Luup peale | Kostja supermäng tähendab, et Flora saldo tippude vastu on neljast neli! (galerii!) (0)

Konstantin Vassiljev lõi FC Flora esimese ja Rauno Sappinen meeskonna teise värava. Paidest saadi jagu skooriga 3:1. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga 12. voorus alistas FC Flora A. Le Coq Arenale kogunenud 714 pealtvaataja ees 3:1 Paide Linnameeskonna. Tiitlikaitsja püsib seega tänavustes duellides oma kolme peamise rivaaliga eksimatuna. Alati, kui nad Paide, FCI Levadia või Nõmme Kaljuga on vastamisi läinud, on Flora lahkunud platsilt võiduga.

Kohtumise esimene poolaeg oli kinnine ja võimalustevaene. Flora tekitas 5. minutil teravuse, kus võinuks skoori teha nii Rauno Sappinen kui ka Rauno Alliku, ent see jäi ka terve poolaja parimaks momendiks. Paide loovutas teadlikult initsiatiivi ja tõmbus kaitsesse. Flora proovis seda kannatlikult üle mängida, aga ka Paide ilmutas kannatlikkust ja kaitses distsiplineeritult.

Vaheaja järel hakkas juhtuma. Esmalt viis Konstantin Vassiljev hiilgava vasaku jala löögiga Flora 51. minutil juhtima. Neli minutit hiljem toimetas sama mees nurgalöögi, mille klaarimine käis Paidele üle jõu ning Sappinen lõi oma selle hooaja 13. värava Premium liigas. Paide vastas 66. minutil, kui skoori tegi Edgar Tur ja pani seejärel Flora surve alla.

Korralik võimalus viigivärava löömiseks avanes Edrisa Lubegal, kelle pealöök läks aga mööda. Ärevaid hetki oli Flora kastis teisigi. Aga 86. minutil otsustas Flora mängu saatuse ära, kui Vassiljev leidis nurgalöögiga üles Märten Kuuse, kes lõi peaga oma selle hooaja neljanda värava.

Alumisse nurka läkitatud palliga täitis Kuusk Flora fännide soovi, kes olid enne nurgalööki laulnud nende ees seisnud Paide väravavahile Mait Toomile "La-se nurka! La-se nurka!". Mäletatavasti lahkus Toom 2018 Florast seoses fännidega tekkinud konfliktile, mille meenutamiseks esitas Viies Sektor mullu Toomile suunatud laulu nurka laskmisest. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Kohtumise kõrge kvaliteet

Manchester Unitedi fännil on kindlasti meeles, kuidas Michael Owen lõi 2009. aasta sügisel 90+6. minutil Manchester City vastu värava, millest saavutati 4:3 võit. Või kuidas Wayne Rooney lõi 2011 veebruaris ülepeakääridega palli üle Joe Harti ja derbirivaal alistati 2:1. Või kuidas Mario Balotelli sama aasta oktoobris nende vastu sahistas, koukis lagedale särgi "Why always me?" ja matš lõpps City 6:1 võiduga.

Need on Manchesteri derbi lähimineviku ühed kõige mälestusväärsemad hetked, mis kustutavad edukalt mälust kõik need hoopis unustamisväärsemad 1:0, 2:0 ja 1:1 skooridega lõppenud mängud, kust midagi erilist meeles pidada lihtsalt pole ja mis sulavad aastate möödudes ühtlaseks sinipunaseks häguks.

Michael Lilanderi ja Edgar Turi võitlus palli pärast. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Panused olid suured, mäng kinnine ja üks-kaks hetke meisterlikkust või ootamatut praaki või sportlikku (eba)õnne olid need, kust sündis värav, mis mängu saatuse otsustas. Tippmeeskondade omavahelised duellid ongi sageli just sellised. Mõlema osalise tase on nii kõrge ja distsipliin nii tugev, et teineteise tugevused nullitakse ära. Pealtvaataja jaoks pole säärane jalgpall kõige haaravam, aga kui kaks kõrge kvaliteediga võistkonda kohtuvad, siis päris sageli nii juhtubki.

Tulevärk vallandub siis, kui distsipliin kaob. Ning kui see juhtub, jääb see ka eredalt meelde, sest kaasnevad emotsioonid on vägevad. Ainuke tulevärk, mida Flora – Paide mängu esimesel poolajal nägi, oli Flora fännide poolt neile kuuluval 12. minutil korraldatu, meeskonnad seda pakkuda ei suutnud, sest mõlemad hoidsid distsipliinist ja mänguplaanist hoolikalt kinni.

Vaheaja järel löödud kiired väravad muutsid mängu iseloomu lahtisemaks, sest Paide pidi võtma veidi rohkem riske. Avapoolajal nähtud kontrollitud esitust seetõttu enam platsil ei olnud, aga kohtumise kvaliteet oli endiselt rõõmustavalt kõrge. Uhke värk!

2. Mošnikovi hoogtöö kahe hukutava standardolukorra vahel

Kui Flora avavärava osas tuleb lihtsalt tõdeda, et Konstantin Vassiljevi kvaliteet on Premium liiga parim ja tolles episoodis polnud selle vastu mingit rohtu, siis võõrustajate teine ja kolmas värav teevad Paide meele kindlasti mõruks, sest need sündisid nurgalöökidest.

Jah, Vassiljevi toimetatud pallid olid mõlemal puhul väga head, aga nurgalöögi kaitsmine on ikkagi element, mis ei tohi meeskonda tippmängus alt vedada. Kui veab, siis on põhjust ainult ennast süüdistada. Paide sai antud küsimuses avapoolajal ühe hoiatuse, kui Vassiljev leidis ühe nurgalöögiga üles Märten Kuuse, kelle pealöök läks aga mööda. Teisel poolajal Flora enam šansse kasutamata ei jätnud.

Nende kahe nurgalöögi vahel haaras Paide aga paarikümneks minutiks initsiatiivi, mille käigus löödi üks värav tagasi ja ähvardati paaril puhul ka viigistada. Olukorras, kus kolm põhitegijat (Muhammed Sanneh, Siim Luts, Bruno Caprioli) korraga vigastustega välja langevad, on meeskonna mäng paratamatult vaja ümber korraldada ja leida uued toetuspunktid.

Üheks sääraseks osutus Sergei Mošnikov. Rohkete (koondise)kogemuste poolkaitsja jaksas palju ja tegutses targalt, hoides Paide mängumootori pöördeid üleval. Kindlasti pani tõika, et Paide ründetegevus toetus täna palju Mošnikovile, tähele ka Nõmme Kalju peatreener Marko Kristal. Reedel sõidab Kalju 13. vooru raames külla just Paidele.

Sergei Mošnikov ja Edrisa Lubega. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

3. Flora nullimängud on kokku kuivanud

Premium liiga esimese ringi kolmes viimases mängus hoidis Flora oma värava puutumatuna ja kirjutas tabelisse kolm kindlat võitu (3:0 Viljandi Tuleviku, 4:0 FCI Levadia ja 4:0 FC Kuresaare vastu). Nullimäng on märk enesekindlusest, sujuvusest ja ladususest, sest 90 minuti jooksul eksimuste vältimine pole lihtne. Just sellise kvaliteediga tehakse hooaja kokkuvõttes suuri tegusid ja võidetakse tiitleid.

Tänane kohtumine oli neljas järjestikune, kus Flora ei suutnud oma väravat puhtana hoida. Eelmisel nädalal lõi neile mõlemas duellis ühe värava Narva Trans, kolmapäeval saadi Viljandi Tulevikult 1:2 kaotus ning täna skooris Paide. Flora ei saanud pärast 2:0 eduseisu saavutamist hakkama mängu kontrolli alla võtmise ja rahustamisega. Pärast Paide väravat oldi veerand tunni jagu selgetes raskustes.

Kokkuvõttes jäi Flora tänase esitusega kindlasti rahule, sest pärast Viljandis saadud üllatuskaotust suudeti kohe võitude rajale naasta. Oma veidi kõrgem klass pandi maksma ning duellides kolme tippmeeskonna ehk Paide, Levadia ja Kaljuga, on rohevalgete tänavune saldo endiselt laitmatu – neli mängu ja neli võitu. Aga parandamisruumi on alati ning suurem kindlus kaitsefaasis, millega kaasnevad ka nullimängud, peab olema Flora eesmärk.

Nädala pärast kohtutakse hooaja teises Tallinna derbis Levadiaga, kelle peatreeneriks peaks tolleks hetkeks olema nimetatud Sergei Frantsev. Treenerivahetus toob jalgpallis reeglina kaasa värskusepuhangu, mis muudab Florat ootava väljakutse keerulisemaks.

FC Flora on tänavu kolm põhirivaali ehk Paide, Levadia ja Kaljuga kohtunud kokku neli korda. Kõik mängud on võidetud. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

4. Mängu parim – Konstantin Vassiljev

Kui nurk on terav ja pall mängija nõrgema jala peal, ei hakka 90% Premium liiga jalgpalluritest isegi üritama pealelööki esimesse ristnurka. 10% võibolla üritavad, aga neist 90% saadavad palli sihtmärgist mööda ja/või üle. Aga Konstantin Vassiljev ei kuulu kummalgi juhul 90% sekka, vaid tema läheb terava nurga alt vasakuga esimesse ristnurka lööma küll ja lööb sisse kah!

Täpselt nii, nagu nädala eest Evald Tipneri karikafinaalis löödud värav, tõestas Vassiljev ka tänase tabamusega oma väga kõrget tehnilist kvaliteeti, millele Premium liigas vastast ei leidu. Lisaks olid täna väga head ka tema toimetatud nurgalöögid, millest sündisid Flora teine ja kolmas värav.

11. juulil kell 16.00 A. Le Coq Arenal

Tallinna FC Flora - Paide Linnameeskond 3:1 (0:0)
51. Konstantin Vassiljev, 55. Rauno Sappinen, 86. Märten Kuusk - 66. Edgar Tur

Väravasöödud: 51. Rauno Sappinen, 55. Rauno Alliku, 86. Konstantin Vassiljev - 66. Edrisa Lubega
Hoiatused: 77. Vladislav Kreida - 85. Mikel Gurrutxaga
Mänguolud: +15, pilves ilm, muruväljak väga heas seisukorras