eeldades, et Konstantin Vassiljev rivistub Henri Anieri kõrval üles toetava ründajana, on Antonovile vaja kahte partnerit. Kui väsimus ei piina, siis saavad Markus Poom ja Bogdan Vaštšuk vast nädala jooksul ka kolmanda võimaluse. Muuseas, kooslus (vasakult võttes) Poom – Antonov – Vaštšuk on mõnusasti balansis nii kaitse-rünnak kui ka parem – vasak telgedel.

Kui Vassiljev alustab ikkagi keskväljal või jäetakse vahetusmängijate sekka, siis on Anieri partneriks ilmselt kahes senises mängus vahetusest sekkunud Robert Kirss. Loogiline tundub, et üks esimese vahetusmehi, kes platsile tuuakse, on Marbella-laagris osalenud, aga selles aknas seni ainult kolmeks minutiks mängu saanud Mark Oliver Roosnupp.

  • Eesti ja Rootsi esimene maavõistlus toimus 100 aastat tagasi, 1921. aasta 23. juulil Tallinnas, Tiigiveski spordiplatsil. Toona jäi tulemuseks 0:0 viik. Pärast seda on vastamisi oldud veel 16 korda, Eestil seni võite kirjas pole. 100 aasta tagusele on lisandunud kaks viiki (2016 jaanuaris Kataris 1:1 ja 2018 Araabia Ühendemiraatides 1:1).
  • 1933. aasta 11. juunil Stockholmi olümpiastaadionil toimunud Rootsi - Eesti kohtumine oli jalgpalliajaloo esimene MM-valikmäng (1930. aasta MM-i eel valikmänge ei peetud). Rootsi võitis avapoolaja 4:0 ja kuigi teise alguses lõi Eesti kaks väravat tagasi, kuulus lõpuks 6:2 võit Rootsile.
  • Eesti ja Rootsi kohtusid ka 1938. aasta MM-i valiksarjas. Mäng toimus taas Rootsi koduväljakul, aga 3. minutiks oli Eesti Georg Siimensoni ja Heinrich Uukkivi väravatest 2:0 ees! Vaheajaks juhtis siiski Rootsi 3:2, kes võitis lõpuks 7:2.

* * *

31. märtsil kell 18.45 Friends Arenal (Stockholm)
Rootsi – Eesti

Peakohtunik: Marco Fritz
Abikohtunikud: Mark Borsch, Stefan Lupp
Neljas kohtunik: Sascha Stegemann (kõik Saksamaa)

Eesti eeldatav algkoosseis:

Eesti - Football tactics and formations

* * *
Eesti koosseis:

Väravavahid
Mihkel Aksalu (07.11.1984) – Paide Linnameeskond 46/0
Matvei Igonen (02.10.1996) – Tallinna FC Flora 5/0
Karl Andre Vallner (28.02.1998) – Tallinna FCI Levadia 0/0
Karl Johan Pechter (02.03.1996) – Tartu JK Tammeka 0/0

Kaitsjad
Ilja Antonov (05.12.1992) – Tallinna FCI Levadia 52/2
Michael Lilander (20.06.1997) – Tallinna FC Flora 9/0
Märten Kuusk (05.04.1996) – Tallinna FC Flora 7/0
Marek Kaljumäe (18.02.1991) – Pärnu JK Vaprus 5/0
Henrik Pürg (03.06.1996) – Tallinna FC Flora 5/0
Maksim Paskotši (19.01.2003) – Tottenham Hotspur (ENG) 2/0
Magnus Villota (11.02.1998) – Pärnu JK Vaprus 0/0
Märten Subka (10.05.2002) – Tallinna FC Flora 0/0
Martin Kase (02.09.1993) – Paide Linnameeskond 0/0
Kristo Hussar (28.06.2002) – Tallinna FC Flora 0/0
Martin Käos (18.06.1998) – JK Narva Trans 0/0

Poolkaitsjad ja ründajad
Konstantin Vassiljev (16.08.1984) – Tallinna FC Flora 127/25
Sander Puri (07.05.1988) – Tallinna JK Legion 80/4
Henri Anier (17.12.1990) – Paide Linnameeskond 67/16
Rauno Sappinen (23.01.1996) – Tallinna FC Flora 34/7
Rauno Alliku (02.03.1990) – Tallinna FC Flora 10/0
Mark Oliver Roosnupp (12.05.1997) – Tallinna FCI Levadia 9/0
Andre Frolov (18.04.1988) – Paide Linnameeskond 5/0
Markus Poom (27.02.1999) – Tallinna FC Flora 4/0
Pavel Dõmov (31.12.1993) – Tallinna JK Legion 2/0
Robert Kirss (03.09.1994) – Tallinna FCI Levadia 3/0
Bogdan Vaštšuk (04.10.1995) – Tallinna FCI Levadia 2/0
Karl Rudolf Õigus (05.11.1998) – Tallinna FCI Levadia 2/0

Peatreener: Martin Reim
Abitreenerid: Janno Kivisild, Ats Sillaste
Väravavahtide treener: Andrus Lukjanov
Videoanalüütik: Ants Jaakson
Arst: Kaspar Rõivassepp
Füsioterapeudid: Martin Seeman, Kristjan Mardo
Mänedžer: Even Laanemaa

Rootsi koosseis:

Väravavahid
Kristoffer Nordfeldt (23.06.1989) – Genclerbirligi SK (TUR) 14/0
Karl-Johan Johnsson (28.01.1990) – FC Kobenhavn (DEN) 8/0
Robin Olsen (08.01.1990) – Everton FC (ENG) 42/0

Kaitsjad
Ludwig Augustinsson (21.04.1994) – SV Werder Bremen (GER) 32/2
Pierre Bengtsson (21.04.1988) – Vejle BK (DEN) 35/0
Filip Helander (22.04.1993) – Rangers FC (SCO) 15/0
Emil Krafth (02.08.1994) – Newcastle United FC (ENG) 25/0
Mikael Lustig (13.12.1986) – AIK 89/6
Joakim Nilsson (06.02.1994) – DSC Arminia Bielefeld (GER) 4/0
Carl Starfelt (01.06.1995) – FC Rubin Kazan (RUS) 2/0

Poolkaitsjad
Jens-Lys Michel Cajuste (10.08.1999) – FC Midtjylland (DEN) 2/0
Viktor Claesson (02.01.1992) – FC Krasnodar (RUS) 44/9
Albin Ekdal (28.07.1989) – UC Sampdoria (ITA) 56/0
Emil Forsberg (23.10.1991) – RB Leipzig (GER) 56/8
Dejan Kulusevski (25.04.2000) – Juventus FC (ITA) 10/1
Sebastian Larsson (06.06.1985) – AIK 127/9
Kristoffer Olsson (30.06.1995) – FC Krasnodar (RUS) 24/0
Jesper Karlsson (25.07.1998) – AZ Alkmaar (NED) 2/0
Ken Sema (30.09.1993) – Watford FC (ENG) 9/0
Mattias Svanberg (05.01.1999) – Bologna FC (ITA) 6/1

Ründajad
Marcus Berg (17.08.1986) – FC Krasnodar (RUS) 83/22
Zlatan Ibrahimovic (03.10.1981) – AC Milan (ITA) 118/62
Alexander Isak (21.09.1999) – Real Sociedad (ESP) 20/6
Robin Quaison (09.10.1993) – 1. FSV Mainz 05 (GER) 23/8

Peatreener: Janne Andersson 

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: JANA PIPAR
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kevv92   •  
(46.131.42.***)
Aa muidu, järvela ütles oma postituse all, et Zakaria on madala kvaliteediga jalgpallur ning Miller jms vennad, kes praegu kutsutud, on kordades etemad ning koondisesse sellistel asja pole🤷‍♂️😂

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PÕNEV VÄRK
Dubais testimisel viibiv Harju kindamees: Ronaldo klubi vastu mängimine oli hindamatu kogemus
INTER ON ITAALIA MEISTER
See teine Inzaghi, kelle jaoks kõik tuli loomulikult. Isegi Itaalia meistritiitel!
MINEVIK JA TULEVIK
KARIKAMADINAD
MITMESUGUST PREMIUM LIIGAST
VÄLISMAALT
HÄÄLED TASKUST
Pikk ette (ja ise järele) | Pole põhjust muretsemiseks: eelmine hooaeg on tagasi!
JALKAJUTUD SUURELT SAARELT
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
LEVERKUSENI MUINASJUTT
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
7
4
2
1
16:9
14
4.
Tallinna FC Flora
8
3
3
2
15:13
12
5.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
6.
FC Kuressaare
7
3
0
4
13:19
9
7.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
8.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
JK Narva Trans
7
1
1
5
7:25
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
22
Paide Linnameeskond
15
Nõmme Kalju FC
14
Tallinna FC Flora
12
Tartu JK Tammeka
11
FC Kuressaare
9
JK Tallinna Kalev
9
Pärnu JK Vaprus
4
FC Nõmme United
4
JK Narva Trans
4
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T 19.00 Tabasalu - Tammeka (naiste karikas)
  • K 19.00 Viimsi - Saku (naiste karikas)
  • R 19.00 Vaprus - United (Premium liiga)
  • L 12.30 Harju - Elva (Esiliiga)
  • L 14.30 Kalev - Kalju (Premium liiga)
  • L 17.00 Kuressaare - Flora (Premium liiga)
  • P 17.00 Trans - Paide (Premium liiga)
  • P 19.00 Flora - Kalev (naiste Meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!