Üksikute muudatustega Tammeka ihkab Eesti tippklubide alistamise traditsiooni hoida ja kasvatada (6)

Tartu JK Tammeka sai Premium liigas 2017. aastal seitsmenda, 2018. aastal kuuenda ja mullu viienda koha. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tartu Tammeka on kaks hooaega järjest suutnud oma tulemust ühe koha võrra parandada, sest kui 2017. aastal saadi seitsmes, siis aasta hiljem kuues ja mullu viies koht. Kui peatreener Kaido Koppel suudaks seda seeriat jätkata ja meeskonna esinelikusse tüürida, kuulub aasta treeneri auhind raudselt talle.

Esinelikusse jõudmine nõuaks ju FC Flora, FCI Levadia, Nõmme Kalju või Paide Linnameeskonna edestamist. Tammeka suutis nende kõigi käest eelmisel hooajal punkte röövida, aga 36-mängulise hooaja lõikes nende edestamine on hoopis teine tera. Tammeka tugevneb pidevalt, aga liigub edasi tasapisi. Tartus pole teatavasti kombeks tormata!

Mis ühendab inglasi ja Tartu jalgpalliinimesi? Nad mõlemad armastavad rääkida ilmast. "Hooaja ettevalmistuse saime teha plaanipäraselt. See on suur võit, mille üle oleme väga õnnelikud. Eelmisel talvel olid väljakud jääs või lumised ja paljusid asju, mida tahtsime, me teha ei saanud," võtab Tammeka peatreener Kaido Koppel kokku selja taha jääva ettevalmistusperioodi.

Tõsi, kui Soccernet.ee neljapäeval Sepa staadionil Koppeliga vestles, sadas taevast nii paksu ja laia lund, et vaatamata Vladimir "Koša" Heeriku hoogsale tööle traktoriroolis, toimus Tammeka duubli ja Tartu Welco treeningkohtumine valgel väljakul. Aga kui eelmisel talvel oli säärane olukord standard, siis tänavu erand.

Talvine treeningtöö kulges harjumuspärases rütmis – tsüklite kaupa nähti vaeva erinevate elementidega. Eesmärgiks võimalikult intensiivne ja mängurealistlik tegevus, sest just nii areneb ka mängijate füüsis. "Edu ja arenemise valem pole nii keeruline – mängijad peavad teineteist treeningutel väga kõvasti proovile panema, sest paremaks saadaksegi sparringu käigus."

Paremaks on vaja saada, sest jalgpalli tase läheb igal pool maailmas järjest paremaks. "Kiirused tõusevad ja mängijad lähevad võimsamaks, sest teadmisi on jalgpallis järjest rohkem. Mängijad hakkavad ise üha varem mõtlema tehnika ja füüsise arendamisele. See on üle maailma nii. Kui 30 aastat tagasi lahendati satsi peale pärast mängu kast õlut ära, siis nüüd istutakse kompressioonimasinas, taastusjook käes," märgib Koppel.

Tartu JK Tammeka peatreener Kaido Koppel asus meeskonna etteotsa 2017. aastal. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Oma mäng tuleb tippklubidele peale suruda, üha sagedamini ja kauem

2019. aasta hooaja eel seadis Tammeka eesmärgiks 2018. aasta tulemuse – kuues koht – ületamise ja vaatamata ebaõnnestunud hooaja algusele, mille käigus langeti korraks tabelis suisa viimaseks, suudeti siht saavutada. Meistrivõistluste viienda kohaga korrati 2007. aastast pärinevat (ja Maag Tammeka nime all saavutatud) klubi ajaloo parimat tulemust.

Esinelikust jäädi aga maha 25 punktiga. Ilmselt on just see suur vahe põhjus, miks Tammeka jääb tänavust eesmärki tabelikoha kontekstis sõnastades ebamäärasemaks. "Tahame mängida liigas nii heale kohale kui võimalik. Ideaalis tahame võtta endast nõrgemate ja otseste rivaalide käest maksimumpunktid, mis oleks super, aga eesmärk peabki kõrge olema.

Kui paar aastat tagasi suutsime kolme suurklubi käest hooaja jooksul ühe võidu saada, siis nüüd on see number aasta-aastalt kasvanud. Võtame punkte kõigilt ja mõnelt juba mitu korda hooaja jooksul. Mullu võitsime meistriks tulnud Florat korra. Nüüd on eesmärk teha seda mitu korda. Nii kaugele on Tammeka oma asjadega jõudnud, et kui mängime mõne Eesti tippklubiga, siis meie võit pole enam välk selgest taevast. Seda traditsiooni tuleb hoida ja kasvatada," räägib Koppel.

Tartu esiklubi eesmärgid pole aga seotud ainult tulemustega, vaid ka mängulise küljega ehk kõige sellega, mida meeskond väljakul teeb. "Tahame jõuda kirjeldatud tulemusteni läbi Tammeka mängustiili. Meil on põhimõtted, kuidas tahame mängida. Tõsi, üks neist on, et oleme taktikaliselt paindlikud ehk mänguplaan sõltub vastasest. Aga soovime ka Eesti tippvõistkondade vastu teatud perioodidel oma mängu peale suruda. Ning aasta edenedes peaksid need perioodid mängude sees olema järjest pikemad."

Tammekat peab olema mõnus vaadata? "Jah, jalgpall on pealtvaatajatele ja peab pakkuma vaatemängu. Samas on vaatemäng iga inimese jaoks erinev. Mina näiteks suudan nautida mänge, kus Atletico hoiab palli 20% mänguajast, aga teeb oma asja ära. Samal ajal naudin ka seda, kui mängitakse palliga väga ilusat ja kombineerivat jalgpalli. Kõike tuleb osata. Kui olla hea ainult ühes asjas, tähendaks see liiga naiivset lähenemist."

2019. aasta hooaja suurima üllatuse sepistas Tartu Tammeka augustis, kui alistas võõrsil 1:0 FC Flora. Foto: Oliver Tsupsman

Koppel: solidaarsusmehhanismid pole minu tööd ja lähenemist muutnud

2020. aasta Premium liiga on professionaalsem kui kunagi varem, sest jalgpalliliidu solidaarsusmehhanismide toel eraldatakse kõigile eurosarjades mitteosalevatele klubidele vahendid profimängijate palkamiseks.

"Minu tööd pole solidaarsusmehhanismid muutnud. Lähenen mängijatele ja nende arendamisele endiselt samamoodi. See muutus pole drastiline – jaanuaris 2020 ei käinud kõmakat, mis lubas lõpuks ometi hästi treenima hakata. Teeme tööd nii nagu enne. Oleme mitu hooaega professionaalselt töötanud. Seda, kas mängijate jaoks on midagi muutnud, saavad nad ise öelda."

Aga kas solidaarsusmehhanismide rakendumine väljendub Tammeka tulemustes? "Meie jaoks on kõik endiselt samamoodi. Meie ootused on endiselt kõrged ning oleks ka ilma solidaarsusmehhanismideta olnud samasugused nagu ma eelnevalt kirjeldasin. Muidugi on positiivne, et jalgpalliliit Premium liiga klubisid toetab."

Tammeka koosseis on võrreldes mullusega muutunud Premium liiga meeskondadest selgelt kõige vähem – lahkusid keskkaitsjad Frankline Okoye ja Akim Sairinen, ründaja Albert Prosa ning ääreründaja Sander Kapper, lisandus kaitsja Igor Dudarev.

"Kokkumängueelis võiks meil tänu vähestele muudatustele olla. Oleme küll mõned noormängijad edutanud duubelrivistusest esindusmeeskonda ja mitmed noored konkureerivad põhikoosseisukohtadele tugevamalt kui mullu. Seega mingid muudatused ikkagi on, aga olen nõus, et meil on lihtsam head kokkumängu saavutada kui võistkondadel, kus on olnud palju liikumisi. Kokkumäng on jalgpallis üks olulisemaid asju, aga mitte ainus, mis loeb," sõnab Koppel.

Ainus positsioon, kus muutunud on põhjalikud, on keskkaitse, kus värske liituja Dudarevi partneriks kas kogenud Kevin Anderson ("Ta on endiselt olemas ja valmis!") või emb-kumb noortest meestest ehk Daniel Maanas või Ats Toomsalu. Vaatamata ümberkorraldustele on Koppel hooaja hakul keskkaitses valitseva olukorraga rahul.

"Loomulikult mingeid positsioonilisi asju tuleb parandada. Eelmise aasta lõpuks olid mingid asjad paika loksunud, aga hooaja alguses oli samamoodi keskkaitses lahtisi otsi. Praegu on seis isegi parem kui mullu, sest Frankline Okoye liitus meeskonnaga nädal ja Akim Sairinen kuu aega enne hooaega. Tänavu oli kõige hilisem liituja Dudarev, kellega said asjad paika juba jaanuari keskel."

Mängijate jälgimine väljakutsetega võitlemisel – jalgpalli üks huvitavamaid tahke

26-aastase Sillamäelt pärit, aga eelmised kolm hooaega Levadiasse kuulunud Dudarevi kohanemine on Koppeli hinnangul läinud valutult. "Levadial on kvaliteeti rohkem kui Tammekal, aga mängulised erinevused ei ole kuigi suured. Meeskond on Igori kenasti omaks võtnud.

Tartu Tammeka ainuke talvine täiendus on keskkaitsja Igor Dudarev. Foto: Liisi Troska / jalgpall.eeIdeaalis võiks ta olla üks mängulisi liidreid, sest ta on meie võistkonna kontekstis kogenud mängija, kes tegutsenud kõrgel tasemel. Levadias ta liidrirollis ei olnud, aga siin on tal võimalik endast see tahk avastada ning saada ühtlasi vaimselt tugevamaks mängijaks. Seda on põnev jälgida, kuidas Igor end selles rollis avastab."

Koppel märgib, et nii Dudarevi kui ka teiste mängijate jälgimine väljakutsetega võitlemisel on tema jaoks jalgpalli üks huvitavamaid tahke. "Kuidas saavad mängijad hakkama rollide, ülesannete, ootustega iseendale ja klubipoolsete ootustega? Nende protsesside jälgimine teeb jalgpalli ägedaks! Jalgpall on vaimselt tugevate meeste mäng.

Eestis on need pinged väiksemad kui Euroopa tippjalgpallis, aga kõrgliigasse jõudnud mängijad on enese suhtes päris nõudlikud. Kõrvalt on lihtne öelda, et mis see Eesti kõrgliiga siis ära ei ole. Aga palun väga – saa siis kõrgliigamängijaks. On väga palju noori, kes on viiendast eluaastast saadik trennis käinud, aga mängivad teises või kolmandas liigas. Nagu ütlesin, jalgpall on tugevate meeste mäng."

Kindlasti on põnev jälgida Tammeka edurivis – siinkohal peame silmas lisaks ründeliinile ka ääremängijaid – valitsevat konkurentsi, sest Artur Uljanovi, Patrick Genro Veelma, Martin Jõgi, Sten Reinkorti, Mart Paul Preimani ja Tristan Koskori näol on Koppeli käsutuses eripalgeline isikkoosseis.

"Natuke on konkurentsi küll! Kui oled tubli, siis oled põhikooseisus, aga kellelegi pole midagi garanteeritud, vaid koht tuleb trennis kätte võidelda. Materjal on väga huvitav, sest igaühel on oma plussid ja ka oma puudujäägid. Ründajad on meil kõik üsna omanäolised."

Karikavõit on muidugi eesmärk, sest Tammeka on võimeline Eesti tippklubisid võitma

Kas lai ja mitmekülgne valik edurivis on ka põhjus, miks klubi eelmise hooaja üks säravamaid mängijaid Sander Kapper mängib tänavu Tulevikus, mitte Tammekas?

"Me tahtsime klubiga Sandrit võistkonda ja ütlesin seda ka talle. Sander valis teise tee ja ma loodan, et tal õnnestub oma plaanid ellu viia. Ta on Eesti kõrgliiga kontekstis hea mängija ja nägin, et koos töötades oleksime saanud viia ta taseme oluliselt kõrgemale. Minu ambitsioonid temaga seoses olid päris kõrged. Väga-väga kõva töö juures nägin tal varianti A-koondisesse jõuda, sest ta on huvitav jalgpallur.

Aga ma ütlen sama meie praeguste ründavate mängijate kohta – nad kõik on piisavalt noored, et kui nad teevad korrektselt tööd, siis nende ambitsioon peab olema rahvuskoondisesse jõudmine. Peatreenerina tahan selliste ambitsioonidega inimesi enda võistkonda, sest see viib meid kõiki edasi."

Koppelil ja Tammekal on võimalik juba sel suvel teha oma debüüt eurosarjas. Selle jaoks tuleb ära võita Eesti karikavõistlused, mis on Koppeli sõnul ka selge eesmärk. Ning mitte ainult kaasneva eurosarjapääsme tõttu.

"Me tahame Eesti karikat võita. Jalgpalluri nime taha paneb võidetud tiitel ikkagi märke, et oled mängumees. Karika võitmine on isegi tähtsam kui kaasnev pääse Euroopa liiga eelringi, sest Tammekaga tolle võistluse võitmine on ebarealistlik.

Klubi juhtkond pole minuga karikavõistlustest eraldi rääkinud, sest selles küsimuses on kõik niigi üheselt mõistetav – Tammeka treenerid ja mängijad peavad olema ambitsioonikad inimesed, kes tahavad enda potentsiaalist kõik kätte saada.

Eelnevad aastad on näidanud, et oleme võimelised karikavõistlustel kaugele jõudma ja Eesti tippklubisid võitma. Miks ei peaks võit me eesmärk olema? Kui oled spordimees, aga pole ambitsioonikas, siis miks sa üldse spordiga tegeled?"

Eile loositi hooaja avaüritusel veerandfinaalpaarid. Tammekale fortuuna ei naeratanud, sest võõrustatakse valitsevat Eesti meistrit FC Florat.

Igor Dudarev. Foto: Tartu JK TammekaMeeskonna staar – Igor Dudarev

Kas Levadiast värvatud kogenud kaitsja ka tegelikult suudab Tammeka staariks kerkida, on teadmata. Kui ta ei suuda, siis on ka meeskonnal keeruline kõrgeid eesmärke täita, sest tema keskkaitsesse toomisele on pandud suured lootused.

Eelmisel hooajal löödi Tammekale 62 väravat, kusjuures oma puuri suutis Tartu meeskonda puhtana hoida ainult 10 kohtumises. Dudarevist loodetakse kaitsekindluse tõstjat.

Artur Uljanov. Foto: Brit Maria TaelKellel silma peal hoida? Artur Uljanov

Eelmisel hooajal pälvisid Tammeka mängijatest rohkelt tähelepanu iluväravatega hiilanud Patrick Genro Veelma ja praeguseks FC Florasse kuuluv Markus Soomets, Artur Uljanov jäi veidi varju.

Teenimatult, sest mängida 19-aastasena kaasa 35 mängus 36-st (neist 18 põhikosseisus) on kõva näitaja, sest viitab stabiilsusele, mis teatavasti noorte mängijate jaoks sageli probleem. Uljanov kuulus Eesti U21 koondise kõigis viies sügiseses EM-valikmängus põhikoosseisu.

Suurim küsimärk – ärakukkumiste vältimine

Mullu Premium liiga viimaseks jäänud Maardu Linnameeskond teenis oma 17 punktist koguni neli mängudest Tammekaga. FC Kuressaarega tehti kaks viiki ja Viljandi Tulevikult saadi kaks kaotust. Tõsi, duellides tabeli esimese otsaga oldi jällegi edukamad kui kunagi varem – Floralt saadi kätte võit, Levadialt kaks viiki, Kaljult võit ja viik.

Suurem kindlus ja külluslikum punktisaak mängudes tabeli tagumise poole meeskondadega (olgu nad siis need, kes mainitud, või hoopis mingid teised) on Tammeka jaoks kõige hõlpsam viis üldise punktisaldo parandamiseks. Selle jaoks on vaja stabiilsust, ärakukkumiste vältimine on jalgpallis märk kõrgest kvaliteedist.

 Tartu JK Tammeka
Peatreener: Kaido Koppel
Abitreener: Siim Valtna
Väravavahtide treener: Karli Kütt
Füsioterapeut: Margus Parts
Arst: Reedik Pääsuke
Kapten: Tauno Tekko
Eelarve: 230 000 (ainult esindusmeeskond)
EJL-i stipendiaadid: Sten Reinkort, Daaniel Maanas, Mihkel Järviste, Artur Uljanov, Patrick Genro Veelma ja Ats Toomsalu
Koduväljak: Tamme staadion ja Sepa jalgpallikeskuse kunstmuruväljak
Meeskonna värvid: sinine ja valge
Duubelvõistkond: Tartu JK Tammeka U21 (Esiliiga)
Koduleht: www.jktammeka.ee
Esimene mäng: 8. märtsil kell 15.00 vs Viljandi Tulevik (Sepa jalgpallikeskuses)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 15. märtsil kell 13.00 vs TJK Legion (Sportland Arenal)
Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Karl Johan Pechter, Karl Vaabel, Carl Kaiser Kiidjärv.
Kaitsjad: Ats Toomsalu, Igor Dudarev, Kevin Aloe, Daniel Maanas, Mihhail Slaštšjov, Kevin Anderson.
Poolkaitsjad: Tauno Tekko, Artur Uljanov, Reio Laabus, Andre Paju, Joonas Kartsep, Mihkel Järviste, Patrick Genro Veelma.
Ründajad: Martin Jõgi, Sten Reinkort, Mart Paul Preiman, Tristan Koskor.

Eeldatav algkoosseis

Tammeka - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Igor Dudarev (kaitsja, Levadiast) sõlmis lepingu.

Välja:

Sander Kapper (ääremängija) liitus Viljandi Tulevikuga.
Frankline Okoye (Nigeeria keskkaitsja) liitus Soome kõrgliigaklubi Mariehamniga.
Albert Prosa (ründaja) lahkus klubist.
Akim Sairinen (Soome kaitsja) leping lõppes.

Hooajaeelsed mängud:

10.01. Tartu JK Tammeka - FCI Levadia (PL) 2:2 (Mõttus, Reinkort)
19.01. Tartu JK Tammeka - TJK Legion (PL) 1:2 (Tekko)
25.01. Tartu JK Tammeka - Narva JK Trans (PL) 5:0 (Preiman, Uljanov, Järviste, Koskor, Mägimets)
01.02. Tartu JK Tammeka - Nõmme Kalju (PL) 2:5 (Preiman 2)
08.02. Tartu JK Tammeka - Paide Linnameeskond (PL) 1:2 (Reinkort)
15.02. Tartu JK Tammeka - FK Smiltene (LAT1) 6:0 (Reinkort 2, Preiman 2, Dudarev, Tekko)
22.02. Tartu JK Tammeka - Valmiera (LAT) 2:2 (ov.,?, Paju)

Võitviikkaotus.

PL - Premium liiga; LAT - Läti kõrgliiga; LAT1 - Läti esiliiga.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Astro Tasku   •  
(146.255.182.***)
Aga eelarve?
tudeng   •  
(88.196.35.***)
ja kellel silm peal hoida?
parool_on_123456   •  
(176.46.101.***)
Artiklis välja toodud ju
Astro Tasku   •  
(146.255.182.***)
Nüüd on enne ei olnd
Ott Järvela   •  
(194.204.48.***)
Astro Taskul õigus, osa infot lisandus hommikul.
Vastas   •  
(85.29.241.***)
Koosseis tundub kuidagi õhuke.

Sisene
LAIAS ILMAS
Chelsea jäi 0:3 taha, aga sadade miljonite asemel päästsid Lampardi naha oma kasvandikud
PÕNEVAT LAUPÄEVAST
MAAILMA TIPUS
PREMIUM LIIGA
SILM JA KÕRV PEALE!
Mikker külge! 90 minutit luubi all olnud Koppel: kui mäng hakkab, siis ma olen väga-väga siniste prillidega
VAATA VUTTI JÄRELE
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Kas Flora vääris malakat või mitte? Taskuhäälingus läks löömaks!
SILM PEALE!
Karl Andre Vallner: mu eesmärk ei ole olla nõrgemas klubis põhiväravavaht, kel on hästi palju tööd
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
20
18
1
1
54:14
55
2.
Paide Linnameeskond
21
15
0
6
54:24
45
3.
Tallinna FCI Levadia
21
12
5
4
53:28
41
4.
Nõmme Kalju FC
20
12
3
5
39:12
39
5.
Viljandi JK Tulevik
21
9
1
11
26:37
28
6.
Tartu JK Tammeka
21
6
6
9
22:32
24
7.
JK Narva Trans
21
5
5
11
20:31
20
8.
FC Kuressaare
22
4
7
11
21:43
19
9.
Tallinna JK Legion
21
4
5
12
14:36
17
10.
JK Tallinna Kalev
22
2
3
17
11:57
9
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
55
Paide Linnameeskond
45
Tallinna FCI Levadia
41
Nõmme Kalju FC
39
Viljandi JK Tulevik
28
Tartu JK Tammeka
24
JK Narva Trans
20
FC Kuressaare
19
Tallinna JK Legion
17
JK Tallinna Kalev
9
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK