Luup peale | Kalju kaotas kaks võtmemängijat, aga sai Tartust võidu kätte (0)

Tänavu FC Flora ja FCI Levadiaga võõrsil viiki mänginud Tartu Tammeka kolmanda Tallinna tippklubi Nõmme Kalju käest punktilisa ei teeninud, sest kohtumise alguses omatud ülekaalu väravaks realiseerida ei suudetud. Teisel poolajal eksiti kaitses kaks korda ja kaotati 0:2.

Tammeka valitses küll kohtumise esimest 25 minutit, aga ei suutnud selle käigus väravat lüüa. Seejärel Kalju kogus end ning oli teisel poolajal juba ise ohtlikumas pooleks. Skoori avas Aleksandr Volkov 58. minutil ja teine värav sündis 86. minutil, kui Amir Natho nurgalöök leidis üles Aleksandr Kulinitši, kes lõi peaga 2:0. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Kristal kasutas time-out'i oskuslikult ära

Kohtumise esimesed 25 minutit kuulusid pea täielikult Tammekale, kes söötis enda karistusalas ja platsipoolel julgelt ja täpselt, millega mängiti üle Kalju liigestest lahti kõrge pressing. Tammeka mängujuht Reio Laabus ei saanud Kalju käest piisavalt survet, mis tähendas, et ta sai kaaslastelt palli, mida ta siis osavalt äärtele edasi jagas.

Tammeka jõudis korduvalt arvestatavate jõududega vastase väljakupoolele nii, et neid ootas seal ainult neli-viis vastast. Nii tekkisid ka korralikud momendid. 15. minutil pääses Sten Reinkort silmitsi Kalju väravavahi Marko Meeritsaga, aga lõi napilt mööda. 20. minutil mängis sama mees üle Kalju vasakkaitsja Vladislav Veremejevi ja andis terava passi karistusala keskele, kust pääses löögile Tristan Koskor, aga Kalju kaitsjad blokeerisid.

Erakordselt kuuma ilma (protokolli järgi 29 kraadi sooja) tõttu olid mõlema poolaja keskel ette nähtud joogipausid, mis on aga jalgpallis teatavasti kasutusel ka time-out'idena. Otsa tegi lahti Hollandi peatreener Louis van Gaal 2014. aasta MM-il ja nüüd kasutatakse seda igal pool Euroopas tippliigades, kus joogipausid on koroonapausi järel saanud kohtumiste tavapäraseks osaks.

Tänases kohtumises oli Kalju peatreeneril vaja esimese poolaja joogipausi time-out'ina kasutada, sest meeskond oli hädas ja segaduses. Kristal sai sellega väga oskuslikult hakkama, sest pärast joogipausi oli Kalju pressing hoopis loogilisem ja ühtsem. Tammeka ei leidnud enam nii palju ruumi ja kohtumine hakkas Kalju jaoks sobivamatesse rööbastesse loksuma.

Tammeka söödumäng ei jooksnud enam nii ladusalt ja nad olid sunnitud rohkem pikka palli mängima, mis omakorda tõi kaasa rohkem kahevõitlusi. Säärane jalgpall Kaljule sobib, seda nad naudivad. Sihikindlalt ja jõuliselt mängides viidi mängu epitsenter vastase väljakupoolele ja kahes olukorras oldi vastase trahvikastis täpsemad, kiiremad, lakoonilisemad. Niimoodi Tammekast jagu saadigi.

Võit oli Kalju jaoks tähtis nii emotsionaalselt kui ka punktide mõttes. Eelmisest kolmest kohtumisest kaks kaotust (FC Floralt ja Paide Linnameeskonnalt) saanud tiitlinõudleja vajas positiivset emotsiooni ja võit Tammeka üle seda kindlasti andis. Ning tabeliseiski on nüüd esimese ringi järel normaalne. Kuus võitu ja kolm kaotust pole kindlasti hea saldo, aga pole ka otseselt halb. Siit annab tõusta, kui mänguliselt tugevamaks muutuda.

2. Kaljul said vahetused otsa

Nõmmekad kaotasid juba kohtumise 2. minutil meeskonna ühe võtmemängija, Eesti koondislase Sander Puri, kes sai pallitabamuse pähe, mille tagajärjel kaotas korraks teadvuse ja sai kukkudes vigastada ilma, et oleks vastasega kontaktis olnud. Marko Kristal otsustas ta asendada äärekaitsja Aleksandr Kulinitšiga, kes sel hooajal põhikoosseisukoha kaotanud, mitte kolmandat mängu järjest pingile jäetud poolkaitsja Igor Subbotiniga.

Kalju kapten Subbotin ei saanud korraldust platsile tulla ka siis, kui Kristal otsustas esimese poolaja keskel, et vasakääre Kaarel Usta tegevus ei ole piisavalt hea. Kalju algkoosseisu noorima liikme, 20-aastase Usta asemel sekkus Aleksandr Volkov. 26. minutiks oli Kalju seega ära kasutanud juba kaks vahetust. Ning kümmekond minutit hiljem ilmnes, et peagi tuleb tarvitusele võtta ka kolmas, sest vigastada sai keskkaitsja Pedro Victor.

Teiseks poolajaks brasiillane enam platsile ei tulnud, vaid istus tribüünil, jääkott reiesiseküljel, mis viitab lihasetraumale. Pedro Victorit asendas Mikk Reintam, kel enne tänast oli sel hooajal hinge all 12 minutit Premium liiga jalgpalli. Etteruttavalt olgu öeldud, et kogenud keskkaitsja ei lasknud end vähesest mängupraktikast segada, vaid tegi töö korralikult ära.

Vahetuste lõppemine tähendas, et kohtumise teisel poolajal polnud Kristalil võimalik isikkoosseisus muudatusi teha ja/või platsile teravust lisada. Potentsiaalne oht langeda seetõttu Tammeka suure surve alla aga ei realiseerunud, sest Kalju tegutses kaitses tarmukalt, kasutas vastase eksimused ära ning närviliseks muutus hoopis Tammeka.

Puri ja Pedro Victori vigastused on Kalju jaoks aga suur probleem, sest mõlemad mehed on meeskonna võtmemängijad. Nad on kuulunud algkoosseisu kõigis tänavustes Premium liiga kohtumistes.

3. Tammeka ülinoor kaitsepaar

Tammeka keskkaitsja Igor Dudarev pidi tänase kohtumise kuhjunud kollaste kaartide tõttu vahele jätma, mis tähendas, et Daniel Maanase paarimehena alustas kohtumist kogenud universaal Kevin Anderson. Esimese poolaja lõpus sai ta aga kokkupõrkes väravavahi Karl Johan Pechteriga korraliku obaduse selga ja teisele poolajale sarnaselt Pedro Victoriga enam ei tulnud.

Andersoni asendajaks oli sel hooajal esimest ja karjääris teist korda Premium liigas platsile pääsenud Ats Toomsalu, mis tähendas, et Tammeka teise poolaja keskkaitsepaari koguvanus oli 37 aastat (Maanas on 20- ja Toomsalu 17-aastane jalgpallur), mida on vaid ühe võrra rohkem kui Dmitri Kruglovil (FCI Levadia) või Andrei Sidorenkovil (Tallinna Legion). See duo oli noor isegi noorusliku Tammeka kontekstis.

4. Mängu parim – Aleksandr Volkov

Lisaks avavärava löömisele – Volkov oli värava ees õigel ajal õiges kohas ehk tegi seda, mida ründaja peab tegema – lisas vahetusest sekkunud ääreründaja kiirus Kalju mängule dimensiooni, mis hoidis viigiväravat otsinud Tammekat enda väljakupoolel pidevalt kikivarvul.