Luup peale | Flora näitas Legioni vastu klassi – võit võeti vaatamata ilmetule esitusele (galerii!) (0)

FC Flora kirjutas tabelisse hooaja 17. võidu. Foto: Janek Eslon

FC Flora esiründaja Rauno Sappinen jätkab Premium liiga hooaega tempos värav per mäng. 19. mängus lõi ta penaltist oma tänavuse 19. kõrgliigavärava, mille toel alistas Flora 1:0 Tallinna Legioni ja suurendas vähemalt pühapäevani oma edu tabeli tipus 14 punktile.

Samad meeskonnad olid vastamis ka eelmisel nädalavahetusel Kadriorus, toona võitis Flora 3:1. Lühikese vahemiku jooksul kohtuti uuesti Premium liiga kalendrit häirima pääsenud koroonaviiruse tõttu, mis sundis Nõmme Kalju ja Viljandi Tuleviku meeskonnad isolatsiooni. Nendega 19. voorus kohtuma pidanud Flora ja Legion pandi aga omavahel vastamisi ja nii peeti ette ära 23. vooru matš.

Kolme punkti saatuse otsustas üks hetk, kus Legioni tähelepanu hajus. 39. minutil oli Floral kasutada neljas nurgalöök, mida toimetas Konstantin Vassiljev. Nagu sageli, oli sihtmärgiks keskkaitsja Märten Kuusk, keda katnud Dmitri Kovtunovitš oli mehe katmisega nii ametis, et unustas jälgida palli, mis tabas tema ülestõstetud kätt. Selge penalti, mille Sappinen meisterlikult realiseeris.

Viis minutit varem oli Vladislav Kreida kauglöök latti tabanud ning Sappineni värava järel paistis tõenäoline, et tiitlikaitsja lööb peagi ka teise värava ja maandab pinged. Seda aga ei juhtunud. Läbi terve kohtumise hoolikalt mänginud Legion oli teisel poolajal Florast üritavam pool. Väravani siiski ei jõutud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Legion astus sammu edasi, aga mitte piisavalt pika

Legioni peatreener Deniss Belov sõnas mängu eel, et kohtumine selgitab, kas tema meeskond on teinud eelmisest nädala mängust õiged järeldused. Legioni esitus oli parem kui kuus päeva varem, aga mitte piisavalt, et teenida punkte. Üks eksimus kaitses, millega kingiti Florale tarbetu penalti, sai liigatabeli üheksandale meeskonnale saatuslikuks.

Kui too episood välja jätta, oli Legioni esitus aga tähelepanelik, distsiplineeritud ja sihikindel. Esimesel poolajal, kui Albert Prosa tegutses tipuründajat Nikita Andrejevit toetavas rollis, jõuti mitmel puhul Flora karistusala lähistele. Lõppteravust, tõsi nappis.

Teisel poolajal, kui vigastusest taastuvat Prosat, kelle väljavahetamine oli Belovi sõnul planeeritud, asendas Denis Vnukov, muutus Legioni rünnak sirgjoonelisemaks, aga ka veidi juhuslikumaks. Paradoks: Legioni ründemäng paistis olevat esimesel poolajal asjalikum, aga oli teisel tõhusam.

Kui libedal väljakul põrganud madalad kauglöögid, mis Legion teisel poolajal sooritasid, ei valmistanud vahetusest sekkund Flora väravavahile Kristen Lapale raskusi, siis 70. minutil oli viigivärav väga lähedal. Legioni kolmanda nurgalöögi jätkuolukorras langes lahtine pall eelmisel nädalavahetusel endise koduklubi võrku hiilgava pommlöögi kõmmutanud German Šleini ette. Seekord tabas poolkaitsja aga posti.

Kui meenutada Legionit üle-eelmises mängus tabanud totaalset lagunemist, kui Kaljule kaotati poolaeg 0:5 ja mäng 0:6, on meeskond järgmises kahes mängus, kus mõlemas vastaseks Flora, teinud sammu edasi. See lubab vaadata hooaja lõpusirget kerge optimismiga.

Flora esiründaja ja tänase võiduvärava autor Rauno Sappinen võitlemas Legioni kaitsja Artur Šarniniga. Foto: Janek Eslon

2. Kuressaarest saabunud Lukka mängis koha välja

Väide ei peaks paika, kui kohtunik Kristo Külljastinen oleks otsustanud Marco Lukka 41. minutil punase kaardiga eemaldada. Alust selleks otsuseks oleks soovi korral olnud küll, sest Flora kaitsja viga Kirill Nesterovi vastu oli tõsise piiri peal. Hea, et Lukka putsakorkide täistabamuse jalga saanud Nesterov pääses vigastuseta. Lukkal oli natuke õnne, et kohtunik piirdus kollase kaardiga.

Aga öeldakse, et õnn tuleb tippspordis välja teenida. Seda Lukka oma tänase partiiga igal juhul tegi. Eelmisel hooajal Flora eest neljas mängus platsile pääsenud Lukka siirdus hooaja eel FC Kuressaarde, aga Flora kauples ta suvise üleminekuakna lõpus saarlaste kaukasse kena kopika toonud laenulepingu alusel hooaja lõpuni enda ridadesse, sest kaitse tundus olevat hõre.

Seoses vasakkaitsjat Ken Kallastet jätkuvalt vaevava vigastusega ja äsja klubiga liitunud Leonid Arhipovi traumaga oligi peatreener Jürgen Hennil vaja Lukka juba täna põhikoosseisu lülitada. Seda Lukka jaoks harjumuspäratul positsioonil, sest eelkõige on tegu keskkaitsjaga, kes on paremajalgne ja mänginud ka paremkaitsjana. Kõike seda arvestades sai Lukka hästi hakkama ja mängis koha välja.

Lukka mängijatüüp on selline, et Henri Järvelaiule ja Kallastele omast pidevat rünnakule lülitamist polnudki temalt oodata. Seda ta ka ei pakkunud, aga tegi kaitses korraliku ja kindla partii, olles kahevõitlustes täpne.

3. Esimest korda Vassiljev vs Dmitrijev

Kui Konstantin Vassiljev naasis kodumaale ja asus 2019. aasta alguses mängima FC Floras, ootas teda teiste duellide seas ees ka kahevõitlus suure sõbra Dmitri Krugloviga, kes esindab Tallinna derbi teist osapoolt FCI Levadiat. Tõsi, see polnud esimene kord, kui lapsepõlvesõbrad Vassiljev ja Kruglov teineteise vastu mängisid, sest see oli juhtunud hooajal 2011-12 kahel korral ka Venemaa kõrgliigas, kui Vassiljev mängis Permi Amkaris ja Kruglov FK Rostovis.

Täna oli aga esimene kord, kui Vassiljev mängis ametlikus kohtumises Aleksandr Dmitrijevi vastu. Tarmo Rüütli peatreeneriperioodil Eesti keskväljal ideaalselt klappiva duo moodustanud Vassiljevi ja Dmitrijevi, kes lisaks kõigele muule ka kälimehed, läbi aegade esimene duell sai võimalikuks, kui Dmitrijev lahkus Tallinna Kalevi peatreeneriametist ja naasis tänavu suvel Legioni ridades palliplatsile.

Eelmisel nädalavahetusel peetud 18. vooru duellis samade meeskondade vahel kandis Dmitrijev võistluskeeldu, aga täna mitte. Ajalooline duell sai teoks.

4. Flora vastu mängis viis endist florakat

Kuna Flora tähistas tänase mänguga oma 30. sünnipäeva, sai kohtumise eelvaadet kirjutades meenutatud pidu 25. sünnipäeval, mis peeti 2015. aasta septembris mängul Tammeka vastu. Ilmnes, et toonasest Flora 18-mehelisest koosseisust ei mängi praegu klubis enam keegi, kuigi Premium liigas on neist endiselt mängijana tegevad veel 11, mis omakorda märk sellest, et endiseid florakaid mängib Eesti kõrgliigas palju.

Tänases mängus oli neid Flora vastu väljakul koguni viis – Albert Prosa, Nikolai Mašitšev, German Šlein, Aleksandr Dmitrijev ja Pavel Londak, kusjuures ainult Dmitrijevi kohta võib öelda, et tema seotus Floraga oli ajaliselt lühike (üks hooaeg). Kõigi teiste puhul ikka oluliselt pikem. Ning tegelikult leiab Legionist veel kaks endist teenelist florakat – Andrei Sidorenkovi ja Maksim Gussevi.

5. Mängu parim – Martin Miller

Tänane kohtumine kuulub nende väheste sekka, kus mängu parimaks võiks tunnistada mõne kaotanud meeskonna liikme ilma, et sel otsusel oleks man kunstilise liialduse maik, aga mõningase kaalumise järel kuulub tunnustus ikkagi paremal äärel kõvasti tööd rüganud ja Flora mängu kokku sõlminud Martin Millerile.