Luup peale | Levadia võitis jälle 4:0 ehk Vassiljev jätkas sealt, kus Reim pooleli jäi (0)

FCI Levadia teise värava autor Rasmus Peetson võitlemas Kirill Nesteroviga. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga 12. vooru viimases mängus alistas FCI Levadia koduväljakul kindlalt 4:0 Tallinna Legioni. Kohustusliku võiduga kindlustas Levadia tabelis kolmandat kohta, järgmisel nädalavahetusel ootab ees duell liidri FC Floraga.

Levadia asus juhtima 8. minutil, kui Juri Kolomojets andis paremalt äärelt madala söödu karistusala keskele, kust Bogdan Vaštšuk selle ühe puutega ristnurka läkitas. Kaks minutit hiljem oli Marek Šatovil hiilgav võimalus viigistamiseks, aga Legioni ründaja kõmmutas kõrgelt üle. Sarnane kvaliteedivahe ilmnes ka järgmise 80 minuti jooksul.

19. minutil oli Levadial kasutada kolmas nurgalöök. Brent Lepistu läkitas värava ette perfektse rebitud tsenderduse, millele Rasmus Peetson pea vahele pani ja seis oligi 2:0. Legion pidanuks 28. minutil teenima penalti, aga kohtunikel jäi Gando selge viga märkamata. Avapoolaja lõpus avanesid Lepistul ja Gandol soodsad võimalused lüüa 3:0, aga sihik polnud paigas.

49. minutil maandas aga Gando 3:0 värav pinged ning 88. minutil vormistas Kolomojetsi iluvärav lõppnumbrid. Peatreeneri kohusetäitja Vladimir Vassiljev jätkas seega täpselt sealt, kus reedel ametist loobunud Martin Reim pooleli jäi. Reimi viimaseks jäänud kolmapäevases mängus Tallinna Kalevi vastu olid võidunumbrid samuti 4:0. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Levadia pani klassi kindlalt maksma

Esimese poolaja järel oli Levadia päralt küll selge 2:0 edu, aga kindlust, et mäng on nende kontrolli all, siiski polnud, sest Legion oli endiselt mängus sees. Mängu suretamist, mida eeldatav favoriit pärast turvalise (loe: vähemalt kaheväravalise) eduseisu saavutamist sageli viljeleb, Levadia läbi viia ei suutnud. Legioni söödumäng toimis ja sellega jõuti ka vastase karistusala lähistele, samuti teeniti standardolukordi, mille kaitsmisel Levadia ülearu veenev ei olnud.

Kui tabeli kolmas meeskond on koduväljakul kaheksanda vastu pärast esimest poolaega 2:0 ees, siis reeglina peaks mäng tehtud olema, aga Legion oli täna esimese 45 minuti jooksul piisavalt ohtlik, et teise poolaja tundus, et ei pruugigi olla. Tegelikult ikkagi oli, sest enne, kui Legion suutis teisel poolajal midagi ette võtta, lõi Levadia 49. minutil 3:0, mis võttis igasuguse pinge maha.

Edasi mängitigi sellist rahulikku pühapäevaõhtust jalgpalli, sest kõik oli selge. Õnneks lõi Juri Kolomojets 88. minutil iluvärava, mis andis kohtumise lõpusirgele põhjenduse. Kokkuvõttes ei mänginud Legion otseselt halvasti – kuid kindlasti mitte ka hästi! –, aga ei suutnud erinevalt Levadiast oma võimalustest väravaid lüüa. Levadia pani kõrgema klassi kindlalt maksma, võttis hooaja seitsmenda võidu ja põhjustas Legioni hooaja seitsmenda kaotuse.

Tallinna Legion sai FCI Levadialt oma selle hooaja seitsmenda kaotuse. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

2. Belovi õigustatud pahameel

Roomer Tarajev oli vaevalt jõudnud esimese poolaja lõppenuks vilistada, kui Legioni peatreener Deniss Belov siirdus neljanda kohtuniku Elar Tarkuse juurde, et avaldada oma pahameelt seoses 28. minutiga, kui Legionile ei määratud penaltit. Belovi pahameel oli täiesti õigustatud, sest tema meeskonna kasuks jäeti vilistamata päevselge penalti.

Legioni teise nurgalöögi järel põrkas jõudis pall paari karistusalas tehtud puute järel väravavahiala joonel seisnud German Šleinini, kel ei õnnestunud sellele korralikult pihta saada, vaid ainult reiega suunata. Küll aga sai korralikult pihta Gando, kes tabas Šleini jalatallaga rindkeresse. Ilmselge viga, penalti ja vähemalt kollane kaart, aga ükski kohtunik seda ei näinud. Saanuks Legion sealt penalti ja värava, siis võinuks äkki isegi põnevaks minna.

Penaltihõngu oli ka 17. minutil Legioni esimese nurgalöögi järel tekkinud segaduses, mille lõpetuseks blokeeris Rasmus Peetson vastaste pealelöögi. Telekordused viitasid, et käega. Samas paistis käsi olevat loomulikus asendis ning löök toimus üpris lähedalt. Piiripealne olukord, kus erinevalt Šleini vastu tehtud veast ei saa kindlalt öelda, et penalti jäi vilistamata.

3. Vassiljev vältis ohtu

Levadia järgmine vastane on tiitlikaitsja ja tabeliliider FC Flora, kellega minnakse vastamisi laupäeval. Eile Paide Linnameeskonna vastu kindla 3:1 võidu noppinud Flora vastu on Levadial vaja kõiki olemasolevaid jõude, mis tähendas, et poolkaitsja Brent Lepistu ja ääreründaja Gando ei tohtinud täna teenida kollast kaarti, mis oleks olnud neile hooaja neljas ja toonud kaasa võistluskeelu.

Kohtumisest pinge maha võtnud 3:0 värava järel tegi Levadia peatreeneri kohusetäitja Vladimir Vassiljev üpris kiiresti vahetused, mis kirjeldatud ohu välistasid. Gando asemel toodi 56. minutil platsile Robert Kirss ja Lepistu asemel 68. minutil Karl Rudolf Õigus. Sellega tagas Vassiljev, et mõlemad võtmemängijad on Flora vastu rivis.

Selles üks-üks olukorras fikseeriti Manuchole suluseis, aga neis kahes, kus lipp ei tõusnud, jäi ta duellis Pavel Londakuga kaotajaks. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

4. Manucho personaalküsimus

Kahes eelmises mängus vahetuspingile jäetud Manucho pääses seekord algkoosseisu. Vaatamata eelmises voorus Tallinna Kalevi vastu tehtud väga heale partiile pidi Õigus leppima varumeherolliga. Kas see oli peatreeneri kohusetäitja Vassiljevi poolne pakkumine Manuchole, et ole nüüd mees ja tõesta, et vaatamata arvukatele ükskõiksetele partiidele sa ikkagi väärid kohta põhikoosseisus?

Võib-olla jah, võib-olla mitte. Aga enne mängu Floraga jagub Vassiljevil Manucho personaalküsimuses peamurdmist. Kui Levadia esitus kokkuvõttes oli igati korralik, siis Manucho oli meeskonna üks kahvatumaid. Mõned temast peajagu lühema Aleksandr Volodini vastu võidetud õhuduellid pole kuigi kõva valuuta…

11. ja 70. minutil avanesid Manuchol ideaalsed võimalus teha seda, mille eest ründajatele palka makstakse. Mõlemal puhul pääses ta üks-üks olukorda, aga 40-aastast Pavel Londakut üle mängida Levadia ründaja ei suutnud, vaid puurivaht tõrjus nii esimesel kui ka teisel poolajal. Need episoodid võtsid Manucho senise hooaja väga tabavalt kokku. Nüüd ongi Vassilevi ees küsimus – kas minna Flora vastu Manuchoga või Manuchota?

5. Mängu parim – Juri Kolomojets

Ukraina ründaja tegi eeltöö Bogdan Vaštšuki avaväravale ning hiilgas ise meeskonna neljanda tabamusega. Kui Manucho ja ka keskkaitsjate Oleksandr Safronovi ning Zurab Otšigava kvaliteedi osas on kahtlused endiselt üleval, siis neli mängu järjest põhikoosseisu kuulunud Kolomojets on end üha paremini leidnud. Ukrainlane tegutseb pingevabalt ja meeskond oskab tema tugevusi ära kasutada.