Suur lugu | Tallinnas hoogu kogunud Pukki-pidu on viinud Soome Põlvkondade Unistuse täitmise lävele (0)

Teemu Pukki pärast Eesti koondisele mullu oktoobris 90+1. minutil löödud võiduväravat. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Soome pealinn Helsingi on end valmis seadnud suuremat sorti spordipeoks. 1995., 2011. ja 2019. aasta jäähoki MM-tiitlite järel on Soome spordisõpradel olnud kombeks tähistada triumfi purskkaevudes supeldes. Praegu on ilm selleks tiba külm, aga äkki suudab jalgpall seda piisavalt soojendada ja suplus saab ikkagi teoks?

Soome ajakirjandust silmitsedes tuleb paratamatult meelde 2011. aasta sügis. Pärast seda, kui Eesti koondis EM-i play-off'i jõudis, vallutas jalgpall iga päev mõne enda jaoks uue bastioni ning täitis eetrit mitmel rindel. "Vabariigi kodanikud" rääkis jalgpallist, "Ringvaade" rääkis jalgpallist iga päev ning ajalehed samuti.

Avades hetkel Soome mainekaima päevalehe Helsingit Sanomat veebilehe, täidavad jutud Huuhkajate (Soome koondise hüüdnimi, tähendab kassikakke või öökulle – O. J.) õhtusest matšist Liechtensteiniga veebivoos kohad kolmandast kaheksandani.

Esmalt "Erilugu: niimoodi lööb Soome väravaid", millele järgnevad "Huuhkajat jahivad unistust: midagi suurt on juhtumas", "Nii jõuavad Huuhkajat EM-ile ka juhul, kui Liechtenstein ei alistu", "Kommentaar: juhus lõi eeldused Huuhkajate eduloole, mis ühini soomelik - Töölö printsid on avamas EM-i väravaid", "Kas Huuhkajate võidu nimel tohib palvetada, kirikuhärra Kari Kanala?" ja "Huuhkajat on kõneaineks ka USA-s, soomlaste mürtsuvad tähistamisviisid tekitavad imestust".

REKLAAM

Suurima tabloidi Ilta-Sanomat veebis valitseb sama olukord, lihtsalt uudiste järjekord on (ootuspäraselt) veidi teistsugune. "Huuhkajat koguvad maailmas tähelepanu. USA ajaleht imestab metsikute tähistamiskommete üle: "Nad koorivad end paljaks ja ujuvad purskkaevus"" on pealkiri number kaks ja "Kommentaar Rootsist: kohalikud kolleegid on aastaid Soome jalgpalli üle nalja visanud, aga nüüd küsitakse, kuidas imet selgitada" kohal number kolm. Juures tõestuseks tõmmis Rootsi ajalehe Aftonbladet suurest artiklist pealkirjaga "Finländsk EM-feber" ehk "Soome EM-palavik".

"23 aastat soomlasena Rootsi suurimas sporditoimetuses on olnud raske katsumus. Vahel on küll õnnestunud rind kummi lüüa, aga enamasti on tulnud saba jalge vahele tõmmata," kirjutab Jarkko Päiväniemi. "Maailma kõige armastatumal ja jälgitavamal spordialal ei ole Soome saanud lahti väikevenna staatusest. Nüüd on olukord hoopis teine - ajakirjaniku Stefan Holmi Helsingis tehtud töö tulemusel on meie nädalavahetuse lehe vahel kaheksa lehekülje paksune erileht Huuhkajatest!"

Lisaks naabritele äratab Soome tähelepanu ka Albionil

Aga Soome jalgpallikoondise marss oma esimese finaalturniiri suunas äratab tähelepanu ka Põhjamaadest väljaspool. Inglismaa ajaleht The Guardian on teinud intervjuu Huuhkajate kapteni Tim Sparviga. "Soome jalgpallurid seisavad ajaloolise saavutuse lävel," teatab ajaleht ning Sparv selgitab põhjalikult oma nägemust meeskonna edu tagamaadest.

Esmalt kiidab Sparv peatreenerit Markku Kanervat. "Ta on endine õpetaja, teooria-põhise lähenemisega, seega riietusruumis väga rahulik. Ta annab palju vastutust mängijatele, mis meile sobib. Samuti küsib ta meilt tagasisidet ja kas soovime midagi muuta. Kuna Kanerva on pikalt alaliidus töötanud, tunneb ta mängijaid juba noortekoondistest," räägib Soome kapten.

Sparv märgib ka, et parimad mängijad ei moodusta tingimata parimat meeskonda. Soome kuldne põlvkond – Jari Litmanen, Sami Hyypiä, Jussi Jääskeläinen, Hannu Tihinen, Mikael Forssell – ju vaatamata suurtele ootustele finaalturniirile ei jõudnud. "Võib-olla lasub meil seetõttu väiksem surve ja saame keskenduda mängimisele," sõnab Sparv.

Tolle The Guardiani artikli seest leiab foto, kus koondises särki number 14 kandev Sparv tegutseb lõunanaabrite number 14 ehk Konstantin Vassiljevi vastu. Foto pärineb 2018. aasta oktoobrist ja on pildistatud Tallinnas, kus Soome alistas Rahvuste liiga alagrupiturniiri 3. vooru mängus Eesti 1:0 tänu Teemu Pukki 90+1. minuti väravale.

Soome jalgpallikoondis tähistamas 1:0 võitu Eesti üle oktoobris 2018. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Raske võit Tallinnas

Tolle võidu tähtsus ei pruugi olla sugugi väike. Kanerva asus mäletatavasti ametisse 2016. aasta detsembris, kui Soome oli MM-valiksarja alustanud ühe viigi ja kolme kaotusega. 2017. aasta kaks esimest valikmängu kaotati samuti ehk kuue matši järel oli Soomel tabelis üks punkt. Sügis 2017 sujus aga palju paremini, sest esmalt alistati kodus Island 1:0 ja siis võõrsil Kosovo samuti 1:0. Valiksarja lõpetasid viigid hilisema MM-finalisti Horvaatia (1:1) ja Türgiga (2:2).

Ent need neli head tulemust saavutati juba pingevabas olukorras, sest edasipääsule enam ei pretendeeritud. Mulluses Rahvuste liigas oli situatsioon hoopis teine. Soome oli alustanud kahe võiduga kodus, kui Ungari ja Eesti olid Pukki väravatest langenud 1:0. Tekkinud oli arvestatav ootus, et alagrupi esimene koht, mis tagas pääsu Rahvuste liiga play-off'i ehk säilitas võimaluse EM-pääsme püüdmiseks, on püütav.

Tallinna saabus Soome koondis selge võiduootuse, tegelikult ikkagi -kohustusega. A. Le Coq Arena külalisfännide tribüüni vallutanud paar tuhat Soome toetajat panid algusest peale püsti korraliku mürgli, mis suurendas kohustust veelgi. Mäng aga edenes ja seis püsis 0:0. Pinge kruttis end ülespoole, kuniks Pukki 90+1. minuti värav vallandas tohutu rõõmu.

Võidul ja võidul on vahe. Lahkunuks Soome Tallinnast tüüne 2:0 võiduga, kus üks värav löödi esimesel ja teine teisel poolajal, olnuks joovastus oluliselt väiksem. Ent 90+1. minuti väravast saavutatud raske 1:0 võidu emotsionaalne väärtus on hoopis teine. Nii mängijate, meeskonna kui ka fännide jaoks. Säärased läbi kivi võetud tulemused kasvatavad hinge, usku ja võistkonda.

Pärast Tallinnas saavutatud võitu haaras väravavaht Lukas hradecky fännidelt ruupori ja asus võidupidu dirigeerima. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Soome võitiski lõpuks Rahvuste liiga alagrupi, aga kui täna Liechtensteinist jagu saadakse, pole tolle esikoha pakutavat turvavõrku vaja. Võit täna õhtul lõpuni välja müüdud Telia 5G Arenal (endise nimega Finnair Stadium, tuntud ka kui "see olümpiastaadioni kõrval asuv kunstmurustaadion") tagaks Soomele J-alagrupi teise koha ja nende ajaloo esimese finaalturniiripileti.

Ajaloolise saavutuse lähedale pole jõutud vastaseid lammutava jalgpalliga, vaid tasa ja targu. Üks 2:0 võit siin ja teine 2:0 võit seal. Septembris Tamperes Kreeka üle saavutatud 1:0 võit tegi seisu väga heaks, aga järgnenud kaotused Itaaliale ning Bosniale ja Hertsegoviinale vähendasid optimismi. Ent teised tulemused olid Soome jaoks soodsad ning kolm päeva pärast Zenicas Bosnialt saadud 1:4 kaotust loputati Armeeniat 3:0.

Täpselt nagu tolles Tallinnas peetud mängus, ei kaotanud Soome kordagi usku oma võimetesse. Muidugi on kasu olnud tänavu augustis Premier League'i parimaks mängijaks valitud Teemu Pukki (Norwich City) väravavormist. Ründaja on löönud Soome 12-st tabamusest seitse. Kui Norwichis käib Pukki-party ehk Pukki-pidu pisteliselt, siis Soome koondises lakkamatult.

Aga nagu Sparv ütles – parimad mängijad ei tähenda parimat võistkonda. Võitev kooslus tekib ikka koostöö ja eneseusu tulemusel ning see viimane on Soome jalgpallil praegu võimas!

"Kui Soome jõuab EM-ile, võin rahus surra."

Näiteks Soome jalgpalliliit muretseb juba praegu, et fännid võivad liiga ülemeelikuks minna ja võidu järel platsile tormata. See on teatavasti jalgpallis rangelt keelatud. Kui klubivutis vaadatakse keelule teatud piirkondades (näiteks Inglismaal) läbi sõrmede (eeldusel, et platsile tormanud fännid pahandust ei tee, vaid tõesti tähistamisele keskenduvad), siis koondisejalgpallis nalja ei mõisteta.

"Kardame, et kui inimesed valguvad väljakule, saab pidu kohe läbi, sest politsei võib siis juhtme seljast välja tõmmata. See tähendaks teleülekande lõppu ja mängijad saadetakse riietusruumi. Sel juhul jääks fännidel igavene mälestus ajaloolise saavutuse tähistamisest saamata," rääkis üks Soome alaliidu töötaja ajalehele Ilta-Sanomat.

Põhimõtteliselt võib korratuste eest kaasneda nii trahv, publikukeeld kodumängudel ning halvemal juhul ka tehniline 0:3 kaotus. Tõenäoliselt seda kõike muidugi ei juhtu, aga Soome alaliit ei taha riske võtta ja on ajalehe teatel tellinud kohtumisele tavapärasest enam turvamehi.

Ajalehe Ilta-Sanomat artikkel legendaarsest A-koondise varustajast Gunnar Yliharjust. Foto: ekraanitõmmis

Ent eelkõige valmistutakse peoks. Soome jalgpalli üks maskotte on 79-aastane Gunnar Yliharju, kes töötas Soome A-koondise varustusülemana viiel erineval aastakümnel ja kaheksa erineva peatreeneri käe all. Esimest korda A-koondise putsade, särkide, rätikute ja veepudelite eest 1969. aastal hoolitsenud mees on praeguseks pensionile jäänud, ent elab jätkuvalt Huuhkajatega samas rütmis.

Yliharju andis kolmapäeval televisioonile intervjuu, kus ütles, et kui Soome EM-ile jõuab, võib ta rahus surra. "See oleks niivõrd võimas 80. sünnipäeva kingitus, et võiks peaaegu öelda: nüüd, kui käes on see, mida nii pikalt tahetud, saab rahulikult siit maailmast minna," sõnas Yliharju.

Sellepärast kannabki Soome jalgpalliime Põlvkondade Unistuse nime. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
TIPPLIIGAD
Pukki käristas Liverpooli edu kümnele silmale
MAGIA JÄTKUB
KINK JALGPALLIST, AUSALT
Suur intervjuu | Kaks aastat vigastust ravinud Tarmo Kink loodab veel väljakule naasta: minu puhul teatakse, et lähen vasakule, Messi puhul ka, aga ta läheb ikkagi
OLULINE
 Ritiro  ehk kuidas võita sõpru ja mõjutada inimesi Itaalia moodi
FÄNNITURNIIR TULEB TAAS
Fänniturniiri uustulnukad lubavad viikingivaimu ja rannavaibi  (alagrupid loositud!)
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
 
Coutinho, pallijumal
SKILLI-VIDEOD
Coutinho, pallijumal (0)
 
Salah!? Lihtsaid väravaid ei löö ...
VÄRAVAD JA TIPPHETKED
Salah!? Lihtsaid väravaid ei löö ... (0)
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
29
3
4
110:21
90
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
6
6
98:32
78
3.
Nõmme Kalju FC
36
22
11
3
79:34
77
4.
Paide Linnameeskond
36
23
5
8
78:30
74
5.
Tartu JK Tammeka
36
14
7
15
57:62
49
6.
JK Narva Trans
36
13
9
14
57:49
48
7.
Viljandi JK Tulevik
36
7
7
22
35:75
28
8.
JK Tallinna Kalev
36
6
6
24
29:89
24
9.
FC Kuressaare
36
6
5
25
24:87
23
10.
Maardu Linnameeskond
36
4
5
27
30:118
17
REKLAAM
FÄNNITURNIIR 2019

Kõige fänniderohkem turniir tuleb taas 21. detsembril!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Jälgi, millised muutused toimuvad kahe hooaja vahel Eesti meistriliga klubides!

SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
90
Tallinna FCI Levadia
78
Nõmme Kalju FC
77
Paide Linnameeskond
74
Tartu JK Tammeka
49
JK Narva Trans
48
Viljandi JK Tulevik
28
JK Tallinna Kalev
24
FC Kuressaare
23
Maardu Linnameeskond
17
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK